Kanunların Üstünlüğü

Soru CevapCategory: SigortaKanunların Üstünlüğü
Serpil asked 5 yıl ago

Kanunlar üstündür. Ancak genelgeler daha fazla rağbet görüyor . Yargıtay dahil yapılan tüm müracaatlarda kanunların dikkate alınmasını sağlayamadık. Şimdi size vatandaşı çileden çıkaran bir ifade olan Ticari taşıma kavramını değerlendirelim..

Ticari taşıma : Ticari taşıma; tamamen sigortacılık genel müdürlüğünün ve güvence hesabının oluşturduğu sanal bir kavramdır. Karayolu taşıma kanununda yolcu ifadesi kullanılmaktadır. Şu araçlarla yapılan yolculuklar teminat içindedir gibi kesin ve net bir ifade kullanılmaktadır. Genelgeler ise taşıma ticarimi yoksa değilmi diye bir sanal ayırım yapmak istemektedirler. Ticari taşıma nasıl ayırt edilebilir. Hiçbir ölçüsü yok. Gelişigüzel bir ifade. Ben bir araca biniyorum. Yolcu olarak benim bu araca binmemi ticari taşıma ile nasıl ilişkilendirebilirsin. Aracın taşıma ruhsatı var yada yok bu beni ilgilendirir mi?. Bu nedenle ticari taşıma kavramının artık son bulması gerekiyor.

Eğer bir düzenleme yapılacaksa kanunda yapılsın ve darmadağınık bir yapıya sahip olan genel şartlarda buna göre düzenlensin. Her biri ayrı telden çalan genelgelerle bir yere varılamaz. Ancak sigorta şirketlerinin ve güvence hesabının menfaatine yarar. Bundan kim zarar görüyor kazazedeler yardıma muhtaç olanlar ….

Güvence hesabına da dokunalım. Kuruluşun İnternet sitesine girin lütfen bir bakın çalışanları kim, gelirleri ne kadardır bilinmez. Hesapta biriken tutar ne kadardır bilinmez. Hem müdüründen son zamanlarda ses çıkmıyor. Zorunlu emeklilik yaşına gelen bu şahıs. Kuruluştan ayrıldı mı ayrılmadı mı ayrıldıysa acaba hangi aracılık firmasıyla gizli ortaklık yapıyor. Güvence hesabındaki ilişkisini nasıl değerlendiriyor Kuruluşa verdiği zararın hesabı sorulmayacak mı ? Ve daha nice soru

Akıllı insanlar her zaman bulunur. Bu sıkıntılı dönemin atlatılması için yasal düzenlemelerin yanında sigortacılık genel müdürlüğünde de yetkili ve bilgili personellerin bulunması zorunludur.
Her zaman para kazanmak tek amaç olmamalıdır. Dürüstlük, hakkaniyet ve duyarlılık da amaçlar arasında bulunmalıdır. Yıllardır dernek olarak yaptığımız uyarılara duyarsız kalınması bu gün içinde bulunduğumuz bir sonucu doğurmuştur.

1 Answers
Serpil answered 5 yıl ago

Yazı Bekir Kaya’ya aittir.

Your Answer

13 + 5 =