Trafik sigortası kim önce başvurursa onun hasarını mı öder

Soru CevapCategory: SigortaTrafik sigortası kim önce başvurursa onun hasarını mı öder
asked 5 yıl ago

Merhaba, 2015 model yaklaşık 70.000km de olan bir aracın kasko poliçesinden açılan onarım dosyası 38.000TL olarak kapatılmış. Kazada kusurun tamamı karşı tarafta kasko karşı aracın trafik sigortasına rücu gerçekleştirecek. Aracın değer kaybı 12.000TL olarak hesaplanmış karşı aracın trafik sigortasına değer kaybı raporu ile başvurulduğunda kaskonun rücu işlemi henüz başlamamışsa değer kaybı tazminatı sorunsuz tahsil edilebilir mi? Sorumu şu şekilde de sorabilirim. diyelim ki aracın onarımı da değer kaybı da 40’ar bin lira tuttu. bu durumda trafik sigortası önce kim başvurursa limitler dahilinde onun tazminatını mı öder?

Serpil replied 5 yıl ago

Öğrenmek istediğim şey ilk önce kim başvuru yaparsa onun tazminatımı ödenir yoksa trafik sigortası bu hasarın onarım maliyetini ödeyeceğim siz değer kaybı için daha önce başvuru yaptınız ama 3 ay sonra kasko benden onarım maliyetini isteyecek onu ödeyeyim kalırsa sana da değer kaybını öderim deme lüksü var mı? Yoksa benim başvurumu değerlendirip ödemek zorundamı kasko gitsin karşı taraftan trafik sigortası limitiniz kullanılmış onarım maliyetini ödeyin dese olmaz mı.

1 Answers
answered 5 yıl ago

Değer kaybını karşı taraftan talep edersiniz. ancak trafik sigortasi 36.000TL ye kadar ödeme yapar… Değer kaybını hicbir şirket tahkime gitmeden ödemiyor oda 5/7 ay suruyor. Siz sigorta şirketinin rücu talebinden önce değer kaybı talebinizi karşı aracın trafik sigortacısına yaparsanız sigorta şirketi rücu gelecek gerekçesi ile sizin talebinizi reddedemez.

Your Answer

12 + 7 =