Trafik Kanunu 46/2-b cezası nedir? (2023)

Trafik Kanunu 46/2-b maddesi nedir? 46/2-b cezası ne kadar? Erken ödenirse kaç para olur? 46/2-b cezası hangi araçlara yazılır? İşte konu ile ilgili detaylar..

Trafik Kanunu 46/2-b maddesi nedir?

Trafik Kanunun 46. maddesinde, trafiğin sağdan akması gerektiği belirtilmiştir. Tabii yolların iki, üç ve daha fazla şeritli olmasından sonra, kanunda çeşitli düzenlemeler yapılmıştır. Bunlardan birisi de 46. maddenin B bendidir.

Trafik Kanunu 46/2-b maddesi; Aksine bir işaret bulunmadığı sürece, sürücüler şerit değiştirmeden önce, gireceği şeritte sürülen araçların emniyetle geçişini beklemek zorundadır. Trafik Yönetmeliğinin 94. maddesinin B fıkrası da, aynı zorunluluktan bahseder.

Trafik Kanunu 46/2-b cezasıPin
Trafik Kanunu 46/2-b cezası

2023 yılı Trafik Kanunu 46/2-b cezası nedir?

Aksine bir işaret bulunmadıkça, şerit değiştirmeden önce gireceği şeritte, sürülen araçların emniyetle geçişini beklememenin cezası 951 TL’dir.

46/2-b cezası erken ödenirse kaç para olur?

46/2-b maddesinden size ceza yazıldığında, 15 gün içerisinde öderseniz 713,25 TL olarak ödersiniz.

46/2-b cezası kaç puandır?

46/-2b maddesi sürücülere yazıldığında 20 ceza puanıdır. Fakat araç plakanıza yazılırsa, ceza puanı uygulanmaz.

46/2-b maddesinin açıklaması nedir?

Bazen kanun ve yönetmelikler tam olarak beklentinizi karşılamaz. Daha doğrusu kanun ve yönetmelikleri bazen net olarak anlayamayabilirsiniz. Bunun için bu maddeyi size biraz açıklamaya çalışalım.

Çok şeritli yollarda, hızınıza uygun şeritten gitmeniz gerektiği, kanunun 46. maddesinde ve yönetmeliğin 94. maddesinde sizlere açıklanmaktadır. Diyelim ki bölünmüş bir yolda, sağ şeritte seyrediyorsunuz. Önünüzde daha yavaş giden bir araç var. Onu geçmek için sola manevra yapmak istiyorsunuz. Bu manevrayı yapmadan önce, ilk olarak sola sinyal vermeniz gerekiyor. Bunun yanında, aynanızı kontrol ederek, gireceğiniz şeritte hızla gelen bir araç var mı, size sollama yapmak için yeterli bir alan bırakmış mı diye kontrol etmeniz gerekiyor. Bunu yapmadığınız zaman, 46/2 B maddesine göre cezai işlem uygulanmaktadır. Tabii ceza işin kolay kısmı. Gireceğiniz şeritteki araç duramayabilir ve size çarpabilir. Böylece bir kaza yaşanabilir, can ve mal kaybına maruz kalabilirsiniz.

Not: Ceza miktarları 2023 yılına aittir.

Yorum yapın