2023 radar cezaları maddeleri ve ceza miktarları

2023 radar cezaları nelerdir? 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda yer alan radar ceza maddeleri hangileridir? Radar cezası kaç paradır? Radar cezaları sorgulama nasıl yapılır? Erken ödeme indirimi ne kadar? Radar cezalarına nasıl itiraz edilir? Radarla ilgili aradığınız her şey burada.

Radar cezaları ve ücretleri (fiyatları) ne kadar?

Ülkemizde en fazla yazılan ceza türü, halk arasında radar olarak bilinen hız cezalarıdır. Bunlar;

  • 51/2-a: Yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını % 10’dan % 30’a (otuz dahil) kadar aşmak. 951 TL idari para cezası ve 10 ceza puanıdır. 15 gün içerisinde ödenirse, %25 indirimle 713,25 TL olarak ödenmektedir.
  • 51/2-b: Yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını % 30’dan % 50’ye (elli dahil) kadar aşmak. 1.979 TL idari para cezası ve 15 ceza puanıdır. 15 gün içerisinde ödenirse, %25 indirimle 1.484,25 TL olarak ödenmektedir.
  • 51/2-c: Yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını % 50’den fazla aşmak. 4.064 TL idari para cezası ve 15 ceza puanıdır. 15 gün içerisinde ödenirse, %25 indirimle 3.048 TL olarak ödenmektedir.

Radar cezaları nasıl öğrenilir (sorgulama) ?

Radar cezasını sorgulama, e devlet üzerinden yapılabilmektedir. Bunun için e devlet şifresi almanız, ve e devlet mobil uygulaması üzerinden sorgulama yapmanız gerekmektedir.

Radar cezaları erken ödeme indimi ne kadar?

Yukarıda da yazdığımız gibi, radar cezaları erken ödenirse (15 gün içerisinde) %25 indirim yapılmaktadır.

Radar cezaları plakaya yazılır mı?

Eğer çevirme ekibi yoksa ya da araç denetim noktasına gelmeden farklı bir yöne sapıyorsa, idari para cezası aracın tescil plakasına yazılmaktadır. Çevirme ekibinin dur ikazına uymazsanız, ayrıca 47/1-a maddesi de eklenmektedir.

Radar cezası olan araç muayeneden geçer mi?

Muayeneden geçmek için, tüm trafik cezalarınızın ödenmesi gerekmektedir.

Radar cezasında ehliyete el konulur mu?

  • 51/2-b ve 51/2-c maddelerini son 1 yıl içerisinde 5 kez ihlal ederseniz, sürücü belgelerinize 1 yıl el konulur.
  • 1 yıllık süre sonunda, psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesi sonucunda sürücü belgesi almasına mani hali olmadığı anlaşılanlara, bu Kanun kapsamında verilen trafik idari para cezalarının tahsil edilmiş olması şartıyla belgeleri iade edilir.
  • Son ihlalin gerçekleştiği tarihten itibaren geriye doğru beş yıl içinde, 51/2b ve 51/2c maddelerinden sürücü belgesi ikinci defa geri alınanların sürücü belgeleri iptal edilir.
  • Belgesi iptal edilenlerin tekrar sürücü belgesi alabilmeleri için; sürücü kurslarına devam etmeleri ve yapılan sınavlarda başarılı olarak motorlu taşıt sürücüsü sertifikası almaları gerekir.
  • Bu kişilerin sürücü kurslarında eğitime başlayabilmeleri için, tabi tutulacakları psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesi sonucunda sürücülüğe engel hali bulunmadığını gösterir belgenin sürücü kursuna ibrazı zorunludur.

Radar cezalarında görüntü kaydı istenir mi?

Radara yakalandığınızda, çevirme ekibi tarafından durdurulursunuz. Bu esnada görüntü kaydınızı görmeyi talep edebilirsiniz. Eğer radar ekibi uygun durumdaysa, size görüntüleri izlettirebilir. Ancak bunun kanuni bir zorunluluğu yoktur. Uygulama bitimine kadar sizi bekletebilir ve görüntüleri izletebilir.

Radar cezası nasıl ödenir?

Radar cezaları; bankalara, vergi dairesine, pttye ödenebilir. Bunun yanında internet bankacılığı ile de ödeme yapabilirsiniz.

Radar cezası kaç günde gelir?

Radar cezasının adresinize ulaşmasının belirli bir süresi yoktur. Bulunduğunuz ilin trafik yoğunluğuna, personel yetersizliğine göre değişmektedir. İndirimden yararlanmak için cezanın yazılma tarihi değil, size tebliğ edildiği tarih hesaplanmaktadır. Yani 1 yıl önceki ceza bugün elinize geçmiş olsa, 15 gün içinde ödeme yapmanız halinde indirimli tutarı ödersiniz.

Radar cezalarına nasıl itiraz edilir?

Radar cezalarına itiraz için; bulunduğunuz il ya da ilçenin Sulh Ceza Hakimliğine giderek, bir dilekçe doldurmanız, dilekçeye ceza makbuzunu eklemeniz gerekmektedir. Bizim tavsiyemiz, itiraz etmeden önce para cezasını ödemenizdir. Çünkü itirazınızın kabul edilme olasılığı kadar, reddedilme olasılığı da mevcut. Eğer ödemeyi yaparsanız, erken ödeme hakkını kaçırmamış olursunuz. Mahkemeden lehinize bir sonuç çıkarsa, yaptığınız ödemeyi iade alacaksınız.(51/2-a itiraz, 51/2-b itiraz, 51/2-c itiraz)

Radarla ilgili resmi bilgiler; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 51. maddesinde ve Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 100. maddesinde yer almaktadır.

Konuyla alakalı fikirlerinizi ya da sorularınızı, aşağıda bulunan yorum kutucuğuna yazarak bizlere gönderebilirsiniz. Tüm sorularınız, en kısa sürede cevaplandırılacaktır.

Not: Ceza miktarları 2023 yılına aittir.

Yorum yapın