Takograf ve Taksimetre cezası nedir? (2023)

Takograf nedir? Takograf kartı nedir? Takograf ve Taksimetre cezası nedir? Araç sahibine ceza yazılır mı? Takograf ya da taksimetre kullanılmazsa araç bağlanır mı? 31/1-b maddesi nedir?

Takograf nedir?

Otobüs, kamyon, çekici gibi araçlara takılarak, bu araçların aldığı yolu, çalışma sürelerini, hızlarını gösteren aletlere takograf denilmektedir.

Takograf kullanmama ve kullanılır şekilde bulundurmama cezası nedir?

Takograf kullanmama ya da kullanılır şekilde bulundurmama cezası, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 31. maddesinde ve Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 64. maddesinde belirlenmiştir.

Trafik cezası 31/1-b maddesi: Kamyon, çekici ve otobüslerde takoğraf, taksi otomobillerinde ise taksimetre bulundurmamak, kullanmamak veya kullanılır şekilde bulundurmamanın cezası 1.979 TL ve 20 ceza puanıdır. (2023 senesi için)

Takograf kullanılmazsa araç sahibine ceza yazılır mı?

Araç sahibi ve sürücü farklı ise, 2023 yılında 1.979 TL ceza da araç sahibine yazılır.

Takograf cezası yazıldığında araç bağlanır mı?

1. defa işlem yapıldığında, 7 güne kadar izin verilir. Bu süre sonunda takograf çalışır hale getirilmediyse, tekrar ceza uygulanır ve ara. trafikten men edilir.

Out modu nedir? Cezası var mı?

Takograf cihazlarının out moduna alınması yasaklanmıştır. Out modunda çalışan araçlarda sürüş süresi ve diğer ihlaller hata olarak kayıt edilmemektedir. Out modunda kullanımın cezası da 1.979 TL ve 20 ceza puanıdır. Yazılan idari para cezası 15 gün içerisinde %25 indirimli olarak 1.484,25 TL ödenmektedir. (2023 yılı için)

Takograf kağıdının bitmesinin cezası var mı?

Burada önemli ayrıntı şudur. Takograf cihazınızın çalıştığını ispatlamak için, denetleme personeline rapor çıkarmak zorundasınız. Bu raporu veremezseniz, takografın çalışıp çalışmadığı, süre ya da hız ihallerinizin olup olmadığı belli olmaz. Bu yüzden 31/1-b maddesinden ceza uygulanır. Bu gibi durumlara maruz kalmamak için, aracınızda mutlaka yedek takograf kağıdı bulundurun.

Dijital takograf hangi araçlara zorunlu?

1996-2007 model arası araçlar, 31 Aralık 2018 tarihine kadar dijital takograflara geçmek zorundaydı. 2008 model ve üzeri araçların ise, 31 Aralık 2019’a kadar süreleri vardır.

Taksimetre nedir?

Ticari taksilerde, gidilen mesafeye göre ücret belirlenmesine yardımcı olan cihazlardır. Belirli bir açılış fiyatı ve her km’de değişen bir tarifesi vardır. Bu tarifeler, bağlı bulundukları belediyelerce belirlenmektedir.

Taksimetre kullanmama ve kullanılır şekilde bulundurmama cezası nedir?

Takograf ve taksimetre kullanmamak ya da kullanılır şekilde bulundurmamanın cezası, aynı madde içerisinde yer almaktadır. 31/1-b maddesine göre 488 TL ve 20 ceza puanı uygulanmaktadır.

Taksimetre cezası araç sahibine yazılır mı?

Taksimetre çalışır durumda ise ve sürücü kullanmıyorsa, sadece sürücüye ceza uygulanır. Taksimetre çalışmıyorsa, hem sürücüye hem de araç sahibine ceza uygulanmaktadır.

Taksimetre cezası yazılırsa araç bağlanır mı?

Birinci seferinde ceza uygulanır ve 1 hafta izin verilir. Bu süre sonunda taksimetre çalışır duruma getirilmediyse, 2. kez izin verilmez. Araç trafikten men edilir.

“Takograf ve Taksimetre cezası nedir? (2023)” üzerine 24 yorum

 1. Dijital takograf süre uzatımı sadece 2008 model ve sonrasını kapsamaktadır. Doğru mudur? 2007 model takograf bulundurması zorunlu araca digital takograf bulundurmamaktan işlem yapılır mı?

