Sürücü belgesi geçici olarak geri alındığı halde araç kullanma cezası nedir? (2023)

Sürücü belgesi geçici olarak geri alındığı halde araç kullanma cezası nedir? Ehliyeti kaptırma nedenleri nelerdir? Araç trafikten men edilir mi? Araç sahibine ceza yazılır mı?

Ehliyeti kaptırma nedenleri nelerdir?

Ehliyeti kaptırma tabiri, halk arasında kullanılmaktadır. Kanuni olarak bu; sürücü belgesinin geri alınmasıdır. Fakat konuyu daha iyi anlamanız açısından, ehliyeti kaptırma olarak da kullanacağız.

Sürücü belgesinin geri alınması (Geçici olarak el konulması)’nın birkaç nedeni vardır. Bunlar;

 • Sürücü belgesi sahibi kişide sağlığı bakımından sürücülüğe engel aşikâr bir değişikliğin görülmesi ve tespiti halinde, trafik görevlilerince sürücü belgesi geçici olarak geri alınır ve kişiye “sürücü olur” sağlık raporu aldırılır.
 • Sürücü belgesi sahibi kişide sağlığı bakımından sürücülüğe engel bir değişikliğin olabileceğinin, kamu kurum veya kuruluşlarınca yazılı olarak bildirilmesi halinde ise, kişinin sürücü belgesi geçici olarak geri alınarak “sürücü olur” sağlık raporu aldırılır.
 • Trafik Kanunun 48/5 maddesi gereği (Alkollü araç kullanmak) hakkında işlem yapılan sürücünün belgesi geçici olarak geri alınır.
 • Trafik kanunun 48/8 maddesi gereği (Uyuşturucu ya da keyif verici madde alarak araç kullanmak ) hakkında işlem yapılan sürücünün belgesi geçici olarak geri alınır.
 • Geriye doğru 1 yıl içerisinde 100 ceza puanını dolduran sürücünün belgesi geçici olarak geri alınır.
 • Geriye doğru 1 yıl içerisinde, 51/2-b ve 51/2c maddesini (Radar) 5 defa ihlal eden sürücünün belgesi geçici olarak geri alınır.

Sürücü belgesi geçici olarak geri alındığı halde araç kullanma cezası nedir? (2023 yılı için)

Sürücü belgesi geçici olarak geri alınanlar, bu geri alınma süresi içerisinde araç kullanırlarsa, haklarında 36/3-b maddesi gereği idari işlem yapılır.

36/3-b maddesi: Mahkemelerce veya Cumhuriyet savcılıklarınca ya da Karayolları Trafik Kanununda belirtilen yetkililerce sürücü belgesi geçici olarak ya da tedbiren geri alındığı halde araç kullanmanın cezası 8.190 TL’dir. 15 gün içerisinde %25 indirimle 6.142,50 TL olarak ödenir.

Sürücü belgesi geçici olarak geri alındığı halde araç kullanılması durumunda araç sahibine ceza yazılır mı?

Ehliyeti kaptıranlar bu süre içinde araç kullanılırlarsa, eğer araç sahibi değillerse, araç sahiplerine de 2473 TL idari para cezası uygulanır.

Sürücü belgesi geçici olarak geri alındığı halde araç kullanılması durumunda araç bağlanır mı (Trafikten men edilir mi)?

Trafik yönetmeliğinin 125. maddesine göre, hakkında işlem yapılan sürücü araç sahibi değilse, araç otoparka götürülerek muhafaza altına alınır. Eğer araç sahibi aracının yeterli sürücü belgesi olan bir sürücüye teslim edilmesini isterse, o sürücüye teslim edilir. Ancak bunu vekalet, muvafakatname gibi resmi evraklarla beyan etmek zorundadır.

Ehliyeti kaptırıp yurt dışından ehliyet almak mümkün mü?

Sürücü belgesi geçici olarak geri alınanlar, Uluslararası Sürücü Belgesi alamaz. Fakat farklı bir ülkede ikamet ediyorlarsa, o ülkeden ehliyet alabilirler. Ancak kimlik numaranızdan yapılan sorgulama neticesinde, ülkemizden aldığınız sürücü belgesinin geçici olarak alındığı tespit edilirse, yine bu madde hükümlerine göre hakkınızda işlem yapılır.

Not: Ceza miktarları 2023 yılına aittir.

“Sürücü belgesi geçici olarak geri alındığı halde araç kullanma cezası nedir? (2023)” üzerine 216 yorum

 1. Merhaba.Ben alkolden dolayı ceza yedim 2017 de.üflemediğim icin 2.5 sene ehliyetime el konuldu.2020 yilinda cezam bitti..2017 de yedigim cezayi ödedim .Fakat ehliyetim yokken 3 defada ehliyetsizlikten ceza yedim..Şimdi bende suresi biten cezamın ehliyetimi almak icin müracat yapacam..Dediğim şekilde 2017 de yedigim cezayı odedim,akabinde ehliyetsizlikten dolayı ceza yedim.Sorum şuki ,trafik şubeye gitsem ehliyetime el konulan cazamin suresi doldu desem alabilirmiyim ? Yada ne yapmam gerek ? Vergi dairesine gidim ehliyetimden cezasini taksitlendirme yapsam taksit bitene kadar devlet bana ehliyetimi geri vermiyor mu ? Bu konuda uzman biri varsa allah riza icin beni aydınlatsın cok tesekkurler şimdiden

  Yanıtla
  • Merhaba Özgür bey. Tabii sizi bilgilendireyim. Öncelikle alkolmetreye üflemediğiniz için sürücü belgenize 2 yıl el konulur. Eğer 2,5 yıl el konulduysa, size hem üflememekten 2 yıl, hem de daha sonra hastanede yapılan alkol ölçümünde alkollü çıktığınız için 6 ay el konulmuştur. Ceza sürenizin dolması 1. aşama ve onu tamamlamışsınız. Size yazılan cezaları ödemişsiniz ve 2. aşamayı da tamamlamışsınız. Fakat daha sonra 3 kez 36/3-b maddesinden size ceza yazılmış. Maalesef bu cezaları da ödemeniz gerekiyor sürücü belgenizi almak için. Vergi dairesinde taksitlendirme yapabilirsiniz tabii ki. Ancak taksitlendirme yaparsanız, son taksit ödenene kadar ehliyetinizi alamazsınız. Çünkü sürücü belgenizi almak için, vergi dairesinden borcu yoktur kağıdı almanız gerekiyor.

   Yanıtla
   • MERHABALAR EHLİYETİMİ ALKOLDEN KAPTIRDIM VE ARAÇ KULLANIRSAM EHLİYETİ TAMAMEN KAYBETME DURUMU OLDUGUNU DUYDUM DOGRU MUDUR CEVAP VERSENİZ SEVİNİRİM

    Yanıtla
    • Merhaba, eğer tekrar alkollü araç kullanırsanız, ehliyetinizi daha uzun süre kaptırırsınız. Kaçıncı kezden işlem yapıldığını yazmamışsınız. 1. kez kaptıranlar 7 ay, 2. kez kaptıranlar 2 yıl, 3. kez kaptıranlar 5 yıl şeklinde gidiyor. 4. kez kaptırırsanız yine 5 yıl alınıyor. Yani 4 kez alkolden işlem yapılan biri, 12,5 yıl ehliyetini kaptırmış oluyor Uğur bey. Aday sürücü değilseniz ya da mahkeme kararı yoksa, tamamen iptal edilmiyor. Ancak 2100 yılına kadar ehliyetini kaptırmış olanları gördük 🙂

     Yanıtla
   • SELAMIN ALEYKÜM E DEVLET ÜZERİNDE ÖNÜME ÇIKAN EKRANI SİZİNLE PAYAŞIYORUM

    Ehliyet İptal Türü Geri Alan Birim Belge Geri Alınma Tarihi Belge Teslim Durumu Bitiş Tarihi
    Ceza İptal DENİZLİ 26/10/2021 Teslim Edilmedi 26/10/2023
    Ceza İptal DENİZLİ 26/10/2019 Teslim Edilmedi 26/10/2021

    2019 TARİHİNDE EHLİYETİMİN SÜRESİ 5 YIL DOLMADIĞI İÇİN 2 YIL EHLİYETİME EL KONULDU ALKÖL LÜ YAKALANDIĞIM İÇİNDE AYRICA MAHKEMEYE ÇIKTIM
    FAKAT 14/08/2020 TARİHİNDE TEKRAR EHLİYETSİZ YAKALANDIM BANA 36/3-B, 48/5 CEZA MADDELİRİNİ UYGULADILAR 4 BİN TL CEZA YAZDILAR
    BUGÜN EHLİYETİMİ GERİ ALMAMA NE KADAR KALMIŞ DİYE E DEVLETTEN BAKARKEN YUKARIDAKİ TAPLO İLE KARŞI KARŞIYA KALDIM VE HİÇ BİRŞEY ANLAMADIM SİZCE BEN EHLİYETİMİ NE ZAMAN ALACAĞIM ?
    TEŞEKKÜR EDERİM..

    Yanıtla
    • Merhaba Çağlar bey, en son 2 yıl süreyle alınmış görünüyor ehliyetiniz. Sizin teslim alacağınız tarih 26.10.2023’tür. Geçmiş olsun.

     Yanıtla
     • Şefim,üflemeyi redden 2 yıl kaptırdım.bu sırada bu süreç dolmadan alkolden işlem yapıldı 2 yıl olarak ehliyete el konuldu.daha önceki teslim tarihinin üzerine mi diğer 2 yıl eklenecek yoksa sadece son yediğimiz ceza mı geçerli.

    • Türk ehliyetiniz sorgulanırsa ceza uygulanır. Çünkü bizim sınırlarımız içerisinde bizim ehliyetimiz geçerlidir. Ancak memur arkadaşların gözünden kaçar ve yabancı ehliyetinizi sorgularlarsa, muhtemelen herhangi bir ceza uygulanmayacaktır.

     Yanıtla
     • Merhaba ben ilk ehliyetimi türkiyeden aldım, Türk ehliyetimle yurt dışında 1 yıl kullandıktan sonra yurt dışında değiştirdim mecburen.Ve 1 yıldır yabancı ehliyetimle araç kullanıyorum.Ve buradan tamamen ülkeme dönmek üzereyim, fakat dönmeme 5 10 gün varken burada ehliyetime el konuldu. Ehliyetsiz yakalanma durumunda hapis cezası olduğu söylendi.E devlet trafik cezaları bölümünde sürücü belgenize ait bir kısıtlama veya iptal yoktur yazıyor fakat belgeler bölümünde sadece kimlik ve pasaport görünüyor ehliyetim görünmüyor bu ehliyetim alınmadan öncede böyleydi.Türkiyeye döndüğümde ehliyetimi nasıl alabilirim buranın verdiği karar türkiyeyi bağlarmı ve kesin dönüş yapıyorum ülkemde ehliyetimi hangi yolla almam gerekecek.

   • Ben de uflemedim iki yıl aldılar annle direksiyon değiştik ama gördüler sudgeye gitmek gerekirmi Not:bu olay ehliyetim men iki yıl men edilmişti ama süresi dolmuş tu lütfen cevap yazın

    Yanıtla
  • Merhaba hayırlı aksamlar ehliyetime 6 ay el konuldu ve suresi doldu aldim daha sonra 2 sene el konuldu ve sudge egitimi gordum aldim daha sonra kovid den oturu uflemedim diye 2 sene daha ehliyetim alindi . Uflememekten 2 kat ceza yazildi . Cezayi odedim ve su an 9 ayim kaldi Simdi ben yine sudge egitimi veya baska bi egitime tabi tutulacakmiyim ve son olarak mahkeme vs bisey gorulucekmi . Yoksa bunlarin hic biri olmayacak direk gunu dolunca ehliyetimi alabilecekmiyim

   Yanıtla
 2. İyi günler ehliyetime alkol sebebi ile 6 ay el konuldu. Ehliyetimi geri almak için sadece o konuyla ilgili cezamı ödemem yeterlimi yoksa daha önce ki radar vs. cezaların tamamını mı ödemem gerekiyor

  Yanıtla
  • Merhaba Çağlar bey. Ehliyetinizi almak için tüm trafik cezası borçlarınızı ödeyip, vergi dairesinden borcu yoktur kağıdı almanız gerekiyor.

   Yanıtla
   • Merhabalar
    Ben 2019 yılının 10.ayında ehliyetime alkollü araç kullanmaktan el konuldu 6 aylik cezam bitti şu an ehliyetimi geri alamadım çünkü cezaları yatıramadim fakat e devlet üzerinden sorguladığımda ehliyetiniz üzerinde her hangi bir kısıtlama yoktur diye yazıyor bu süreçte eger araç kullanirsam ehliyetsiz araç kullanmaktanmı yanında ehliyet bulunmamaktanmı cezai işlem uygulanır sonuçta ehliyetimiz var ceza süresi dolmuş durumda ama imkansızlıktan dolayi para cezasını ödeyemedim bu konu hakkında bilgi rica ediyorum teşekkürler

    Yanıtla
 3. 23.02.2020 tarihinde 1.73 promille son 5 yıl içerisinde 2.defa alkollü araç kullanırken yakalanışım oldu.2 yıl süreyle tekrardan ehliyetime el konuldu.yeni yasalarda Mahkemeye cıkmadan savcı ifade almaya baslamıs 1.00 promilin üzerinde yakalıpta savcıya ifade veren var mı nasıl bir sonuç ile karşılacağım merak ediyorum hagb de var hakkımda başka bir olayşa alakalı.

  Yanıtla
  • Merhaba. 1,00 promilin üzerinde araç kullandığınız için, hakkınızda TCK 179/3 kapsamında adli işlem yapılmış. Bunun karşılığı 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezasıdır. Fakat herhangi bir kaza durumu yoksa, bu ceza paraya çevrilir. Günlüğü 20 TL’den hesaplanır. Genellikle en alt limitten veriyor savcılar. Yani 3 ay karşılığı olan 90 gün X 20 TL= 1800 TL para cezası oluyor. Tabii tüm bunlar, savcının inisiyatifine göre değişiyor. Ancak hapis cezası verilmediğini söyleyebilirim.

