Değer kaybı sorusu

Soru CevapCategory: SigortaDeğer kaybı sorusu
Serpil asked 5 yıl ago

arkadaşlar 2 sorum olacak birincisi değer kaybı trafik poliçesi limitleri olan maddi araç başına ( 36 bin ) limitinden mi ödenir. ikincisi zarar verdiğimiz araçta 18 bin hasar kaydı çıktı diyelim 22 bin tl değer kaybı alınabilir mi. ( zarar verilen araç porsche ) nacizhane fikirlerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum.

1 Answers
Serpil answered 5 yıl ago

ARAÇ DEĞER KAYBI
Son zamanlarda sosyal medya hesaplarımız üzerinden takipçilerimizin en çok sorduğu sorulardan biri de genel anlamda ARAÇ DEĞER KAYBI konusunda olmaktadır. Bu sebeple bu makalemizde ARAÇ DEĞER KAYBI konusuna ayrıntılı değineceğiz.
Trafik kazalarında zarar gören motorlu araçlar, onarılmasına karşın ikinci el piyasa değerinin azalması nedeniyle değer kaybına uğrar. Araç, kendi servisinde orjinal parjaları ile istenilen şekilde onarılmak suretiyle eski hale getirilmiş olsa da; hasar nedeniyle ekonomik değerinde bir azalma olur. Yani araç istenilen şekilde tamir edilmiş olsa da artık ne araç sahibi ne de piyasa o araca çarpılmadan önceki değerini veremez. Onarım görmemiş, özenle iyi korunmuş bir araç ile kazaya karışıp onarılmış bir aracın piyasa değerinin aynı olacağı da düşünülemez.
İkame araç bedeli, kaza nedeni ile aracın onarım gördüğü süreçte kullanılamaması nedeni ile uğranılan bir diğer maddi kayıptır. Trafik kazasında mağdur araç sahibi, değer kaybı tazmini istemi beraberinde kazanç kaybı/ikame araç bedeli isteminde de bulunabilir. Motorlu araç doğrudan ticari amaçla ya da gelir getiren başka bir işte kullanılıyor ise, onarım süresince kullanılamamasından doğan zarar kazanç kaybıdır.Özel aracın onarım süresince kullanılamamasından doğan zarar ise bu sürede katlanacağı ulaşım giderleri ya da ikame araç gideridir.
Karşı tarafın kusuru ile meydana gelen kazalarda aracınızın değer kaybını, kusurlu araç sahibinden, sürücüsünden ve kusurlu aracın Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası yani Trafik Sigortasından talep edebilirsiniz. Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası Poliçesi ile sigortacı, kusurlu araç sahibinin sorumluluğuna müteselsilen ortaktır. Trafik sigortacısı, yalnızca mağdur araçta meydana gelen hasar bedelinden değil, “doğrudan zarar” kabul edilen değer kaybından da sorumludur. Trafik sigortasının kapsamında olmayan zarar değer kaybı değil, hasar gören aracın kullanılamamasından doğan geçici kazanç kaybı veyahut da ikame araç gideridir. Kazanç kaybı/ikame araç bedeli zorunlu mali mesuliyet sigorta poliçesi kapsamına girmemektedir. Yalnızca kusurlu araç sahibi/sürücüsünden talep edilebilir.
Meydana gelen hadise sonrası araçlarda oluşan değer kaybını talep edebilmeniz için gerekli şartların oluşması esastır. Karşı taraftan aracınızda oluşan değer kaybını talep edebilmeniz için;
1) Hadisede karşı tarafın kusurlu olması ( Kusuru nispetinde taraflar talepte bulunabilirler.),
2) Aracınızdaki hasarlı aksamların daha önce hasara maruz kalmamış, onarım ya da yenileme işlemine tabi tutulmamış olması,
3) Boya işlemsiz değişim gerektiren parçalar (far, silecek, jant, cam, stop lambaları vs.) ile araç tamponları ve boyanan plastik kaporta aksamı için değer kaybı uygulanamaz bu nedenle aracınızdaki hasarın belirtilen parçalar dışındaki parçalara sirayet etmiş olması gerekmektedir.
Araçtaki değer kaybını ve ikame araç bedeli / kazanç kaybını tazmin etmek 2 yıl zamanaşımı süresine tabidir. Araç değer kaybında görevli mahkeme veya sigorta eksperinden alacagınız ekspertiz raporuna göre
belirlenir

Serpil replied 5 yıl ago

36000-18000= 18000 tl alabilir

Your Answer

1 + 14 =