  Yanıtla
  • 2008 model ve yukarısında olan araçlar için, 26 Haziran 2020 tarihine kadar uzatıldı. Bu tarihe kadar ceza uygulanmayacaktır. 2007 model ve altındaki araçlar dijital takografa geçmedilerse, ceza yazılmaktadır.

   Yanıtla
 2. Merhaba arkadaslar herkese kolay gelsin. Takoğraf denetiminde bir kamyonda yapılan denetimde Kalibrasyon süresinin geçtiği,araç km ile takoğraftaki km arasında arasında 100 km fark olduğu,100 saat sensör hatası, güvenlik ihlali olduğu vb. durumlardan 31. maddeden işlem yapıldı. Ancak şahıs cezayı avukata vermiş ve avukatta bu araç büyükşehir içinde mücavir alanda yük taşıyor takoğraf zorınluluğu yok die itirazda bulunmuş.Tescilde tahaddüt yok takoğraf işli. ,Bu durumda sonuç ne olur?

  Yanıtla
  • Araç tescil bilgilerinde taahhüt kayıtlı değilse, takograf ruhsata işli ise, belediye sınırları içinde ya da dışında farketmez, gerekli işlemler yapılır. Avukat maalesef bir yerden cezayı iptal ettirmeye çalışıyor ama doğru değildir.

   Yanıtla
 3. Sayın abilerim takograf ciktisinda 24 saat araç faaliyet raporu alındığında başka bir kartla da araç kullanıldığı gözüküyor ,fakat 2.surucu araçta yok. Soforler diğer sürücünün başka bir yerde indiğini söylüyorlar. Bu gibi bir durumda gerçekten inip inmedigini tespit etmemiz mümkün degil, seferi beraber tamamlamak zorundalar mi?

  Yanıtla
  • Sürücüler yolda binebilir eğer; o anda aldığınız tokagraf çıktısında sürücü ismi ve kart numarası tutuyorsa ve ihlâl yoksa sorun yok demektir. Eğer diğer sürücü araçta olmayıp, o araç ile ilgili takoğrafta ihlaller varsa işletene 31 veya 49 vb. maddelerden ceza uygulanır.

   Yanıtla
 4. Sayın abilerim Takoğraf konusunda tecrubelı abılerım cevaplarsa sevinirim.
  1- Sürücünün istirahat modunda sürüş yaptıgı tespit edilirse hangi maddeden ceza yazılır ?
  2-Bazı raporlarda araç plakası yazmıyor ve soru işareti şeklinde gözüküyor,ya da arac plakasından farklı bir plaka yazıyor ? hangi maddeden işlem ?
  2-Bazı raporlardari araç plakası yazmıyor ve soru işareati şeklinde gözüküyor,ya da arac plakasından farklı bir plaka yazıyor ? hangi maddeden işlem ?
  3-Takoğraf raporunda başlangıç km.yazıyor fakat sürücü ……. saat araç kullandıktan sonra çıktıda sürüş sonu km.gözükmüyor ise ne yapılmalıdır?
  4-Sürücü 24 saat içinde 11 saat dinlenmeli mı ?sürüş+diğer iş +molalar 13 saat olmalımı ?
  5-Sürücü raporda 4 saat arac surmus ve 12 saat diğer iş yapmış ,istirahat olarak 24 saat içinde sadece 5 saat dinlenmiş ise 49/3 ten mı ıslem yapılmalı_
  6-Raporda aşırı hız hatası var bu sürücüye ait ise ,tarih geriye dogru dönük oldugu zaman , O güne ait V GRAFIGIMI almalıyız?
  7-Örneğin sürücüye akım kesintisinden dolayı ceza yazıcaz ?Sürücü akım kesintisinin sebebını belgelerse ceza yazmalımıyız?
  8-Yaptığı sürüş karşılığı km.yazmıyorsa ne yapılmalı ?
  9-Aktivite raporu bütün takoğraflarda alınabılıyormu ?
  Şimdiden teşekkürler

