Sol şerit ihlali cezası ne kadar? (2023)

Sol şerit ihlali nedir? Trafikte sol şerit ihlali cezası ne kadar? Sürekli en sol şeritten gitmenin cezası nedir? Sol şerit kuralları nelerdir? Sol şeritte hız sınırı var mı? Sol şerit ne işe yarar? Sol şeritte arkadan çarpmanın cezası var mı? Sol şeritte yavaş gidenlere ceza yazılıyor mu?

Otoyol (otoban), çevre yolu ve bölünmüş yol gibi çok şeritli yollarda, sol şerit ile alakalı en fazla merak edilen sorulara, TrafikTr.com olarak açıklık getirmek istedik. Bunların dışında merak ettiğiniz sorular olursa, yorum kısmından mutlaka bizlere ulaştırın.

Sol şerit ihlali cezasıPin
Sol şerit ihlali cezası

Sol şerit nedir? Ne işe yarar?

Sol şeridin bir diğer adı, transit şerittir. Yani diğer yol kısımlarına göre, trafiğin daha hızlı aktığı bölümdür. Özellikle ağır vasıtaların, araçlarının fiziksel yapısı ve taşıdığı yük durumuna göre yavaş seyrettiğini düşünürsek, trafiğin yoğunlaşmasının önüne geçmek için, daha hızlı giden araçların kullanabilmesi için uygundur.

Sol şerit kuralları nelerdir?

Trafik Kanununun 46. maddesinin D bendi; Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücüler, gidişe ayrılan en soldaki şeridi sürekli olarak işgal etmemek zorundadırlar.

Trafik Yönetmeliğinin 94. maddesinin D bendi; Aksine bir hüküm veya işaret bulunmadıkça karayollarında sürücüler, gidişe ayrılan yol bölümünün en son şeridini sürekli işgal etmemek zorundadırlar.

Burada kafa karıştıran konu, kanun ve yönetmelikte yazan “Sürekli” kavramıdır. Sürekli sol şeridi işgal etmenin yasak olduğu belirtilmektedir. Yani; sol şeride geçmeniz yasaklanmıyor, sol şeridi sadece önünüzdeki aracı geçmek için kullanmanız gerektiğini belirtiyor. Önünüzdeki aracı geçtikten sonra sağınızdaki şerit müsaitse, bu şeride geçmek zorundasınız. Arkanızdan size göre daha hızlı bir araç geliyorsa, müsait olan ilk fırsatta sağınızdaki şeride geçmelisiniz.

Sol şerit ihlali cezasıPin
Sol şerit ihlali cezası

Sol şeritte hız sınırı var mı?

Sol şerit için belirlenen bir hız limiti yoktur. Bulunduğunuz yolun hız limitleri geçerlidir. Örnek verecek olursak; Otoyolda otomobilinizle seyir halindesiniz. Sağ şeritte de gitseniz, orta şeritte de gitseniz, sol şeritte de gitseniz, yapabileceğiniz maksimum hız 132 km/s’tir.

Sol şeritte yavaş gidenlere ceza yazılıyor mu?

Sol şeridi sürekli işgal etmenin cezasını, birkaç satır aşağıda bulabilirsiniz. Bu şeritte yavaş gitmenin cezası da, yine bu madde kapsamında değerlendirilmektedir.

Sol şeritte arkadan çarpmanın cezası var mı?

Arkadan çarpma, trafik kazalarında yer alan asli kusurlardan biridir. Trafik kazalarında bulunduğunuz şeridin pek bir önemi yoktur. Ayrıca kazadan dolayı ceza uygulanmamaktadır. Fakat asli kusurlu olacağınız için, haliyle maddi bir kaybınız olacaktır. Kaza yaralanmalı ya da ölümlü ise, ayrıca hapis cezasıyla karşı karşıya kalmanız da muhtemeldir.

Motorsikletler sol şeridi kullanabilir mi?

Tüm motorlu araçlar sol şeridi kullanabilir. Motosikletler de bu araçlar içerisinde yer alır.

Sol şerit ihlali cezasıPin
Sol şerit ihlali cezası

2023 Sol şerit ihlali cezası nedir?

Trafik Kanununun 46/2-d maddesine göre; Aksine bir işaret bulunmadıkça, gidişe ayrılan en soldaki şeridi sürekli olarak işgal etmenin cezası 951 TL ve 20 ceza puanıdır. 46/2-d cezası 15 gün içerisinde %25 erken ödeme indirimi ile birlikte, 713,25 TL olarak ödenmektedir.

Kamyon ve çekicilerin sol şerit cezası nedir?

Trafiğin sol şeridini sürekli olarak kamyon ve çekici (tır) sürücüleri tarafından ihlal edilmesi halinde bu ceza 4.064 TL olmaktadır. 15 gün içerisinde ödenirse, 3.048 TL olarak ödenebilir.

Not: Ceza miktarları 2023 yılına aittir.

Yorum yapın