Trafik cezaları ne zaman silinir? Zaman aşımı süresi (2023) ne kadar?

Trafik cezaları ne zaman silinir? Trafik cezalarında zaman aşımı süresi ( 2023 ) ne kadar? Trafik cezaları siliniyor mu? E devletten ne zaman silinir? Ceza puanları ne zaman silinir? Trafik cezaları ödenmezse ne olur? Konuyla ilgili merak ettikleriniz, sizler için hazırladık.

Trafik cezaları siliniyor mu?

Evet, trafik cezaları siliniyor.

Trafik cezaları ne zaman silinir?

Trafik cezaları her 5 yılda bir silinir. Alt kısımda zaman aşımı süresinden bahsettik. Bu süre sonunda silinmektedir. Fakat trafik cezalarını ödemezseniz aracınızın satışını yapamazsınız. Sürücü belgenizi emniyet birimlerine kaptırdıysanız ( Alkol, uyuşturucu, kırmızı ışık gibi nedenlerden ), cezaları ödemeden geri alamazsınız.

Trafik cezaları ne zaman silinir
Trafik cezaları ne zaman silinir

Trafik cezalarında zaman aşımı süresi ( 2023 ) ne kadar?

Aslında bu konuyu trafik cezası olarak değil, idari para cezası olarak ele almak gerekiyor. Çünkü trafik cezaları, idari para cezalarıdır. Dolayısıyla burada, 6183 sayılı Kanunun 102 nci maddesinde “Amme alacağı, vadesinin rastladığı takvim yılını takip eden takvim yılı başından itibaren 5 yıl içinde tahsil edilmezse zaman aşımına uğrar. Para cezalarına ait hususi kanunlardaki zamanaşımı hükümleri mahfuzdur.” (1)

Yani 2023 yılının herhangi bir zamanında size yazılan bir cezanın zaman aşımı süresi, 01.01.2024 tarihinden itibaren başlar ve 5 yıldır. 5 yıl içinde ödenmezse ceza, zaman aşımına uğrar.

Trafik cezalarına itiraz nasıl yapılır” adlı haberimize göz atmak isteyebilirsiniz.

Trafik cezaları ödenmezse ne olur? Hapis cezası gelir mi?

Trafik cezaları 15 gün içerisinde ödenirse, erken ödeme indirimi %25 olmaktadır. 15 gün sonunda bu indirim hakkını kaybeder. Ceza tebliğ edildikten sonraki ilk 30 gün faiz uygulanmaz. 31. günden itibaren her ay %5 faiz uygulanır. Cezaya uygulanacak toplam faiz, ceza miktarının en fazla 2 katı olacaktır. Yani 1000 TL’lik bir ceza uygulandıysa, bu ceza en fazla 2000 TL olacaktır.

Trafik cezaları ödenmezse, hapis cezası verilmez. Ancak maaşa haciz ya da eve icra gelebilmektedir.

Trafik cezaları ne zaman silinir
Trafik cezaları ne zaman silinir

Trafik ceza puanları ne zaman silinir?

Trafik ceza puanları, 1 yılı devirdikten sonra silinir. Fakat burada bir ayrıntı vardır. Her yıl Ocak ayında ceza puanları sıfırlamaz. Her ceza, kendi içerisinde 1 yılı doldurması gerekmektedir. Yani; 08.06.2023 tarihinde size bir trafik cezası yazıldı. Bu ceza 09.06.2024 tarihinde silinecektir. 10.05.2023 tarihinde size yazılan bir ceza puanı, 10.05.2024 tarihinde silinecektir.

Yorum yapın