Ters Yön (Şerit) Cezası Ne Kadar? (2023)

Siz de buraya trafikte ters yön cezası hakkında bilgi almaya mı geldiniz?

O zaman hemen söyleyelim, son derece doğru bir yerdesiniz. Bu yazıda sizlere ters şeritten gitmenin cezası hakkında kafanızda en ufak bir soru işareti kalmayacak biçimde yanıtlar vereceğiz.

Hadi dilerseniz hemen başlayalım.

Ters Yöne Girme Cezası Nedir?

İşin alfabesinden başlayarak ”Ters yol cezası nedir?” sorusunun yanıtını vermek gerekir ise

Ters yönde seyir eden sürücülere Trafik Yasasının 46/2-h maddesi uyarınca trafik cezası yazılır. Bu madde trafik yasasında “Aksine bir işaret bulunmadıkça tek yönlü karayollarında araçların ters istikamette sürülmesi” biçimindedir.

Ters Yön Cezası Ne Kadar?

Şimdi de gelelim ödenecek olan ters yöne girmenin cezası değerlerine. Elbette işin bu kısmını merak ediyorsunuz. O zaman hemen yazalım.

Öncelikli olarak 2023 yılı için ters şerit cezası hakkında bilgi verelim.

2022 senesi için 1.823 Türk Lirası olup erken ödenmesi durumunda bu rakam 1.367,25 TL oldu.

2023 senesinde rakamlar doğal olarak arttı. Bu sene için olan rakam 4.064 Türk Lirasıdır. Erken ödeme yapılır ise o zaman bu rakam 3.048 Türk Lirasıdır. Her şart altında ceza puanı ise 20 olarak belirlenmiş durumdadır.

Ters Yöne Girmenin Cezası Arabaya Mı Kişiye Mi Yazılır?

Gelelim bir diğer merak edilen olguya ters yönde gitmenin cezası acaba kişiye mi yoksa araca mı yazılır derseniz onun da yanıtı şu şekildedir:

Trafikte bu kuralı ihlal eden sürücülere ceza yazılır. Mobese ile tespit edilen ve trafiği insan yaşamını ciddi anlamda riske eden durumlarda ise ceza otomatik olarak plakaya yazılır.

Özellikle ters yön levhası olduğu o sokağa giren kişilerde doğal olarak görüntüler ile tespit edildiği zaman otomatik olarak plakaya yazılır. Bu durum otomobil ve motosikletler için geçerlidir.

Ters Yön Cezası Nereden Sorgulanır?

Ters yön cezası öğrenmenin yolu Emniyet Genel Müdürlüğü web sitesine girilmesi ve burada ceza ve otopark ceza sorgulama sayfasına girilmesidir. Burada kişi kendisine ait TC kimlik numarası, ad ve soyadı bilgileri ile ters yön cezası ya da başka bir trafik cezası alıp almadığını rahat bir biçimde öğrenebilir.

Nasıl Ödenir?

Ters yön cezası ödemenin farklı yöntemleri vardır. Kişi bunlar içinden kendisine en uygun olan yöntemi seçerek ödeme yapabilir.

  • Bunların en başında PTT şubeleri gelir.
  • Emniyet Genel Müdürlüğünün internet sayfası üzerinden de ödeme yapılabilir.
  • Vergi dairelerine ödeme yapılabilir.
  • Yine yetki verilen bankalardan da böylesi bir ödeme hem şubeden hem de bankamatiklerden yapılabilir. İş Bankası örneğin bu bankalardan bir tanesidir.

Tercih tamamen ilgili kişiye kalmış durumdadır. Nereden olursa olsun erken ödemelerde de yüzde 25 indirim vardır.

Yorum yapın