Sivil araçlara resmi plaka takmanın cezası nedir? (2023)

Sivil araçlara devlet kurumlarına ait olan siyah, kırmızı, yeşil gibi renklerde plaka takmanın cezası nedir? Resmi plaka takmanın cezası nedir? Trafik kanunu 28. madde cezası nedir?

Resmi araçların plakası hangi renklerde olur?

Resmi araç plakaları siyah zemin üzerine beyaz harf ve rakamlardan oluşur. Emniyet ve Jandarmaya ait araçların plakaları, mavi zemin üzerine beyaz harf ve rakamlardan oluşur. Kaymakamların makam araçlarının plakaları ise, beyaz zemin üzerine kırmızı harf ve rakamlardan oluşur.

Sivil araçların plakaları farklı renkte olur mu?

Sivil araçların plakaları, beyaz zemin üzerine siyah harf ve rakamlardan oluşmalıdır. Bunun dışındaki tüm varyasyonlar yasaktır.

Sivil araçlara resmi plaka takmanın cezası nedir? (2023)

Plaka kendinize ait olsa bile, beyaz zemin yerine siyah ya da mavi zemin kullanmak, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve Trafik Yönetmeliğince yasaktır.

28. madde cezası: Resmi olmayan araçların tescil plakalarının, devlet malı araçlara ait plaka renginde olmasının cezası 951 TL ve 10 ceza puanıdır. 15 gün içerisinde %25 indirimli olarak 713,25 TL ödenir. (2023 yılı için)

Sivil araçlara resmi plaka takılırsa araç bağlanır mı?

Evet. Bu tür plakaları kullanmaktan işlem yapılan araçlar, plakaları olması gereken şekle getirene kadar trafikten men edilir. Eğer orijinal plakalarınız bagajdaysa, ceza-i işlem sırasında yerlerine monte edip devam edebilirsiniz. Orijinal olmayan plakalarınıza, trafik ekipleri tarafından el konulmaktadır.

Not: Ceza miktarları 2023 yılına aittir.

Yorum yapın