   Yanıtla
 4. Merhaba,
  14 Mart günü gişeler de aracımı durdurdum ve navigasyon açmak için polis otosunu görmeme rağmen,polis geldi rutin kontrolü yaptı ehliyet ruhsat vs.tamam alkolmetreyi kullanmak istedi obsesif bir adamım ve bu süreçte herkesin biraz da böyle olmasını dilerim ve ağızdan ağıza bu süreçte (Covid -19)çok tehlike teşkil ediyor üflemem dedim,üflemedim elzem bir durumsa bir sağlık kuruluşuna gidip test yapalım dedim görev yerimi terkedemem dedi üslubu sert bıçkın kolluklardandı,çözüme kapalı.hem ceza yazıldı hem iki yıl ehliyetime el konuldu,bunun hukuksuz olduğunu söylediysem ve şikayette bulunacağımı söylediysem de git nereye kime şikayet ediyorsan et tavrıyla karşılık buldu ve sonuç değişmedi.ben de itiraz hakkımı kullanıp avukatımdan konuyla alakalı teşebbüsünü talep ettim.bugün yarın bir defin işlemi için şehirler arası bir yolculuk yapmam gerekecek ve alternatife edebileceğim kimsem yok.bu süreçte araç kullanabilir miyim ? Netice de mücbir bir sebep.kullanırsam ve yine aynı tarz bir kollukla karşılaşırsam ne yapmam gerekir netice de kesinleşmiş bir sonuç yok yahut bende karşı tarafı itiraz yoluna gitmişim sonuç ne olur ?
  Yahut hukuki hakkım nedir ?
  Sayg.

  Yanıtla
  • Merhaba Samet Bey. Emniyet Genel Müdürlüğü, denetimler devam edecek talimatı verdi. Yani polis arkadaşların yapabilecek bir şeyi yok. Siz ne kadar risk altındaysanız, emin olun onlar çok daha fazla risk altında. Fakat emir demiri kesiyor maalesef.

   Sürücü belgenize el konulduğu için, 2 yıl boyunca araç kullanamazsınız. Eğer kullanırsanız, 36/3-b maddesi gereği 2473 TL ceza uygulanacaktır. Eğer araç sizin adınıza değilse, aynı zamanda aynı miktarda sahibine de ceza uygulanacaktır. Araç ya trafikten men edilecek ya da sizin uygulama noktasına çağıracağınız yeterli sürücü belgesi olan birine teslim edilecektir. Ehliyetsiz araç kullanmanın maalesef geçerli bir sebebi yok. Başınız sağolsun.

   Yanıtla
   • Merhaba; 2 gün önce 1.28 promilden ehliyetime el konuldu aracımın sigortası bitmiş ama hemen o gece yaptırdım arabayı otoparktan çıkarmak için. Çevremdekiler araban trafikten men olmuştur diyolar şuan aracım trafikten men olup olmadığını nerden nasıl bulabilirim?

    Yanıtla
    • Merhaba, araç sahibi sizseniz ve sigortayı yaptırdıysanız, yeterli ehliyeti olan biriyle birlikte, işlem yapan trafik kuruluşuna giderek aracınızı teslim alabilirsiniz.

     Yanıtla
     • Geçiçi araç süre ehliyetini kaptırmış olan şahis yine araç kullanır ve kullanırkende kaza yaparsa ne olur ehliyet yok ama kaza yine kusurlu ehliyetsiz araç kullanmakta olan şahısta karşı tarafta madde hasar var bu hasar nasıl karşılanır .araçların trafik sigortası var

     • Merhaba, yazdıklarınızı anlamakta zorlandım. Sanırım şunu demek istiyorsunuz ya da ben öyle anladım. Ehliyetini geçici olarak kaptırmış olan biri, bu süre zarfında araç kullanır ve kusurlu olarak kaza yaparsa, karşı tarafın hasarı nasıl karşılanır? Yani bu konu sigortacıların alanına giriyor. %100 kesin bilgi vermem zor. Ancak şunu söyleyebilirim ki, bu konularda sigorta poliçesi önemlidir. Poliçede bununla ilgili bir ibare var mı yok mu bu önemli. Fakat böyle durumlarda sigorta karşı tarafın hasarını karşılıyor ve masrafları sürücüden ya da araç sahibinden talep ediyor. Yine de dediğim gibi, sigortacınızla görüşürseniz daha iyi olur.

  • Merhaba Samet Bey, aynı durum İle bende 23 Temmuz 2020 de karşı karşıya kaldım şu anda Anayasa mahkemesinde süreç bakalım sonuç ne çıkacak. Sizin süreç nedi?
   Bu arada mail yolu İle temasa geçenilirsiniz
   cengizkrt@outlook.com

   Yanıtla
 5. 2 Ay önce ehliyetimi kaptırdım. 6 ay ehliyete el konuldu şimdiu ehliyetsiz yakalanırsam ehliyet sürem 2 yıla uzuyor dediler bu doğrumudur.

  Yanıtla
  • Merhaba Fatih bey. Ehliyetsiz araç kullanmakla alkollü araç kullanmak farklıdır. Siz alkolsüz ama ehliyetsiz araç kullanırsanız, 2473 TL ceza uygulanır. Ehliyetinizi yine 6 ay sonunda alabilirsiniz.

   Yanıtla
 6. Slm benim 2 yıl ehliyetime el konuldu alkolli araç kullandım ceza yedim 3 ayhapis paraya çevrildi ödedim 1 sene sonra ehliyetsiz araç kullandım araba benim üzerime 1 ay arayla 2 kez yakalandım çevirmede cezaları ödedim hepsini sadece kafam buna takılıyor 36/3b yazmışlar ama tabiki ehliyeti alma tarihi 2018 yılında aldılar 21/06/2020 de verilecek geri ehliyetsiz araç kullanmaktan mahkemeye çıkarmıyım hapise girermiyim kafama takılan bu bana bu konuda yardım edermisiniz şimdiden ALLAH razı olsun inşallah yardım edersiniz hayırlı akşamlar

  Yanıtla
  • Merhaba Ömer Bey. Ehliyetsiz olarak araç kullanmaktan dolayı mahkemeye çıkmazsınız, hapis cezası almazsınız. Sadece bu durumda ölümlü ya da yaralanmalı bir kaza yaparsanız, o zaman hakim güvenlik nedeni ile hapis cezası verebilir. Onun dışında ehliyetsiz araç kullanmak idari bir suçtur ve hapis cezası yoktur.

   Yanıtla
 7. Merhaba 48/9 üflemeye itirazdan ceza yedim 2 yıl ehliyetim geri alındı.2 yıl sonra ehliyetimi aldığımda tekrar bir çevirmeye denk gelirsem üfleyip alkol sınırını geçersem cezam ne olur 6 aymı geri alınır yoksa dahamı fazla ?

  Yanıtla
  • Merhaba. 48/5 ve 48/9 farklı maddelerdir. Üflemeyi reddettiğiniz için ehliyetinize 2 yıl el konulmuş. Bir dahaki sefere üflerseniz, geriye doğru kaçıncı kez alkollü olarak yakalandığınıza bakılır. Eğer son 5 yıl içinde alkollü olarak araç kullanmaktan dolayı ceza yazılmamışsa, 6 ay el konulur. Yani reddetme cezası üzerine eklenmez.

   Yanıtla
 8. Ehliyet geri alma sürem 10 Nisan da doluyor. Fakat ben ehliyet alınan yerde değilim ve o günde araç kullanmam gerekecek. Bulunduğum yerden geçici sürücü belgesi gibi birşey alabilirmiyim. Nasıl bir yolla araç kullanabilirim o tarihten sonra. Teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Merhaba Ertan Bey. Eğer trafik cezalarınızın tamamını ödediyseniz, yani borcunuz yoksa, vergi dairesinden borcu yoktur belgesi alın. Onunla araç kullanabilirsiniz. Olur da çevirmeye girerseniz, 44/1-b maddesi gereği 288 TL ceza uygulanır. Eğer borcunuzu ödemez ve yakalanırsanız, 36/3-b maddesi gereği 2473 TL ceza uygulanır ve araç trafikten men edilir.

   Bunlarla uğraşmak istemiyorsanız, size en yakın trafik kuruluşuna gidin ve bir dilekçe yazın. Sürücü belgenizi bulunduğunuz yerden almak istediğinizi belirtin. Gerekli yazışmalardan sonra ehliyetiniz, almak istediğiniz kuruma gönderilecektir.

   Yanıtla
   • Borcum yok hocam borcu yoktur kağıdı alırsam 44/1-b maddesi gereği 288 TL ceza kesinlikle uygulanır mı ? Bunun uygulanmaması için ne yapabilirim.

    Yanıtla
    • O zaman vakit kaybetmeden size en yakın trafik tescil şubesine gidip, sürücü belgenizi süre bitiminde oradan almak istediğinizi belirtin. 10 Nisana kadar yazışmalar yapılır ve ehliyetiniz, almak istediğiniz yere gönderilir.

     Yanıtla
     • Hangi şehirde ikamet ediyorsunuz ve ehliyeti nerede kaptırmıştınız? Sürücü belgesi geri alınırken, ehliyeti nereden almak istediğinizi söylediniz?

     • Şuan şebinkarahisardayım ehliyetimi çorum merkez de kaptırdım. Şebinkarahisardan almak istediğimi söyledim.

     • Anladım Ertan bey. Şebinkarahisar’dan almak istediğinizi söylediyseniz, ehliyetiniz zaten oradadır. Süre dolduğunda, Şebinkarahisar’dan alabilirsiniz.

 9. Merhaba Aralık ayında ehliyetime el konuldu 6 ay süreyle Nisan’da kazaya karıştım yaralı ve ölüm yok karakola götürüldükleri alkolda yok ama hem ceza kestiler hemde ehliyetinin süresini 2 yıla çıkarttılar itiraz hakkım var mı

  Yanıtla
  • Merhaba Ramazan Bey. Muhtemelen kazaya karıştığınızda alkolmetreye üflemek istemediniz. Bu yüzden size 48/9 maddesinden işlem yapılıp, ehliyetinize 2 yıl el konulmuş. Daha sonra hastaneye gitmişsiniz ve hastanede sonuç 0 çıkmış. Maalesef 48/9 ve 48/5 farklı maddeler. İtiraz hakkınız elbette var. Ancak kabul edilme ihtimali zor görünüyor. Geçmiş olsun.

   Yanıtla
   • Alkol metreye üfledim ve ilk ehliyetime el konulduğunda da üfledim ikisinde yoktu bide benim alkol olmadan ehliyetime el koyma hakları var ilk vakada 6 ay ehliyete el koyma ve 1 Bin TL para cezası aldım Haziran’da günüm dolacakti ama nisan 2 sinde kaza yaptım ehliyetim olmadığı için bütün suç benim üstüme kaldı karşı tarafın masrafları da bide trafik bana 2.500 TL ceza 2 yılda ehliyet yasak ettim benim hakkımı arasam bir sonuç alabilir miyim

    Yanıtla
    • Sizde alkol yoksa ve alkolmetreye üflediyseniz, ehliyetinize el koyma hakları yoktur. İkisinde de alkol çıkmadıysa, ehliyetinize neden 6 ay el konuldu? Kaza yaptınız ve kusurlu çıktınız. Alkolünüz yoktu, alkolmetreye üflediniz ve 0 çıktı. Ehliyetinize 2 yıl el konuldu. Böyle bir şey olamaz Ramazan Bey. Bize tam olarak anlatmıyorsunuz durumu. Eğer tam olarak olanları anlatırsanız, ona göre yardımcı olayım.

     Yanıtla
 10. Şöyle anlatayım ilk ceza aldığımda alkol vardı 1 bin TL para cezası ve 6 ay ehliyetime el konuldu Nisan’da kaza yaptım alkollüyken gene bu defa 2.500 TL para cezası bide 2 yıla ehliyetime el konuldu ben bu iki ceza parasını yatırıp itiraz hakkımı kullana bilirmiyim bir sonuç alabilir miyim

  Yanıtla
  • İlk yorumunuzda alkol yoktu demiştiniz. O yüzden ceza yazamazlar demiştim. Şimdiki yorumunuzdan sonra, iki olayda da alkollü olduğunuzu söylüyorsunuz. Yapılan işlem doğrudur. İtiraz hakkınız var ama açıkçası itirazınızın kabul edilme ihtimali biraz düşük. İtiraz edecekseniz de, cezalarınızı yatırıp öyle yapın. En azından indirim süresini geçirmemiş olursunuz. Geçmiş olsun.

   Yanıtla
 11. merhabalar olay tam olarak şu şekilde oldu seyır halınde arac kullanırken 2 arkadsımla 2 araba halınde peş peşe gidiyorduk trafık polisi ile geçiştik hatta gecerken ıkımızde yavasladık neredeyse durduk bısey dıyecek gıbı oda durdu ama ne anons yaptı ne durdurdu sonradan bız lıman ıcınde uygun bır yere aracı park ettıık arkamızdan tepe lambası kapalı bır sekılde 3 dk sonra geldı. ben arac dısında dıger araca bınmek uzere ıken geldı polıs duran arabalara alkol uygulaması yapacam dedı. bızde doğal olarak arac kullanmıyorduk neden ufleyelım dedık uflemedık. ehlıyetlerı vermıs bulunduk rutın kontrol yapacak dıye sonradan gıttı 20 tane polıs cagırdı en ufak tartısma olmadan ortamı gerdı polıs memuru arkadas ortam sakınledıgınde gıttım uflemek ıstedıgımı soyledım ufletmedı bana tehdıt ettı zorla hastaneye getırıldık 2 + 6 ay işlem yaptı ehlıyetler gıttı bı de mahkeme var hala duran araca ve arac ıcınde olmadıgım halde gecerken durdurmayıp pesımızden sonra gelıp ıslem yapması dogru mu sızce bu mu polıslık

  Yanıtla
  • Yaşar bey, olayın böyle olmadığını ikimiz de biliyoruz 🙂 Burada farklı bir şekilde dile getirmeniz size bir şey kazandırmaz emin olun. Olayı ben size anlatayım kısaca.

