Trafik Cezaları

Sürücü belgesi geçici olarak geri alındığı halde araç kullanma cezası nedir?

Sürücü belgesi geçici olarak geri alındığı halde araç kullanma cezası nedir? Ehliyeti kaptırma nedenleri nelerdir? Araç trafikten men edilir mi? Araç sahibine ceza yazılır mı?

Ehliyeti kaptırma nedenleri nelerdir?

Ehliyeti kaptırma tabiri, halk arasında kullanılmaktadır. Kanuni olarak bu; sürücü belgesinin geri alınmasıdır. Fakat konuyu daha iyi anlamanız açısından, ehliyeti kaptırma olarak da kullanacağız.

Sürücü belgesinin geri alınması (Geçici olarak el konulması)’nın birkaç nedeni vardır. Bunlar;

 • Sürücü belgesi sahibi kişide sağlığı bakımından sürücülüğe engel aşikâr bir değişikliğin görülmesi ve tespiti halinde, trafik görevlilerince sürücü belgesi geçici olarak geri alınır ve kişiye “sürücü olur” sağlık raporu aldırılır.
 • Sürücü belgesi sahibi kişide sağlığı bakımından sürücülüğe engel bir değişikliğin olabileceğinin, kamu kurum veya kuruluşlarınca yazılı olarak bildirilmesi halinde ise, kişinin sürücü belgesi geçici olarak geri alınarak “sürücü olur” sağlık raporu aldırılır.
 • Trafik Kanunun 48/5 maddesi gereği (Alkollü araç kullanmak) hakkında işlem yapılan sürücünün belgesi geçici olarak geri alınır.
 • Trafik kanunun 48/8 maddesi gereği (Uyuşturucu ya da keyif verici madde alarak araç kullanmak ) hakkında işlem yapılan sürücünün belgesi geçici olarak geri alınır.
 • Geriye doğru 1 yıl içerisinde 100 ceza puanını dolduran sürücünün belgesi geçici olarak geri alınır.
 • Geriye doğru 1 yıl içerisinde, 51/2-b ve 51/2c maddesini (Radar) 5 defa ihlal eden sürücünün belgesi geçici olarak geri alınır.

Sürücü belgesi geçici olarak geri alındığı halde araç kullanma cezası nedir?

Sürücü belgesi geçici olarak geri alınanlar, bu geri alınma süresi içerisinde araç kullanırlarsa, haklarında 36/3-b maddesi gereği idari işlem yapılır.

36/3-b maddesi: Mahkemelerce veya Cumhuriyet savcılıklarınca ya da Karayolları Trafik Kanununda belirtilen yetkililerce sürücü belgesi geçici olarak ya da tedbiren geri alındığı halde araç kullanmanın cezası 2473 TL’dir. 15 gün içerisinde %25 indirimle 1854,75 TL olarak ödenir.

Sürücü belgesi geçici olarak geri alındığı halde araç kullanılması durumunda araç sahibine ceza yazılır mı?

Ehliyeti kaptıranlar bu süre içinde araç kullanılırlarsa, eğer araç sahibi değillerse, araç sahiplerine de 2473 TL idari para cezası uygulanır.

Sürücü belgesi geçici olarak geri alındığı halde araç kullanılması durumunda araç bağlanır mı (Trafikten men edilir mi)?

Trafik yönetmeliğinin 125. maddesine göre, hakkında işlem yapılan sürücü araç sahibi değilse, araç otoparka götürülerek muhafaza altına alınır. Eğer araç sahibi aracının yeterli sürücü belgesi olan bir sürücüye teslim edilmesini isterse, o sürücüye teslim edilir. Ancak bunu vekalet, muvafakatname gibi resmi evraklarla beyan etmek zorundadır.

Ehliyeti kaptırıp yurt dışından ehliyet almak mümkün mü?

Sürücü belgesi geçici olarak geri alınanlar, Uluslararası Sürücü Belgesi alamaz. Fakat farklı bir ülkede ikamet ediyorlarsa, o ülkeden ehliyet alabilirler. Ancak kimlik numaranızdan yapılan sorgulama neticesinde, ülkemizden aldığınız sürücü belgesinin geçici olarak alındığı tespit edilirse, yine bu madde hükümlerine göre hakkınızda işlem yapılır.

Not: Ceza miktarları 2020 yılına aittir.


Etiketler

İlgili Makaleler

160 Yorum

 1. Merhaba.Ben alkolden dolayı ceza yedim 2017 de.üflemediğim icin 2.5 sene ehliyetime el konuldu.2020 yilinda cezam bitti..2017 de yedigim cezayi ödedim .Fakat ehliyetim yokken 3 defada ehliyetsizlikten ceza yedim..Şimdi bende suresi biten cezamın ehliyetimi almak icin müracat yapacam..Dediğim şekilde 2017 de yedigim cezayı odedim,akabinde ehliyetsizlikten dolayı ceza yedim.Sorum şuki ,trafik şubeye gitsem ehliyetime el konulan cazamin suresi doldu desem alabilirmiyim ? Yada ne yapmam gerek ? Vergi dairesine gidim ehliyetimden cezasini taksitlendirme yapsam taksit bitene kadar devlet bana ehliyetimi geri vermiyor mu ? Bu konuda uzman biri varsa allah riza icin beni aydınlatsın cok tesekkurler şimdiden

  1. Merhaba Özgür bey. Tabii sizi bilgilendireyim. Öncelikle alkolmetreye üflemediğiniz için sürücü belgenize 2 yıl el konulur. Eğer 2,5 yıl el konulduysa, size hem üflememekten 2 yıl, hem de daha sonra hastanede yapılan alkol ölçümünde alkollü çıktığınız için 6 ay el konulmuştur. Ceza sürenizin dolması 1. aşama ve onu tamamlamışsınız. Size yazılan cezaları ödemişsiniz ve 2. aşamayı da tamamlamışsınız. Fakat daha sonra 3 kez 36/3-b maddesinden size ceza yazılmış. Maalesef bu cezaları da ödemeniz gerekiyor sürücü belgenizi almak için. Vergi dairesinde taksitlendirme yapabilirsiniz tabii ki. Ancak taksitlendirme yaparsanız, son taksit ödenene kadar ehliyetinizi alamazsınız. Çünkü sürücü belgenizi almak için, vergi dairesinden borcu yoktur kağıdı almanız gerekiyor.

   1. MERHABALAR EHLİYETİMİ ALKOLDEN KAPTIRDIM VE ARAÇ KULLANIRSAM EHLİYETİ TAMAMEN KAYBETME DURUMU OLDUGUNU DUYDUM DOGRU MUDUR CEVAP VERSENİZ SEVİNİRİM

    1. Merhaba, eğer tekrar alkollü araç kullanırsanız, ehliyetinizi daha uzun süre kaptırırsınız. Kaçıncı kezden işlem yapıldığını yazmamışsınız. 1. kez kaptıranlar 7 ay, 2. kez kaptıranlar 2 yıl, 3. kez kaptıranlar 5 yıl şeklinde gidiyor. 4. kez kaptırırsanız yine 5 yıl alınıyor. Yani 4 kez alkolden işlem yapılan biri, 12,5 yıl ehliyetini kaptırmış oluyor Uğur bey. Aday sürücü değilseniz ya da mahkeme kararı yoksa, tamamen iptal edilmiyor. Ancak 2100 yılına kadar ehliyetini kaptırmış olanları gördük :)

 2. İyi günler ehliyetime alkol sebebi ile 6 ay el konuldu. Ehliyetimi geri almak için sadece o konuyla ilgili cezamı ödemem yeterlimi yoksa daha önce ki radar vs. cezaların tamamını mı ödemem gerekiyor

  1. Merhaba Çağlar bey. Ehliyetinizi almak için tüm trafik cezası borçlarınızı ödeyip, vergi dairesinden borcu yoktur kağıdı almanız gerekiyor.

   1. Merhabalar
    Ben 2019 yılının 10.ayında ehliyetime alkollü araç kullanmaktan el konuldu 6 aylik cezam bitti şu an ehliyetimi geri alamadım çünkü cezaları yatıramadim fakat e devlet üzerinden sorguladığımda ehliyetiniz üzerinde her hangi bir kısıtlama yoktur diye yazıyor bu süreçte eger araç kullanirsam ehliyetsiz araç kullanmaktanmı yanında ehliyet bulunmamaktanmı cezai işlem uygulanır sonuçta ehliyetimiz var ceza süresi dolmuş durumda ama imkansızlıktan dolayi para cezasını ödeyemedim bu konu hakkında bilgi rica ediyorum teşekkürler

    1. Merhaba Alper bey, ehliyetinizi alana kadar araç kullanırsanız, 36/3-b maddesi gereği 2473 TL ceza uygulanır.

 3. 23.02.2020 tarihinde 1.73 promille son 5 yıl içerisinde 2.defa alkollü araç kullanırken yakalanışım oldu.2 yıl süreyle tekrardan ehliyetime el konuldu.yeni yasalarda Mahkemeye cıkmadan savcı ifade almaya baslamıs 1.00 promilin üzerinde yakalıpta savcıya ifade veren var mı nasıl bir sonuç ile karşılacağım merak ediyorum hagb de var hakkımda başka bir olayşa alakalı.

  1. Merhaba. 1,00 promilin üzerinde araç kullandığınız için, hakkınızda TCK 179/3 kapsamında adli işlem yapılmış. Bunun karşılığı 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezasıdır. Fakat herhangi bir kaza durumu yoksa, bu ceza paraya çevrilir. Günlüğü 20 TL’den hesaplanır. Genellikle en alt limitten veriyor savcılar. Yani 3 ay karşılığı olan 90 gün X 20 TL= 1800 TL para cezası oluyor. Tabii tüm bunlar, savcının inisiyatifine göre değişiyor. Ancak hapis cezası verilmediğini söyleyebilirim.

