Saab 9-3 Sport Sedan İncelemesi

Saab 9-3‘ün motor gamına makyajla birlikte eklenen çift turbo beslemeli dizel motor, yakıt ekonomisinin yanına, sportif görünümle uyumlu bir performans ekliyor.

Saab‘ın orta sınıf temsilcisi makyajlı 9 -3 ‘ün yeni farları,panjuru, motor kaputu, çamurlukları ve tamponu şık ve sportif görünümü arttırıyor. Arkada ise en dikkat çekici değişikliğin şeffaf spotlar olduğu görülüyor. Bunun yanında makyaj sadece görsel değişiklikleri de içermiyor. Saab 9 -3 bu operasyonla birlikte motor gamına yeni bir turbo dizel seçenek dahi ekledi.

Selefinde görev yapan 150 HP gücündeki 1.9 lt’lik motor üzerinden geliştirilen, bu yeni ünite , çift turbo beslemeye sahip ve 180 HP güç üretiyor. Bagaj kapağında TTID ibaresiyle belirtilen motorun sunduğu maksimum tork da dikkat çekici:1850 ile 2750 d/d aralığında 400 Nm.

Test aracımızda 6 kademeli otomatik şanzımanla birlikte görev yapan TTID ‘ in performans üzerindeki etkisi hissedilmeyecek gibi değil. Ölçümlerimizde 0-100 km/s hızlanmasını 150 HP ‘lik versiyondan yaklaşık 1.5 saniye daha çabuk tamamlayan 9-3 TTID, ara hızlanmalarda daha iyi bir performans sergiliyor. 2000 d/d seviyelerinde gelen yüksek gücün , ön tekerleklerinde patinaj oluşmasına ve viraj içerisinde gaza basıldığında da önden kaymalar görülüyor.

Bu da sert süspansiyonlara sahip otomobilin yol tutuş iddiasının azalmasına sebep oluyor. Keyifli bir sürüş karakteri sergileyen Saab 9-3 TTID ‘ da konfor ve dinamizm başarılı bir şekilde harmanlanmış.

Yorum yapın