Sürücü belgesi iptal edildiği halde araç kullanmanın cezası nedir? (2023)

Sürücü belgesi iptal edildiği halde araç kullanmanın cezası nedir? Sürücü belgesi iptal nedenleri nelerdir? 36/3-c maddesinin cezası nedir?

Sürücü belgesi iptal edildiği halde araç kullanmanın cezası nedir? (2023 yılı)

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 36. maddesi ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 90 ve 91. maddesi gereğince, ehliyetsiz araç kullanmak yasaklanmıştır. Ehliyeti daimi olarak iptal edilmesine rağmen araç kullananlara, trafik kanunu 36/3-c maddesine göre ceza uygulanmaktadır.

36/3-c maddesi: Sürücü belgesi iptal edildiği halde araç kullanan kişiye 8.190 TL para cezası uygulanmaktadır. 15 gün içerisinde %25 indirimli olarak, 6.142,50 TL ödenir. Sürücü araç sahibi değilse, araç sahibine de 8.190 TL para cezası uygulanmaktadır. Bu miktarlar 2023 yılı için geçerli miktarlardır.

Sürücü belgesi iptal edildiği halde araç kullanılırsa araç trafikten men edilir mi?

 • 36/3c maddesi, sürücülere uygulanan bir cezadır. Dolayısıyla araç değil sürücü trafikten men edilir.
 • Ancak; Trafik yönetmeliğinin 125. maddesi gereği, aracın sahibine ya da onun uygun gördüğü yeterli ehliyeti olan birine teslim edilmesi gerekir.
 • Eğer araç sahibi araçtaysa, kendisine ya da istediği bir sürücüye teslim edilir.
 • Araç sahibi farklı bir yerde ise, kendisine en yakın trafik kuruluşuna giderek bir muvafakatname doldurur ve aracın istediği kişiye teslimini talep eder.
 • Araç sahibine ulaşılamıyorsa ya da kendisine en yakın trafik kuruluşuna gidemiyorsa araç, sahibi gelene kadar yeddiemin otoparkına çekilir.

Sürücü belgesi daimi iptal ne demek?

Sürücü belgesinin daimi iptal edilmesi, o ehliyetin sahibi tarafından bir daha kullanılamayacağını ifade eder. Özellikle aday sürücülerde daimi iptallere sıklıkla rastlanır. Bunun yanında ölümlü ya da yaralanmalı trafik kazası sonucunda, mahkeme tarafından iptal edilebilmektedir.

Sürücü belgesi daimi iptal nedenleri nelerdir?

Aday sürücülerde, aşağıdaki durumlarda sürücü belgeleri daimi olarak iptal edilir.

a) 47 nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin (kırmızı ışık) üç kez ihlal edilmesi
b) 48 inci (Uyuşturucu ve alkollü araç kullanımı) veya 118 inci (Ölümle sonuçlanan trafik kazalarına asli kusurlu olarak sebebiyet vermek) maddelerine istinaden sürücü belgelerinin geri alınması,
c) 51 inci maddesinin (hız sınırları üzerinde araç kullanmak) üç kez ihlal edilmesi,
ç) 53 üncü maddesinin ikinci fıkrasının (Sağa ve sola dönüşlerde, sürücüler kurallara uygun olarak geçiş yapan yayalara, varsa bisiklet yolundaki bisikletlilere ve sola dönüşlerde sağdan ve karşıdan gelen trafiğe ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar.) üç kez ihlal edilmesi,
d) 74 üncü maddesinin (Görevli bir kişi veya ışıklı trafik işaretleri bulunmayan, ancak başka bir trafik işareti ile belirlenmiş yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken bütün sürücüler araçlarını yavaşlatmak ve bu geçitlerden geçen veya geçmek üzere bulunan kişilere ve öğrencilere ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar.) üç kez ihlal edilmesi,
e) Koruyucu tertibatın kullanılması ile ilgili 78 inci maddesinin (emniyet kemeri, kask vb. kullanılması zorunludur.) üç kez ihlal edilmesi hallerinden herhangi birinin gerçekleşmesi veya araç cinsine bakılmaksızın 0,20 promilin üzerinde alkollü olarak araç kullanıldığının tespit edilmesi veya toplam 75 ceza puanının aşılması durumunda sürücü belgesi trafik görevlilerince iptal edilir.

