Trafik kanunu hız limitleri ve hız kuralları

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve Trafik Yönetmeliğinde yer alan hız kuralları nelerdir? 2019 hız limitleri nedir? Otobanlarda, bölünmüş yollarda, şehir içi yollarda hız limitleri ne kadar? Merak ettiğiniz her şey burada.

Hız limitleri neye göre belirlenir?

Yolun yapısına göre hız sınırları değişkenlik gösterir. Şehir içi hız limitleri, tek yönlü yollar için hız limitleri, bölünmüş yollar için hız limitleri ve otoyollar için hız limitleri ayrı ayrı belirlenir. Ayrıca viraj, kavşak gibi noktalarda, hız sınırları levhalarla düşürülmektedir.

Hız limitlerini kim belirler?

Hız limitleri; Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından, İçişleri Bakanlığının da onayı alınarak belirlenir.

Hız limitleri ne kadar aşılabilir?

Hız sınırları en fazla %10 oranında aşılabilir. Bundan daha fazla aşılması yasaktır.

Hız sınırı bölgesi ne demek?

Hız sınırı bölgesi; o yol için belirlenmiş olan hız limitini göstermektedir. Genellikle viraj ve kavşaklarda karşılaşabileceğimiz hız sınırı bölgesi levhalarını, yol bakım ve onarım çalışması olan yerlerde de görebiliriz. Hız sınırı bölgesinin bittiğini gösteren levhayı görene kadar, o hızın üzerine çıkılmaması gerekmektedir.

Dünyada hız limitleri ne kadar?

Dünyadaki hız limitlerini merak edenler olabilir diye, bu konuda sizlerle 2 tablo paylaşmak istiyoruz. Otoyollarda geçerli olan hız limitlerini ve ceza miktarlarını tablolarda görebilirsiniz.

Dünyadaki Hız limitleriPin
Dünyadaki Hız limitleri
Dünyadaki Hız limitleriPin
Dünyadaki Hız limitleri

Hız limitleri 2019

Hız limitleri; yolun türüne ve aracın cinsine göre değişmektedir. Bunun yanında römork takmış araçlarda da hız sınırı değişiyor. Römork takan bir otomobilin hızı 10 km/s düşmektedir. Yani hız sınırı otomobiller için 90 km/s olan bir yolda, römork takan bir otomobil için bu sınır 80 km/s’e düşmektedir. Bu durum tüm araçlar için geçerlidir. Römork takan bir kamyonla bir çekicinin hız limitleri aynıdır.

2019 için belirlenen hız limitlerini, aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

Hız limitleri 2019Pin
Hız limitleri 2019

Konuyla alakalı fikirlerinizi ya da sorularınızı, aşağıda bulunan yorum kutucuğuna yazarak bizlere gönderebilirsiniz. Tüm sorularınız, en kısa sürede cevaplandırılacaktır.

“Trafik kanunu hız limitleri ve hız kuralları” üzerine bir yorum

  1. Büyükşehir sınırlarının İl sınırları olması ile belde ve köyler mahalle oldu. Merkeze yakın köy ve beldelere ulaşım yollarında şehir içi hız limitlerinin uygulanması hem trafiğin uygun hızda akmamasına hem de sürekli ceza tehdidi altında olmamıza sebebiyet veriyor. Bazı büyükşehirlerde olduğu gibi hız sınırlarının yeniden ayarlanması için müracaat yeri neresidir.

    Yanıtla
Yorum yapın

2