Sigorta yabancı kişilere ödeme yapar mı?

Soru CevapCategory: SigortaSigorta yabancı kişilere ödeme yapar mı?
Serpil asked 5 yıl ago

Herkese hayırlı günler olsun ..Bir konuda bilgi almak istiyorum. .Bende mercedes Vito var.arap birisiyle ortak aldık Araç bizim sirketin üzerine yapıldı. hususî yolcu nakli ruhsata. .Arap ortağın uluslar arası ehliyeti var irak ehliyeti var ..araca koltuk sigortasida yapıldı .diyelim. .arap ortak arabada yolcu varken ..akrabası olur…kaza yaptı yolculardan birisi öldü. .sigorta ödeme yapar mı bu durumda bu is e olur .sonucu….teşekkürler

1 Answers
Serpil answered 5 yıl ago

Gelen cevaplar:

yolcunun kusuru olmadığı için ödeme yapar.1.derece yakını olursa başka varisi olmaz ise yapmaz.

Dış ülkelerden alınan sürücü belgeleri ile ülkemizde araç kullanılması ve bu belgelerin ülkemiz sürücü belgesiyle değiştirilmesi
Madde 88-
İlgili kanunlar ile ikili ve çok taraflı anlaşma hükümleri saklı kalmak üzere, dış ülkelerden alınan sürücü belgeleri ile ülkemizde araç kullanılmasına ilişkin usul ve esaslar aşağıda belirtilmiştir:
a) Türk vatandaşlarının dış ülkelerden aldıkları sürücü belgeleri ile ülkemizde araç kullanmaları;
1) Dış ülkelerden alınan sürücü belgeleri ile ülkemize giriş yapıldığı tarihten itibaren en fazla 1 yıl süreyle araç kullanılabilir.
2) Altı aydan fazla ülkemizde bulunanların, araç kullanırken sürücü belgelerinin dış temsilcilikler veya noter tarafından onaylanmış Türkçe tercümelerini sürücü belgesi ile birlikte yanlarında bulundurmaları zorunludur.
3) Bir yılın sonunda ülkemizde araç kullanılabilmesi için dış ülkelerden alınan sürücü belgelerinin ülkemiz sürücü belgesi ile değiştirilmesi zorunludur.
b) Yabancıların dış ülkelerden aldıkları sürücü belgeleri ile ülkemizde araç kullanmaları;
1) Dış ülkelerden alınan sürücü belgeleri ile ülkemize giriş yapıldığı tarihten itibaren en fazla altı ay süreyle araç kullanılabilir.
2) Altı ayın sonunda ülkemizde araç kullanılabilmesi için dış ülkelerden alınan sürücü belgelerinin ülkemiz sürücü belgesi ile değiştirilmesi zorunludur.

irak uluslararası konvensiyona üye değil o yuzden uluslararası ehliyet olmaz. birde kaç yıl veya aydır türkiye de e ger 6 aydan veya 1 yıldan az işe kullanabilir sıkıntı yok

Your Answer

19 + 19 =