Proton Waja İncelemesi

Malezyalı marka Proton ülkemizde Ulu Motorbünyesinde yeniden canlanmak için harekete geçti, Proton Waja modeliyle sedan sınıfta mücadele vermek isteyen aynı zamanda spor otomobil markası Lotus’unda sahibi olduğu için tasarımında destek alarak dinamik bir duruş yakalamaya çalışmış.

Proton Waja geniş gövdesi, büyük kaputu, büyük ön hava ızgaraları, ve etekliklerle çevrili kasa, keskin çizgilere sahip olmasada rakiplerine ulaşmaya çalışmış. Proton Waja iç tasarımı ergonomisi ve işçiliğiyle yeterli değil, koltuklarda yeterli diz ve oturma alanı sunan araç seyahat edenler için de tatmin edici alan sağlamakta, aydınlatma sistemi ve geniş camlar ferah bir alana imkan vermekte.

Ülkemizde 1.6 litrelik motor seçenekleri ile satışta olan Waja Compro motor ile 148 Nm tork üretimine ve 110 HP güce ulaşabilmekte, otomatik ve manuel şanzıman seçenekleri bulunan otomobilde motorla vites değişimlerinin uyumu tatminkar olsada alışmak gerekiyor, Proton Waja’da kullanılan motorun Lotus mühendislerince geliştirilmiş olması dikkat çekici.

Proton Waja’nın şasisinin Lotus tarafından geliştirilmiş olması, başarılı süspansiyon sisteminin yol tutuşunda ve konforda istenilen düzeyde olması, direksiyon tepkimelerinin yerinde olması ve fazla zorlanmadığı takdirde virajlarda da izinden çıkmayan araç performansıyla kullanıcısını tatmin etmeyi amaçlıyor.

Yorum yapın