   Siz alkollü bir şekilde bu araçları kullanıyordunuz. Muhtemelen araçlar şüphe çekiyordu. Daha sonra aracınızı limana çektiniz ve araçtan indiniz. Polis gelince aracı ben kullanmıyordum dediniz. Halbuki polis yanınızdan geçerken sizin kullandığınızı zaten gördü. Size alkol testi yapmak istedi ama siz park halinde olduğunuzu ve üflemeyeceğinizi söylediniz. Polis memuru 48/9 maddesinden 2 yıl ceza yazacağını söyleyince siz zorluk çıkarmaya başladınız. Bunun üzerine destek ekip çağrıldı. Bu esnada alkolmetreden red çıktısı alındı ve size 48/9’dan işlem yapıldı. Siz de aradan süre geçtikten sonra üflemek istediğinizi söylediniz. Ancak kanun maddesi açık. Red çıktısı alındığında ya da alkolmetreye bir kez üfletildiğinde, tekrar ölçüm yapılmaz. Siz ekiplere mukavemette bulunduğunuz için hastaneye getirildiniz ve burada adli işlem yapılmak üzere, kandan alkol tespiti yapıldı. Yasal limitler üzerinde alkollü olduğunuz için, 48/9 ve 48/5 maddesi gereği işlem yapılıp, ehliyetinize 2 yıl 6 ay el konuldu.

   Olayın böyle olduğunu ikimiz de biliyoruz. Polisi ya da jandarmayı eleştirmek ya da kötülemek işin en kolayı. Eğer biraz hatayı kendimizde kabul edebilsek, ülkemiz aslında çok güzel bir yer olacak. Geçmiş olsun.

   Yanıtla
   • ne olayı boyle olması be bızde devlet memuruyuz madem uygulama yapacaktı neden gecerken durdurmadı araclar suphe cekıyorsa anons edıp ben buraya yalan bısey yazıp ne kazancım olabılırım tek akıllı sızsınız zaten

    Yanıtla
   • madem bız sucluyduk polıs memuru neden ıkıde bır gıdıp mahkemeye benım hakkımda sıkayet yaptılar mı dıye soruyor devamlı buna da bır cevap verın bı senaryo yazın bakalım

    Yanıtla
    • Yaşar bey neden senaryo yazalım? Ne çıkarım olabilir diyorsunuz da, bizim ne çıkarımız olabilir asıl? Polisin sizi yanınızdan geçerken durdurmak zorunda olduğunu belirten bir kanun var mıdır? Ben cevap vereyim yoktur. Ayrıca tepki gösterecek bir şey yok. Bu tür olayları sürekli görüyoruz, duyuyoruz. Orada neler yaşandığını elbette bilemeyiz. Belki bir arbede yaşandı ve polis memuru bundan çekiniyor. Bu yüzden de mahkemeye gidiyor. Bizimki sadece tahminde bulunmak. Fakat dediğim gibi, bir şeylerin düzelmesini istiyorsak, önce yaptığımız yanlışı kabul edip, sonra başkalarının yaptığı hatalara bakmamız lazım. Tekrar geçmiş olsun.

     Yanıtla
 12. Ehliyet im 100 ceza puanının dan dolayi 2 ay alindi.suan surem doldu fakat cevre egitimi almam gerekiyomus.kavid19 dan dolayi kurslar kapali.ehliyet imi nasil alabilirim

  Yanıtla
  • Merhaba İsmail Bey. Gerçekten harika bir soru sordunuz. Eminim bu konu şu ana kadar kimsenin aklına gelmemiş ya da önemsenmemiştir. Bildiğim kadarıyla gelen resmi bir yazı yok. Fakat aslında çözümü basit. İnternet üzerinden online eğitim verilebilir. Eğitim sonunda sertifikalar e devlet üzerinden alınabilir. Bununla ilgili bir çalışma başlatalım. Bizzat ben önayak olacağım. Lütfen siteyi takip edin. Birkaç gün içinde bir kampanya yapıp, yetkililerin dikkatini çekelim.

   Yanıtla
   • evet benimde ceza sürem doldu ve südge iptal olduğu için online eğitim verilip bu sorunu çözebilirler lütfen sesimizi duyuralım

    Yanıtla
   • merhabalar
    1 yıl önce alkollü araç kullanmaktan 6 ay ehliyetime el konuldu ve cezamı ödedim. 24/08/2021 tarihinde ehliyetin ceza sürei bitti ancak ehliyetimi artvinde el konulduğu için pandemi nedeni ile gidip alamadım. iki gün önce şehirler arası araç kullanmak zorunda kaldım ve trafik kontrolüne ehliyetsiz yakalandım. polis memuru ehliyetsiz araç kullanmaktan 2600 tl cicarı ceza kesti ve araç eşimin üstüne olduğu içinde araç sahibine ayrıca aynı miktarda ceza kesti 2600 tl. araç sahibi olan eşim yanımda ehliyetli olduğu için aracı ona teslim edip cezaları kestikten sonra bizi gönderdiler. itiraz bulunsam haklı çakar mıyım. ehliyetsiz kişi cezası kesildi ehliyet yanıda değil cezası değil ceza.
    sizce ne yapmalıyım

    Yanıtla
    • Merhaba, eğer 6 ay el konulduysa ve cezanızı ödediyseniz, yapılan işlem yanlış olmuş. Size en yakın Sulh Ceza Mahkemesine dilekçe ve ceza makbuzunun fotokopisi ile birlikte itiraz edebilirsiniz. Fakat itiraz etmeden önce cezalarınızı ödemenizi tavsiye ederim. İndirim süresinden yararlanmanız iyi olur. Eğer itirazınız reddedilirse, indirimi kaçırmamış olursunuz.

     Yanıtla
     • çok teşekkürler geri dönüş yaptığınız için.
      polis memuru cezanın bittiğini sistemden gördü ayrıca istanbuldan pandemi yüzünden artvine gidemedik ehliyeti elimize alamadığımızı belirttik . cezamızıda ödediğimizi söylememize rağmen bize ;hiç ehliyeti olmayan yada ehliyeti cezalı durumda iken araç kullanma cezası kesildi . sadce tc kimlik numarası sordu ve başka kontrol yapmadı. ben bunu sonradan düşünebildim çünkü gece yarısı zorunlu yolculuk yaparken insanın aklına gelmiyor malesef.,

     • Sistem üzerinden borç sorgulama yapılabiliyor. Ancak maalesef bazen sistemler kapalı ya da sorunlu oluyor. Böyle olunca sizin de bir evrak göstermeniz gerekiyor borcunuzun olmadığına dair. Bunu da göstermediyseniz, arkadaşlar doğru olanı yapmışlar. Fakat dediğim gibi, gerekli belgeleri hazırlayıp itiraz ederseniz, yazılan ceza 44/1-b maddesşne dönecektir ve 314 TL olarak ödeyebileceksiniz. Geçmiş olsun.

 13. 14 Mart 2020 tarihinde alkolden ehliyetimi kaptırdım 6 ay süreciyle şuan ehliyetsiz ve alkolsüz araç kullansam yakalansam ceza uygulaması harici ehliyetimi alma sürem uzarmı? Yani 6 ay süresi uzarmı? Teşekkür ederim şimdiden

  Yanıtla
  • Merhaba Volkan Bey. 6 ay süre ile araç kullanmanız yasaklandı. Eğer bu 6 ay içinde alkolsüz olarak araç kullanırsanız, 2473 TL ceza uygulanır. Ehliyetinizi alma süresi uzamaz. Fakat alkollü olarak araç kullanırsanız, 6 ayın üzerine 2 yıl daha eklenir ve süre 2,5 yıla çıkar.

   Yanıtla
 14. Merhaba,
  6 ay önce alkollü araç kullanımından ehliyetimi kaptırdım.Ancak o an ehliyetim yanımda olmadığı için memurlar ehliyetimi geri alamadılar.Ben de emniyete ehliyetimi teslim etmedim ve şu an sürem doldu ve cezaları da ödedim.Emniyete gidip herhangi bir belge almama gerek var mıdır yoksa sistemden otomatik düşer mi cezalar? Herhangi bir çevirmede ehliyetsiz mi görünürüm yoksa araç kullanmaya başlayabilir miyim?Şimdiden teşekkürler..

  Yanıtla
  • Merhaba, emniyete gitmeniz ve düşüm yaptırmanız gerekiyor. Aksi halde sürekli sorun yaşarsınız. Sistemden borcunuzu ödediğiniz görülmezse 2473 TL, görülürse 288 TL ceza uygulanır sürekli. Borcu yoktur kağıdınızla birlikte size en yakın trafik kurumuna gitmeniz yeterlidir. İyi günler.

   Yanıtla
 15. Mrb abi geçen yıl alkollu araç kullanmaktan 6 ay ehliyetime al konuldu bu yıl ise martın 23 de alkollüydüm eve gidiyordum yolda bir abla gördüm aracı durdurdum ağlıyodu dedi. Abla taksi cağiram eve git paran yoksa para verem neyin var demeye kalmada üç dört kişi üstüme çüllandı malum alkollüyüm diye yanlıs anlaşildim sonra polis geldi asayiş karokala gittik sonra tırafik geldi haliyle alkol metreye uflemeyi reddettim ehliyetime el konuldu iki yıl araç park halınde diye itirazda bulunamazmiyim karakola gelen trafikçi arkadaşlarda söyledim ama itiraz edebilirsem bu nereye ediliyo abi iyi çalişmalar

  Yanıtla
  • Merhaba. Her zaman söylediğim gibi, itiraz hakkınız elbette var. Bulunduğunuz il ya da ilçenin Sulh Ceza Hakimliğine bir dilekçe yazarak itirazda bulunabilirsiniz. Dilekçeye ceza makbuzunun ve sürücü belgesi geri alma tutanağının birer fotokopisini ekleyin. Gerisi mahkemenin takdiridir. Geçmiş olsun.

   Yanıtla
 16. Merhaba, 2. kez alkolden ehliyetime 2 yıl el konuldu. Ehliyetim yokken 3. kez alkollü çevirmeye girdim. 1,54 alkol çıkt ı2 tane 2473 Lira ceza yedim.
  1. Sorum: 2 yıllık ehliyetsizlik sürem 5 yıla mı çıktı
  2. Sorum: Araç sahibine ayrıyetten ceza gidecek mi?

  Yanıtla
  • Merhaba Yunus Bey. Maalesef sorduğunuz iki sorunun da cevabı evet. Ehliyeti alma süreniz 5 yıla çıktı. Araç sahibine de 36/3-b maddesi gereği 2473 TL ceza gidecek. Geçmiş olsun.

   Yanıtla
   • bir sorum daha olacak. Bundan sonra ehliyetsiz ve alkollü,alkolsüz herhangi bir çevirmeden sonra işleyiş nasıl olacak?
    Ehliyetim iptal edilirse tekrar almam ne kadar sürecek?

    Yanıtla
 17. 2032 ye kadar alkollü ve ehliyetsiz araç kullanmak sebebiyle ehliyetim alınmış durumda. Para cezalarım ve adlı cezalarım oldu. 2 sorum olacak. araç kullanırken ehliyetsiz ve alkolsüz yakalansam para cezasının dışında adli ceza alma durumum olur mu. Bunun dışında surucu belgesi affı ne zaman çıkar ya da böyle bir af gelir mi. Teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba Köksal Bey. 2032’den önce ehliyetinizi almanız mümkün değil. Bugüne kadar bununla ilgili bir af gelmedi. Bundan sonra gelir mi, açıkçası bilmiyorum. Bu süre içinde alkolsüz olarak araç kullanırsanız, 2473 TL ceza uygulanır. Adli ceza olmaz. Bu süre içinde alkollü olarak araç kullanırsanız, promil miktarınız 1,01 ve üzeri olursa, adli ceza da alırsınız. Kazasız yolculuklar dilerim.

   Yanıtla
 18. Merhabalar. Ben yaklaşık 2 sene önce alkolden 6 ay ehliyet verdim. Cezami Ödedim süre doldu ehliyeti geri aldım. Ama akillanmadim, eşşeklik bu ya : 3-4 ay önce yine alkolden ehliyet verdim. Cezaları ödedim, paşa paşa taksi, bisiklet, otobüs vs kullanıyorum ya da aracımı ehliyeti olan arkadaşlara sürdürüp acil işlerimi bu şekilde hallediyorum. Gelelim soruma; 2 yıllık süre bitince psko teknik vs nasıl bir uygulama olacak ? Başarısız olursam ne olacak ? Bu süreci anlatabilir misiniz rica etsem ? Alkol lü araç kullanmak mı ? Ölürüm daha iyi. 20 yıldır araç kullanıyorum alkollü iken de çok kullandim ama henüz hiç kaza yapmadım. Ama ehliyetsiz olmak çok zor..artık alkollü araç kullanmayı ve kullananları nefretle kınıyorum.

  Yanıtla
  • Merhaba Demir Bey. Açıkçası yaşadığınız bu durumdan bir ders çıkarmanız çok güzel. Çünkü alkolden işlem yapılan sürücülerin en az %80’i ders çıkarmıyor ve hatayı hep polise buluyorlar. Cezaları ödediyseniz o kısmı atlatmışsınız. 2 yıl kaptırdığınız için SUDGE yani Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitimi almanız gerekiyor. Bunun için bulunduğunuz ilin sağlık müdürlüğüne başvuru yapmanız lazım. Bu eğitimi bitirdikten sonra, süresi dolduğunda ehliyetinizi alabilirsiniz. Sormak istediğiniz başka sorular varsa sorabilirsiniz. Geçmiş olsun.

