Peugeot RCZ İncelemesi

Soğuk ve sisli yolda ilerliyorsunuz. Camı açtığınızda nefesinizin soğuduğunu ağzınızdan çıkan buharla görebilirsiniz. Ama camı kapattığınızda bambaşka bir dünyadasınız.

Peugeot RCZ’nin içinde konfor ve sportiflikle harmanlanmış bir sürüş hissinin tadını çıkartın. Bazı otomobiller mantıktan çok kalbe hitap eder.308 platformundan yükselen Peugeot RCZ ‘nin tüketicilerin kalbini çalarak onları kendine çektiği bir gerçek.Bu otomobili satın almaya da mantığınız sizi yönlendiriyor. Bir kere onu sportif kompakt hatchbackler’den ayıran bir tasarım var ortada. 2+2 kişilik bir coupe, zengin donanımlı spor bir kompakt hatchback fiyatıyla satılıyor.

RCZ’nin standart donanım listesi incelendiğinde neredeyse eksiksiz bir otomobil sunulduğu görülüyor. Üstelik aktif motor kaputu gibi alışılmadık bir yaya güvenliği donanımının da standart olarak sunulmasıRCZ’ye güvenlikte önemli bir adım attırıyor. Bagaj kapağı üzerine gizlenen ve otomatik olarak açılıp kapanabilen spoylar de aracın karakteristiğini güçlendiriyor.

RCZ’nin karakterinin önemli bir parçasını oluşturan bombeli arka cam ve tavan ile ilgili kısa sğrede bir çok anı edinmeniz mümkün. Fotoğraf çekimlerinden önce otomobili yıkatmak için kalabalık bir oto yıkamaya adım attığımda karşılaştığım ilgi anlatmaya değer. Oto yıkamada çalışan 4 kişi de işlerini bırakıp RCZ’nin tavanını ve arka camını incelemeye başladılar hemen. Yüzlerindeki şaşkınlık RCZ’nin dikkat çekme yeteneğini bir kez daha kanıtladı. Sırf tasarım değil motorlarıyla da RCZ alkışı hak ediyor. RCZ’nin iki farklı motor ve şanzıman seçeneği bulunuyor. Her iki motor da 1.6 lt’lik turbo benzinli üniteler. Bu motorları daha önce MINI ailesinde de görmüş ve sevmiştik. RCZ’de 156 HP ve 200 HP’lik güçlere sahip olan bu üniteler hızlanma isteklerinden çıkardıkları sportif seslere kadar oldukça başarılılar. 200 HP’lik ünite sadece 6 ileri manuel şanzımanlasunulurken, test aracımızda olduğu gibi 156 HP’lik motoru 6 kademeli otomatik şanzımanla almak da mümkün. Bu yeni 6 kademeli otomatik şanzıman, 3008 ve 5008 ‘de sunulandan farklı.

Daha sarsıntısız ve seri vites geçişleri sunan ünite ‘’S’’ modu seçildiğinde daha da sportif tepkiler verebiliyor. Şanzımamın vites değiştirme zamanlarından memnun kalmazsanız manuel olarak da vites değiştirmeniz mümkün. Yakıt tüketimi ölçümlerimizde 8.1 lt/100 km ortalama sağlayan RCZ, sunduğu performans ve otomatik şanzıman konforu karşılığında, tüketimiyle yüksek bir bedel ödetmemeyi biliyor.

Yorum yapın