Suriyelilerin hasarını kasko karşılar mı?

Soru CevapCategory: SigortaSuriyelilerin hasarını kasko karşılar mı?
Serpil asked 5 yıl ago

Bir kasko hasarı var.Arkadaşının arabasını kullanan Suriye vatandaşı bir öğrenci Antalya’da trafik kazası yapıyor.Araç kaskolu.Kasko şirketi Suriye’li öğrencinin ehliyeti Türk ehliyetine çevrilmediği için ve ruhsat sahibi kendisi olmadığı için kasko hasarını reddediyor.Suriye’li öğrencinin ehliyeti Uulslararası ehliyet ve süresi henüz dolmamış.Emniyet Genel Müdürlüğü Suriye ehliyetlerini Türk ehliyetine çevrilebilir grubuna dahil etmemiş.Suriye’li öğrencinin ne yapması gerekiyor.Teşekkürler.

5 Answers
Serpil answered 5 yıl ago

Suriye, 84 konvansiyonel ülke arasında olmadığı için, Türk ehliyetine çevrilemez. Suriyelilerin sürücü belgelerinin neredeyse tamamı sahtedir. 100-200 TL’ye internet üzerinden alıyorlar. Uluslararası ehliyetin geçerli olabilmesi için, kendisinin ülkesinden aldığı ehliyetinin olması lazım. Kısacası; Suriyeli arkadaşın elindeki belge %99 sahtedir.

Serpil answered 5 yıl ago

Kasko ödemesini yapmak zorunda. öncelik le red yazısını isteyin sonra sbm üzerinden eksper ataması ile aracınızı yaptirin daha sonra dava acacaksiniz

Serpil answered 5 yıl ago

Farketmez öğrenci olması 6 ay yasal süre bittiye yabancı ehliyet geçersizdir…turkiyeye giriş yaptığı tarih ile o süre arasında 6 ay olması lazim

Serpil answered 5 yıl ago

Rent a car da Suriye ve Iran ehliyetleri kabul gormez. Arapca ve Farsca yazilidir . Ingilizce karakter bulunmaz . Yabanci ehliyetli surucu ulkeye giris yaptigi tarihten itibaren 6 ay kendi ulke ehliyeti ile arac kullanir. Sonrasi TR ehliyeti almasi lazim. Ayrica Suriye ve Iran ehliyetleri Emniyet onayli Turkce ye ceviri olmasi lazim. Birde bu Suriyeliler emniyetden yol izni gibi bir kagit cikartatak bi sehirden bir sehire yolculuk yapiyorlar. Askerlil izin kagidi gibi birsey.

Serpil replied 5 yıl ago

Ayrica bir dip not eger yabanci ehliyetli bir arac surucusu ile kazaya karisir iseniz mutlaka pasaport yada ulke giris kagidinin muhur bulunan sayfasinin resmini cekmeyi unutmayin. Sonra yine magdur olirsunuz . RED cunku .

Serpil answered 5 yıl ago

aynı şekilde, çalışma ve oturma izni olan suriyeli şoför ehliyeti türk ehliyeti olarak yenilemediği için reddedildi..

Serpil replied 5 yıl ago

ve işin garibi, davalar uzun sürüyor diye kimse hakkını aramıyor mahkemeye falan gitmiyor. adliyeler sanki çok çalıyomuş gibi birde adli tatil yapıyolar..

Your Answer

1 + 5 =