 4. Merhaba,
  14 Mart günü gişeler de aracımı durdurdum ve navigasyon açmak için polis otosunu görmeme rağmen,polis geldi rutin kontrolü yaptı ehliyet ruhsat vs.tamam alkolmetreyi kullanmak istedi obsesif bir adamım ve bu süreçte herkesin biraz da böyle olmasını dilerim ve ağızdan ağıza bu süreçte (Covid -19)çok tehlike teşkil ediyor üflemem dedim,üflemedim elzem bir durumsa bir sağlık kuruluşuna gidip test yapalım dedim görev yerimi terkedemem dedi üslubu sert bıçkın kolluklardandı,çözüme kapalı.hem ceza yazıldı hem iki yıl ehliyetime el konuldu,bunun hukuksuz olduğunu söylediysem ve şikayette bulunacağımı söylediysem de git nereye kime şikayet ediyorsan et tavrıyla karşılık buldu ve sonuç değişmedi.ben de itiraz hakkımı kullanıp avukatımdan konuyla alakalı teşebbüsünü talep ettim.bugün yarın bir defin işlemi için şehirler arası bir yolculuk yapmam gerekecek ve alternatife edebileceğim kimsem yok.bu süreçte araç kullanabilir miyim ? Netice de mücbir bir sebep.kullanırsam ve yine aynı tarz bir kollukla karşılaşırsam ne yapmam gerekir netice de kesinleşmiş bir sonuç yok yahut bende karşı tarafı itiraz yoluna gitmişim sonuç ne olur ?
  Yahut hukuki hakkım nedir ?
  Sayg.

  1. Merhaba Samet Bey. Emniyet Genel Müdürlüğü, denetimler devam edecek talimatı verdi. Yani polis arkadaşların yapabilecek bir şeyi yok. Siz ne kadar risk altındaysanız, emin olun onlar çok daha fazla risk altında. Fakat emir demiri kesiyor maalesef.

   Sürücü belgenize el konulduğu için, 2 yıl boyunca araç kullanamazsınız. Eğer kullanırsanız, 36/3-b maddesi gereği 2473 TL ceza uygulanacaktır. Eğer araç sizin adınıza değilse, aynı zamanda aynı miktarda sahibine de ceza uygulanacaktır. Araç ya trafikten men edilecek ya da sizin uygulama noktasına çağıracağınız yeterli sürücü belgesi olan birine teslim edilecektir. Ehliyetsiz araç kullanmanın maalesef geçerli bir sebebi yok. Başınız sağolsun.

   1. Merhaba; 2 gün önce 1.28 promilden ehliyetime el konuldu aracımın sigortası bitmiş ama hemen o gece yaptırdım arabayı otoparktan çıkarmak için. Çevremdekiler araban trafikten men olmuştur diyolar şuan aracım trafikten men olup olmadığını nerden nasıl bulabilirim?

    1. Merhaba, araç sahibi sizseniz ve sigortayı yaptırdıysanız, yeterli ehliyeti olan biriyle birlikte, işlem yapan trafik kuruluşuna giderek aracınızı teslim alabilirsiniz.

     1. Geçiçi araç süre ehliyetini kaptırmış olan şahis yine araç kullanır ve kullanırkende kaza yaparsa ne olur ehliyet yok ama kaza yine kusurlu ehliyetsiz araç kullanmakta olan şahısta karşı tarafta madde hasar var bu hasar nasıl karşılanır .araçların trafik sigortası var

     2. Merhaba, yazdıklarınızı anlamakta zorlandım. Sanırım şunu demek istiyorsunuz ya da ben öyle anladım. Ehliyetini geçici olarak kaptırmış olan biri, bu süre zarfında araç kullanır ve kusurlu olarak kaza yaparsa, karşı tarafın hasarı nasıl karşılanır? Yani bu konu sigortacıların alanına giriyor. %100 kesin bilgi vermem zor. Ancak şunu söyleyebilirim ki, bu konularda sigorta poliçesi önemlidir. Poliçede bununla ilgili bir ibare var mı yok mu bu önemli. Fakat böyle durumlarda sigorta karşı tarafın hasarını karşılıyor ve masrafları sürücüden ya da araç sahibinden talep ediyor. Yine de dediğim gibi, sigortacınızla görüşürseniz daha iyi olur.

 5. 2 Ay önce ehliyetimi kaptırdım. 6 ay ehliyete el konuldu şimdiu ehliyetsiz yakalanırsam ehliyet sürem 2 yıla uzuyor dediler bu doğrumudur.

  1. Merhaba Fatih bey. Ehliyetsiz araç kullanmakla alkollü araç kullanmak farklıdır. Siz alkolsüz ama ehliyetsiz araç kullanırsanız, 2473 TL ceza uygulanır. Ehliyetinizi yine 6 ay sonunda alabilirsiniz.

 6. Slm benim 2 yıl ehliyetime el konuldu alkolli araç kullandım ceza yedim 3 ayhapis paraya çevrildi ödedim 1 sene sonra ehliyetsiz araç kullandım araba benim üzerime 1 ay arayla 2 kez yakalandım çevirmede cezaları ödedim hepsini sadece kafam buna takılıyor 36/3b yazmışlar ama tabiki ehliyeti alma tarihi 2018 yılında aldılar 21/06/2020 de verilecek geri ehliyetsiz araç kullanmaktan mahkemeye çıkarmıyım hapise girermiyim kafama takılan bu bana bu konuda yardım edermisiniz şimdiden ALLAH razı olsun inşallah yardım edersiniz hayırlı akşamlar

  1. Merhaba Ömer Bey. Ehliyetsiz olarak araç kullanmaktan dolayı mahkemeye çıkmazsınız, hapis cezası almazsınız. Sadece bu durumda ölümlü ya da yaralanmalı bir kaza yaparsanız, o zaman hakim güvenlik nedeni ile hapis cezası verebilir. Onun dışında ehliyetsiz araç kullanmak idari bir suçtur ve hapis cezası yoktur.

 7. Merhaba 48/9 üflemeye itirazdan ceza yedim 2 yıl ehliyetim geri alındı.2 yıl sonra ehliyetimi aldığımda tekrar bir çevirmeye denk gelirsem üfleyip alkol sınırını geçersem cezam ne olur 6 aymı geri alınır yoksa dahamı fazla ?

  1. Merhaba. 48/5 ve 48/9 farklı maddelerdir. Üflemeyi reddettiğiniz için ehliyetinize 2 yıl el konulmuş. Bir dahaki sefere üflerseniz, geriye doğru kaçıncı kez alkollü olarak yakalandığınıza bakılır. Eğer son 5 yıl içinde alkollü olarak araç kullanmaktan dolayı ceza yazılmamışsa, 6 ay el konulur. Yani reddetme cezası üzerine eklenmez.

 8. Ehliyet geri alma sürem 10 Nisan da doluyor. Fakat ben ehliyet alınan yerde değilim ve o günde araç kullanmam gerekecek. Bulunduğum yerden geçici sürücü belgesi gibi birşey alabilirmiyim. Nasıl bir yolla araç kullanabilirim o tarihten sonra. Teşekkür ederim.

  1. Merhaba Ertan Bey. Eğer trafik cezalarınızın tamamını ödediyseniz, yani borcunuz yoksa, vergi dairesinden borcu yoktur belgesi alın. Onunla araç kullanabilirsiniz. Olur da çevirmeye girerseniz, 44/1-b maddesi gereği 288 TL ceza uygulanır. Eğer borcunuzu ödemez ve yakalanırsanız, 36/3-b maddesi gereği 2473 TL ceza uygulanır ve araç trafikten men edilir.

   Bunlarla uğraşmak istemiyorsanız, size en yakın trafik kuruluşuna gidin ve bir dilekçe yazın. Sürücü belgenizi bulunduğunuz yerden almak istediğinizi belirtin. Gerekli yazışmalardan sonra ehliyetiniz, almak istediğiniz kuruma gönderilecektir.

   1. Borcum yok hocam borcu yoktur kağıdı alırsam 44/1-b maddesi gereği 288 TL ceza kesinlikle uygulanır mı ? Bunun uygulanmaması için ne yapabilirim.

    1. O zaman vakit kaybetmeden size en yakın trafik tescil şubesine gidip, sürücü belgenizi süre bitiminde oradan almak istediğinizi belirtin. 10 Nisana kadar yazışmalar yapılır ve ehliyetiniz, almak istediğiniz yere gönderilir.

     1. Hangi şehirde ikamet ediyorsunuz ve ehliyeti nerede kaptırmıştınız? Sürücü belgesi geri alınırken, ehliyeti nereden almak istediğinizi söylediniz?

     2. Şuan şebinkarahisardayım ehliyetimi çorum merkez de kaptırdım. Şebinkarahisardan almak istediğimi söyledim.

     3. Anladım Ertan bey. Şebinkarahisar’dan almak istediğinizi söylediyseniz, ehliyetiniz zaten oradadır. Süre dolduğunda, Şebinkarahisar’dan alabilirsiniz.

 9. Merhaba Aralık ayında ehliyetime el konuldu 6 ay süreyle Nisan’da kazaya karıştım yaralı ve ölüm yok karakola götürüldükleri alkolda yok ama hem ceza kestiler hemde ehliyetinin süresini 2 yıla çıkarttılar itiraz hakkım var mı

  1. Merhaba Ramazan Bey. Muhtemelen kazaya karıştığınızda alkolmetreye üflemek istemediniz. Bu yüzden size 48/9 maddesinden işlem yapılıp, ehliyetinize 2 yıl el konulmuş. Daha sonra hastaneye gitmişsiniz ve hastanede sonuç 0 çıkmış. Maalesef 48/9 ve 48/5 farklı maddeler. İtiraz hakkınız elbette var. Ancak kabul edilme ihtimali zor görünüyor. Geçmiş olsun.

   1. Alkol metreye üfledim ve ilk ehliyetime el konulduğunda da üfledim ikisinde yoktu bide benim alkol olmadan ehliyetime el koyma hakları var ilk vakada 6 ay ehliyete el koyma ve 1 Bin TL para cezası aldım Haziran’da günüm dolacakti ama nisan 2 sinde kaza yaptım ehliyetim olmadığı için bütün suç benim üstüme kaldı karşı tarafın masrafları da bide trafik bana 2.500 TL ceza 2 yılda ehliyet yasak ettim benim hakkımı arasam bir sonuç alabilir miyim

    1. Sizde alkol yoksa ve alkolmetreye üflediyseniz, ehliyetinize el koyma hakları yoktur. İkisinde de alkol çıkmadıysa, ehliyetinize neden 6 ay el konuldu? Kaza yaptınız ve kusurlu çıktınız. Alkolünüz yoktu, alkolmetreye üflediniz ve 0 çıktı. Ehliyetinize 2 yıl el konuldu. Böyle bir şey olamaz Ramazan Bey. Bize tam olarak anlatmıyorsunuz durumu. Eğer tam olarak olanları anlatırsanız, ona göre yardımcı olayım.