   Yanıtla
 19. Merhaba. Ben 100 ceza puanım dolduğu icin ehliyetimi kaptırdım 2 aylığını bugün 2 ay oldu tam kursada kaydimi yaptırdım yalniz şunu merak ediyorum hocam. İnternetten de çok araştırdım ehliyetimi geri alabilmem icin cezalari ödemem şart mı? Ben internetten araştırdığım da sadece alkolden kaptiranlar ehliyetini geri almadan idari borçlarını odemesi gerekiyor yazıyor her yer de kursa sordum onlarda aynı şeyi söyledi doğrumu dur acaba emin olamadim. Hatta yasa gelmis galiba 2013 yılında ehliyetini alkolden kaptiran geri alabilmesi için idari borcunu ödemesi gerekiyor diye

  Yanıtla
  • Merhaba Kadir Bey. Evet doğru duymuşsunuz. Sadece 48. maddeden, yani alkol ya da uyuşturucu madde etkisi ile araç kullanmaktan, ya da alkolmetreye üflememekten dolayı işlem yapılanlara böyle bir zorunluluk var. Şu an itibariyle cezaları ödemeniz gerekmiyor. Kursu bitirdikten sonra ehliyetinizi alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

   Yanıtla
   • Merhaba ben 1 hafta önce çevirmeye girdim , fazla bişey içmemiştim alkollü çıkacağım aklıma gelmedi fakat üflediğimde 0.51 promil çıktı o an alkollü olmadığımı beni kan testine götürmelerini istedim fakat götürmediler , yaklaşık 40 dakka sonra kendi imkânlarımla hastaneye gidip kandan alkol ölçümü yaptırdım 0.47 promil çıktı , imzaya da itina ettim 48/5 den ceza kesmişler, benim merak ettiğim itirazda ehliyeti mi alabilme ihtimalim yüksek mi? Kendi imkânlarımla yaptırdığım test geçerli mi? İstememe rağmen beni kan testine götürmemeleri usulsüzluge girer mi ? İtiraz da 40 dakika sonra 0.47 çıkmam avantajı ma mi yoksa geçen süre göz önüne alındığında dezavantajıma mi olur yol gösterebilir misiniz .

    Yanıtla
    • Merhaba Hasan Bey. Kendi imkanlarınızla hastaneye gitmeniz elinizi zayıflatır. Bu aklınızda olsun. Trafik ekibi sizi hastaneye götüremez. İstese de yapamaz çünkü kanuna aykırı. Sizin o bölgeden sorumlu karakola gitmeniz lazım. Karakol ekibi nöbetçi savcı ile görüşecek ve sizi hastaneye götürecek. Siz hastaneden aldığınız etanol raporu ile sulh ceza hakimliğine itiraz edeceksiniz. Yani süreç bu şekilde işlemeli.

     Fakat sizin zaten hastanede 0,47 promil çıkmış. Trafik Yönetmeliğinin 97. maddesine göre, saat başı 0,15 promil azalır. 40 dakikada 0,10 promil azalır. Yani size alkol üfletildiğinde kanınızdkai alkol miktarı 0,57 promilmiş. Nefes ve kan ölçümü arasında bu fark normaldir. Kısacası size yapılan işlem kanuna uygundur. İtiraz edebilirsiniz ama %99 itirazınız reddedilir. Geçmiş olsun.

     Yanıtla
 20. Merhaba.
  Ben 2013 yılında 2. Kez alkollü olarak yakalandım, promil değeri 2.20 idi ( ilk yakalanmamda promil 1 in altındaydı) 2 yıl ehliyetime el konuldu.Mahkemeye çıktım 2 ay hapis cezası aldım ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verildi. SÜDGE’ye katıldım. 5 yıl dolduktan sonra park halindeki araca alkollü iken sürttüm ve aynası hasar aldı. Yaralanma ya da başka bir durum olmadı. Trafik ekipleri geldi. Alkolmetreye üflemedim. Kan testi sonucu 2.80 promil çıktı. 2 yıl + 6 ay ehliyetime tekrar el konuldu. 3.516 +1.228 lira ceza yazıldı.
  1. Ehliyeti almak için cezaların tamamını ve vergi mükellefiyetten doğan dığer vergi borçlarını ödemek gerekiyor mu.
  2. Tekrar mahkemeye çıkacağım ne ceza alırım. (5 yıllık süre geçti ama aynı suçun tekrarı.)
  3. Karşı tarafa ne gibi ödemeler yaparım tazminat vb olur mu.
  4. Tekrar alkolsüz olarak yakalanırsam ehliyetim men yada geri alma süresinde uzama olur mu.
  5. SÜDGE ye katılmam gerekir mi.
  Şimdiden teşekkür ederim.
  Alkollü iken araç sürmemek dileği ile.

  Yanıtla
  • Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Sorularınıza cevap vereyim.

   1- Ehliyetinizi almanız için tüm trafik cezalarını ödemeniz ve vergi dairesinden borcu yoktur kağıdı almanız lazım. Taksitlendirme yapamazsınız.
   2- 5 yıl dolduğu için sorun yok. Muhtemelen yine aynı cezayı alırsınız ya da para cezasına çevrilir.
   3- Yaralanma durumu olmadığından herhangi bir tazminat ödemezsiniz. Sadece karşı tarafın hasarını sigortanız karşılar. Fakat alkollü olduğunuzdan muhtemelen size rücu eder masrafları.
   4- Alkolsüz araç sürerken yakalanırsanız, ehliyetinizi alma süresi uzamaz. Sadece 2473 TL para cezası uygulanır.
   5- 6 ay kaptırdığınız için, herhangi bir kursa gitmenize gerek yoktur.

   Yanıtla
 21. Bu arada alkolmetreye üflememe durumu için covid 19 sebebi ile itirazda bulunacağım. Sonuç ne olur sizce.
  Teşekkür ederim.

  Yanıtla
 22. Merhaba bir önceki yorumunuz için teşekkür ederim affiniza siginirak. Tekrar sormak istiyorum ben her hangi bir trafik borcumu ödemeden ehliyeti mi alabilcekmiyim 100 ceza puanindan ehliyetim alinmisti alkol ve uyuşturucudan alınanlar için gecerli demiştiniz trafik borcu ödeme mecburiyeti demiştiniz ben 100 ceza dan verdim ehliyeti net bilgimidir hocam acaba çünkü buguun bir trafik polisine sordum çelişkili konuştu benimle borcu yoktur yazısı da isteyebilirler tam emin değilim dedi bana terettud de kaldım hocam siz netseniz ben de rahatlicam hocam şimdiden tşk ederimm

  Yanıtla
  • Merhaba Kadir bey. 100 ceza puanından alınan sürücü belgeleri için cezaların ödenmesi gerekmiyor. İçiniz rahat olsun 🙂

   Yanıtla
 23. Hocam değerli vaktinizi alıyorum özür dileyerek bir sorum daha olcak 100 cezadan ehliyetiniz alındığı icin idari borcu ödeme şartı yok demiştiniz karayolları 47. Madde de soyle yaziyor. Trafik zabıtası veya diğer yetkililerin dur işaretlerine, ışıklı trafik
  işaretlerinden kırmızı renkli olanına ve sesli işaretlere uymayan sürücüler 235 Türk lirası, bu maddede yazılı
  diğer trafik işaretlerine ve kurallarına uymayan sürücüler, 108 Türk lirası para cezası ile cezalandırılırlar.
  (Ek:18/10/2018-7148/20 md.) Son ihlalin gerçekleştiği tarihten itibaren geriye doğru bir yıl içinde
  kırmızı ışık kuralını üç defa ihlal ettiği tespit edilenlerin sürücü belgeleri otuz gün süreyle geçici olarak geri
  alınır. Aynı yıl içinde kırmızı ışık kuralını ikinci kez üç defa ihlal ettiği tespit edilenlerin sürücü belgeleri kırk
  beş gün, üç ve daha fazla kez üç defa ihlal ettiği tespit edilenlerin sürücü belgeleri altmış gün süreyle geçici
  olarak geri alınır. Aynı yıl içinde bu madde kapsamında iki ve daha fazla kez sürücü belgesi geri alınanlar geri
  alma süresi sonunda psiko-teknik değerlendirmeden ve psikiyatri uzmanının muayenesinden geçirilir. Sürücü
  belgesi almasına mâni hâli olmadığı anlaşılanlara bu Kanun kapsamında verilen trafik idari para cezalarının
  tahsil edilmiş olması şartıyla belgeleri iade edilir. Kafam karıştı baya fikriniz nedir acaba

  Yanıtla
 24. Yani hocam bana 47-1a dan ve 47-c maddelerinden ceza kesilip ehliyetim alınmış kara yollari kanunu sitesinden baktığım da bu maddele den ehliyeti alinanlar için yazmamışlar idari borcu yoktur yazısı ama 47-1 b maddesine baktigim yani ışık ihlaline uymadigin dolayı ehliyeti alinanlar ehhliyeti geri alabilmeleti için borcu yoktur yazısı isteniyor yazmış kanun da acaba 47-1 b maddesi 47-1 a ve c yide kapeiyor mu acaba nasıl olcak cozemedim hocam trafigide ulaşamıyorum yardimci olursanız sevinirim

  Yanıtla
  • Eğer ehliyetiniz sadece 47/1-b maddesine istinaden alınsaydı, o zaman trafik cezalarını ödemeniz gerekirdi. Fakat sizin ehliyetiniz, 100 ceza puanını doldurduğu için alınmış. Yani 118. maddeye istinaden alınmış. Bu madde de, cezaların ödenmesi şartı yoktur.

   Madde 118: Ceza puanı nedeniyle sürücü belgesi geri alınanlar; birinci defa eğitime, ikinci defa da psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesine tabi tutulurlar, muayene sonucunda sürücülük yapmasına engel hali yoksa belgesi iade edilir.

   Yanıtla
 25. Hocam doğru evet haklısınız çok teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için şuan 100 de 100 inandım çok teşekkür ederim iyi günler diliyorum :)))

  Yanıtla
 26. öncelıkle tesekkur ederım sımdıden… benım ogrenmek bılgı almak ıstedıgım konu ehlıyetımı 02.12.2013 tarıhınde 2kez alkollu arac kullanmaktan kaptırdım… 02.12.2015 suresı doldu fakat ben emnıyete gıttıgımde sudge ye basvurmam gerektıgı soylendı alamadım ehlıyetı… halen ehlıyetımı almadım.. hıcbır sekılde de akollu veya akolsuz bu sure ıcınde de cevırmeye gırmedım… araba kullanmadım yanı. ogrenmek ıstedıgım uzun sure oldugu ıcın tekrar emnıyete gıtsem ehlıyetımı gerı alabılırmıyım herhangı bır cezası da yok odemıstım… yoksa kacarı yok ıllakı sudge egıtımıne katılmam mı gerekıyor. son olarak herhangı bır zaman asımı varmı ehlıyetı almam ıcın

  Yanıtla
  • Rica ederim. SUDGE almadan ehliyetinizi geri alamazsınız. Cezaların tamamını ödemeniz ve SUDGE belgesini almanız gerekiyor. Zaman aşımı konusunu, bulunduğunuzun ilin sağlık müdürlüğüne sorabilirsiniz. Geçmiş olsun.

   Yanıtla
   • Şimdiden teşekkürler ehliyetimi Mart 2022 Mart ayında geri alıcam nasipse, ehliyetim yokken 3. Yakalanmamda trafikten men edilir miyim işim gereği araç kullanmak zorundayım ve bana 3. Defa yakalanmamda men edileceğimi söylediler ne kadar doğru acaba çok teşekkür ederim şimdiden

    Yanıtla
    • Alkollü olarak yakalanmazsanız, 2473 TL size ve 2473 tl araç sahibine ceza uygulanır. Araç, sahibinin istediği birine teslim edilir. Bu her seferinde böyle olur. Eğer alkollü yakalanırsanız, ehliyeti alma süreniz 2027 yılına çıkar maalesef.

     Yanıtla
 27. Merhaba,
  Ehliyetime 0.57 promil alkolden 6 ay el konuldu.Eylulde bitiyor surem.Bu surecte aracla kaza yapmis ve hakli olsam masraflari benim mi karsilamam gerekiyor?Bir de arac benim uzerime degil arac sahibine de ayri ceza yaziliyor mu?

  Yanıtla
  • Merhaba Alican bey. Alkollü araç kullanmaktan dolayı araç sahibine ceza yazılmıyor. Fakat ehliyetiniz içerdeyken araç kullanırsanız, o zaman araç sahibine de ceza yazılıyor. Alkollü ya da ehliyetsiz olarak kaza yapıldığında, haklı da olsanız genellikle sigorta şirketleri sizden rücu ediyor masrafları. Sigorta poliçenize bakarsanız daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Geçmiş olsun.

   Yanıtla
 28. Mrb, turkiyede 2. Kez alkollü yakalanmamdan ehliyet 2 yil gitti. Fakat simdi yurtdisinda katar da calisiyorum ve burada ikametimde cikti. Katardan ehliyet alabilmem icin ehliyetim lazim ve bu islem yaklasik 10 dk suruyor. fakat ehliyet bende degil.turkiyeden Bir yazili belge ile bunu alabilirmiyim? yada turkiyede el konuldu diye katarda alamazmiyim? peki yazili belge ile aldim diyelim ehliyetime el konuldugu ortaya cikarsa bu bana katarda sikinti olurmu? Eger alirsam turkiyedede kullanabilirmiyim?

  Yanıtla
  • Merhaba Erdoğan bey. Katar Konvansiyonel Ülkeler içinde bulunduğundan, ehliyetler birebir değişim yapılabilir. Ancak sürücü belgenizi süre sonuna kadar alamazsınız. Sürücü belgesi dökümünüzü dilekçe ile başvurursanız alabilirsiniz diye düşünüyorum. Noterlere başvurmanız gerekiyor. O belge ile Katar’dan ehliyet alırsanız, Katar’da araç kullanabilirsiniz büyük ihtimalle. Katar’a hiç gitmediğimden, oradaki işleyiş hakkında bilgim yok. Fakat Katar ehliyetiniz ile Türkiye’de 2 yıl araç kullanamazsınız. Çünkü yapılan kontrollerde, TC kimlik üzerinden Türk ehliyetiniz var mı yok mu diye sorgulanıyor. Sorgulama sonucunda ehliyetiniz çıkarsa, Türk ehliyetiniz üzerinden işlem yapılıyor.

