Sağdan gitmeme cezası nedir? (2023)

Araçlarını sağdan sürmeme cezası nedir? Hızına uygun şeritten gitmeme cezası nedir? 46/2-a maddesi nedir? İşte merak ettiğiniz detaylar.

2023 Sağdan gitmeme cezası nedir?

Araçlarınızı gidiş yönüne doğru yolun en sağından sürmek zorundasınız. Eğer bölünmüş yol ya da otobanda gidiyorsanız, hızınıza uygun şeritten gitmelisiniz.

Trafik cezası madde 46/2-a: Aksine bir işaret bulunmadıkça, araçlarını, gidiş yönüne göre yolun sağından, çok şeritli yollarda ise yol ve trafik durumuna göre hızının gerektirdiği şeritten sürmemenin cezası 951 TL ve 20 ceza puanıdır. 15 gün içerisinde %25 erken ödeme indirimi ile bu rakam 713,25 TL’ye düşmektedir.

Trafik Kanunu 46. madde nedir?

Karayollarında trafik sağdan akar. Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücüler:
a) Araçlarını, gidiş yönüne göre yolun sağından, çok şeritli yollarda ise yol ve trafik durumuna göre hızının gerektirdiği şeritten sürmek zorundadırlar. (1)

Trafik Yönetmeliği 94. madde nedir?

Karayollarında trafik sağdan akar. Aksine bir hüküm veya işaret bulunmadıkça karayollarında;
a) Araç sürücüleri; araçlarını durumun elverdiği oranda gidiş yönüne göre yolun en sağından, yol çok şeritli ise trafik durumuna göre hızının gerektirdiği şeritten sürmek zorundadırlar.(2)

Kanunu daha iyi anlamanız için şöyle açıklayalım;

Bölünmüş yollarda 2 şerit vardır. Önünüzde araç yoksa izlemeniz gereken şerit, sağ şerittir. Sol şeridi sadece araç geçmek için kullanmanız gerekmektedir. Bu sebeple sol şeritte sürekli seyretmeniz yasaktır.

Otoyollarda ise genellikle 3 şerit vardır. 3 şerit de boş ise, en sağ şeritten gitmek zorundasınız. Fakat maalesef bizim ülkemizde yanlış bir algı var. Yavaş giden orta şeritte seyrediyor. Bu yanlış bir harekettir.

Not: Ceza miktarları 2023 yılına aittir.

Yorum yapın