 10. Şöyle anlatayım ilk ceza aldığımda alkol vardı 1 bin TL para cezası ve 6 ay ehliyetime el konuldu Nisan’da kaza yaptım alkollüyken gene bu defa 2.500 TL para cezası bide 2 yıla ehliyetime el konuldu ben bu iki ceza parasını yatırıp itiraz hakkımı kullana bilirmiyim bir sonuç alabilir miyim

  1. İlk yorumunuzda alkol yoktu demiştiniz. O yüzden ceza yazamazlar demiştim. Şimdiki yorumunuzdan sonra, iki olayda da alkollü olduğunuzu söylüyorsunuz. Yapılan işlem doğrudur. İtiraz hakkınız var ama açıkçası itirazınızın kabul edilme ihtimali biraz düşük. İtiraz edecekseniz de, cezalarınızı yatırıp öyle yapın. En azından indirim süresini geçirmemiş olursunuz. Geçmiş olsun.

 11. merhabalar olay tam olarak şu şekilde oldu seyır halınde arac kullanırken 2 arkadsımla 2 araba halınde peş peşe gidiyorduk trafık polisi ile geçiştik hatta gecerken ıkımızde yavasladık neredeyse durduk bısey dıyecek gıbı oda durdu ama ne anons yaptı ne durdurdu sonradan bız lıman ıcınde uygun bır yere aracı park ettıık arkamızdan tepe lambası kapalı bır sekılde 3 dk sonra geldı. ben arac dısında dıger araca bınmek uzere ıken geldı polıs duran arabalara alkol uygulaması yapacam dedı. bızde doğal olarak arac kullanmıyorduk neden ufleyelım dedık uflemedık. ehlıyetlerı vermıs bulunduk rutın kontrol yapacak dıye sonradan gıttı 20 tane polıs cagırdı en ufak tartısma olmadan ortamı gerdı polıs memuru arkadas ortam sakınledıgınde gıttım uflemek ıstedıgımı soyledım ufletmedı bana tehdıt ettı zorla hastaneye getırıldık 2 + 6 ay işlem yaptı ehlıyetler gıttı bı de mahkeme var hala duran araca ve arac ıcınde olmadıgım halde gecerken durdurmayıp pesımızden sonra gelıp ıslem yapması dogru mu sızce bu mu polıslık

  1. Yaşar bey, olayın böyle olmadığını ikimiz de biliyoruz :) Burada farklı bir şekilde dile getirmeniz size bir şey kazandırmaz emin olun. Olayı ben size anlatayım kısaca.

   Siz alkollü bir şekilde bu araçları kullanıyordunuz. Muhtemelen araçlar şüphe çekiyordu. Daha sonra aracınızı limana çektiniz ve araçtan indiniz. Polis gelince aracı ben kullanmıyordum dediniz. Halbuki polis yanınızdan geçerken sizin kullandığınızı zaten gördü. Size alkol testi yapmak istedi ama siz park halinde olduğunuzu ve üflemeyeceğinizi söylediniz. Polis memuru 48/9 maddesinden 2 yıl ceza yazacağını söyleyince siz zorluk çıkarmaya başladınız. Bunun üzerine destek ekip çağrıldı. Bu esnada alkolmetreden red çıktısı alındı ve size 48/9’dan işlem yapıldı. Siz de aradan süre geçtikten sonra üflemek istediğinizi söylediniz. Ancak kanun maddesi açık. Red çıktısı alındığında ya da alkolmetreye bir kez üfletildiğinde, tekrar ölçüm yapılmaz. Siz ekiplere mukavemette bulunduğunuz için hastaneye getirildiniz ve burada adli işlem yapılmak üzere, kandan alkol tespiti yapıldı. Yasal limitler üzerinde alkollü olduğunuz için, 48/9 ve 48/5 maddesi gereği işlem yapılıp, ehliyetinize 2 yıl 6 ay el konuldu.

   Olayın böyle olduğunu ikimiz de biliyoruz. Polisi ya da jandarmayı eleştirmek ya da kötülemek işin en kolayı. Eğer biraz hatayı kendimizde kabul edebilsek, ülkemiz aslında çok güzel bir yer olacak. Geçmiş olsun.

   1. ne olayı boyle olması be bızde devlet memuruyuz madem uygulama yapacaktı neden gecerken durdurmadı araclar suphe cekıyorsa anons edıp ben buraya yalan bısey yazıp ne kazancım olabılırım tek akıllı sızsınız zaten

   2. madem bız sucluyduk polıs memuru neden ıkıde bır gıdıp mahkemeye benım hakkımda sıkayet yaptılar mı dıye soruyor devamlı buna da bır cevap verın bı senaryo yazın bakalım

    1. Yaşar bey neden senaryo yazalım? Ne çıkarım olabilir diyorsunuz da, bizim ne çıkarımız olabilir asıl? Polisin sizi yanınızdan geçerken durdurmak zorunda olduğunu belirten bir kanun var mıdır? Ben cevap vereyim yoktur. Ayrıca tepki gösterecek bir şey yok. Bu tür olayları sürekli görüyoruz, duyuyoruz. Orada neler yaşandığını elbette bilemeyiz. Belki bir arbede yaşandı ve polis memuru bundan çekiniyor. Bu yüzden de mahkemeye gidiyor. Bizimki sadece tahminde bulunmak. Fakat dediğim gibi, bir şeylerin düzelmesini istiyorsak, önce yaptığımız yanlışı kabul edip, sonra başkalarının yaptığı hatalara bakmamız lazım. Tekrar geçmiş olsun.

 12. Ehliyet im 100 ceza puanının dan dolayi 2 ay alindi.suan surem doldu fakat cevre egitimi almam gerekiyomus.kavid19 dan dolayi kurslar kapali.ehliyet imi nasil alabilirim

  1. Merhaba İsmail Bey. Gerçekten harika bir soru sordunuz. Eminim bu konu şu ana kadar kimsenin aklına gelmemiş ya da önemsenmemiştir. Bildiğim kadarıyla gelen resmi bir yazı yok. Fakat aslında çözümü basit. İnternet üzerinden online eğitim verilebilir. Eğitim sonunda sertifikalar e devlet üzerinden alınabilir. Bununla ilgili bir çalışma başlatalım. Bizzat ben önayak olacağım. Lütfen siteyi takip edin. Birkaç gün içinde bir kampanya yapıp, yetkililerin dikkatini çekelim.

   1. evet benimde ceza sürem doldu ve südge iptal olduğu için online eğitim verilip bu sorunu çözebilirler lütfen sesimizi duyuralım

 13. 14 Mart 2020 tarihinde alkolden ehliyetimi kaptırdım 6 ay süreciyle şuan ehliyetsiz ve alkolsüz araç kullansam yakalansam ceza uygulaması harici ehliyetimi alma sürem uzarmı? Yani 6 ay süresi uzarmı? Teşekkür ederim şimdiden

  1. Merhaba Volkan Bey. 6 ay süre ile araç kullanmanız yasaklandı. Eğer bu 6 ay içinde alkolsüz olarak araç kullanırsanız, 2473 TL ceza uygulanır. Ehliyetinizi alma süresi uzamaz. Fakat alkollü olarak araç kullanırsanız, 6 ayın üzerine 2 yıl daha eklenir ve süre 2,5 yıla çıkar.

 14. Merhaba,
  6 ay önce alkollü araç kullanımından ehliyetimi kaptırdım.Ancak o an ehliyetim yanımda olmadığı için memurlar ehliyetimi geri alamadılar.Ben de emniyete ehliyetimi teslim etmedim ve şu an sürem doldu ve cezaları da ödedim.Emniyete gidip herhangi bir belge almama gerek var mıdır yoksa sistemden otomatik düşer mi cezalar? Herhangi bir çevirmede ehliyetsiz mi görünürüm yoksa araç kullanmaya başlayabilir miyim?Şimdiden teşekkürler..

  1. Merhaba, emniyete gitmeniz ve düşüm yaptırmanız gerekiyor. Aksi halde sürekli sorun yaşarsınız. Sistemden borcunuzu ödediğiniz görülmezse 2473 TL, görülürse 288 TL ceza uygulanır sürekli. Borcu yoktur kağıdınızla birlikte size en yakın trafik kurumuna gitmeniz yeterlidir. İyi günler.

 15. Mrb abi geçen yıl alkollu araç kullanmaktan 6 ay ehliyetime al konuldu bu yıl ise martın 23 de alkollüydüm eve gidiyordum yolda bir abla gördüm aracı durdurdum ağlıyodu dedi. Abla taksi cağiram eve git paran yoksa para verem neyin var demeye kalmada üç dört kişi üstüme çüllandı malum alkollüyüm diye yanlıs anlaşildim sonra polis geldi asayiş karokala gittik sonra tırafik geldi haliyle alkol metreye uflemeyi reddettim ehliyetime el konuldu iki yıl araç park halınde diye itirazda bulunamazmiyim karakola gelen trafikçi arkadaşlarda söyledim ama itiraz edebilirsem bu nereye ediliyo abi iyi çalişmalar

  1. Merhaba. Her zaman söylediğim gibi, itiraz hakkınız elbette var. Bulunduğunuz il ya da ilçenin Sulh Ceza Hakimliğine bir dilekçe yazarak itirazda bulunabilirsiniz. Dilekçeye ceza makbuzunun ve sürücü belgesi geri alma tutanağının birer fotokopisini ekleyin. Gerisi mahkemenin takdiridir. Geçmiş olsun.

 16. Merhaba, 2. kez alkolden ehliyetime 2 yıl el konuldu. Ehliyetim yokken 3. kez alkollü çevirmeye girdim. 1,54 alkol çıkt ı2 tane 2473 Lira ceza yedim.
  1. Sorum: 2 yıllık ehliyetsizlik sürem 5 yıla mı çıktı
  2. Sorum: Araç sahibine ayrıyetten ceza gidecek mi?

  1. Merhaba Yunus Bey. Maalesef sorduğunuz iki sorunun da cevabı evet. Ehliyeti alma süreniz 5 yıla çıktı. Araç sahibine de 36/3-b maddesi gereği 2473 TL ceza gidecek. Geçmiş olsun.