  Yanıtla
  • 1- İstirahat modunda kullanırken aktiviteler raporu alınmalı, eğer sürüş görünüyorsa müdahaleden şüphelenilmeli. İspat edilirse 31/2, edilemezse 31/1.b x 2
   2- Araç plakası takografa tanımlanmamışsa soru işareti çıkar.Yetkili bayiide tanımlatılması gerekir. 31/1.b x 2
   3- Başlangıç km.si var bitiş km.si yok ise, sürüş faaliyeti hala devam ettiği algılandığından son km.yazmaz. Sürüş faaliyeti sonlandırılmalı.
   4- Sürücü 24 saat içerisinde 11 saat dinlenmeli. Bunun 8 saati kesintisiz olmalı.
   5- 4 saat iş 12 saat diğer iş yapması sürüşü değil, istirahati etkiler. Bu da 49/3 gerektirir.
   6- Eldeki sürücünün aşırı hızı varsa, alacağınız aşırı hız çıktısında zaten o günkü ihlali de gösterecektir. Geriye dönük,”……tarih…….saatteki aşırı hız ihlalinden dolayı tanzim edilmiştir” diye makbuza not düşülmelidir.
   7- Akım kesintisi sebebini servis kaşeli bir makbuzla belgelerse işlem yapılmaz, aksi halde 31/1.b x 2
   8- Aktiviteler ve hız grafiği alınmalı
   9- Aktiviteler her takografta aynı değildir.

   Yanıtla
 5. Arac kamyon veya çekici ; ruhsatında takograf için belediye mücavir alan dışında kullanılamaz yazıyor, sürücü farklı bir ile çıkarken takografı çalışır vaziyette kullanırsa buna 31.maddeden işlem yapılırmı ?Ayrıca belediyeden kastı il olarak mı ilçe olarak mı ?

  Yanıtla
 6. Araç taahhutlu kamyon ruhsat aciklamada Büyükşehir belediye mucavir alanları dışında çalışamaz ,calistirilamaz ibaresi mevcut başka ilde çalışıyor ve takografı da sağlam. ceza yazılır mı?

  Yanıtla
  • Araç bulunduğu il dışına çıkmayacağını taahhüt ettiyse, takografı olsa ve çalışsa bile çıkamaz. Eğer çıkıyorsa 31/1-b maddesinden ceza yazılmalıdır. Çünkü o takograf ruhsata işli değildir.

   Yanıtla
 7. Herkese merhaba aklıma takılan bir soruyu sormak istiyorum takografini kontrol ettiğimiz bir araçta kartsız sürüş tespit ettiğimiz zaman sürücü aracı yeni aldığını sürüşün kendine ait olmadığını söylediğinde bu kural ihlali için ne gibi bir yaptırım yapabiliriz

  Yanıtla
  • Merhaba Osman Bey, dijital takograflarda bildiğiniz gibi çip olayı yok. Sürücü kartı almanız gerekiyor. Sürücü kartınız yoksa, kimliksiz kullanım hatası verecektir ve 31/1-b maddesi gereği hem size hem de araç sahibine cezai işlem uygulanacaktır. Bir an önce sürücü kartını almanızı tavsiye ederim. İyi çalışmalar.

   Yanıtla
  • Merhaba, kanunen 1 dakika bile fazla olsa ceza uygulanır. Tabii trafik ekipleri inisiyatif kullanabilirler. Ancak sorgulama yapıldıysa, işlem yapmak zorunda kalabilirler.

   Yanıtla
 8. Malatya sürgü de süre ihlalinden dolayı ceza yedim para cezası ve puan cezası yazıldı trafik polisi arkadaşlar ehliyet ve ruhsatı aldı sabah saat 8 de teslim edeceklerini söyledi böyle bı durum varmı kanunen zaten cezayı kestiler bu konuda bilgisi olan bu durumu aydinlatabilirmi

  Yanıtla
  • Size 49/3 maddesinden işlem yapılmış. Toplam süre ihlali yapmışsınız. Normalde aracı da men edebilirlerdi. Ancak arkadaşlar size kolaylık sağlamışlar ve dinlendirme yoluna gitmişler. Sizin uyumanız ve dinlenmeniz için süre tanımışlar. Evet, yasal olarak böyle bir durum vardır. Diğer uygulama yöntemlerini de yazayım. Biri uygulama noktasına yeterli ehliyetli bir sürücü çağırıp aracı ona teslim etmek, diğeri başka bir sürücü gelene ya da siz dinlenme süresini tamamlayana kadar aracı muhafaza altına almak.

   Yanıtla

Yorum yapın