   Yanıtla
 29. Peki tesekkurler cevabiniz icin ama bir sorum daha olacak turkiyeye geldigimde abimin ehliyetini ve kimligini kullanip arac sürdüm ve cevirmeye takildim ve polis anladi diyelim bu durumda alacagim cezalar neler olur hapis cezasi var mi bu konuda bana dogru bilgi verirseniz sevinirim aklimdan boyle bir seytanlik geciyor ama cahillik edip hayatimizi yakmayalim

  Yanıtla
  • Hatta Soruyuma ek olarak alkollu yakalanirsan su cezalar veya alkolsuz yakalanirsan su cezalari alirsin diye cevaplayip beni aydinlatirsaniz cok sevinirim

   Yanıtla
   • İki sorunuzu da cevaplayayım.

    Abinizin ehliyetini kullandınız ve yakalandınız diyelim. Sorgulamada sizin ehliyetiniz içeride olduğundan 2473 TL ceza uygulanacaktır. Araç sahibi sizden farklı biri ise, 2473 TL’de ona ceza yazılacaktır. Ayrıca araç, sahibi ya da onun uygun gördüğü biri alana kadar trafikten men edilecektir.

    Bunun yanında; TCK 204 kapsamında hakkınızda adli işlem yapılacaktır. Bunun cezası da 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasıdır. Sabıka durumunuza göre para cezasına çevirebilir. Yani kısacası, böyle bir şeytanlık yapmayın 🙂

    Yanıtla
 30. Ehliyetine 5 yıl el konuldu 3 gün önce çevirmeye girdim ve çevirmede ehliyetin yanımda yok dedim ön camdan ehliyetime ceza kesti sonradan ceza gelir mi

  Yanıtla
  • Merhaba İhsan bey. Ön camdan ehliyetinize nasıl ceza kesildi? Sizden kimliğinizi istediler mi? İstedilerse zaten sorgulamada çıkmıştır. 36/3-b’den ceza yazarlar. Ayrıca aracı sürücü belgeli birine teslim ederler. Eğer siz sürerek gittiyseniz, sorgu yapmadı arkadaşlar. Bu yüzden ya ceza yazmadılar ya da plakaya yazdılar. Tam detay vermediğiniz için anca bu kadar tahmin yürütebiliyorum.

   Yanıtla
   • Selamin aleyküm abicim şimdi ben 2 3 gün önce 69 promille 2. Kez ehliyetimi kaptırdim 2 yıl bu süre içinde alkolsüz olarak çevirmeye girdiğimde ne olur ayricada 5 yıl bi hükmün geri bırakılması almıştım alali 3 yıl oldu şu anda herhangi bi adlı biseyle karsilasirmiyim acaba emek ehliyetimi geri alırken o dediğiniz eğitimi ehliyet alindiktan sonra giriliyorum bu dogru mu emek teknem ehliyeti şu an nasıl bi yol izlemeliyim

    Yanıtla
    • As Hasan bey. 2 yıl ehliyeti kaptırdığınız için SUDGE almanız gerekiyor. SUDGE aldıktan sonra, tüm trafik cezaları borcunuzu ödemeniz gerekiyor. Ondan sonra alabilirsiniz.

     Yanıtla
     • Iyi akşamlar ben sordum ilk ehliyeti aliyormusuz sonra pisko teknik öyle dediler bana dediklerimin gerisinede cevap verirseniz sevinirim

    • Ehliyetiniz içerideyken alkolsüz olarak çevirmeye girerseniz, bu haberimizde bahsettiğimiz 36/3-b maddesine istinaden 2473 TL ceza uygulanır. Araç sahibi farklı biri ise, aynı miktarda ceza ona da yazılır. Araç, sahibinin isteği ile yeterli sürücü belgeli birine teslim edilir. Aksi halde, araç sahibi alana kadar otoparka alınır. 5 yıl hükmün açıklanması geri bırakılma olayın hangi sebepten dolayı almıştınız? Farklı bir konu muydu, yoksa yine alkollü araç kullanma konusu muydu? Aslında bu adli bir konu olduğu için, bir avukata danışmanız daha yerinde olur. Ehliyetinizi almadan önce SUDGE almalısınız. Zaten bu kursu almazsanız, ehliyetinizi alamazsınız.

     Yanıtla
 31. Mrb ihsan Bey ben yilbasi gecesi arac park halindeyken alkollu oldugum ve derdimizi aracin park halinde oldugunu anlatamamizdan jandarma karga tulumba hastaneye goturdu ve orda ufledim 1 promil alkol cikti ben 7 yil once 6 ay vermistim ehliyetimi ve geri almistim .bana 2800 ceza 2 yil ehliyet aldilar.mahkeme acildi savci yeni yasaya gore ceza vermedi 5 yil suca karismama cezasi verdi.maddi durumum olmadigi icin bir avukat felan tutamadim.simdi 6 ay oldu bu olaya cezayi odeyip ehliyetimi geri alma durumum varmi???.sadece neden olay mahalinde uflenmedigi icin ceza 3 katina cikiyor

  Yanıtla
 32. Merhaba hocam ben trafik tescil şubeye gittim dedim ki ben ehliyetimi 100 ceza puanindan kaptırdım gelirken ne getirmem lazım kurstan aldığın belge yeterli olacaktır dedi borcu yoktur yazisina gerek var mı dedim gerek yok ona dedi. Acaba sistemlerinde gözüktüğü için mi gerek yok dedi yoksa 100 ceza kanunun da mı istemiyorlar borcu yoktur yazisini borcu odemeden de alabiliyormuyuz ehliyeti hocam? Ben sormayı unuttum orda kafama takıldı bu konu

  Yanıtla
  • Trafik kanunu 118. maddeye göre ehliyetiniz 2 ay alınmış. Geri almak için kurs yeterlidir. Borcu ödemenize gerek yoktur. Geçmiş olsun.

   Yanıtla
 33. Merhabalar,

  Ehliyetim 2.kez geri alındı ve bu süreç devam etmekte. Özetle, bu sıralar yoğun bir dönemdeyim ve yaklaşık 3-4 hafta kadar araç kullanmaya ihtiyacım var. Herhangi bir geçici belge söz konusu mu? Ya da herhangi alabileceğim bir izin?

  Saygılarımla,
  Emre

  Yanıtla
  • Merhaba Emre bey. Ehliyetinizi kaptırdıktan sonra 2 yıl, hiçbir şekilde araç kullanamazsınız. 2 yıl sonunda da, SUDGE almanız ve trafik cezalarınızı ödemeniz gerekiyor.

   Yanıtla
  • Herhangi bir ülkeden ehliyet alıp, herhangi br ülkede araç kullanabilirsiniz. Fakat hangi ülkeden ehliyet alırsanız alın, Türkiye’de araç kullanamazsınız. Geçmiş olsun.

   Yanıtla
 34. Ehliyet olmaksızın kullanılabilecek elektrikli motorlarla ilgili bir kısıt. Mesela motor gücü, hız sınırı vs.

  Saygılarımla,
  Emre

  Yanıtla
 35. Merhabalar ben 3 ay önce stajyer ehliyetimi 0.51prml den kaptırdım ehliyetim doğrudan iptal oldu 6 ay sonra yeniden sil bastan alınackms kursa yazılıp 3 günce 1.14 promilden yakalndm ehliyetimi 2 yıl bekleyip öylemi kursa yazılıp alcam yoksa direk kursa kayıt yapıyormuym 6 aylık sure tekrar 2 yıla cıkıyormu stajyer ehliyet ve son olarak mahkeme ne ceza verir hiç bir kaza VS yok tesekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba Fırat bey. Açıkçası tam olarak anlayamadım. Siz ehliyetinizi 6 ay kaptırdınız. Daha sonra kursa yazılıp tekrar alkollü mü yakalandınız, yoksa kursa yazılmadan önce alkollü mü yakalandınız? Biraz daha açıklayıcı olursanız sevinirim.

   Yanıtla
 36. Merhaba;

  Alkolden 2. defa yakalandığım için 2 yıl ehliyetimi kaptırdım. Bu süre zarfında alkolsüz olarak çevirmeye girersem para cezası haricinde kalıcı olarak yani tamamen ehliyet iptali söz konusu olur mu ? Teşekkürler.

  Yanıtla
  • Merhaba, kalıcı olarak iptal edilme gibi bir durum söz konusu değildir. Sadece, 36/3-b maddesi gereği her seferinde para cezası yazılır.

   Yanıtla
 37. merhabalar alokden altı ay ehliyetime el konuldu işe aracımla gidip geliyorum ayrıca iş ile ilgili arca kullanmam gerekiyor servis şöforu falan diilim .. işte motosikletle gidiyorum su anda benim sorum motosikletle giderken sorun yaşarmıyım 50 cc lik motor benim üzerime değil sıkıntı olurmu araç kullanma cezası vsvs givbi bir işlem gorurmuyum ? teşekkür ederim

  Yanıtla
  • Merhaba, maalesef sorun olur. Ehliyetinizi geri alana kadar, ehliyet gerektiren hiçbir aracı kullanamazsınız. Kullandığınız takdirde hem size hem de araç sahibine ceza uygulanır. Ayrıca araç trafikten men edilir.

   Yanıtla
 38. Merhaba. 2 gün önce 1.01 promille ehliyetime el konuldu. Bu 6 aylık süre içerisinde alkolsüz ve ehliyetsi olarak çevirmeye takılırsam sadece para cezası mı var? Bir yer de ehliyetin tamamen iptal olacağı yazıyordu doğruluk payı var mıdır? Teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Merhaba Sinan bey. Ehliyetin tamamen iptal olması, sadece mahkemenin takdiridir. Ölümlü bir trafik kazasına karışırsanız, mahkeme sürücü belgesini tamamen iptal edebilir. Ya da aday sürücüyseniz ve alkollü olarak araç kullanırken yakalandıysanız, ehliyetiniz daimi iptal edilir.

   Fakat geçici iptallerde öyle bir durum söz konusu değil. Eğer ehliyetinize 6 ay el konulduysa, bu süre içinde alkolsüz araç kullanırsanız, sadece 36/3-b maddesinden işlem yapılır. Onun dışında bir işlem yoktur.

   Yanıtla
 39. merhaba vw caddy aracımla 0,3 promil alkolle çevirmeye girdik. kamyonet diye ehliyeti aldılar. hususi araç desekte kanun değişti dediler. buna mahkemeye itirazda sonuç elde edebilir miyiz? bir de mecburen araç kullanmaya devam etmek zorundayım. en azından ehliyetin iadesini sağlamak için bir itiraz hakkım var mı?

  Yanıtla
  • Merhaba Musa bey. Maalesef hususi ya da ticari diye bir ayrım yok. Hususi otomobil ve diğerleri diye ayırıyor kanun. Hususi otomobil dışında kalan tüm araçlar için limit, 0,20 promildir. İtiraz hakkınız elbette var ama açıkçası kabul edilmesi biraz zor. Geçmiş olsun.

   Yanıtla
 40. Beyefendi merhaba sabah yazdım ama yazdığımı göremiyorum demekki kayıt olmadı 2013 de 6 ay alkolden verdim ehliyeti 2014 2 yıl verdim sonrasında ehliyetsiz çevirmeye girdim cihaz red yaptım yüklü miktar para ödedim ama 2 yıl yıllık ehliyete etki etmeyecek cihaz red alkollü kullandığın anlamına gelmiyor yüksek miktar para ödüyorsun dedi sonrasında gelen sene südgeye başvuru yaptım Aralık ayında ocak ayında derslere başladım bu mayıs ayında pandemi girdi araya 5 ay sonra ehliyetime kavuştum şükür dün işten çıktım eve gelirken arabam eve yakın bir yerde arıza yaptı çekici arkadaşımı ararım 1 saate geliyorum dedi hemen karşıda tekel vardı çekici gelene kadar 1 bira içeyim dedim ama araba yolun ortasında ara sokakta olsa gelen giden arabalar zorla geçiyor sonra şansa polis geldi araba neden yolun ortasında dedi arıza yaptı dedim kaldırımda ki bira sanamı ait dedi evet araç kullanmıyorum sonuçta dedim illa üfle dedi üflemem dedim hemen 2 yıl ehliyete el koydu 3516 TL ceza yazfı yarın mahkemeye gidip itiraz edeceğim sormak istediğim olduda mahkeme dilekçemi kabul etmedi sonuçta alkolü arabada içmiyorum alkollü yakalanmadım kaldırımda çekinin gelmesini bekliyorum dediğim bence haklıyım araş içimde değilim araban arıza yapmış çevirme yok bişey yok arabayı yolun ortasında görünce arıza yaptı dedim üfle dedi neden üfleyeyim arabam orada ben burada araç kullanmıyorum dedim üfleme red 2 yıl ehliyete el koyuyorum dedi devletin polisi tamam abi ne diyeyim dedim sorum şu alkollü araç kullanırken yakalanmadım çekici beklerken kaldırımda şimdi 2 yıl ehliyeti aldı bir kaç yorumunu okudum ben 2 yıl verdiğimde südgeye gittim şimdi sonuçta alkollü yakalanmadım 2 yıl sonra südgeye gitmek zorundamıyım yoksa cezayı ödeyip direk ehliyeti alabilirmiyim ( yarın zaten mahkemeye itiraz edeceğim çünkü görgü şahitlerim var Atacan bozuldu gittim çekici gelene kadar 1 bira içeyim dedim 2 yıl sonra cezayı ödeyip direk karakoldan ehliyeti alabilirmiyim?

  Yanıtla
  • Merhaba Murat bey. Sakın beni yanlış anlamayın ama açıkçası ben anlattıklarınıza pek inanamadım. Çünkü alkollü araç kullanan birçok kişi buna benzer sebepler öne sürüyor. Tabii ki siz itiraz edebilirsiniz. Fakat itiraz etseniz de sonuç pek değişmez. SUDGE almanız şarttır. Geçmiş olsun.