   1. bir sorum daha olacak. Bundan sonra ehliyetsiz ve alkollü,alkolsüz herhangi bir çevirmeden sonra işleyiş nasıl olacak?
    Ehliyetim iptal edilirse tekrar almam ne kadar sürecek?

 17. 2032 ye kadar alkollü ve ehliyetsiz araç kullanmak sebebiyle ehliyetim alınmış durumda. Para cezalarım ve adlı cezalarım oldu. 2 sorum olacak. araç kullanırken ehliyetsiz ve alkolsüz yakalansam para cezasının dışında adli ceza alma durumum olur mu. Bunun dışında surucu belgesi affı ne zaman çıkar ya da böyle bir af gelir mi. Teşekkürler

  1. Merhaba Köksal Bey. 2032’den önce ehliyetinizi almanız mümkün değil. Bugüne kadar bununla ilgili bir af gelmedi. Bundan sonra gelir mi, açıkçası bilmiyorum. Bu süre içinde alkolsüz olarak araç kullanırsanız, 2473 TL ceza uygulanır. Adli ceza olmaz. Bu süre içinde alkollü olarak araç kullanırsanız, promil miktarınız 1,01 ve üzeri olursa, adli ceza da alırsınız. Kazasız yolculuklar dilerim.

 18. Merhabalar. Ben yaklaşık 2 sene önce alkolden 6 ay ehliyet verdim. Cezami Ödedim süre doldu ehliyeti geri aldım. Ama akillanmadim, eşşeklik bu ya : 3-4 ay önce yine alkolden ehliyet verdim. Cezaları ödedim, paşa paşa taksi, bisiklet, otobüs vs kullanıyorum ya da aracımı ehliyeti olan arkadaşlara sürdürüp acil işlerimi bu şekilde hallediyorum. Gelelim soruma; 2 yıllık süre bitince psko teknik vs nasıl bir uygulama olacak ? Başarısız olursam ne olacak ? Bu süreci anlatabilir misiniz rica etsem ? Alkol lü araç kullanmak mı ? Ölürüm daha iyi. 20 yıldır araç kullanıyorum alkollü iken de çok kullandim ama henüz hiç kaza yapmadım. Ama ehliyetsiz olmak çok zor..artık alkollü araç kullanmayı ve kullananları nefretle kınıyorum.

  1. Merhaba Demir Bey. Açıkçası yaşadığınız bu durumdan bir ders çıkarmanız çok güzel. Çünkü alkolden işlem yapılan sürücülerin en az %80’i ders çıkarmıyor ve hatayı hep polise buluyorlar. Cezaları ödediyseniz o kısmı atlatmışsınız. 2 yıl kaptırdığınız için SUDGE yani Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitimi almanız gerekiyor. Bunun için bulunduğunuz ilin sağlık müdürlüğüne başvuru yapmanız lazım. Bu eğitimi bitirdikten sonra, süresi dolduğunda ehliyetinizi alabilirsiniz. Sormak istediğiniz başka sorular varsa sorabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 19. Merhaba. Ben 100 ceza puanım dolduğu icin ehliyetimi kaptırdım 2 aylığını bugün 2 ay oldu tam kursada kaydimi yaptırdım yalniz şunu merak ediyorum hocam. İnternetten de çok araştırdım ehliyetimi geri alabilmem icin cezalari ödemem şart mı? Ben internetten araştırdığım da sadece alkolden kaptiranlar ehliyetini geri almadan idari borçlarını odemesi gerekiyor yazıyor her yer de kursa sordum onlarda aynı şeyi söyledi doğrumu dur acaba emin olamadim. Hatta yasa gelmis galiba 2013 yılında ehliyetini alkolden kaptiran geri alabilmesi için idari borcunu ödemesi gerekiyor diye

  1. Merhaba Kadir Bey. Evet doğru duymuşsunuz. Sadece 48. maddeden, yani alkol ya da uyuşturucu madde etkisi ile araç kullanmaktan, ya da alkolmetreye üflememekten dolayı işlem yapılanlara böyle bir zorunluluk var. Şu an itibariyle cezaları ödemeniz gerekmiyor. Kursu bitirdikten sonra ehliyetinizi alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

   1. Merhaba ben 1 hafta önce çevirmeye girdim , fazla bişey içmemiştim alkollü çıkacağım aklıma gelmedi fakat üflediğimde 0.51 promil çıktı o an alkollü olmadığımı beni kan testine götürmelerini istedim fakat götürmediler , yaklaşık 40 dakka sonra kendi imkânlarımla hastaneye gidip kandan alkol ölçümü yaptırdım 0.47 promil çıktı , imzaya da itina ettim 48/5 den ceza kesmişler, benim merak ettiğim itirazda ehliyeti mi alabilme ihtimalim yüksek mi? Kendi imkânlarımla yaptırdığım test geçerli mi? İstememe rağmen beni kan testine götürmemeleri usulsüzluge girer mi ? İtiraz da 40 dakika sonra 0.47 çıkmam avantajı ma mi yoksa geçen süre göz önüne alındığında dezavantajıma mi olur yol gösterebilir misiniz .

    1. Merhaba Hasan Bey. Kendi imkanlarınızla hastaneye gitmeniz elinizi zayıflatır. Bu aklınızda olsun. Trafik ekibi sizi hastaneye götüremez. İstese de yapamaz çünkü kanuna aykırı. Sizin o bölgeden sorumlu karakola gitmeniz lazım. Karakol ekibi nöbetçi savcı ile görüşecek ve sizi hastaneye götürecek. Siz hastaneden aldığınız etanol raporu ile sulh ceza hakimliğine itiraz edeceksiniz. Yani süreç bu şekilde işlemeli.

     Fakat sizin zaten hastanede 0,47 promil çıkmış. Trafik Yönetmeliğinin 97. maddesine göre, saat başı 0,15 promil azalır. 40 dakikada 0,10 promil azalır. Yani size alkol üfletildiğinde kanınızdkai alkol miktarı 0,57 promilmiş. Nefes ve kan ölçümü arasında bu fark normaldir. Kısacası size yapılan işlem kanuna uygundur. İtiraz edebilirsiniz ama %99 itirazınız reddedilir. Geçmiş olsun.

 20. Merhaba.
  Ben 2013 yılında 2. Kez alkollü olarak yakalandım, promil değeri 2.20 idi ( ilk yakalanmamda promil 1 in altındaydı) 2 yıl ehliyetime el konuldu.Mahkemeye çıktım 2 ay hapis cezası aldım ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verildi. SÜDGE’ye katıldım. 5 yıl dolduktan sonra park halindeki araca alkollü iken sürttüm ve aynası hasar aldı. Yaralanma ya da başka bir durum olmadı. Trafik ekipleri geldi. Alkolmetreye üflemedim. Kan testi sonucu 2.80 promil çıktı. 2 yıl + 6 ay ehliyetime tekrar el konuldu. 3.516 +1.228 lira ceza yazıldı.
  1. Ehliyeti almak için cezaların tamamını ve vergi mükellefiyetten doğan dığer vergi borçlarını ödemek gerekiyor mu.
  2. Tekrar mahkemeye çıkacağım ne ceza alırım. (5 yıllık süre geçti ama aynı suçun tekrarı.)
  3. Karşı tarafa ne gibi ödemeler yaparım tazminat vb olur mu.
  4. Tekrar alkolsüz olarak yakalanırsam ehliyetim men yada geri alma süresinde uzama olur mu.
  5. SÜDGE ye katılmam gerekir mi.
  Şimdiden teşekkür ederim.
  Alkollü iken araç sürmemek dileği ile.

  1. Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Sorularınıza cevap vereyim.

   1- Ehliyetinizi almanız için tüm trafik cezalarını ödemeniz ve vergi dairesinden borcu yoktur kağıdı almanız lazım. Taksitlendirme yapamazsınız.
   2- 5 yıl dolduğu için sorun yok. Muhtemelen yine aynı cezayı alırsınız ya da para cezasına çevrilir.
   3- Yaralanma durumu olmadığından herhangi bir tazminat ödemezsiniz. Sadece karşı tarafın hasarını sigortanız karşılar. Fakat alkollü olduğunuzdan muhtemelen size rücu eder masrafları.
   4- Alkolsüz araç sürerken yakalanırsanız, ehliyetinizi alma süresi uzamaz. Sadece 2473 TL para cezası uygulanır.
   5- 6 ay kaptırdığınız için, herhangi bir kursa gitmenize gerek yoktur.

 21. Bu arada alkolmetreye üflememe durumu için covid 19 sebebi ile itirazda bulunacağım. Sonuç ne olur sizce.
  Teşekkür ederim.

  1. Pipetler sürekli değiştiği için bir sonuç alacağınızı sanmıyorum ama tabii ki mahkemenin takdiridir.

 22. Merhaba bir önceki yorumunuz için teşekkür ederim affiniza siginirak. Tekrar sormak istiyorum ben her hangi bir trafik borcumu ödemeden ehliyeti mi alabilcekmiyim 100 ceza puanindan ehliyetim alinmisti alkol ve uyuşturucudan alınanlar için gecerli demiştiniz trafik borcu ödeme mecburiyeti demiştiniz ben 100 ceza dan verdim ehliyeti net bilgimidir hocam acaba çünkü buguun bir trafik polisine sordum çelişkili konuştu benimle borcu yoktur yazısı da isteyebilirler tam emin değilim dedi bana terettud de kaldım hocam siz netseniz ben de rahatlicam hocam şimdiden tşk ederimm

  1. Merhaba Kadir bey. 100 ceza puanından alınan sürücü belgeleri için cezaların ödenmesi gerekmiyor. İçiniz rahat olsun :)

