Yabancı plakalı araç sigortası hasarımızı öder mi?

Soru CevapCategory: SigortaYabancı plakalı araç sigortası hasarımızı öder mi?
asked 5 yıl ago

Herkese merhaba. Bir arkadaşımın kayınvalidesi ve kayınbabası bir trafik kazası geçirir. Bu kazada kayınvalidesi vefat eder. Kusurun tamamı karşı taraftadır. Karşıdaki araç yabancı plaka ama sigortası mevcut. Arkadaşın ailesinin arabasını perte çıkarırlar.

Sigorta şirketi araca 44 bin TL değer biçmiş. Sigortalar Birliği arkadaşlara demişler ki; ” Size 22 bin TL para ödeyeceğiz. Geri kalan 22 bin TL’de karşı tarafın sigortasından tahsil edilecek. Hesabınıza yatan bu parayı da çekmeyin. Aksi halde kalan tutarı alamazsınız. Her şeyi kabul etmiş sayılırsınız “.

Benim bildiğim kadarıyla sigorta şirketi, araç bedelinin tamamını araç sahibine öder ve perte çıkan araç onların olur. İster satarlar ister kullanırlar. Yanılıyor muyum? Bize verilen bilgi doğru mu? İzlememiz gereken yol nedir? Şimdiden teşekkürler.

1 Answers
answered 5 yıl ago

Gelen cevap:

Motorlu taşıtlar birliği ile görüşmeniz gerekiyor. Yurtdışından giriş yapan araçlara yapılan yeşil sigorta ödemelerini onlar yapıyor. Aracın yurtdışı sigortasından alıp size ödüyorlar. Araca biçilen sovtaj bedeli düşülmüş olabilir. Yani aracı size bırakmış olabilirler.

Your Answer

9 + 13 =