   Yanıtla
 41. Tekrar söylüyorum abi çevirmeye girmedim alkollü yakalanmadım arabam arıza tapu yolun ortasında kaldı çekici arkadaş 1 saate gelirim deyince cabım sıkıldı 1 tane bira aldım bana üfle dedim üflemedim sonrasında keşke üfleseydin 6 ay ehliyet 1200 TL ceza olacaktı üflemedin 2 yıl artı 3516 TL südgeye gidecekmiyim dedim evet dedi genç çok genç bir polis Di senin bir kaç yorumunda alkollü yakalanırsan südge üflemeye red e südge yok sadece para cezası yazıyor işin içinden çıkamadım

  Yanıtla
 42. Merhabalar 2017 yolunda 84 promilden ceza yedim polis memuruna ehliyeti verdim 2020 yılında polis cevirmesinde 2017 yılında yediğim ceza gözüktü 2473 TL ehliyete el konuldu ceza yedim ehliyetimi tekrar nasıl alabilirim

  Yanıtla
  • Merhaba Yıldıray bey, ehliyetinize 2 yıl el konulmuş. 2 yıl sonra, SUDGE belgesi alarak ehliyetinizi alabilirsiniz.

   Yanıtla
 43. Merhabalar, 48/5’den ilk kez alkollü araç kullanmak nedeniyle ehliyetime 6 ay süreyle el konuldu, ancak yoğun bir şekilde araba kullanmaya ihtiyacım var, ayrıca şehirler arası yolculuk yapmak zorundayım, ehliyetsiz ve alkolsüz olarak kendime ait araçla polis cevirmesine yakalanırsam;
  1-Cezası ne kadar olur?
  2-Ehliyetimi geri alma sürem uzar mı?
  3-Araç trafikten men edilip otoparka çekilir mi?
  4-Ya da araç içerisinde araç kullanmaya uygun sürücü belgesine sahip kişi varsa araç ona teslim edilir mi?
  Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim…

  Yanıtla
  • Merhaba Kaya bey, sorularınıza sırasıyla cevap vereyim.

   1- Cezası 2473 TL’dir. Araç sahibi farklı biri ise, aynı miktarda ceza ona da yazılır.
   2- Ehliyetinizi alma süreniz uzamaz.
   3- Araç trafikten men edilir ve otoparka çekilir. Araç sizin ise, alkolsüz bir sürücüye teslim edilir. Araç sahibi muvafakatname verirse, sizin yanınıza gelen bir sürücüye teslim edilebilir.
   4- Araç sahibinin onayıyla evet.

   Yanıtla
 44. Merhabalar,
  15 temmuz 2020 saat 00.22 de cevirmeye denk geldim polis memuru alkolmetreye üflememi istedi bende 1 saat önce 1 adet bira içtiğimi biraz sonra üflemek istediğimi söyledim geç kenarı parket birtanede su iç dedi tamam dememin üzerine 2 dk sonra geldi üflememi istedi ve aracımın ticari oldugunu 0.20 promil cıkması gerektgnı soyledi bende tedırgın oldum ve avukatımı aradım bu esnada gene yanıma geldi ve üflememi istedi birazdan üfliyecegimi beyan ettim sinirlendi gitti cezayı yazdı artık hersey ıcın cok gec dedı bu hususta 00.39 da üflemek istedipime dair elimde video var bana cezayı 00.44 de yazdılar covid 19 u ve bu videoyu mahkemeye sundugumda kazanma ihtimalim nedir?

  Polisle hiçbir münakasaya ve dalasa kesinlikle girmedim ve 3 kere yanıma geldi hepsindede üfliyecegimi beyan ettim şimdiden tesekkurler.

  Yanıtla
   • Bir üstteki sorunuzu cevaplamıştım. Aracın hususi ya da ticari olması önemli değil. Önemli olan araç cinsidir Aziz bey.

    Yanıtla
  • Merhaba Aziz bey, size 48/9 maddesinden mi işlem yapıldı peki. Eğer öyle ise, ikisi arasında fark var. İtiraz edebilirsiniz ama pek bir şey çıkmaz. Çünkü siz 1 saat önce alkol aldığınızı söylemişsiniz. Yasal olarak bekleme süresi 20 dakikadır. Siz ise 60 dakikadan bahsediyorsunuz. Bu yüzden mahkemeyi ikna etmeniz pek kolay olmayacaktır. Geçmiş olsun.

   Yanıtla
 45. Merhabalar. 4-5 gün önce 6 ay süreliğine alkollü araç kullanmaktan ehliyetim geri alındı. Bu süre zarfında zaruri durumlarda kendi aracımı kullanırsam ve bir kazaya karışırsam sigorta hususları gereği maddi hasar benden rücu edilebilirmiş burasını anladım. Peki ya yaralanmalı veya ölümlü kaza olursa ve suç bende olmazsa? Bu durumda ne gibi bir senaryoyla karşılaşılabilir? Hapis cezası gibi durumlar ben suçsuz olsam da karşıma çıkabilir mi? Bir yerde ehliyetsiz araç sürmek (36/3b) ile kaza yapmak ayrı ayrı değerlendirilir yazıyordu. Bu konuyu biraz açar ve beni aydınlatırsanız çok sevinirim, saygılarımla

  Yanıtla
  • Merhaba Mete bey. Alkollü araç kullanmak, sürücü belgesiz araç kullanmak gibi şeyler, idari konulardır. Yani para cezası verilir. Ancak trafik kazası yapılırsa durum değişir. Bu kez, kazadaki kusur durumuna bakılır. Diyelimki alkollü olarak bir trafik kazası yaptınız ve asli kusurlusunuz. Karşı taraftan biri öldü diyelim. Normal şartlarda ölümlü trafik kazalarında kusurlu olan, taksirle adam öldürmekten yargılanır ve çoğu zaman hapis cezası olmaz. Ancak alkollü olarak trafik kazası yapar, asli kusurlu olur ve birinin ölümüne neden olursanız, bu kez savcı bilinçli taksirle adam öldürmekten işlem yapılmasını ister ve hapis cezası alırsınız.

   Fakat sizin sorduğunuz soruda durum farklı. Ehliyetiniz içerdeyken yaralanmalı ya da ölümlü bir kazaya karıştınız ve hiçbir suçunuz yok diyelim. Herhangi bir adli ceza almazsınız. Sadece 36/3-b maddesi gereği para cezası uygulanır.

   Yanıtla
 46. Sayın ilgililer; Cevap vermenizi rica ederim.
  Ehliyetime alkollü araç kullandığım için el konulmuştur. Bir daha alkollü araç kullanmam. Ders olmuştur.
  Gerekli cezaları ve neler yapılması gerektiğini buradan öğreniyoruz çok teşekkür ederiz.
  Benim sorularım;
  1. Ben şirket aracı kullanıyorum ve işim gereği araç kullanmam gerekiyor. Ehliyetime geçici süre el konulduğu halde araç kullandığım için yakalandığımda (tabikide alkolsüz) ; Kesilen cezanın (2473 TL) kendime ait olanını ödeyeceğim. Şirket e kesilen cezayı ben ödeyebiliyor ve sistemden hemen düşürebiliyormuyum.
  2. Bunun jerhangi bir sınırı varmı, Kaç kere böyle bir dudumda yakanınca cezalar değişiyor ???
  3. Şirket adına bende hem araç konusunda hem de genel(Bütün şirket işleri için) vekaletnameler bulunmakta. Ben çekilen aracın parktan geri çekilmesi için vekalet veya muvafakatname verebiliyormuyum.
  Şimdiden teşekkür ederm.

  Yanıtla
  • Merhaba Murat Bey. Sorularınıza kısaca cevap vereyim.

   1- Şirkete kesilen ceza, şirketin Mernis’teki adresine gider. Bunu tabii ki siz ödeyebilirsiniz. Ancak sormak istediğiniz soru, ceza makbuzu şirkete gitmeden, olay yerinde ben ödeyebilir miyim ise, maalesef böyle bir şey mümkün değildir.
   2- Bunun bir sınırı yok. Birinci kez yakalansanız da 2473 TL, bininci kez yakalansanız da 2473 TL’dir 🙂
   3- Eğer şirket adına, o araç hakkında işlem yapabileceğinize dair güncel bir vekaletname varsa, bunu trafik ekiplerine ibraz edip, uygulama noktasına yeterli ehliyetli bir sürücü çağırarak, aracınızın ona teslim edilmesini talep edebilirsiniz.

   Yanıtla
 47. Slmlar iyi çalışmalar 2014 yılında ehliyetime el konmuştu. Ve o sene isviçreye taşındım artık oturumum burada deil de ehliyetimi de geri de almamıştım çünkü burada yaşamıyorum diye şimdi hem bana hemde araç kiralama firmasına ceza yazdılar ama benim anladıgım şu ben burada oturur ve yabancı ehliyet kullanırım haklılar fakat ben nurada oturmuyorum türk ehliyeti benim ne işime yarayacakki isviçre ehliyetimin mantıken gecerli olması gerekmez mi? Bide türk ehliyetimi nasıl iptal ettirebilirim sadece yabancı ehliyetim kalsa sistemde her gördüğünde 5 bin 5bin cezamı ödücem ben ?

  Yanıtla
  • ALKOLDEN 6 AY KAPTIRDIM 2 SENE SONRA 2 YIL DAHA KAPTIRDIM EHLIYETSIZKEN 6 AY SONRA BIDAHA ALKOLDEN KAPTIRDIM BEN 5 SENE BEKLERKEN 02,02,2022 02,02,2024 UZADI AMA SONUNCUSUNDA ALKOLMETREYE ÜFLEMEDİM ÜFLESEYDİM 5 SENEMI GIDICEKTI ?

   Yanıtla
  • Merhaba, siz ilk olarak üflemeyi reddetmişsiniz. Ardından hastaneye gitmiş ve alkol ölçümü yapılmış. Son 4 yıl içerisinde 2. kez alkollü araç kullanmaktan 2 yıl ehliyetinize el konulmuş. Yani üflemeyi reddettiğiniz için 2 yıl + 2. kez alkollü araç kullanmaktan dolayı 2 yıl daha, toplamda 4 yıl el konulmuş.

   Yanıtla
 48. Merhaba, 2. Kez alkollü kullanmaktan 2 yıl ehliyetime el konuldu. 30 temmuz 2020 bugün ehliyetimi geri alabileceğim tarih.
  Şubat ayında Südge için başvurumu yapmıştım ve 7 Mayıstaki Südge eğitimine katılacaktım. Covit19 sebebi ile eğitimler halen açılmadı. Bu durumda tüm ehliyet ile ilgili borçları ödedim, südge başvurusunu sağlık md. lüğüne yaptım südge bedellerini ödedim. Araç kullanırken yakalanırsam ne gibi ceza alırım?
  Teşekkürler. İyi bayramlar şimdiden

  Yanıtla
  • Merhaba, maalesef bu pandemi süreci herkesi vurdu. Siz SUDGE’yi almadan araç kullanırken yakalanırsanız, 36/3-b maddesinden 2473 TL işlem yapılır. O belgeyi alana kadar sürmenizi şahsen tavsiye etmem. İyi bayramlar.

   Yanıtla
 49. Merhaba
  alkollü araç kullanmaktan 2.defa ehliyetime el konuldu. ehliyetsiz olduğum süreçte yeniden araç kullanırsam sadece para cezası mı kesilmekte? bir kaç yerde hapis cezası geçmekte, ehliyetsiz kullanıldığında (alkolsüz olarak) bir veya ikinci defa hangi ceza ve yaptırımlarla karşılaşma ihtimalim vardır?
  Bilgi verebilirseniz sevinirim.

  Teşekkürler ilginize..

  Yanıtla
  • Merhaba Mehmet bey. Eğer alkolsüz olarak bu süre içinde araç kullanırsanız, sadece idari para cezası uygulanır. Hapis gibi bir yaptırımı kesinlikle yoktur.

   Yanıtla
 50. Merhaba,
  Ehliyetime alkollu arac kullanmaktan 6 ay el konuldu ve yuksek promil olfugundan 2 ay hapis cezasi 5 yil suca karismamam kosulu ile ertelendi. Ehliyetimi geri almadan arac kullandim ve maddi hasarli bir kaza yaptim karsi tarafla anlasamadigimizdan kaza yerini polisler gelmeden terk ettim. Sonrasinda karsi tarafa ulasip hasarini karsiladim ancak karsi taraf bu sure icerisinde kazaya karisip kactim diye 155 e rapor tutturmus ancak bende sikayetci degil. Bu durumda okudugum kadari ile kaza yerini terk etmekten 650 lira ceza ve 20 ceza puani aliniyormus ehliyetim olmasiginda ceza puani yazilabiliyor mu ? Bu durumda trafikten men edilirmiyim ? Ve hapis cezasi gibi bir durum olur mu ?
  Bilgilendirirseniz cok memnun olurum.
  Tesekurler.

  Yanıtla
  • Merhaba Suat Bey. Kaza yerini terketmeniz yanlış olmuş. Siz ehliyetinizi alana kadar araç kullanırsanız, sadece para cezası yazılır. Hapis gibi bir durum söz konusu değil. Tabi,i bu süre zarfında tekrar alkollü araç kullanırsanız, o zaman muhtemelen aldığınız bu ceza üzerine eklenecektir.

   Sizi gören bir kamera varsa, sizin ehliyetinize yazılır. Ancak kamera yoksa tescil plakanıza ceza yazılır. İki durumda da hapis cezası yoktur. Bundan böyle kaza yerini terketmeyin 🙂 Geçmiş olsun.

