Trafik cezalarına itiraz nasıl yapılır? 2023 güncel

Trafik cezalarına nasıl itiraz edilir? Trafik cezalarınıza itiraz etmenin yollarına ait tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Trafik cezalarına nasıl itiraz edilir?

Tarafınıza kesilen trafik cezalarına itiraz hakkınız bulunuyor. İtiraz başvurusu için iki farklı yol var. İki farklı yol olmasının nedeni ise size tebligatın ulaşması ile ilgili.

Trafik cezalarına itirazPin
Trafik cezalarına itiraz

Adınıza Yazılıp Tebliğ Edilmeyen Cezalar

Trafik cezasının size ne zaman ve nasıl tebliğ edildiği önemli bir kıstastır. 6 Nisan 2011 tarihli ve 27897 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan, Karayolları Trafik Kanunu Hükümleri Gereğince Uygulanan İdari Para Cezalarının Tahsilinde Ve Takibinde Uygulanacak Usul Ve Esaslar İle Kullanılacak Alındılar, Tutanaklar Ve Defterler Hakkında Yönetmeliğin 10. Maddesinin 3/b fıkrasında belirtildiği üzere, normal şartlar altında plakanıza kesilen cezanın en geç 10 (on) gün içerisinde size tebliğ edilmiş olması gerekir. Adınıza bir trafik cezası görünüyor ve 10 gün geçmesine rağmen size hala bir tebligat ulaşmadı ise Sulh Ceza Mahkemeleri aracılığıyla cezaya itiraz edebilirsiniz. Yalnız burada önemli birkaç hususa da dikkat etmek gerekiyor. Tebliğ siz adresinizde olmadığınız veya sistemde adres güncellemesi yapmadığınız için size ulaştırılamadıysa bu durumda suçlu durumda olan siz olursunuz. Adreste bulunamama halinde tebliğin mahalle muhtarına teslimi itibari ile tebliğ süresi de başlamış olur. Dolayısıyla sistemdeki adres bilginizi mutlaka güncel tutun ve sık sık trafik cezası sorgulaması yapın. Trafik cezası sorgulaması nasıl yapılır bilmiyorsanız ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Trafik cezalarına itirazPin
Trafik cezalarına itiraz

Yüz Yüze veya Plakaya Yazılan Cezalar

Cezanız yüze karşı veya plakaya kesildi ise izlemeniz gereken yol değişir. Bu durumda itiraz edebilmek için 15 (on beş) iş günü süreniz olur. Plakaya kesilen cezalarda da itiraz süre tebliğ tarihi itibari ile başlar. Trafik cezalarına itiraz işlemleri Trafik Mahkemeleri aracılığı ile gerçekleştirilir. Pek çok ilimizde Trafik Mahkemesi bulunmadığından itirazlarınızı Sulh Ceza Mahkemeleri kanalı ile de yapabilmeniz mümkün. Başvurunuz esnasında aşağıdaki evrakları mutlaka yanınızda bulundurun.

  • Trafik cezasına itiraz dilekçesi
  • Trafik idari para cezası karar tutanağının fotokopisi
  • Trafik idari para cezası karar tutanağına ait tebligatının fotokopisi
  • Araç ruhsat fotokopisi
  • Kimlik ve ehliyetinizin fotokopisi
  • Eğer ödemeyi yaptı iseniz bu ödemeye ait dekont

Trafik cezalarına itiraz süresi ne kadar?

Trafik cezalarındaki itiraz süresi, yüze karşı yazılmış olan cezalarda, cezanın yazıldığı tarihten itibaren; gıyabınızda, plakanıza yazılan cezalardaysa size cezanın tebliğ edildiği tarih itibariyle başlar. Trafik cezaları için itiraz süresi 15 (on beş) gündür. Eğer 15 gün içerisinde yüze karşı yazılan veya size tebliğ edilen cezaya itiraz etmezsiniz karar kesinleşmiş kabul edilir ve itiraz hakkınız ortadan kalkar.

Yorum yapın