Bunun dışında; sürücü belgesi sahibinin öldüğü tespit edildiğinde, ehliyeti daimi olarak iptal edilir. Ayrıca yukarıda söylediğimiz gibi, ölümlü ya da yaralanmalı bir kazaya sebebiyet vermiş sürücülerin ehliyetleri, mahkemenin takdirine göre daimi iptal edilebilir.

Sürücü belgesi iptal bilgisi sorgulama nasıl yapılır?

Sürücü belgesi iptal bilgisi sorgulama için; size en yakın emniyet müdürlüğüne ya da nüfus müdürlüğüne gidebilir ya da E-devlet uygulaması üzerinden Emniyet Genel Müdürlüğü sayfasına girip, adımları takip ederek sorgulayabilirsiniz.

Not: Ceza miktarları 2023 yılına aittir.

“Sürücü belgesi iptal edildiği halde araç kullanmanın cezası nedir? (2023)” üzerine 8 yorum

 1. Aracim sanayide tamirhanenin önündeydi muayneye hazırlanacağı için çalışır vaziyetteydi markası tofaş olduğu için ve sanayide drift yapanlar olduğu için bize ceza yağdırdı araç çekme belgeliydi ve beni aracı kullanıyo olarak gösterdiler benimde ehliyetim yok araç benim üstüme değil aracın trafiğe çıkmadığı ve drift yapmadığına dair kamera kayıtları mevcut nasıl bi yol izlemeliyim

  Yanıtla
  • Merhaba Selim bey. Ceza yazıldığı saatlerde aracın park halinde olduğunu ispatlayan görüntü kayıtlarınız varsa, bulunduğunuz ilçenin Sulh Ceza Hakimliğine, itiraz dilekçesi, ceza makbuzları ve video kayıtları ile birlikte başvurabilirsiniz.

   Yanıtla
 2. İyi günler 2017yilinda trafik kazasından ehliyetime 3yil el konuldu bu süre zarfında bir kez ehliyetsiz yakalandım ama alkol falan yoktu trafik cezası yedim ehliyetinin günü doluyor ehliyetimi nüfus müdürlüğünden iş ordan alicam benimde ehliyetimi almam için borcu yoktur almam şartmidir efendim veya ehliyetimi almamda bir sıkıntı olurmu tesekkurler

  Yanıtla
  • Merhaba Sedat Bey. Hayır, sizin ehliyetiniz için borcu yoktur kağıdı almanıza gerek yok. Süre bitiminde mahkemeden yazınızı alıp, ilgili nüfus müdürlüğüne gitmelisiniz.

   Yanıtla
 3. Merhaba taksirli yaralama kazasına karıstım
  ehliyetim 6 ay el konuldu biryere teslim etmedim
  sistemden geri alınma tarihleri yazıyor
  süreside bitti ancak birşey yapmam gerekiyor mu
  ehliyetimi teslim etmem gerekir miydi
  bilgi rica edebilir miyim

  Yanıtla
  • Merhaba Harun bey, muhtemelen alkollü olarak kazaya karıştınız. 6 ay el konulduysa, trafik cezasını ödemeniz yeterli. Akabinde size en yakın trafik kurumuna gidip düşüm yaptırabilirsiniz. Geçmiş olsun.

   Yanıtla
 4. merhabalar aday sürücü olarak ehliyetim 6 ay süreyle iptal edildi bu iptal süresi içerisinde bir kez ehliyetsiz yakalandım e devletimde ceza hala 6 ay olarak gözüküyor cezada herhangi bir artış olabilir mi ?

  Yanıtla
  • Merhaba Serhat bey, eğer aday sürücü olarak alkollü araç kullanmaktan dolayı işlem yapıldıysa, maalesef ehliyetiniz daimi olarak iptal edilmiştir. Yeniden kursa katılıp sınavlara girmeniz gerekiyor. Geçmiş olsun.

   Yanıtla
Yorum yapın