   Yanıtla
 51. Merhaba,

  2 ay önce alkollü araç kullanmaktan ehliyetime 6 ay süre ile el koydular, bu süre dolmadan araç kullanırken maddi hasarlı kazaya karıştım ve kaza yerini ekipler gelmeden terk etmek durumunda kaldım. Sonradan karşı tarafı buldum ve masraflarını karşıladım ancak sürücü kaza yerini terk etmiş ve sürücü bulunamamıştır diye tarfik ekipleri rapor tutmuş. Ben cezayı yediğimde alkol oranı 1.4 promil olduğundan birde denetimli serbestik vermişlerdi. Bu durumda ehliyeti geri alam sürem uzar mı ve yahut trafikten men edilir miyim yada herhangi bir hapis cezası alırmıyım? Hangi cezalara maruz kalırım?
  Bilgi verebilir misiniz?
  İlginize teşekürler.

  Yanıtla
  • Ehliyeti geri alma süreniz uzamaz. Sadece alkollü olarak araç kullandığınızda geri alma süresi uzar. Onun dışında sadece para cezası uygulanır. Diğer sorularınıza bir önceki yorumda cevap verdim.

   Yanıtla
   • Oncelikle Ilginize cok tesekur ederim.
    Peki ehliyetim olmadigi halde ehliyetime nasil ceza yazilabilir ki onu anlayadim, kaza yerinde kamera vardi evet. Eger ehliyetime ceza yazilirsa olay yerini terk etmekten mi yazilir yoksa ehliyetsiz arac kullanmaktan mi? Cunku ehliyetime olay yerini terkten ceza yazilacak olursa ehliyetsiz oldugumda gorulmus olacaktir.

    Yanıtla
    • Kimlik tespitiniz yapılırsa, ehliyetinize cezası yazılır. İçerde olması bir şeyi değiştirmez. Hem ehliyeti içerde olduğu halde araç kullanmaktan hem de kaza yerini terketmekten. Fakat dediğim gibi, sadece para cezası uygulanır.

     Yanıtla
 52. Ehliyetime 5 yıl süre ile el konuldu. Bu süre içinde ehliyetsiz araç kullanırken kaç kez yakalanırsam ömür boyu trafikten men edilirim cevap verirseniz çok sevinirim nakliyeciyim şoför işten çıktı mecburen ben kullanıyorum aracı yeni birini bulana kadar lütfen cevap verin

  Yanıtla
  • Ömür boyu men edilme gibi bir durum yok. Alkollü araç kullanmadığınız ve trafik kazası yapmadığınız sürece, her seferinde para cezası yazılır. Fakat bu ikisi gerçekleşirse, hakimin inisiyatifiyle ehliyetiniz iptal de olabilir, hapis cezası da alabilirsiniz. İyi günler.

   Yanıtla
 53. İyi günler , öncelikle belirtmek istedim yabancı ülkede yaşayan bir kişi için soracaktım yardımcı olursanız sevinirim . Iraklı bir vatandaş 5 yıldan beri Türkiye’de yaşıyor ama kendi ülkesine de gidip geliyor ancak alkollüyken iki kere ehliyeti yakalatmış , yabancılar için nasıl uygulanıyor kanunlar , Türk vatandaşı ile aynı mı oluyor yoksa özel bir yönetmelik vs var mi acaba

  Yanıtla
  • Merhaba Semra hanım. Ülkemizde yaşayan herkes, bizim kanunlarımıza uymak zorundadır. Irak’lı şahıs da aynı kanuna tabidir. Ancak ehliyeti yakalattıktan sonra kendi ülkesine gidip yeniden çıkarırsa, yeniden araç kullanabiliyor. Maalesef sistemler tam olarak işlevsel hale gelmedi. Yabancı plakalı araçların kaydı ve sorgusu yapılabiliyor. Ancak sürücüler için henüz böyle bir gelişme yok.

   Yanıtla
 54. Merhaba iyi akşamlar bir sorum olacak ehliyetime iki yıl alkollü araç sürmekten el konuşmuştu geçen sene bu sene tekrar alkollü şekilde 1.00 promilin üstünde yakalandım para cezası aldım ehliyetinize 5 yıl uzattık demişlerdi vakat e devlette gecen sene yakalattıgım ve 2021 de alacagım yazıyor şimdiki yakalattımgimda yakalattım tarih ve verilecegi tarih aynı yazıyor tekrardan uzatmamışlar mı gününü bilgi alalirmiyim lütfen

  Yanıtla
  • Merhaba Mehmet bey, henüz sisteme işlenmemiş olabilir. Söylediklerinize göre sürücü belgenizi, 2026 yılında alabileceksiniz. Geçmiş olsun.

   Yanıtla
 55. Merhaba,
  Alkollü araç kullanmaktan 2016 yılında 2. Kez yakalandım. Ehliyetime 2 yıllığına el konulmuştu. Sürem çoktan doldu ne yapmam gerekiyor. Bir de e devlette herhangi bir kısıt yok diyor. Borçları ödesem teslim alabilir miyim? Teşekkürler

  Yanıtla
 56. Ben ehliyetimi 2012de aldırdım 2 yıllığına aldırdım borcu yoktur yazısı isteme yasası 2013 de çıktı ben borcumu ödemeden alabilir miyim

  Yanıtla
  • Merhaba Ferhat bey. Evet, sürücü belgenizi almak için borçlarınızı ödemenize gerek yok. 2 yıl kaptırdığınız için, Sudge almanız yeterlidir.

   Yanıtla
 57. Merhabalar hocam benim şöyle bir sorum olacak. 2.kez alkollü araç kullanmaktan ehliyetimi kaptırdım sürem doldu lakin ehliyetimi daha teslim almadım bu süre zarfında alkollü bir kazaya karıştım. Polisler vs alkolmetreye üfletti alkollü olduğum anlaşıldı. Ehliyeti alma sürem uzamışmıdır? Almak için başvurduğumda südge eğitimine katılmam gerektiği söylendi, o zaman sürem uzamamış oluyor doğrumudur? Çünkü 3.defa alkollü yakalananlar psikoteknik raporunu ne alıyor. Bilgilendirirseniz sevinirim. İyi çalışmalar
  2.defa geri alınma tarihim 06.02.2014
  Bitiş tarihi 06.02.2016
  Bu tarihten beri ehliyetimi almadım, alkollü kazaya karışmam 2019da oldu

  Yanıtla
  • Merhaba Ahmet bey. Alkol cezası hesaplanırken, geriye doğru 5 yıl içindeki cezalar baz alınır. 2019’un kaçıncı ayında yazdığınızı ve 1. kez hangi tarihte alkollü olarak yakalandığınızı yazmadığınız için, tam olarak bilemiyorum. Fakat hesaplamayı siz de yapabilirsiniz.

   Diyelim ki, alkol cezalarınız şöyle;

   1. kez: 10.02.2010
   2. kez: 12.05.2014
   3. kez: 15.03.2019

   En son yakalanma tarihinizden geriye doğru 5 yıl hesaplayın. Yani 15.03.2014 tarihinden öncekiler artık silinmiş oluyor. Yani normalde 3. kez yakalanmanıza rağmen, 2. kezden işlem yapılıyor. Siz de bu şekilde hesaplama yapabilirsiniz.

   Yanıtla
 58. merhaba,
  ehliyetime 3 kez el koyuldu en son 5 sene geri aldılar.
  geçen sene şubat ayında yani 2020 şubat bir sene önce süresi doldu.
  halen araç kullanmaya devam ediyorum. trafiğe ve maliyeye borcum yok. gerekirse borcu yoktur alabilirim.
  ehliyetimi süresinin dolduğundan itibaren bir sene geçmesine rağmen geri alamadım maddiyat yüzünden.
  borcum yoksa ve araç kullanırsam ne kadar ceza yerim.
  Teşekkür ederim şimdiden…

  Yanıtla
  • Merhaba Sezai bey, psikoteknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesine tabi tutulmanız ve başarı ile bitirmeniz gerekiyor. Akabinde tüm trafik cezalarının ödenmesi gerekiyor. Eğer bunları yaptıysanız, ehliyetinizi gidip alabilirsiniz. Bunları yaptıysanız, ehliyetiniz yanınızda olmadığı için 314 TL ceza uygulanır. Fakat yapmadıysanız, 2698 TL ceza uygulanır.

   Yanıtla
   • Merhaba beyfendi ben ehliyetimi verdim
    İş başvurusu yaptım ehliyet kimlik askerlik fotokopisi istiyorlar hepsi var sadece ehliyetimin fotokopisi yoktur işimde bir markette orta reyon nerden alabilirim ehliyet fotokopisini yardımcı olabilir misiniz

    Yanıtla
 59. Merhaba ben ehliyetimi kaptırmışım 6ay süreli ve 07 mart 2021 tarihinde teslim alabilirim diye çıkıyor fakat hafta sonu pazar gününe denk geliyor ve ben işe gitsem aracımla 07 mart tarihinde eğer yolda çevirirseler ehliyeti bulundurmamaktan mı ceza keserler hafta sonuna denk geldiği için alamamış oluyorum sonuşta

  Yanıtla
  • Merhaba, eğer borcunuzu ödediyseniz ve çevirmeye girerseniz, ehliyeti yanınızda bulundurmamaktan 314 TL ceza uygulanır.

   Yanıtla
 60. Ankara’da ikamet etmekteyim.13.06.2020 tarihinde ehliyetimi alkolden 2 yıllığına kaptırdım. Sudge kursu için 15.12.2021 tarihine kadar gruplar dolduğu için kapatılmış. Henüz ehliyeti geri almama 1 yıldan fazla var ancak südge kursunun tarihlerinin çok ileri tarihe alındığını ilettiler. Bu zaman sarfında ehliyeti geri alma sürem dolarsa ancak kurs için henüz sıra bekliyor olma ihtimalim var. Ehliyeti geri alma süresi dolarsa südge kursuna katılamadığımdan dolayı alamazsam trafikte yakalanma durumunda ne tür bir cezai işlem olur.
  1) Ehliyeti yanında bulundurmamaktan mı?
  2) yoksa ehliyet geri alındığı halde araç kullanmaktan mı?

  Teşekkürler

  Yanıtla
 61. Merhabalar , ben gecen sene Temmuz ayinda yurtdisindan geldim , Tatilde ickiyi fazla kullanmistim Trafikde dur ihtarina uymadim (Alkolün etkisiyle) ! daha ileride memurlar yolu kapatip yaka paca bibergaziyla darple arabadan indirildim neyse gözümü actigimda Hastanedeydim ama kendimde degildim benden nefes yoluyla alkol testi yaptiklarini az da olsa hatirliyorum sonra ayilmam icin Karakola götürüldüm , kendime az geldigimde resmi evraklari memur beyler hazirlamislar bana burdan cikabilmem icin bu evraklarin imzalanmasi lazim dediler ehliyetime 6 ay el konulucagini ibraz ettiler bende tamam dedim . Aracimi Türkiyede birakip ucakla yurtdisina gittim . 7 Ay sonra Ehliyetimi almak icin Trafik Amirligine gittigimde senin Ehliyetin 6 ay degil 2,5 sene alindi dediler bende itiraz ettim nedenini sordum !? sebece olarak itiraz etmisim ! ben zaten biber gazindan sonra birde ickinin etkisiyle kendimde deigildim . Simdi sorum su benim ne gibi haklarim var yurtdisinda oldugum icin burda Türkiyede bazi kanunlari bilememem normal , bu durumda itiraz hakkim varmidir ? Türkiyeye sürekli arabayla zaten geliyorum yakalanma durumunda ne gibi islem görürüm bir itiraz sonuc verebilirmi ? verebilirse geldigimde bir Avukat tutarim. simdiden verceginiz cevap icin Tessekur ederim kolay gelsin.

  Yanıtla
  • Merhaba, muhtemelen siz ilk olarak alkolmetreyi üflemeye itiraz etmişsiniz. O yüzden 48/9 uygulanmış. Bunun yanında memura zorluk çıkarttığınız için adli işlem yapılmış ve bu sebeple de alkolünüze bakılmış. Alkollü çıkınca da ek olarak 48/5 maddesinden işlem yapılmış. 48/9 maddesinden 2 yıl, 48/5 birinci kezden 6 ay el konulmuş. Ceza yazılan yerin Sulh Ceza Hakimliğine itiraz edebilirsiniz ama aradan oldukça fazla zaman geçmiş. Bu yüzden iptal olacağını düşünmüyorum. Bu süre zarfında yakalanma gibi bir durum söz konusu değil. Sadece araç kullanırken yakalanırsanız, para cezası uygulanır. Hapis vb. cezalar söz konusu değil.

   Yanıtla
 62. Merhaba ben 2. Defa51 promil ile ceza yedim eski ehliyet kimlik kartını verdim yeni çıkardığım yani yeni ehliyet kartım yanımda değildi benim eski ehliyet kartımı deleme den bana verdiler ve onu kıllandım.tutanaklar sonrasında hastaneye gittim tutanak işleri biraz sürdü 2 saat sonra kan tahlil verdim ve 0.13 olarak sonuçlarım çıktı buna istinaden cezalara itiraz ettim bu süreç nasıl işler olumlu bir sonuç alırmıyım yeni ehliyet kartımla çevirmeye girersem nasıl bir durumla karşı karşıya kalırım teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Trafik Yönetmeliği’nin 97. maddesine saat başı 0.15 promil azalır alkol miktarı. İki ölçüm arasında geçen süre tam olarak bilmediğimiz için, net bir şey söylemek zor. Mahkemeden iptal sonucu çıkmadan araç kullanırsanız, 36/3-b maddesi gereği ceza uygulanır ve elinizdeki sürücü belgesine de el konulur. Ehliyetin yanınızda olması önemli değil. Sorgulama sonucunda tüm cezalarınız çıkmaktadır.

   Yanıtla
  • merhaba iyi günler,
   2 gün önce alkollü araç kullanmaktan ehliyetimi kaptırdım.
   Benim yabancı ehliyetim de mevcuttur lakin bir sorunum daha var o da yurda giriş zamanımı aşıyor olmam yani yabancı ehliyet Türkiye’ye giriş yapıldıktan sonra 6 ay geçerliliği mevcut ben 1 yıldır buradayım.
   Şu an yurt dışına giriş çıkış yapsam tekrardan 6 ay geçerlilik süresi kazansam yabancı ehliyetimi kullanabiliyor muyum? Veya nüfus tan direk yabancı ehliyetimi türk ehliyetine çevirebilir miyim? Birde karşılığında ne cezalar yiyebilirim onları da söylerseniz…
   Teşekkürler iyi günler.