 23. Hocam değerli vaktinizi alıyorum özür dileyerek bir sorum daha olcak 100 cezadan ehliyetiniz alındığı icin idari borcu ödeme şartı yok demiştiniz karayolları 47. Madde de soyle yaziyor. Trafik zabıtası veya diğer yetkililerin dur işaretlerine, ışıklı trafik
  işaretlerinden kırmızı renkli olanına ve sesli işaretlere uymayan sürücüler 235 Türk lirası, bu maddede yazılı
  diğer trafik işaretlerine ve kurallarına uymayan sürücüler, 108 Türk lirası para cezası ile cezalandırılırlar.
  (Ek:18/10/2018-7148/20 md.) Son ihlalin gerçekleştiği tarihten itibaren geriye doğru bir yıl içinde
  kırmızı ışık kuralını üç defa ihlal ettiği tespit edilenlerin sürücü belgeleri otuz gün süreyle geçici olarak geri
  alınır. Aynı yıl içinde kırmızı ışık kuralını ikinci kez üç defa ihlal ettiği tespit edilenlerin sürücü belgeleri kırk
  beş gün, üç ve daha fazla kez üç defa ihlal ettiği tespit edilenlerin sürücü belgeleri altmış gün süreyle geçici
  olarak geri alınır. Aynı yıl içinde bu madde kapsamında iki ve daha fazla kez sürücü belgesi geri alınanlar geri
  alma süresi sonunda psiko-teknik değerlendirmeden ve psikiyatri uzmanının muayenesinden geçirilir. Sürücü
  belgesi almasına mâni hâli olmadığı anlaşılanlara bu Kanun kapsamında verilen trafik idari para cezalarının
  tahsil edilmiş olması şartıyla belgeleri iade edilir. Kafam karıştı baya fikriniz nedir acaba

 24. Yani hocam bana 47-1a dan ve 47-c maddelerinden ceza kesilip ehliyetim alınmış kara yollari kanunu sitesinden baktığım da bu maddele den ehliyeti alinanlar için yazmamışlar idari borcu yoktur yazısı ama 47-1 b maddesine baktigim yani ışık ihlaline uymadigin dolayı ehliyeti alinanlar ehhliyeti geri alabilmeleti için borcu yoktur yazısı isteniyor yazmış kanun da acaba 47-1 b maddesi 47-1 a ve c yide kapeiyor mu acaba nasıl olcak cozemedim hocam trafigide ulaşamıyorum yardimci olursanız sevinirim

  1. Eğer ehliyetiniz sadece 47/1-b maddesine istinaden alınsaydı, o zaman trafik cezalarını ödemeniz gerekirdi. Fakat sizin ehliyetiniz, 100 ceza puanını doldurduğu için alınmış. Yani 118. maddeye istinaden alınmış. Bu madde de, cezaların ödenmesi şartı yoktur.

   Madde 118: Ceza puanı nedeniyle sürücü belgesi geri alınanlar; birinci defa eğitime, ikinci defa da psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesine tabi tutulurlar, muayene sonucunda sürücülük yapmasına engel hali yoksa belgesi iade edilir.

 25. Hocam doğru evet haklısınız çok teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için şuan 100 de 100 inandım çok teşekkür ederim iyi günler diliyorum :)))

 26. öncelıkle tesekkur ederım sımdıden… benım ogrenmek bılgı almak ıstedıgım konu ehlıyetımı 02.12.2013 tarıhınde 2kez alkollu arac kullanmaktan kaptırdım… 02.12.2015 suresı doldu fakat ben emnıyete gıttıgımde sudge ye basvurmam gerektıgı soylendı alamadım ehlıyetı… halen ehlıyetımı almadım.. hıcbır sekılde de akollu veya akolsuz bu sure ıcınde de cevırmeye gırmedım… araba kullanmadım yanı. ogrenmek ıstedıgım uzun sure oldugu ıcın tekrar emnıyete gıtsem ehlıyetımı gerı alabılırmıyım herhangı bır cezası da yok odemıstım… yoksa kacarı yok ıllakı sudge egıtımıne katılmam mı gerekıyor. son olarak herhangı bır zaman asımı varmı ehlıyetı almam ıcın

  1. Rica ederim. SUDGE almadan ehliyetinizi geri alamazsınız. Cezaların tamamını ödemeniz ve SUDGE belgesini almanız gerekiyor. Zaman aşımı konusunu, bulunduğunuzun ilin sağlık müdürlüğüne sorabilirsiniz. Geçmiş olsun.

   1. Şimdiden teşekkürler ehliyetimi Mart 2022 Mart ayında geri alıcam nasipse, ehliyetim yokken 3. Yakalanmamda trafikten men edilir miyim işim gereği araç kullanmak zorundayım ve bana 3. Defa yakalanmamda men edileceğimi söylediler ne kadar doğru acaba çok teşekkür ederim şimdiden

    1. Alkollü olarak yakalanmazsanız, 2473 TL size ve 2473 tl araç sahibine ceza uygulanır. Araç, sahibinin istediği birine teslim edilir. Bu her seferinde böyle olur. Eğer alkollü yakalanırsanız, ehliyeti alma süreniz 2027 yılına çıkar maalesef.

 27. Merhaba,
  Ehliyetime 0.57 promil alkolden 6 ay el konuldu.Eylulde bitiyor surem.Bu surecte aracla kaza yapmis ve hakli olsam masraflari benim mi karsilamam gerekiyor?Bir de arac benim uzerime degil arac sahibine de ayri ceza yaziliyor mu?

  1. Merhaba Alican bey. Alkollü araç kullanmaktan dolayı araç sahibine ceza yazılmıyor. Fakat ehliyetiniz içerdeyken araç kullanırsanız, o zaman araç sahibine de ceza yazılıyor. Alkollü ya da ehliyetsiz olarak kaza yapıldığında, haklı da olsanız genellikle sigorta şirketleri sizden rücu ediyor masrafları. Sigorta poliçenize bakarsanız daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 28. Mrb, turkiyede 2. Kez alkollü yakalanmamdan ehliyet 2 yil gitti. Fakat simdi yurtdisinda katar da calisiyorum ve burada ikametimde cikti. Katardan ehliyet alabilmem icin ehliyetim lazim ve bu islem yaklasik 10 dk suruyor. fakat ehliyet bende degil.turkiyeden Bir yazili belge ile bunu alabilirmiyim? yada turkiyede el konuldu diye katarda alamazmiyim? peki yazili belge ile aldim diyelim ehliyetime el konuldugu ortaya cikarsa bu bana katarda sikinti olurmu? Eger alirsam turkiyedede kullanabilirmiyim?

  1. Merhaba Erdoğan bey. Katar Konvansiyonel Ülkeler içinde bulunduğundan, ehliyetler birebir değişim yapılabilir. Ancak sürücü belgenizi süre sonuna kadar alamazsınız. Sürücü belgesi dökümünüzü dilekçe ile başvurursanız alabilirsiniz diye düşünüyorum. Noterlere başvurmanız gerekiyor. O belge ile Katar’dan ehliyet alırsanız, Katar’da araç kullanabilirsiniz büyük ihtimalle. Katar’a hiç gitmediğimden, oradaki işleyiş hakkında bilgim yok. Fakat Katar ehliyetiniz ile Türkiye’de 2 yıl araç kullanamazsınız. Çünkü yapılan kontrollerde, TC kimlik üzerinden Türk ehliyetiniz var mı yok mu diye sorgulanıyor. Sorgulama sonucunda ehliyetiniz çıkarsa, Türk ehliyetiniz üzerinden işlem yapılıyor.

 29. Peki tesekkurler cevabiniz icin ama bir sorum daha olacak turkiyeye geldigimde abimin ehliyetini ve kimligini kullanip arac sürdüm ve cevirmeye takildim ve polis anladi diyelim bu durumda alacagim cezalar neler olur hapis cezasi var mi bu konuda bana dogru bilgi verirseniz sevinirim aklimdan boyle bir seytanlik geciyor ama cahillik edip hayatimizi yakmayalim

  1. Hatta Soruyuma ek olarak alkollu yakalanirsan su cezalar veya alkolsuz yakalanirsan su cezalari alirsin diye cevaplayip beni aydinlatirsaniz cok sevinirim

   1. İki sorunuzu da cevaplayayım.

    Abinizin ehliyetini kullandınız ve yakalandınız diyelim. Sorgulamada sizin ehliyetiniz içeride olduğundan 2473 TL ceza uygulanacaktır. Araç sahibi sizden farklı biri ise, 2473 TL’de ona ceza yazılacaktır. Ayrıca araç, sahibi ya da onun uygun gördüğü biri alana kadar trafikten men edilecektir.

    Bunun yanında; TCK 204 kapsamında hakkınızda adli işlem yapılacaktır. Bunun cezası da 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasıdır. Sabıka durumunuza göre para cezasına çevirebilir. Yani kısacası, böyle bir şeytanlık yapmayın :)

 30. Ehliyetine 5 yıl el konuldu 3 gün önce çevirmeye girdim ve çevirmede ehliyetin yanımda yok dedim ön camdan ehliyetime ceza kesti sonradan ceza gelir mi

  1. Merhaba İhsan bey. Ön camdan ehliyetinize nasıl ceza kesildi? Sizden kimliğinizi istediler mi? İstedilerse zaten sorgulamada çıkmıştır. 36/3-b’den ceza yazarlar. Ayrıca aracı sürücü belgeli birine teslim ederler. Eğer siz sürerek gittiyseniz, sorgu yapmadı arkadaşlar. Bu yüzden ya ceza yazmadılar ya da plakaya yazdılar. Tam detay vermediğiniz için anca bu kadar tahmin yürütebiliyorum.

   1. Selamin aleyküm abicim şimdi ben 2 3 gün önce 69 promille 2. Kez ehliyetimi kaptırdim 2 yıl bu süre içinde alkolsüz olarak çevirmeye girdiğimde ne olur ayricada 5 yıl bi hükmün geri bırakılması almıştım alali 3 yıl oldu şu anda herhangi bi adlı biseyle karsilasirmiyim acaba emek ehliyetimi geri alırken o dediğiniz eğitimi ehliyet alindiktan sonra giriliyorum bu dogru mu emek teknem ehliyeti şu an nasıl bi yol izlemeliyim

    1. As Hasan bey. 2 yıl ehliyeti kaptırdığınız için SUDGE almanız gerekiyor. SUDGE aldıktan sonra, tüm trafik cezaları borcunuzu ödemeniz gerekiyor. Ondan sonra alabilirsiniz.

     1. Iyi akşamlar ben sordum ilk ehliyeti aliyormusuz sonra pisko teknik öyle dediler bana dediklerimin gerisinede cevap verirseniz sevinirim

    2. Ehliyetiniz içerideyken alkolsüz olarak çevirmeye girerseniz, bu haberimizde bahsettiğimiz 36/3-b maddesine istinaden 2473 TL ceza uygulanır. Araç sahibi farklı biri ise, aynı miktarda ceza ona da yazılır. Araç, sahibinin isteği ile yeterli sürücü belgeli birine teslim edilir. Aksi halde, araç sahibi alana kadar otoparka alınır. 5 yıl hükmün açıklanması geri bırakılma olayın hangi sebepten dolayı almıştınız? Farklı bir konu muydu, yoksa yine alkollü araç kullanma konusu muydu? Aslında bu adli bir konu olduğu için, bir avukata danışmanız daha yerinde olur. Ehliyetinizi almadan önce SUDGE almalısınız. Zaten bu kursu almazsanız, ehliyetinizi alamazsınız.

