Emlakçı cayma bedeli istiyor

Soru CevapCategory: SigortaEmlakçı cayma bedeli istiyor
asked 5 sene ago

Ev için emlakçı ile sözleşme imzalamış babam. 10.000 cayma bedeli 2000 tl sözleşme bedeli . Emlakçı 3 hafta geçti diye benim caymış sayılacağımı avukata vereceğini söylüyor. Haklı mı ?

1 Answers
answered 5 sene ago

Gelen cevaplar:

Incelemeden birşey demek doğru değil. Ancak komisyon sözleşmeleri bk ve tüketici kanunu gereği komisyona konu satış ilişkisi kurulmadan geçerlilik kazanmaz. Yani cayma hakkınızı kullanın para ödediyseniz geri isteyin. O sizden zaten birşey isteyemez isterse itiraz edin.

Komisyon alim satim ilişkisi kurulmadan talep edilemez..o yüzden sözleşme de siz taşınmazı devralana kadar gecerlilik kazanmaz. Tabi elinizdeki sözleşmeyi de incelemedim. O yüzden bir avukata danışınız. Tanıdığınız yoksa ofisimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Faturasını isteyin. Vermezsede vergi dairesine şikayet edin. Sözleşmeden 3 hafta geçti faturamı kesmedi şeklinde.

Ben ev satarken emlakciya vermiştim.alacak kişi iskan olmadığı için vazgeçmek istediğini söyledi. emlakci vazgecemezsiniz bizim sizinle yaptığımız sözleşmeye göre sadece banka kredinizin onaylanmamasi durumunda vazgecebileceginiz yazılı.evi almasanizda cayma bedelini ödersiniz dedi. İskan olmadığını soylemediniz dedi. sormadınız….sizin sorduğunuz herşeye dogru yanıt verdik dedi. O gün bugündür emlakci deyince bi durup düşünürüm. Malesef hiçbir sözleşmeyi okumuyoruz.

Sözleşmedeki cezai şart iki taraf içinde geçerliyse hukum doğurur ve hakkaniyete uygun olması koşuluyla.

Emlakçı komşum vardı (yaşca benden çok büyük) komşum senin evi ben tuttum oğlana onun işe yakın dedi anahtarı aldı. 3 ay kira falan vermedi. 3 ay sonra anahtarı getirdi vazgeçtim dedi. Birde arkadaşa ev buldu eşyalarını topladı taşımacı ayarladı ev başka emlakçıdaymış o kiraya vermiş. Alelacele başka eve taşınmak zorunda kaldı

Your Answer

13 + 1 =