Tehlikeli şerit değiştirme cezası nedir? (2023)

Trafiği tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştirme cezası nedir? Tehlikeli şerit değiştirme cezası ne kadar? Kaç ceza puanı? İşte merak ettiğiniz detaylar.

Tehlikeli şerit değiştirme cezası nedir?

Trafiği tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştirme cezası, aslında kazaya sebebiyet verebilecek şekilde şerit değiştirme cezasıdır. Burada anlatılmak istenen aslında şudur; bir araç geçmeden önce, size sollama yasağı olup olmadığını belirten bir trafik levhası ya da yer işaretlemesi olup olmadığını kontrol etmenizdir. Tabii iş sadece bununla bitmiyor. Aynı zamanda, gideceğiniz şeritte başka araç olup olmadığından emin olmanız gerekiyor. Makas atma diye tabir ettiğimiz konu bu değildir. Zaten makas atmanın cezasını daha önceki konularımızda söylemiştik. Makas atma cezası 46/2-g maddesidir. Bizim burada bahsettiğimiz ise, 46/2 C maddesidir. Yani trafik işaret ve levhaları size sollama yapabileceğinizi gösterse de, siz yolun Ve trafiğin durumuna göre araç geçmek zorundasınız.

2023 yılı 46/2-c cezası ne kadar?

Trafiği tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştirmenin cezası 951 TL’dir.

46/2-c cezası erken ödenirse ne kadar olur?

Diğer tüm trafik cezalarında olduğu gibi, 46/2-c cezası da, 15 gün içerisinde ödenirse, erken ödeme indirimi ile birlikte 713,25 TL olarak ödenmektedir.

46/2-c cezası kaç puandır?

46/2-c maddesinden ceza yazılan bir sürücüye, 20 ceza puanı uygulanmaktadır.

Not: Ceza miktarları 2023 yılına aittir.

Yorum yapın