 31. Mrb ihsan Bey ben yilbasi gecesi arac park halindeyken alkollu oldugum ve derdimizi aracin park halinde oldugunu anlatamamizdan jandarma karga tulumba hastaneye goturdu ve orda ufledim 1 promil alkol cikti ben 7 yil once 6 ay vermistim ehliyetimi ve geri almistim .bana 2800 ceza 2 yil ehliyet aldilar.mahkeme acildi savci yeni yasaya gore ceza vermedi 5 yil suca karismama cezasi verdi.maddi durumum olmadigi icin bir avukat felan tutamadim.simdi 6 ay oldu bu olaya cezayi odeyip ehliyetimi geri alma durumum varmi???.sadece neden olay mahalinde uflenmedigi icin ceza 3 katina cikiyor

  1. Merhaba Serdar Bey. Sürücü belgenize 2 yıl mı el konuldu yoksa 6 ay mı? Bunu kesinleştirirsek yardımcı olayım.

 32. Merhaba hocam ben trafik tescil şubeye gittim dedim ki ben ehliyetimi 100 ceza puanindan kaptırdım gelirken ne getirmem lazım kurstan aldığın belge yeterli olacaktır dedi borcu yoktur yazisina gerek var mı dedim gerek yok ona dedi. Acaba sistemlerinde gözüktüğü için mi gerek yok dedi yoksa 100 ceza kanunun da mı istemiyorlar borcu yoktur yazisini borcu odemeden de alabiliyormuyuz ehliyeti hocam? Ben sormayı unuttum orda kafama takıldı bu konu

  1. Trafik kanunu 118. maddeye göre ehliyetiniz 2 ay alınmış. Geri almak için kurs yeterlidir. Borcu ödemenize gerek yoktur. Geçmiş olsun.

 33. Merhabalar,

  Ehliyetim 2.kez geri alındı ve bu süreç devam etmekte. Özetle, bu sıralar yoğun bir dönemdeyim ve yaklaşık 3-4 hafta kadar araç kullanmaya ihtiyacım var. Herhangi bir geçici belge söz konusu mu? Ya da herhangi alabileceğim bir izin?

  Saygılarımla,
  Emre

  1. Merhaba Emre bey. Ehliyetinizi kaptırdıktan sonra 2 yıl, hiçbir şekilde araç kullanamazsınız. 2 yıl sonunda da, SUDGE almanız ve trafik cezalarınızı ödemeniz gerekiyor.

 34. Merhabalar,

  Ehliyeti geri alınmış bir vatandaş, hangi ülkelerde ehliyet alıp araç kullanabilir?

  Saygılarımla,
  Emre

  1. Herhangi bir ülkeden ehliyet alıp, herhangi br ülkede araç kullanabilirsiniz. Fakat hangi ülkeden ehliyet alırsanız alın, Türkiye’de araç kullanamazsınız. Geçmiş olsun.

 35. Merhabalar,

  Ehliyet gerekmeksizin, elektrikli olarak kullanılabilecek motorsikletlerde herhangi bir kısıtlama var mı?

 36. Ehliyet olmaksızın kullanılabilecek elektrikli motorlarla ilgili bir kısıt. Mesela motor gücü, hız sınırı vs.

  Saygılarımla,
  Emre

 37. Merhabalar ben 3 ay önce stajyer ehliyetimi 0.51prml den kaptırdım ehliyetim doğrudan iptal oldu 6 ay sonra yeniden sil bastan alınackms kursa yazılıp 3 günce 1.14 promilden yakalndm ehliyetimi 2 yıl bekleyip öylemi kursa yazılıp alcam yoksa direk kursa kayıt yapıyormuym 6 aylık sure tekrar 2 yıla cıkıyormu stajyer ehliyet ve son olarak mahkeme ne ceza verir hiç bir kaza VS yok tesekkürler

  1. Merhaba Fırat bey. Açıkçası tam olarak anlayamadım. Siz ehliyetinizi 6 ay kaptırdınız. Daha sonra kursa yazılıp tekrar alkollü mü yakalandınız, yoksa kursa yazılmadan önce alkollü mü yakalandınız? Biraz daha açıklayıcı olursanız sevinirim.

 38. Merhaba;

  Alkolden 2. defa yakalandığım için 2 yıl ehliyetimi kaptırdım. Bu süre zarfında alkolsüz olarak çevirmeye girersem para cezası haricinde kalıcı olarak yani tamamen ehliyet iptali söz konusu olur mu ? Teşekkürler.

  1. Merhaba, kalıcı olarak iptal edilme gibi bir durum söz konusu değildir. Sadece, 36/3-b maddesi gereği her seferinde para cezası yazılır.

 39. merhabalar alokden altı ay ehliyetime el konuldu işe aracımla gidip geliyorum ayrıca iş ile ilgili arca kullanmam gerekiyor servis şöforu falan diilim .. işte motosikletle gidiyorum su anda benim sorum motosikletle giderken sorun yaşarmıyım 50 cc lik motor benim üzerime değil sıkıntı olurmu araç kullanma cezası vsvs givbi bir işlem gorurmuyum ? teşekkür ederim

  1. Merhaba, maalesef sorun olur. Ehliyetinizi geri alana kadar, ehliyet gerektiren hiçbir aracı kullanamazsınız. Kullandığınız takdirde hem size hem de araç sahibine ceza uygulanır. Ayrıca araç trafikten men edilir.

 40. Merhaba. 2 gün önce 1.01 promille ehliyetime el konuldu. Bu 6 aylık süre içerisinde alkolsüz ve ehliyetsi olarak çevirmeye takılırsam sadece para cezası mı var? Bir yer de ehliyetin tamamen iptal olacağı yazıyordu doğruluk payı var mıdır? Teşekkür ederim.

  1. Merhaba Sinan bey. Ehliyetin tamamen iptal olması, sadece mahkemenin takdiridir. Ölümlü bir trafik kazasına karışırsanız, mahkeme sürücü belgesini tamamen iptal edebilir. Ya da aday sürücüyseniz ve alkollü olarak araç kullanırken yakalandıysanız, ehliyetiniz daimi iptal edilir.

   Fakat geçici iptallerde öyle bir durum söz konusu değil. Eğer ehliyetinize 6 ay el konulduysa, bu süre içinde alkolsüz araç kullanırsanız, sadece 36/3-b maddesinden işlem yapılır. Onun dışında bir işlem yoktur.

 41. merhaba vw caddy aracımla 0,3 promil alkolle çevirmeye girdik. kamyonet diye ehliyeti aldılar. hususi araç desekte kanun değişti dediler. buna mahkemeye itirazda sonuç elde edebilir miyiz? bir de mecburen araç kullanmaya devam etmek zorundayım. en azından ehliyetin iadesini sağlamak için bir itiraz hakkım var mı?

  1. Merhaba Musa bey. Maalesef hususi ya da ticari diye bir ayrım yok. Hususi otomobil ve diğerleri diye ayırıyor kanun. Hususi otomobil dışında kalan tüm araçlar için limit, 0,20 promildir. İtiraz hakkınız elbette var ama açıkçası kabul edilmesi biraz zor. Geçmiş olsun.

 42. Beyefendi merhaba sabah yazdım ama yazdığımı göremiyorum demekki kayıt olmadı 2013 de 6 ay alkolden verdim ehliyeti 2014 2 yıl verdim sonrasında ehliyetsiz çevirmeye girdim cihaz red yaptım yüklü miktar para ödedim ama 2 yıl yıllık ehliyete etki etmeyecek cihaz red alkollü kullandığın anlamına gelmiyor yüksek miktar para ödüyorsun dedi sonrasında gelen sene südgeye başvuru yaptım Aralık ayında ocak ayında derslere başladım bu mayıs ayında pandemi girdi araya 5 ay sonra ehliyetime kavuştum şükür dün işten çıktım eve gelirken arabam eve yakın bir yerde arıza yaptı çekici arkadaşımı ararım 1 saate geliyorum dedi hemen karşıda tekel vardı çekici gelene kadar 1 bira içeyim dedim ama araba yolun ortasında ara sokakta olsa gelen giden arabalar zorla geçiyor sonra şansa polis geldi araba neden yolun ortasında dedi arıza yaptı dedim kaldırımda ki bira sanamı ait dedi evet araç kullanmıyorum sonuçta dedim illa üfle dedi üflemem dedim hemen 2 yıl ehliyete el koydu 3516 TL ceza yazfı yarın mahkemeye gidip itiraz edeceğim sormak istediğim olduda mahkeme dilekçemi kabul etmedi sonuçta alkolü arabada içmiyorum alkollü yakalanmadım kaldırımda çekinin gelmesini bekliyorum dediğim bence haklıyım araş içimde değilim araban arıza yapmış çevirme yok bişey yok arabayı yolun ortasında görünce arıza yaptı dedim üfle dedi neden üfleyeyim arabam orada ben burada araç kullanmıyorum dedim üfleme red 2 yıl ehliyete el koyuyorum dedi devletin polisi tamam abi ne diyeyim dedim sorum şu alkollü araç kullanırken yakalanmadım çekici beklerken kaldırımda şimdi 2 yıl ehliyeti aldı bir kaç yorumunu okudum ben 2 yıl verdiğimde südgeye gittim şimdi sonuçta alkollü yakalanmadım 2 yıl sonra südgeye gitmek zorundamıyım yoksa cezayı ödeyip direk ehliyeti alabilirmiyim ( yarın zaten mahkemeye itiraz edeceğim çünkü görgü şahitlerim var Atacan bozuldu gittim çekici gelene kadar 1 bira içeyim dedim 2 yıl sonra cezayı ödeyip direk karakoldan ehliyeti alabilirmiyim?

  1. Merhaba Murat bey. Sakın beni yanlış anlamayın ama açıkçası ben anlattıklarınıza pek inanamadım. Çünkü alkollü araç kullanan birçok kişi buna benzer sebepler öne sürüyor. Tabii ki siz itiraz edebilirsiniz. Fakat itiraz etseniz de sonuç pek değişmez. SUDGE almanız şarttır. Geçmiş olsun.

