Yangın sonucu fan yanması

Soru CevapCategory: SigortaYangın sonucu fan yanması
Serpil asked 5 yıl ago

Merhaba bir iş yerinde elektrik kaynaklı bir yangın sonucu fan yanıyor.Poliçede makina kırılması ecs gibi teminatlar mevcut.hasar dosyası açılıyor boya vs küçük hasarlar ve fan değişimi 2250 fiyat alınıyor danışmanlık şirketi daha sonra sigortalıya poliçede muafiyet olduğu İçin 1350 tl yatıracağını bildiriyor.Sigortalı rakamı kabul etmiyor şirketle görüşeceğini söylüyor ben şirketle görüştüğümde ecs de %20 muafiyet olduğu İçin bu rakamın ödeneceği söyleniyor.Tam bu arada hesaba 1350 tl yatırılıyor.Sigortalı bu rakamı kabul etmeden neden yatırılıyor?Ayrıca bu yangın poliçelerinde hasar sürekli bina bedeline göre muafiyet altı kalıyor sizce neden insanlar poliçe yaptırsın ki ? Küçük hasarı ödemem yangına çok primle az teminat veririm.Sigortacı trafik kasko yapmasın yangın kessin.Tamam da neden ?

1 Answers
Serpil answered 5 yıl ago

Gelen cevaplar:

MKS ve EC teminatlarında her şirketin hemen hemen aynı oranda muafiyeti var zaten bu bilinen bir şey.

Bir işyerinde yangın sonucu makinelere veya elektronik cihazlar da hasar olursa ECS veya makine kırılması muafiyeti uygulanmaz itiraz edin yangında muafiyet yoktur ancak eskime düşülür.

Alevli yangın söz konusu ise hasar yangın sigortası genel şartlarından değerlendirilecek olup yangın hasarlarında muafiyet olmaması gerekmektedir. Söz konusu kesinti iş yerinde K.K.T olarak uygulanmış olabilir rapor detayını talep ederseniz daha geniş bilgi verilebilir.

Hasar dosya oluştururken, MK/ECS poliçe numarası üzerinden veya oluşan hasar MK kapsamında cihaz/makina da oluştu şeklinde ifade/beyan verildi ise bu şekilde değerlendirilmiş olabilir.

Bende arkadaşlara katılıyorum.Hasarın sebebi önemlidir.Yangın kaynaklı ise dosyayı yangın olarak açmak gerekir ve muafiyet uygulanmaz.itiraz edin ve inceleme isteyin.

Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi sunarım. Hasarınızla ilgili esas sorun sigorta şirketi tarafından danışman şirket yoluyla çözülmeye çalışılmasıdır. Bu şirketler hakkında hukuki işlem yapılması yönünde çalışmalarımız mevcuttur. Sigorta şirketinden hasarınıza bir eksper atamasını isteyin. Aksi takdirde durumu Hazine’ye bildirebilirsiniz. Sigorta eksperi yerinde inceleme yapacak ve en doğru kararı verecektir. Sigorta eksperleri bağımsız ve tarafsızdır. Öte yandan danışman şirketler eksper ücret tarifesi dışında sigorta şirketi ile anlaşmalı, dolayısıyla taraflı çalışan, yasal dayanağı olmayan kuruluşlardır.

Your Answer

17 + 10 =