Ses Sistemi Cezası Ne Kadar? (2023)

Siz de buraya 2023 senesi için ses sistemi cezası nedir öğrenmeye mi geldiniz? O zaman son derece doğru olan bir adrestesiniz. Bu yazıda sizlere bu konuda kafanızda en ufak bir soru işareti kalmayacak bir biçimde bilgiler verilecektir.

Hadi dilerseniz hemen başlayalım.

Ses Sistemi Cezası (Arabaya Set Düzme Cezası) Nedir?

Ülkemizde farklı alanlarda farklı türden cezalar bulunuyor. Bunlar arasında trafik konularında olan cezalar ayrı bir yer teşkil eder. Trafik cezalarının kendi içinde maddeleri vardır. Onlardan bir tanesi de 72. Maddedir.

Bu madde araçlara ses düzme için verilen ceza türüdür. Kavramı daha iyi anlamak isteyenler için biraz daha açmak gerekir ise araçlarda mevcut olan ses sistemi dışında başka bir ses sisteminin döşenmesi ve yüksek ses sisteminin kurulmasıdır.

Bu husus özellikle araçlarda cam açık ya da kapalı fark etmeksizin yüksek sesle gürültü kirliliğine yol açacak biçimde müzik dinlemek yasaktır. O yüzden de böylesi bir ses sistemini kişi aracına kurar ise o zaman 72. Maddeye göre ceza alır.

Kanunlar bu konuda son derece açık ve nettir.

Ses Sistemi Cezası Ne Kadar? (2023)

Diğer cezalarda olduğu gibi bu alanda da her sene zam yapılır.

2023 yılı için son yapılan zam sonrasında arabaya set düzme cezası 436 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Ancak ceza yazıldıktan sonraki 15 gün içinde ödeme yapılır ise bu rakam %25 oranında düşer ve ödenecek olan rakam 327 Türk Lirasıdır.

Ses Sistemi Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Eğer bu konuda bir itirazınız var ise o zaman yapılması gereken yazacağınız itiraz dilekçesi ile yaşadığınız kentte olan sulh ceza hakimliğine başvuru yapmanızdır. Nihai karar mahkemededir.

Yorum yapın