 43. Tekrar söylüyorum abi çevirmeye girmedim alkollü yakalanmadım arabam arıza tapu yolun ortasında kaldı çekici arkadaş 1 saate gelirim deyince cabım sıkıldı 1 tane bira aldım bana üfle dedim üflemedim sonrasında keşke üfleseydin 6 ay ehliyet 1200 TL ceza olacaktı üflemedin 2 yıl artı 3516 TL südgeye gidecekmiyim dedim evet dedi genç çok genç bir polis Di senin bir kaç yorumunda alkollü yakalanırsan südge üflemeye red e südge yok sadece para cezası yazıyor işin içinden çıkamadım

 44. Merhabalar 2017 yolunda 84 promilden ceza yedim polis memuruna ehliyeti verdim 2020 yılında polis cevirmesinde 2017 yılında yediğim ceza gözüktü 2473 TL ehliyete el konuldu ceza yedim ehliyetimi tekrar nasıl alabilirim

  1. Merhaba Yıldıray bey, ehliyetinize 2 yıl el konulmuş. 2 yıl sonra, SUDGE belgesi alarak ehliyetinizi alabilirsiniz.

 45. Merhabalar, 48/5’den ilk kez alkollü araç kullanmak nedeniyle ehliyetime 6 ay süreyle el konuldu, ancak yoğun bir şekilde araba kullanmaya ihtiyacım var, ayrıca şehirler arası yolculuk yapmak zorundayım, ehliyetsiz ve alkolsüz olarak kendime ait araçla polis cevirmesine yakalanırsam;
  1-Cezası ne kadar olur?
  2-Ehliyetimi geri alma sürem uzar mı?
  3-Araç trafikten men edilip otoparka çekilir mi?
  4-Ya da araç içerisinde araç kullanmaya uygun sürücü belgesine sahip kişi varsa araç ona teslim edilir mi?
  Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim…

  1. Merhaba Kaya bey, sorularınıza sırasıyla cevap vereyim.

   1- Cezası 2473 TL’dir. Araç sahibi farklı biri ise, aynı miktarda ceza ona da yazılır.
   2- Ehliyetinizi alma süreniz uzamaz.
   3- Araç trafikten men edilir ve otoparka çekilir. Araç sizin ise, alkolsüz bir sürücüye teslim edilir. Araç sahibi muvafakatname verirse, sizin yanınıza gelen bir sürücüye teslim edilebilir.
   4- Araç sahibinin onayıyla evet.

 46. Merhabalar,
  15 temmuz 2020 saat 00.22 de cevirmeye denk geldim polis memuru alkolmetreye üflememi istedi bende 1 saat önce 1 adet bira içtiğimi biraz sonra üflemek istediğimi söyledim geç kenarı parket birtanede su iç dedi tamam dememin üzerine 2 dk sonra geldi üflememi istedi ve aracımın ticari oldugunu 0.20 promil cıkması gerektgnı soyledi bende tedırgın oldum ve avukatımı aradım bu esnada gene yanıma geldi ve üflememi istedi birazdan üfliyecegimi beyan ettim sinirlendi gitti cezayı yazdı artık hersey ıcın cok gec dedı bu hususta 00.39 da üflemek istedipime dair elimde video var bana cezayı 00.44 de yazdılar covid 19 u ve bu videoyu mahkemeye sundugumda kazanma ihtimalim nedir?

  Polisle hiçbir münakasaya ve dalasa kesinlikle girmedim ve 3 kere yanıma geldi hepsindede üfliyecegimi beyan ettim şimdiden tesekkurler.

  1. Aracım ruhsatta hususi gecıyor ama cinsinde kamyonet yazıyor.

   48/9 maddeden ehliyetimede 2 yıl süreyle el koydular.

   1. Bir üstteki sorunuzu cevaplamıştım. Aracın hususi ya da ticari olması önemli değil. Önemli olan araç cinsidir Aziz bey.

  2. Merhaba Aziz bey, size 48/9 maddesinden mi işlem yapıldı peki. Eğer öyle ise, ikisi arasında fark var. İtiraz edebilirsiniz ama pek bir şey çıkmaz. Çünkü siz 1 saat önce alkol aldığınızı söylemişsiniz. Yasal olarak bekleme süresi 20 dakikadır. Siz ise 60 dakikadan bahsediyorsunuz. Bu yüzden mahkemeyi ikna etmeniz pek kolay olmayacaktır. Geçmiş olsun.

 47. Merhabalar. 4-5 gün önce 6 ay süreliğine alkollü araç kullanmaktan ehliyetim geri alındı. Bu süre zarfında zaruri durumlarda kendi aracımı kullanırsam ve bir kazaya karışırsam sigorta hususları gereği maddi hasar benden rücu edilebilirmiş burasını anladım. Peki ya yaralanmalı veya ölümlü kaza olursa ve suç bende olmazsa? Bu durumda ne gibi bir senaryoyla karşılaşılabilir? Hapis cezası gibi durumlar ben suçsuz olsam da karşıma çıkabilir mi? Bir yerde ehliyetsiz araç sürmek (36/3b) ile kaza yapmak ayrı ayrı değerlendirilir yazıyordu. Bu konuyu biraz açar ve beni aydınlatırsanız çok sevinirim, saygılarımla

  1. Merhaba Mete bey. Alkollü araç kullanmak, sürücü belgesiz araç kullanmak gibi şeyler, idari konulardır. Yani para cezası verilir. Ancak trafik kazası yapılırsa durum değişir. Bu kez, kazadaki kusur durumuna bakılır. Diyelimki alkollü olarak bir trafik kazası yaptınız ve asli kusurlusunuz. Karşı taraftan biri öldü diyelim. Normal şartlarda ölümlü trafik kazalarında kusurlu olan, taksirle adam öldürmekten yargılanır ve çoğu zaman hapis cezası olmaz. Ancak alkollü olarak trafik kazası yapar, asli kusurlu olur ve birinin ölümüne neden olursanız, bu kez savcı bilinçli taksirle adam öldürmekten işlem yapılmasını ister ve hapis cezası alırsınız.

   Fakat sizin sorduğunuz soruda durum farklı. Ehliyetiniz içerdeyken yaralanmalı ya da ölümlü bir kazaya karıştınız ve hiçbir suçunuz yok diyelim. Herhangi bir adli ceza almazsınız. Sadece 36/3-b maddesi gereği para cezası uygulanır.

 48. Sayın ilgililer; Cevap vermenizi rica ederim.
  Ehliyetime alkollü araç kullandığım için el konulmuştur. Bir daha alkollü araç kullanmam. Ders olmuştur.
  Gerekli cezaları ve neler yapılması gerektiğini buradan öğreniyoruz çok teşekkür ederiz.
  Benim sorularım;
  1. Ben şirket aracı kullanıyorum ve işim gereği araç kullanmam gerekiyor. Ehliyetime geçici süre el konulduğu halde araç kullandığım için yakalandığımda (tabikide alkolsüz) ; Kesilen cezanın (2473 TL) kendime ait olanını ödeyeceğim. Şirket e kesilen cezayı ben ödeyebiliyor ve sistemden hemen düşürebiliyormuyum.
  2. Bunun jerhangi bir sınırı varmı, Kaç kere böyle bir dudumda yakanınca cezalar değişiyor ???
  3. Şirket adına bende hem araç konusunda hem de genel(Bütün şirket işleri için) vekaletnameler bulunmakta. Ben çekilen aracın parktan geri çekilmesi için vekalet veya muvafakatname verebiliyormuyum.
  Şimdiden teşekkür ederm.

  1. Merhaba Murat Bey. Sorularınıza kısaca cevap vereyim.

   1- Şirkete kesilen ceza, şirketin Mernis’teki adresine gider. Bunu tabii ki siz ödeyebilirsiniz. Ancak sormak istediğiniz soru, ceza makbuzu şirkete gitmeden, olay yerinde ben ödeyebilir miyim ise, maalesef böyle bir şey mümkün değildir.
   2- Bunun bir sınırı yok. Birinci kez yakalansanız da 2473 TL, bininci kez yakalansanız da 2473 TL’dir :)
   3- Eğer şirket adına, o araç hakkında işlem yapabileceğinize dair güncel bir vekaletname varsa, bunu trafik ekiplerine ibraz edip, uygulama noktasına yeterli ehliyetli bir sürücü çağırarak, aracınızın ona teslim edilmesini talep edebilirsiniz.

 49. Slmlar iyi çalışmalar 2014 yılında ehliyetime el konmuştu. Ve o sene isviçreye taşındım artık oturumum burada deil de ehliyetimi de geri de almamıştım çünkü burada yaşamıyorum diye şimdi hem bana hemde araç kiralama firmasına ceza yazdılar ama benim anladıgım şu ben burada oturur ve yabancı ehliyet kullanırım haklılar fakat ben nurada oturmuyorum türk ehliyeti benim ne işime yarayacakki isviçre ehliyetimin mantıken gecerli olması gerekmez mi? Bide türk ehliyetimi nasıl iptal ettirebilirim sadece yabancı ehliyetim kalsa sistemde her gördüğünde 5 bin 5bin cezamı ödücem ben ?

  1. ALKOLDEN 6 AY KAPTIRDIM 2 SENE SONRA 2 YIL DAHA KAPTIRDIM EHLIYETSIZKEN 6 AY SONRA BIDAHA ALKOLDEN KAPTIRDIM BEN 5 SENE BEKLERKEN 02,02,2022 02,02,2024 UZADI AMA SONUNCUSUNDA ALKOLMETREYE ÜFLEMEDİM ÜFLESEYDİM 5 SENEMI GIDICEKTI ?

  2. Merhaba, siz ilk olarak üflemeyi reddetmişsiniz. Ardından hastaneye gitmiş ve alkol ölçümü yapılmış. Son 4 yıl içerisinde 2. kez alkollü araç kullanmaktan 2 yıl ehliyetinize el konulmuş. Yani üflemeyi reddettiğiniz için 2 yıl + 2. kez alkollü araç kullanmaktan dolayı 2 yıl daha, toplamda 4 yıl el konulmuş.