   Yanıtla
   • Türk ehliyetinizi kaptırdınız anladığım kadarıyla. Buradaki kontrollerde ilk olarak Türk ehliyetiniz sorgulanır. Eğer Türk ehliyetiniz varsa ve emniyetteyse, o zaman 36/3-b maddesinden ceza uygulanır. Varsa yabancı ehliyetinize de el konulur. Yani Türk ehliyetinizin süresi dolmadan yurt dışına çıkış giriş yapmanız bir şeyi değiştirmez maalesef. Çünkü her ülke, ilk olarak kendi verdiği sürücü belgesine bakar.

    Yanıtla
    • Merhaba stajyer ehliyetimi 1.00 promil üzeri alkolden teslim ettim ehliyetim tamamen iptal oldu tekrar alacağım.
     1-teslim ettiğim ehliyeti karakoldan geri alıp iptal edip sonrasında mı tekrar kursa yazılacağım yapmam gereken başka bir şey var mı ehliyeti almama engel
     2-trafik güvenliğini tehlikeye sokmaktan dava açılacakmış öncesinde bir suçum veya sicilimde bir şey yok nasıl bir ceza alırım
     3-alkolsüz bir şekilde ehliyetsiz yakalasam ehliyet alma sürem uzar mı
     (ehliyetim iptal olduğu için)
     4-1.sefer yakaladığım için ehliyetim 6 ay süreyle gitti bu 6 aylık süre kaç yıl sonra tekrar 6 aya inecektir yoksa hayatımın sonuna kadar 6 aylık süreyi kullanmış mı oldum
     Sorularımı cevaplarsanız memnun olurum teşekkür ederim 🙂

     Yanıtla
     • Merhaba Bora bey, sorularınıza sırasıyla cevap vereyim.

      1- Teslim ettiğiniz ehliyet daimi iptal olduğundan, teslim almanıza gerek yok.
      2- Alacağınız hapis cezası para cezasına çevrilir ve günlüğü yaklaşık 30 TL’den hesaplanır.
      3- Alkolsüz olarak araç kullanmanız idari para cezasını gerektirir. Ehliyeti alma süreniz uzamaz.
      4- Alkolden işlem yapılırken, geriye doğru 5 yıllık süreye bakılır. 5 yıl içinde kaç kez yakalandıysanız, ona göre işlem yapılır. Ancak aday sürücülükte durum biraz farklıdır. Ehliyeti aldığınızda, tüm trafik siciliniz sıfırlanır.

 63. Merhaba ben ehliyetimi almadım ama sefikam vardı bende oo serfika 2 yıl trafikte kullanıyor diye ehliyet başvurusu yapmadım öyle değilmiş şimdi ben tekrar ehliyet başvurusu yapsam ehliyetimi alabilir miyim bana ehliyetim yok diye ceza yazdılar alkollü kullandım die ayrı yine ceza yazdılar ???

  Yanıtla
  • Merhaba Fahri bey, yapılan işlemler doğrudur. Eğer 2 yıllık süreyi doldurmadıysanız, mutlaka sertifikanızı alıp nüfus müdürlüğüne gidin ve ehliyetinizi alın. Aksi halde bu cezalar her seferinde uygulanacaktır.

   Yanıtla
 64. Hocam merhaba,ehliyetime üfleme reddinden 2 sene el konuldu.lakin ben bu süreci doldurmadan alkollü olarak yakalandım bu seferde alkolden 2 sene el konuldu.en sonki ceza, diger cezanin bitiminden itibaren mi ekleniyor yoksa en son yediğimiz ceza mi geçerli oluyor geri alabilmemiz için.

  Yanıtla
 65. Merhaba hocam, ben alkolden 2 yil ehliyetimi verdim. Suresi bitti ancak ben yurtdisinda yasiyorum sudge egitimine nasil gidecegim? Turk

  Yanıtla
  • Merhaba Hüseyin bey, bunu İl Sağlık Müdürlüğüne sormanız gerekiyor. Türkiye’de yaşayan yakınınız aracılığı ile öğrenebilirsiniz.

   Yanıtla
   • Merhaba ehliyetimmi 2010 yılında alkden kaptırdım sürem doldu ehliyetimi gidip alamadım borcumuda ödeyemedim şu an araç kullanırsam ceza yermiyim

    Yanıtla
    • Eğer 1. kezden kaptırdıysanız, 44/1-b maddesi gereği 314 TL ceza uygulanır. 2 veya daha fazla kez kaptırdıysanız 36/3-b maddesi gereği 2698 TL ceza uygulanır.

     Yanıtla
 66. Ehliyetime 5 yıl elkonuldu ceza süresi bitti fakat geri almadım ceza borcum yok araç kullanırken yakalanırsam ne ceza alırım

  Yanıtla
 67. Merhaba ölçüm cihazını üflemediğim için ehliyetim 2 yıl alındı, bu süre içerisinde alkollü araç kullanmaktan ehliyetim iptal olmuş haldeyken 6 ay daha alındı 27.12.2021 teslim tarihi yazıyor e devlette fakat 06.06.2021 tarihinde ehliyetsiz ve alkollü araç kullanmaktan işlem yapıldı bütün cezalarımı ödedim fakat bu son 06.06.2021 tarihinde yapılan işlem e devlette görünmüyor, trafik tescilden bir polise sorgulattım polislerin sisteminde 06.06.2021 de olan işlem görünüyor, fakat sisteme işlenmemiş diyor muallakta kaldım şimdi benim 06.06.2021 de yapılan işlemden sonra ehliyetim 2 yıl daha mı uzamış oldu yoksa alabilirmiyim?

  Yanıtla
 68. İyi günler bu sene içerisinde alkolden ceza yedim 6 ay fakat ehliyetim ceza yediğim gece üstümde degildi evde unutmuştum tasimadigim içinde ayrı bir ceza yedi şimdi 6 ay süre doldu e devlet de sürücü belgenizde bir kısıtlama bulunmamaktadır diyor şuan ehliyet bende ehliyetimle artık araç kullanabilir miyim

  Yanıtla
 69. Merhabalar;yaklaşık 21 Ay önce 48/9 ve 44/1-B cezası yedim.3 ayım kaldı.Südge Eğitimine katılmayacagımı Biliyorum.Ve ehliyetimde halen bende.Bu süre dolduğunda yazılan cezayı ödememiş olsamda trafiğe çıkabiliyormuyum..Sonuçta vergi dairesi sitem,ne girip bakmıyorlar sanırım.Burda sizden öğrenmek istediğim herhangi bir sorun çıkarmı gnü dolduğunda trafiğe çıksam

  Yanıtla
 70. merhaba ben 0.98 ehliyetımı kaptırdım yukarda bı arkadaş sormuş ama verdıgınız cevabı anlamadım 6 ay gıttı ehlıyetım ilk yakalanmam sorum şu
  5 sene boyunca bırdaha yakalanmazsam 6 sene yakalandıgımda ehlıyetım 6 aymı alınır yoksa 2 yılmı

  Yanıtla
 71. Merhabalar. Ehliyetime 10 gün önce 1.35 promil alkolden dolayı 6 ay el konuldu ve 1.0 promil üstü olduğu icin 1-6 ay arası sanırım ceza davası açılacak. 1. Sorum eğer alkolsüz olarak 1-2-3. Sefer ehliyetsiz yakalanırsam bu 6 ay içinde. Sadece para cezası ile kurtulabilir miyim yoksa farklı davalarda açılır mı? 2. Sorum tekrar 1.0 promil üstü çıkarsam nasıl prosedür var. İlginiz için şimdiden teşekkürler

  Yanıtla
 72. Merhaba, ben 2016 yılının Kasıkm ayında alkollü kaza yaptım 3 btm ile yaralı vardı karşı tarafta,6 ay ehliyetime el konuldu, 7 ay 15 gün hapis cezası verildi, hakim HAGB kararı verdi 2021 yılının ekim ayında alkolden tekrar ehliyetimi kaptırdım ve HAGB’yi bozmuş oldum hem ehliyetim 2 yıllığına alındı hem de 7 ay 15 gün cezam onaylandı..Paraya da çevrilmedi. Ben hapis yatar mıyım, yaratsam kaç gün yatarım, denetimli serbestlik mi verirler. Yardımcı olur musunuz teşekkürler.

  Yanıtla
 73. Merhaba ben Ocak 2018 de ehliyetimi ikinci kez alkolden kaptırdım cezalarımı ödedim Ocak 2020 de ceza süresi doldu ama ben yurtdışında yaşıyorum Türkiye’ye geldiğimde ehliyetimi alabilirmiyim 4 yıl oldu çünkü yoksa Sedgwick eğitimi almam lazım

  Yanıtla
 74. Merhaba, ehliyetime 6 ay el konuldu, süresi dolduktan sonra 3 ay geçti gidip almadım çevirmede 8bin kusur ceza kestiler, ehliyetimiz vardı şu du bu du dedik laf dinletemedik, gidip alacaktın diyor, mahkeme yolu ile bu cezayı iptal ettirme şansımız var mı?

  Yanıtla
 75. Merhaba ehliyetime cihaza üflememekten dolayı 2 yıl el konuldu
  Ve ben ehliyetimi memurlara vermedim itiraz ettim camera kayıtlarından tespıt edıyolarmıs kaçtıgım tc numaramla işlem yaptılar ehliyetim şu an bende duruyor e devlet de geçersiz olarak gözüküyor
  Cezasını da ödedim 15 gün içinde 2 yıl geçtik den sonra aktıf olarak kullanabilcekmiyim ? Tşkler

  Yanıtla
  • Arkadaşım beni de bilgilendirirseniz sevinirim aynı durum bende de var normalde ikinci kez kaptırınca südge ye gidiliyormuş ehliyeti geri alabilmek için benimde ehliyeti almadılar

   Yanıtla
 76. Merhaba ehliyetsiz olarak araç kullanırken trafiği gördüm ve aracı ehliyetli olan eşime verdim fakat polis bizi takip etmiş durdurdu ben yanda otururken benden ehliyet istedi ikimizede cezayı kesti yaklaşık 700 m gerimizde mobesa kamerası var polislerin yakaladığında eşim kullanıyordu itiraz etsem kazanırmıyım şimdiden cevaplarınız için teşekkürler

  Yanıtla
 77. Merhaba dun gece uygulamaya girdim 0.51 promil alkollu ciktim ehliyetime 2yil el konuldu tam 1 saat sonra devlet hastanesine gittim etenol testi yapildi 0.38 cikti sonuc bu durumda itiraz etsem ehliyetimi geri alabilirmiyim?

  Yanıtla
 78. Merhaba bende bir soru sormak istiyorum … Aslında polis memurlarına sordum, onlarda bu konuda tatmin edici bir cevap veremediler. Motosiklet ile yolculuk halinde 25 promille ehliyetimi kaptırdım, normal şartlarda otomobilimle gidiyor olsaydım ehliyetimi almayacaklardı. Neden benim B sınıfı ehliyetime de el konuldu, madem motosiklet ile 20 promil ise sınır sadece A2 ehliyetime neden el konmuyor? Bana polis memurunun yaptığı açıklama ehliyeti ayıramıyoruz oldu ki zaten fiziksel olarak ehliyet artık taşımadığımız için (kimliğe işli ehliyetim) ehliyetim yanımda değildi ve alamadılar. Sistemden pekala A2 sınıfı ehliyetimi 6 aylığına geri alabilirler. Bence bununla ilgili bir çalışma yapılmalı.

  Yanıtla
 79. Merhaba 2.kez alkolden ehliyetimi kaptırdım ehliyetim üzerimde olmadığı için ehliyetimi, almadılar 2 senenin sonunda sürücü belgesi kısıtlaması yoktur yazısı oluştuğunda südge ye gitmesem olurmu veya südge ye gitmediğim sistemde belli olurmu çevirmede

  Yanıtla
 80. MERHABA BİR SORUM VAR. BEN ALKOLMETREYİ ÜFLEMEDİM EHLİYETİMİ 2 YILLLIĞINA GERİ ALDILAR KENDİM HASTANEYE GİTTİM RAPOR ALDIM AMA POLİSLERE GİDİP VERMEDİM SÜDGE YE TABİ OLURMUYUM YOKSA SÜRESİ DOLUNCA ALIRMIYIM TEŞEKKÜR EDERİM

  Yanıtla
 81. Merhaba ben alkollü olarak yakalandım uflemeyi reddettim ve 2 yıl el konuldu sonrasında hem karokolda hemde hastane de alkol ölçümü yapıldı2.80 alkollü çıktım toplam 2 yıl 6 ay ehliyetime el konuldu ilk defa alkollü yakalandım ve hem üflemek ten hemde alkolden ceza yedim bu işlem için ehliyet ceza süresi bitiginde ehliyetimi alabilmek için sudge eğitimi gerekecekmi

  Yanıtla
 82. Merhaba nişanlım 2023 ocak ayında 3 promille 6 ay ehliyetini kaptırdı 18 aydan 9 aya inmiş cezası hagb verilmiş savcı 5 yıl içinde tekrar böyle bir olayla gelme demiş ve daha sonra tekrar alkolluyken bi araca arkadan carptı 2 promil alkolle 2 yıl ehliyeti gitti 2. sinden çağırdılar seri muhakeme olmuş ve hapis mi para mı diye sorulmuş para cezasını kabul etmiş nişanlım oradaki avukat ilkinden tekrar çağırırlar demiş ya para cezası ya da en kötü 1 gün girdi çıktı yaptırırlar demiş temmuz ayında düğünümüz var süreç farklı olursa uzun süreli bir hapis cezası alma ihtimalı olur mu olursa da ne kadar ertelenebilir cevaplarsanız çok sevinirim

  Yanıtla

Yorum yapın