Renault Symbol 1.5 dCi İncelemesi

Ülkemizde satış rekorları kıran Renault Symbol, yenilenen tasarımıyla müşteri kitlesinin arttırması beklenirken yakıt ekonomi parolası yine ön planda.

Dacia Sandero benzeri bir tasarıma sahip olan yeni Renault Symbol artık daha prestijli bir havaya büründü. Ancak bu etki aracın çoğunlukla dış tasarımında yoğunlaşıyor. Yeni farlar büyük formuyla aracın daha heybetli durmasını garantilerken, gövdenin daha uzun gözükmesini de C sütunundaki yeni kelebek camı sağlıyor. Symbol ‘de tıpkı selefindeki gibi ‘’BO’’ olarak adlandırılan platform kullanılmaya devam ediliyor. İç mekanın tasarımı artık daha modern görünüyor. Ancak malzeme ve işçilik kalitesinde fark yaratacak bir değişim göze çarpmıyor.

Selefiyle aynı olan platforma rağmen yeni Symbol’ün uzunluğu 4260 mm’ye ve yüksekliğiyse 1430 mm‘ye yükselmiş. Yeni koltuklarda daha yumuşak süngerlertercih edilerek konfor unsuru desteklenmiş. Symbol ‘de Renault ‘un yeni nesil güç ünitelerine yer verilmiş. Aslında ufak değişikliklerle güncellenen bu motorlar bir önceki nesil Symbol ‘de de görev yapıyorlardı. Bizim kullandığımız 1.5 dCi ünite artık 85 HP gücünde. Motorda 2. nesil common rail 1600 enjeksiyonteknolojisi kullanılarak yanma kaliteside daha iyi kontrol altına alınabilmektedir. Hatta bunu bir adım daha öteye taşıyarak fabrika verilerine göre eski jenerasyon modelin 4.6 lt/100 km olan ortalama tüketim değeri 4.3 lt/100 km ‘ye çekilmiş. Aracın periyodik servis aralıklarını uzatmayı başaran üretici bu sayede düşük bakım maliyetleri sunabiliyor.

Yorum yapın