 50. Merhaba, 2. Kez alkollü kullanmaktan 2 yıl ehliyetime el konuldu. 30 temmuz 2020 bugün ehliyetimi geri alabileceğim tarih.
  Şubat ayında Südge için başvurumu yapmıştım ve 7 Mayıstaki Südge eğitimine katılacaktım. Covit19 sebebi ile eğitimler halen açılmadı. Bu durumda tüm ehliyet ile ilgili borçları ödedim, südge başvurusunu sağlık md. lüğüne yaptım südge bedellerini ödedim. Araç kullanırken yakalanırsam ne gibi ceza alırım?
  Teşekkürler. İyi bayramlar şimdiden

  1. Merhaba, maalesef bu pandemi süreci herkesi vurdu. Siz SUDGE’yi almadan araç kullanırken yakalanırsanız, 36/3-b maddesinden 2473 TL işlem yapılır. O belgeyi alana kadar sürmenizi şahsen tavsiye etmem. İyi bayramlar.

 51. Merhaba
  alkollü araç kullanmaktan 2.defa ehliyetime el konuldu. ehliyetsiz olduğum süreçte yeniden araç kullanırsam sadece para cezası mı kesilmekte? bir kaç yerde hapis cezası geçmekte, ehliyetsiz kullanıldığında (alkolsüz olarak) bir veya ikinci defa hangi ceza ve yaptırımlarla karşılaşma ihtimalim vardır?
  Bilgi verebilirseniz sevinirim.

  Teşekkürler ilginize..

  1. Merhaba Mehmet bey. Eğer alkolsüz olarak bu süre içinde araç kullanırsanız, sadece idari para cezası uygulanır. Hapis gibi bir yaptırımı kesinlikle yoktur.

 52. Merhaba,
  Ehliyetime alkollu arac kullanmaktan 6 ay el konuldu ve yuksek promil olfugundan 2 ay hapis cezasi 5 yil suca karismamam kosulu ile ertelendi. Ehliyetimi geri almadan arac kullandim ve maddi hasarli bir kaza yaptim karsi tarafla anlasamadigimizdan kaza yerini polisler gelmeden terk ettim. Sonrasinda karsi tarafa ulasip hasarini karsiladim ancak karsi taraf bu sure icerisinde kazaya karisip kactim diye 155 e rapor tutturmus ancak bende sikayetci degil. Bu durumda okudugum kadari ile kaza yerini terk etmekten 650 lira ceza ve 20 ceza puani aliniyormus ehliyetim olmasiginda ceza puani yazilabiliyor mu ? Bu durumda trafikten men edilirmiyim ? Ve hapis cezasi gibi bir durum olur mu ?
  Bilgilendirirseniz cok memnun olurum.
  Tesekurler.

  1. Merhaba Suat Bey. Kaza yerini terketmeniz yanlış olmuş. Siz ehliyetinizi alana kadar araç kullanırsanız, sadece para cezası yazılır. Hapis gibi bir durum söz konusu değil. Tabi,i bu süre zarfında tekrar alkollü araç kullanırsanız, o zaman muhtemelen aldığınız bu ceza üzerine eklenecektir.

   Sizi gören bir kamera varsa, sizin ehliyetinize yazılır. Ancak kamera yoksa tescil plakanıza ceza yazılır. İki durumda da hapis cezası yoktur. Bundan böyle kaza yerini terketmeyin :) Geçmiş olsun.

 53. Merhaba,

  2 ay önce alkollü araç kullanmaktan ehliyetime 6 ay süre ile el koydular, bu süre dolmadan araç kullanırken maddi hasarlı kazaya karıştım ve kaza yerini ekipler gelmeden terk etmek durumunda kaldım. Sonradan karşı tarafı buldum ve masraflarını karşıladım ancak sürücü kaza yerini terk etmiş ve sürücü bulunamamıştır diye tarfik ekipleri rapor tutmuş. Ben cezayı yediğimde alkol oranı 1.4 promil olduğundan birde denetimli serbestik vermişlerdi. Bu durumda ehliyeti geri alam sürem uzar mı ve yahut trafikten men edilir miyim yada herhangi bir hapis cezası alırmıyım? Hangi cezalara maruz kalırım?
  Bilgi verebilir misiniz?
  İlginize teşekürler.

  1. Ehliyeti geri alma süreniz uzamaz. Sadece alkollü olarak araç kullandığınızda geri alma süresi uzar. Onun dışında sadece para cezası uygulanır. Diğer sorularınıza bir önceki yorumda cevap verdim.

   1. Oncelikle Ilginize cok tesekur ederim.
    Peki ehliyetim olmadigi halde ehliyetime nasil ceza yazilabilir ki onu anlayadim, kaza yerinde kamera vardi evet. Eger ehliyetime ceza yazilirsa olay yerini terk etmekten mi yazilir yoksa ehliyetsiz arac kullanmaktan mi? Cunku ehliyetime olay yerini terkten ceza yazilacak olursa ehliyetsiz oldugumda gorulmus olacaktir.

    1. Kimlik tespitiniz yapılırsa, ehliyetinize cezası yazılır. İçerde olması bir şeyi değiştirmez. Hem ehliyeti içerde olduğu halde araç kullanmaktan hem de kaza yerini terketmekten. Fakat dediğim gibi, sadece para cezası uygulanır.

 54. Ehliyetime 5 yıl süre ile el konuldu. Bu süre içinde ehliyetsiz araç kullanırken kaç kez yakalanırsam ömür boyu trafikten men edilirim cevap verirseniz çok sevinirim nakliyeciyim şoför işten çıktı mecburen ben kullanıyorum aracı yeni birini bulana kadar lütfen cevap verin

  1. Ömür boyu men edilme gibi bir durum yok. Alkollü araç kullanmadığınız ve trafik kazası yapmadığınız sürece, her seferinde para cezası yazılır. Fakat bu ikisi gerçekleşirse, hakimin inisiyatifiyle ehliyetiniz iptal de olabilir, hapis cezası da alabilirsiniz. İyi günler.

 55. İyi günler , öncelikle belirtmek istedim yabancı ülkede yaşayan bir kişi için soracaktım yardımcı olursanız sevinirim . Iraklı bir vatandaş 5 yıldan beri Türkiye’de yaşıyor ama kendi ülkesine de gidip geliyor ancak alkollüyken iki kere ehliyeti yakalatmış , yabancılar için nasıl uygulanıyor kanunlar , Türk vatandaşı ile aynı mı oluyor yoksa özel bir yönetmelik vs var mi acaba

  1. Merhaba Semra hanım. Ülkemizde yaşayan herkes, bizim kanunlarımıza uymak zorundadır. Irak’lı şahıs da aynı kanuna tabidir. Ancak ehliyeti yakalattıktan sonra kendi ülkesine gidip yeniden çıkarırsa, yeniden araç kullanabiliyor. Maalesef sistemler tam olarak işlevsel hale gelmedi. Yabancı plakalı araçların kaydı ve sorgusu yapılabiliyor. Ancak sürücüler için henüz böyle bir gelişme yok.

 56. Merhaba iyi akşamlar bir sorum olacak ehliyetime iki yıl alkollü araç sürmekten el konuşmuştu geçen sene bu sene tekrar alkollü şekilde 1.00 promilin üstünde yakalandım para cezası aldım ehliyetinize 5 yıl uzattık demişlerdi vakat e devlette gecen sene yakalattıgım ve 2021 de alacagım yazıyor şimdiki yakalattımgimda yakalattım tarih ve verilecegi tarih aynı yazıyor tekrardan uzatmamışlar mı gününü bilgi alalirmiyim lütfen

  1. Merhaba Mehmet bey, henüz sisteme işlenmemiş olabilir. Söylediklerinize göre sürücü belgenizi, 2026 yılında alabileceksiniz. Geçmiş olsun.

 57. Merhaba,
  Alkollü araç kullanmaktan 2016 yılında 2. Kez yakalandım. Ehliyetime 2 yıllığına el konulmuştu. Sürem çoktan doldu ne yapmam gerekiyor. Bir de e devlette herhangi bir kısıt yok diyor. Borçları ödesem teslim alabilir miyim? Teşekkürler

  1. Merhaba Şenol bey. Borçlarınızı ödemeniz gerekiyor ama yeterli değil. Aynı zamanda Sudge almanız gerekiyor.

 58. Ben ehliyetimi 2012de aldırdım 2 yıllığına aldırdım borcu yoktur yazısı isteme yasası 2013 de çıktı ben borcumu ödemeden alabilir miyim

  1. Merhaba Ferhat bey. Evet, sürücü belgenizi almak için borçlarınızı ödemenize gerek yok. 2 yıl kaptırdığınız için, Sudge almanız yeterlidir.

 59. Merhabalar hocam benim şöyle bir sorum olacak. 2.kez alkollü araç kullanmaktan ehliyetimi kaptırdım sürem doldu lakin ehliyetimi daha teslim almadım bu süre zarfında alkollü bir kazaya karıştım. Polisler vs alkolmetreye üfletti alkollü olduğum anlaşıldı. Ehliyeti alma sürem uzamışmıdır? Almak için başvurduğumda südge eğitimine katılmam gerektiği söylendi, o zaman sürem uzamamış oluyor doğrumudur? Çünkü 3.defa alkollü yakalananlar psikoteknik raporunu ne alıyor. Bilgilendirirseniz sevinirim. İyi çalışmalar
  2.defa geri alınma tarihim 06.02.2014
  Bitiş tarihi 06.02.2016
  Bu tarihten beri ehliyetimi almadım, alkollü kazaya karışmam 2019da oldu

  1. Merhaba Ahmet bey. Alkol cezası hesaplanırken, geriye doğru 5 yıl içindeki cezalar baz alınır. 2019’un kaçıncı ayında yazdığınızı ve 1. kez hangi tarihte alkollü olarak yakalandığınızı yazmadığınız için, tam olarak bilemiyorum. Fakat hesaplamayı siz de yapabilirsiniz.

   Diyelim ki, alkol cezalarınız şöyle;

   1. kez: 10.02.2010
   2. kez: 12.05.2014
   3. kez: 15.03.2019

   En son yakalanma tarihinizden geriye doğru 5 yıl hesaplayın. Yani 15.03.2014 tarihinden öncekiler artık silinmiş oluyor. Yani normalde 3. kez yakalanmanıza rağmen, 2. kezden işlem yapılıyor. Siz de bu şekilde hesaplama yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı