Trafik kazalarında tali kusurlar nelerdir?

Tali kusur nedir? 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda yer alan tali kusur maddeleri nelerdir? Tali kusur oranları nelerdir? Trafik kazalarında tali kusurlarla ilgili detaylar nelerdir?

Tali kusur nedir?

Tali kusur; gerçekleşen bir trafik kazasında, ikinci dereceden etken olan sürücünün kusur durumunu belirtir. Kazalardaki illiyet bağına göre, görevli trafik ekibi tarafından bu kusur dağılımı yapılmaktadır.

Bunu bir örnekle açıklayalım;

Bölünmüş yolda ilerleyen bir araç, kavşağa yaklaşmasına rağmen hızını azaltmıyor. Kavşağa geldiği esnada; tali yoldan ana yola çıkan bir araca çarpıyor. Geçiş hakkı ana yoldan gelen araçta olduğundan, tali yoldan çıkan araç bu kazada asli kusurludur. Ana yoldan gelen araç da hızını azaltmadığından tali kusurludur. Yani ana yoldan gelen araç, kazaya ikinci derece etki etmiştir. Çünkü o araç yavaş gelseydi de bu kaza olabilirdi.

Tali kusur maddeleri nelerdir?

Tali kusurlar için belirlenen maddeler yoktur. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun tüm maddelerinden tali kusur verilebilir. Fakat en çok kullanılan tali kusur maddeleri şunlardır;

 • 52/1-a: Aracın hızını, kavşaklara yaklaşırken, dönemeçlere girerken, tepe üstlerine yaklaşırken, dönemeçli yollarda ilerlerken, yaya geçitlerine, hemzemin geçitlere, tünellere, dar köprü ve menfezlere yaklaşırken, yapım ve onarım alanlarına girerken azaltmamak,
 • 52/1-b: Aracının hızını, aracın yük ve teknik özelliğine, görüş, yol, hava ve trafik durumunun gerektirdiği şartlara uydurmamak,
 • 47/1-d: Trafik güvenliği ve düzeni ile ilgili olan ve yönetmelikte gösterilen diğer kural, yasak, zorunluluk veya yükümlülüklere uymamak,

Tali kusur oranları nedir?

Tali kusur oranları, trafik kazasının dava aşamasında belirlenmektedir. Mahkemeyi yürüten hakim, trafik kazasına bilirkişi atamaktadır ve bilirkişiden, kazanın yüzdelik olarak kusur oranlarını belirlemesini talep eder. Genel olarak kabul görmüş olan oranlama, %75 asli kusur, %25 tali kusur olmaktadır. Yani kazaya birinci derece sebep olan kişi %75, ikinci derece sebep olan kişi %25 kusurlu sayılmaktadır.

Tali kusurlu sürücüye trafik cezası yazılır mı?

Tali kusurlu olarak trafik kazasına sebep olan sürücüye trafik cezası yazılabilir. Tabii bunun için elde somut deliller olması gerekmektedir. Somut dellillerden kasıt, video ya da takograf kaydıdır. Bunun dışında, kusur verilen maddelerden ceza yazılmamaktadır.

Konuyla alakalı fikirlerinizi ya da sorularınızı, aşağıda bulunan yorum kutucuğuna yazarak bizlere gönderebilirsiniz. Tüm sorularınız, en kısa sürede cevaplandırılacaktır.

“Trafik kazalarında tali kusurlar nelerdir?” üzerine 102 yorum

 1. Bir trafik kazası geçirdim ve kazada be57/1 c karşı taraf ise 52/1 a dan kusurlu bulundu . Benim aracımın sigortası var fakat kaskosu yok karşı tarafın ise sigortası dahi bulunmamaktadır
  Bu durum da ben % kaç kusurluyum
  Nasıl bir yol izlemeliyim

  Cevapla
  • Asli kusur size verilmiş, tali kusur karşı tarafa. Yani %75 kusur size, %25 karşı tarafa verilmiş. Karşı tarafın sigortası yok ise, %25’lik oran sürücüden rücu edilir. Sigortacınıza danışarak, izleyeceğiniz yolu öğrenebilirsiniz. Geçmiş olsun.

   Cevapla
   • Selamın aleykum trafikci abi bana 51 . Madde den vermiş karşı tarafa 57 / 1b den vermiş ne oluyor anlamadım

    Cevapla
    • Merhaba Mevlüt Bey. Öncelikle geçmiş olsun kaza için. Size tali kusur verilmiş, karşı tarafa asli kusur. Yani karşı tarafa, kavşaklarda geçiş önceliğine uymamaktan %75, size de hız limitlerini aşmaktan %25 kusur verilmiş. Fakat 51. maddeden kusur verildiyse, siz takograf kullanan bir aracı kullanıyorsunuz sanırım. Aksi halde 51. maddeden değil, 52. mddeden verilmesi gerekirdi.

     Cevapla
     • Selamün aleyküm Trafikci abi 2hafta önce bir kaza yaptım.İkimize kırmızı yanıp sönen trafik işareti var.Bana 57/1a karşı tarafa 52/1a verildi.Sağ arka kapıdan vurdu beni metrelerce sovurdu.Buradaki kusur yüzde elli elli iki tarafa da yazılır deniyor sizin yorumunuz nedir.Ana yoldan gelen çok hızlıydı nasıl geldiğini anlamadım.

     • Geçmiş olsun Adem Bey. Size asli, diğer araca tali kusur verilmiş. Yani %75 size, %25 diğer araca verilmiş. Size kırmızı yanarken, diğer araca sarı yanıyordur. İki tarafa da kırmızı yanıp sönmez. Eğer böyle bir durum varsa, trafik ışıklarında bir arıza vardır.

 2. Merhaba ben kaza yaptım aslı suç bana diğer tarafa da tali suç verdi polis yüzde 70 suç bende yüzde 30 diğer tarafta aracı yaptırırken sigorta yüzde otuzunu karşılayacak mi acaba teşekkürler şimdiden

  Cevapla
  • Bu konu, sigorta şirketlerinin bilgisi dahilinde. Biz ne desek yalan olur. Fakat bildiğimiz kadarıyla; karşı tarafın hasarının %75’ini sizin sigortanız, sizin hasarınızın %25’ini karşı tarafın sigortası karşılıyor. Yine de %100 emin değiliz. Bu yüzden sigortacınıza danışmanız daha doğru olur. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 3. selamın aleyküm tek taraflı kaza yaptım yağıştan dolayı araba savruldu ve rent a car aracı ve full kaskolu 52-1/a vermiş raporda yani sonuç olarak benim bi zararım olacak mı bunda

  Cevapla
  • Kaskolu araçların kazalarında kusur durumunun önemi yoktur. Ehliyetsiz ve alkollü olmamak, hasarın karşılanması için yeterlidir. Buradaki tek sorun, kiralık araçların değer kaybı sorunudur. Genellikle rent a car şirketleri, kaza halinde araçta yaşanan değer kaybını, kiracıdan talep edebileceğine dair sözleşmeye madde eklerler. Eğer böyle bir durum yoksa, sizin zararınıza olacak bir şey de yoktur. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 4. Karşı tarafa 2918/ 84/F Benim ise 2518/57/1_A verdi polis kusur oranı nedir ve kim asli kusurludur söylerlermisiniz rica etsem

  Cevapla
  • Aslında ikisi de asli kusur maddeleri. Muhtemelen %50 %50 verilmiş. Fakat kaza raporunun son paragrafını, özel bilgileri gizleyerek yollarsanız, daha net bilgi verebiliriz. Geçmiş olsun.

   Cevapla
  • Size sola dönüş kurallarına uymamaktan asli kusur verilmiş. Diğer sürücüye de, kavşaklara ya da virajlara yaklaşırken hızını azaltmamaktan tali kusur verilmiş. Geçmiş olsun.

   Cevapla
  • Merhaba bana 57/1-A çarpan araca 52\1-A suçları verilmiştir.fakat yaralanmalı bir kaza olduğu için Olay yerinde kendim yoktum ambulansla hastaneye gittim.rapor geliş yönüm yanlış tutulmuş ve ben durarak yola çıktım yoldaki kavşaktan gelen aracı görme şansım yoktu bu tutanağa itiraz şansımız var mı ?

   Cevapla
   • Merhaba Sedat Bey. Tutanağa itiraz hakkınız vardır. Fakat anlattığınıza göre siz tali yoldan ana yola çıkıyorsunuz ve anayoldan gelen bir araç ile çarpışmışsınız. Bu durumda kavşakta durmanız ya da durmadan hareket etmeniz bir şeyi değiştirmiyor maalesef. O araca geçiş önceliğini vermeniz gerekiyordu. Geçmiş olsun.

    Cevapla
    • Gerçekten anlamakta zorluk çektiğim için soruyorum tepe noktasındaolan bir kavşağa 160 km hızla gelen bir motor 150 metre görüş mesafesi olan bir yerde tali yoldan gelen araca çarpıyor motorun görüş mesafesini geçmesi 1-2 sn o arada araç zaten dönüşünü yapıyor bu hızda gelen motoru görmesi imkansız nasıl asli kusurlu olur?…Motor tepe noktasına yüksek hızla gelmesi ve fren yapıp durabilecekken durmaması da asli kusur değilmi Yargıtayın bu yönde kararları mevcut…bu konuda sizin yorumlarınızı merak ediyorum

     Cevapla
     • Bu söylediğiniz biraz uç bir örnek Abdullah Bey. Görüş açısı 150 metre ise, o mesafede 160 km/s hız yapması neredeyse imkansız. Böyle bir yol varsa, kesinlikle virajdan sonra olmalı. Çünkü görüş açısı 150 metre diyorsunuz. Bu da düz mesafenin 150 metre olduğunu gösterir. Kavşaklara ve virajlara yaklaşırken araçlar zaten yavaşlamak zorundadır. Viraja yavaş girmesi zorunlu olan bir araçtan bahsediyoruz. Kaldı ki kanun ve yönetmelik karşısında hepimizin boynu kıldan incedir. Kazasız yolculuklar.

 5. Merhaba ben yaralamali kazaya karistim yayaya carptim kaza tespit tutanagi bana 52/1b maddesinden karsi tarafada 68/1c maddesinden diye yazmis benim kaza kusur oranim nedir kactir.

  Cevapla
 6. Karşı tarafa 57/1a kural ihlali bana ise hiç birşey yazmadı polis. Lakin kaza temassız ben arabaya çarpmamak için duvara çarptım. Temas yok yani. Ama polis tutanakta karşı tarafa 57/1a verdi bana ise bişey yazmadı. Kaza temassız olduğu için sonuç ne olur sizce. Teşekkürler.

  Cevapla
  • Kazaya sebebiyet vermesi için illa temas olmasına gerek yoktur. Kazada tek kusur karşı tarafa verilmiş. Dolayısıyla sizin hasarınızı, karşı tarafın sigortası karşılayacaktır. Tabii 57/1-a verilen araç tespit edilmişse. Geçmiş olsun.

   Cevapla
   • Teşekkürler. Karşı araç tespit edildi. Araç sahibinin ehliyet ve poliçesini aldım. Karşı tarafta suçunu kabullendi zaten. Hasarı karşı tarafın sigortası karşılar diyorsunuz teşekkürler.

    Cevapla
 7. merhaba ben nisan 2018 trafik kazası geçirdim e-5 seyir halindeykene aracın sağ dikiz ayna tarafına bir lise öğrecisi karşıdan karşıya geçmek isterken yaya olarak bana çarptı bu öğrenci ağır yaralanmıştı ve olay yerinde yaya geçidi yok idi fakat bu öğrenci asli kusurlu bulundu bana ise hızlı da değil idim ama bana da nedense kusur bulmuşlar olaydaki görgü tanıkları bile vardı onlar bile dedi ki öğrenci sağına soluna bakmadan yolla koştu ben olayın şoku ile kiimsenin numarasını alamadım şansımızada kamera da yok bana verilen kusur ise 52/1-b verilmiş üstüne bide ailesi mahkemeye vermiş bunun için ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanın sevinirim ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

  Cevapla
  • Merhaba Burak Bey. Öncelikle geçmiş olsun. Size hızınızı yol, hava ve trafik durumuna uydurmamaktan tali kusur verilmiş. Detay vermemişsiniz ama kazanın gündüz mü gece mi olduğu, kaza yerinde kavşak bulunup bulunmadığı, yerleşim yeri içi mi dışı mı olduğunu da söylerseniz, daha detaylı yardımcı olabiliriz.

