Teknik şartlara aykırı araç kullanmanın cezası nedir? (2023)

Teknik şartlara aykırı araç kullanmanın cezası? Aşınmış lastikleri kullanma cezası nedir? Yanmayan far cezası nedir? Fren lambalarının yanmamasının cezası nedir? Sinyal lambalarının çalışmamasının cezası nedir? Trafik Kanunu 30/1-a maddesinin cezası nedir? Konuyla ilgili tüm detaylar burada.

Araçların lastik diş derinliği ne kadar olmalı?

Araçların yaz lastiklerinin diş derinliği en düşük 1,6 mm olmalıdır. Kış lastiklerinin diş derinliği ise minimum 4 mm olmalıdır. Bu rakamların altındaki değerler kaza yapma riskinizi arttıracağı gibi, kanunen de yasaklanmıştır.

30/1-a maddesi nedir?

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 30. maddesi ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 63. maddesinde, araçların teknik şartlara uygunluğu açıklanmıştır.

Trafik cezası 30/1-a maddesi: Servis freni, lastikleri, dış ışık donanımından yakını ve uzağı gösteren ışıklar ile park, fren ve dönüş ışıkları noksan, bozuk veya teknik şartlara aykırı olan araçları kullanmak yasaktır.

Teknik şartlara aykırı araç kullanmanın cezası nedir

30/1-a maddesinin cezası nedir? (2023 yılında)

  • Yanmayan far cezası
  • Kısa farların yanmamasının cezası
  • Uzun farların yanmamasının cezası
  • Fren lambalarının yanmamasının cezası
  • Sinyal lambalarının çalışmamasının cezası
  • Lastiklerin aşınmasının cezası

436 TL ve 20 ceza puanıdır. 15 gün içerisinde %25 erken ödeme indirimi ile birlikte 327 TL’ye düşmektedir.

30/1-a maddesinden ceza yazıldığında araç bağlanır mı?

İlk seferinde cezai işlemin yanında 7 güne kadar izin verilir. Bu süre sonunda eksiklikler tamamlanmazsa, araç trafikten men edilir. Eğer hava karardıktan sonra araçların farları çalışmıyorsa, gün ağarana kadar trafikten men edilir. Gün ağardığında ise izin belgesi düzenlenerek trafiğe çıkmasına izin verilir.

Not: Ceza miktarları 2023 yılına aittir.

Yorum yapın