Tescili zorunlu araçların tescilini yaptırmamanın cezası nedir? (2023)

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu 20/1-a/1 maddesinin cezası nedir? Fatura tarihinden itibaren 3 ay içinde tescil yapılmayan araçlara ne kadar ceza uygulanır? Bu madde ile alakalı tüm bilgiler haberimizde.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu 20/1-a/1 maddesi

Tescil süreleri, satış ve devirler, noterlerin sorumluluğu ile ilgili esaslar şunlardır:

a) Araç sahipleri,
1. Tescili zorunlu ve ilk tescili yapılacak olan araçların satın alma veya gümrükten çekme tarihinden itibaren üç ay içinde tescili için; bunların hurda durumuna gelmesi hâlinde ise bir ay içinde tescilin silinmesi için ilgili trafik tescil kuruluşuna veya Emniyet Genel Müdürlüğünün belirleyeceği kamu kurum veya kuruluşları ile gerçek veya özel hukuk tüzel kişilerine başvurmak,
2. Tescilin yapılması veya silinmesi için vergi kimlik numarası ile yönetmelikte belirtilen bilgi ve belgeleri sağlamak,

Zorundadırlar.

b) Araçların giriş işlemlerini yapan gümrük idareleri bu durumu 15 gün içinde araç sahiplerinin beyan ettikleri tescil kuruluşuna bildirmekle yükümlüdürler.
c) Tescil belgesi, aracın başkasına satış veya devrine, hurdaya çıkarılmasına veya araçta, yönetmelikte belirtilen niteliklerin değişmesine kadar geçerli sayılır.

Trafik cezası 20/1-a/1 maddesi nedir?

Tescili zorunlu ve ilk tescili yapılacak olan aracın satın alma veya gümrükten çekme tarihinden itibaren üç ay içinde tescili için; hurdaya çıkarılma halinde çıkarılış tarihinden itibaren 1 ay içinde tescilinin silinmesi için; yazılı olarak ilgili tescil kuruluşuna başvurmamak

Trafik kanunu 20/1-a/1 cezası ne kadar? (2023 yılında)

2023 yılında 20/1-a/1 cezası araç sahiplerine uygulanır. 951 TL’dır. 15 gün içerisinde ödenirse, %25 indirim uygulanarak 713,25 TL’ye düşmektedir.

20/1-a/1 ile 25. madde arasındaki fark nedir?

20/1-a/1 maddesi, aracın tescili için gittiğinizde, fatura tarihini 3 ay geçirdiyseniz, ilgili tescil birimi tarafından uygulanır. 25. madde ise, karayolunda seyir halindeyken görülürseniz, trafik ekipleri tarafından uygulanır.

20/1-a/1 maddesi hangi durumları kapsar?

  • Bir araç satın aldınız. Fatura tarihi 23.04.2023 olsun. Siz 24.07.2023 gününe kadar tescil yaptırmadınız ve bu tarihte ya da daha ileri bir tarihte tescil birimine gittiniz. 3 aylık süreyi geçirdiğiniz için, tescil yapılma esnasında bu maddeden idari para cezası uygulanmaktadır.
  • Aracınızı hurda çıkardınız. Hurdaya sattığınıza dair belge tarihi 23.04.2023 olsun. Siz 24.05.2023 ya da daha ileri bir tarihte, tescil kaydını sildirmek için ilgili birime gittiniz. 1 aylık süreyi geçirdiğiniz için, araç kaydının silinme işlemi sırasında, size bu maddeden idari para cezası uygulanır.

 

Konuyla alakalı fikirlerinizi ya da sorularınızı, aşağıda bulunan yorum kutucuğuna yazarak bizlere gönderebilirsiniz. Tüm sorularınız, en kısa sürede cevaplandırılacaktır.

Not: Ceza miktarları 2020 yılına aittir.

“Tescili zorunlu araçların tescilini yaptırmamanın cezası nedir? (2023)” üzerine bir yorum

  1. Araçların tescilini yaptırmadığımızda bu ceza ile karşılaşıyoruz. Cezası sorun değil ama otoparka bağlanması pek iyi olmamış 🙂

    Cevapla

Yorum yapın