Kalan günler için iade alabilir miyim?

Soru CevapCategory: SigortaKalan günler için iade alabilir miyim?
Serpil asked 5 yıl ago

Merhaba, asagıdakı sormak ıstedıgım konuda arastırma yaptım ve farklı yorumlar gordum. Acentem de tam yanıt veremedı. Tam kusurlu kazada, arabamız pert oldu. Hasar odemesını aldık. Kasko ve zorunlu trafık sıgortası ıcın, her ıkısındede, kaza tarıhı sonrası kalan gunler ıcın, pesın odenmıs prım ıcın , kalan gun ucret ıadesı alınabılır mı ? Sıgorta mevzuatı nedır bu konuda ?Eger boyle bır hakkım var vede Trafık sıgorta ve kasko fırması talebımı kabul etmez ıse, nasıl bır yol ızlenmeli ? Tesekkur ederım.

9 Answers
Serpil answered 5 yıl ago

Gelen cevaplar

Kaskodan iade alamazsiniz. Fakat aracinizi sigorta sirketi ihalede sattiysa sirketinizden noter satis evrakini isteyin ve bu evraki acentenize goturun trafik sigortanizi satisdan iptal yaptirin.

Serpil answered 5 yıl ago

Kasko poliçesi hükümlülerini yerine getirdiği için iade alınamaz. Satış sözleşmesini sigorta şirketinden talep ederek acentenize başvurusu yaparsanız trafik poliçenizden kullanmadığınız sürenin iadesini alabilirsiniz

Serpil answered 5 yıl ago

Kazada kusurlu veya kusursuz olmanızın bir önemi yok.Poliçe yükümlülüğünü yerine getirdiği için iptalinde ücret iadesi söz konusu olmaz.Arkadaşlarımın da söylediği üzere sadece trafik sigortanızın satıştan iptalini ve ücret iadesini alabilirsiniz..

Serpil answered 5 yıl ago

Peki soruyu biraz derinleştirirsek; karşı taraf %100 kusurlu ise ve kasko hasarı hatalı tarafın trafik sigortasından alıyorsa o zaman benim kasko primim araya gitmiş olmaz mı? Yükümlülük yerine geldi ama parası geri döndü?

Serpil answered 5 yıl ago

Öncelikle şunu anlamaniz gerekir, poliçeler parayla ölçülebilir değeri 1 yıl için belli bir bedel karşılında teminata alır. Bu 1 yıl içerisinde söz konusu değerin tamamı için ödeme yapmışsa al gülüm ver gülüm olur. Eğer siz kasko poliçenizi kullanmayıp karşı tarafın trafiğinden tam hasarı alsaydiniz o zaman hakliydiniz. Ancak odeme kasko üzerinden yapılmışsa kaskonuz yükümlülüğünu yerine getirmiş ve parasını almış demektir…

Serpil answered 5 yıl ago

Kasko poliçesinde risk gerçekleştiği için sigortacı primin tamamına hak kazanır. Trafik sigortası gün esaslı işleten sıfatının kaybı nedeniyle iptal edilir

Serpil answered 5 yıl ago

dediğiniz doğru burada sorun yok zaten yukarıda da aynısı yazıyor. Fakat benim dediğim olayda sigorta şirketi bence sigortalının parasını haksız yere almış oluyor. Şeytan ayrıntıda gizlidir.

Serpil answered 5 yıl ago

Buradaki en büyük ayrıntı şirket yükümlülüğünü yerine getirmiş olmasına rağmen sizin halen kalan güne takilmaniz. Şirket size odemenizi yapmış gerisi şirketler arasında olan ticaret, sizin bunu mazaret ederek hak talep etmeniz gereksiz. Peki hasar da karşı taraf alkollü olsa ve trafigi devreye girmesydi şirket size ödeme alamiyorum size de odeme yapmıyorum mu diyecekti ???

Serpil answered 5 yıl ago

Kaskodan ödeme alınmaz ancak % 100 ruculu bir kaza ise kaskodaki indiriminiz varsa kullanabilirsiniz trafiktende satış yada çekme belgesi tarihi itibariyle gün bazlı prim iadesi olur

Your Answer

3 + 4 =