Özel Plaka Nasıl Alınır?

Araçları birbirinden ayırmak adına her bir taşıta trafiğe çıkmadan önce bir plaka verilmektedir Ancak bazı kişi ve kurumlar kendilerine tahsis edilen plakaların bir anlam ifade edebilmesi amacıyla kendilerine özel plaka talebinde bulunabilmektedir. Özel plaka alabilmek için kişi veya kurumların bazı şartlara haiz olması gereklidir.

Özel plaka talebinde bulunan kişi veya kurumlarda aranan nitelikler İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenmekte, özel plaka sahibi olmak isteyenlerin MERNİS sistemine kayıtlı olmaları ve kayıt edildikleri adreslerde ikamet ediyor olmaları gerekmektedir. Firma adına özel plaka başvurularında ise, bulundukları yerin İlçe Emniyet Müdürlüğü veya Trafik Tescil Müdürlüğü ne başvurmaları gereklidir. Başvuru ile birlikte başvuru yapan kişi veya kişilerin imza sirküleri, işletmenin son 6 aylık faaliyet raporu ve noter onaylı vekâlet belgesi sunulmalıdır.

Özel Plaka Nasıl Verilir?

Başvuru şartlarını taşıyan ve plaka almaya hak kazanan kişi veya kurumlara verilen plakalar, Emniyet Müdürlüğü bünyesinde yer alan özel bir sistem tarafından dağıtılmaktadır. Boşta olan plakalar sistemde bir havuz içerisinde tutulmakta ve sırayla plaka dağıtımı yapılmaktadır. Ancak kendilerine has plakalara sahip olmak isteyen kişi veya kuruluşlar normalden daha fazla plaka vergisi ödemek suretiyle diledikleri plakaları alarak araçlarında kullanabilmektedir. Son güncellemeler doğrultusunda 1 Şubat 2018 tarihi itibarıyla özel plaka alma işlemlerinde değişimler söz konusudur. Bu tarihten sonra özel plaka almak isteyenler noter aracılığı ile özel plaka tahsisi yaptırabilmektedir

Yorum yapın