Patpat cezası nedir? (2023)

Patpat nedir? Patpat cezası nedir? Patpat sürmek için ehliyet gerekir mi? Özellikle kırsal bölgelerde sıklıkla karşılaştığımız patpatlarla ilgili merak ettikleriniz burada.

Patpat nedir?

Patpat; dizel yakıtla yani motorinle çalışan motorlardır. Asıl amaçları, arkalarına takılacak olan çapa benzeri aparatlarla tarla sürmek olmasına rağmen, günümüzde ulaşım aracı olarak kullanılıyor. Çıkardığı sesten dolayı adına halk arasında patpat denilmektedir. Zaten literatürde bu motorun bir ismi yok.

Ulaşım aracı olarak kullanılmasının asıl sebebi, hem yakıttan tasarruf etmek, hem de vergilerden kurtulmaktır. Çünkü patpatlar, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda tanımlı bir araç olmadığından, sigorta ve muayene yapılmaz. Vergisi yoktur. Tescili yapılmaz.

Patpat kullanmanın sakıncaları

Yeterli derecede ışık ve manevra yeteneği olmadığı için, trafikte oldukça tehlikelidir. Çünkü bu bir araç değildir. Projesi çizilmemiştir. Fren, direksiyon sistemi yeterli değildir. Trafikte potansiyel tehlikedir.
Sigorta ve muayene yapılamayacağından, aracın (Her ne kadar araç tanımları içinde olmasa da, daha uygun bir tabir bulamadığımız için, araç kelimesini kullanacağız) eksiklerinin görülmesi ve giderilmesi mümkün olmamaktadır.
Vergi vermeyeceğinden, vergi veren insanların hakkını gasp etmiş olmaktadırlar.

Karayolunda patpat cezası ne kadar? (2023 yılı)

Daha önce de dediğimiz gibi patpatlar; Karayolları Trafik Kanununda tanımlı bir araç değildir. Son yıllarda patpatların mantar gibi çoğaldığını hesaba katarsak, bununla ilgili kanuna bir ekleme yapılması gerekiyor diye düşünüyoruz.

Şu haliyle; Karayolunda kullanılması halinde, kullanan kişiye 47/1-d maddesine istinaden 436 TL ceza yazılmaktadır. Patpat bir kurtarıcı üzerinde, kullanan kişiye taahhütname ile teslim edilir. Bu taahhütnamede, bir daha karayolunda kullanmayacağına dair imza atıyor ceza yazılan kişi. Kısacası; 436 TL idari para cezası ve 400-500 TL arası kurtarıcı masrafını hesap edersek, ortalama 800-900 TL arası bir maddi ceza ortaya çıkıyor.

Patpat kullanırken yakalanılırsa trafikten men edilir mi?

Karayolunda patpat kullanırken yakalandığınızda, gerekli ceza işlemleri uygulandıktan sonra, kurtarıcı üzerinde size teslim edilir. Fakat patpatı bırakıp kaçtıysanız ya da sizin olduğunu kabul etmiyorsanız, o zaman trafikten men edilerek otoparka alınır.

Patpat kazalarında ne yapılır?

Patpatların tek taraflı kazalarında, karakol ekipleri iş kazası olarak rapor düzenliyorlar. Eğer patpatlar başka bir araç ya da araçlarla kazaya karışırsa, bu kez trafik ekipleri, trafik kaza raporu düzenliyor. Eğer patpat kullanırken bir kazaya karışırsanız ve kusurlu olan sizseniz (Ki patpat kazalarında genel olarak patpat sürücülerinin kusurlu olduğunu söylemeliyiz), karşı tarafa verdiğiniz tüm hasarı cebinizden karşılamak zorundasınız. Çünkü patpatınızın sigortası yok.

Not: Ceza miktarları 2023 yılına aittir.

Yorum yapın