   Cevapla
    • Kaza e5 yolunda oldu dediniz. Bildiğimiz kadarıyla E5 karayolunda yayaların geçmesi için bir alan yok, tabii İstanbul’dan bahsediyoruz. Sizin geliş yönünüze doğru geride trafik levhası var mı yok mu bu da önemli. Fakat tüm bunların sizin aleyhinize olduğunu düşünsek bile, yaya sizin yan tarafınızdan çarptığı için, kazada hızlı gitmenizin çok bir etkisi yok. Yayanın ailesi itiraz etse bile, atanacak olan bilirkişi bu yönde karar verecektir. Bu kazada size en fazla tali kusur verilebilirdi ki o da verilmiş zaten. Dolayısıyla bu mahkemeden sizin aleyhinize bir karar çıkacağını düşünmüyoruz. Tek temennimiz, çocuğun bir an önce sağlığına kavuşmasıdır.

     Cevapla
 8. sn.trafikci bey çok çok TEŞEKÜR EDERİM YARDIMCI OLDUĞUNUZ İÇİN ama olay şöyle çoçuk okula gidiyor vucutta ister istemez kırıklar olmuştu ama şuan o öğrenci okullda futbol maçı bile oynuyor bana şunu dedi ailesi bize sakat kalma durumu var 2 yılla kadar evden çıkamaz diye benim piskoloji bozuldu tabi üstüne 100.000 tl gibi para istediler verirseniz şikayetimizi geri çekeriz diye tabi benim o kadar imkanım olmadığı için veremedim allahtan tanıdıklarda bana söyledi çoçuk iyi oldu diye ilk mahkeme oldu bilirkişi atadılar rapor yine değişmedi şubat 2020 karar verilecek trafik kazasını adana oldu ve bir uyarı lehvası yoktu

  Cevapla
  • Rica ederim. Kaza raporunu görmeden yorum yapmak zor. Fakat parayı ödemediğiniz isabet olmuş. Zaten kusur sizde olsaydı, çocukta herhangi bir sorun olmadığından muhtemelen uzlaştırmacı tayin ederlerdi. İlk bilirkişi raporu da aynı ise, bundan sonrakinin de değişeceğini sanmıyorum. Adı üzerinde kaza bu. Sürücüler kadar yayaların da dikkatli olması gerekiyor. İçiniz ferah olsun. 2020’de de karar büyük ihtimalle değişmeyecektir. Tekrar geçmiş olsun.

   Cevapla
 9. Mrb ben resmi aracla görevde iken (tasit görev emri var acil durum ) geçiş üstünlüğüne sahip bir aracla kirmizi ışıkta geçerken kavsakta, tepe lambaları ve sirenler açık şekilde traktöre çarptım.traktor kazadan hemen sonra sigorta yaptırmış fakat sigorta kaza masrafını reddetti ama traktörün kablosu var.kusur oranları karşı (traktor) sürücüsüne aslı kusur(geçiş üstünlüğüne sahip araçlara geçiş üstünlüğü hakkı vermemek),bana ise kavsaklara girerken hızını azaltmamaktan tali kusur verildi.arac serviste tamirde su anda 5 ay oldu.resmi aracın sigortasi karşı tarafı karşılarmi yoksa şahsıma rücu edilirmi veya izlememiz gereken yol varmidir. lginize teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Merhaba Muhammet bey. Öncelikle geçmiş olsun. Bahsettiğiniz konu her ne kadar sigorta şirketleri ile ilgili olsa da, bildiğim ölçüde yardımcı olmaya çalışayım. Rücu etme meselesinin birkaç şartı var. Sürücü belgesinin olmaması, sürücü belgesinin yetersiz olması, sürücünün alkollü olması ya da karşı taraftaki hasarın 36 bin TL’den fazla olması durumlarında rücu ediliyor. Tabii bu da asli kusurlu olunan durumlarda. Bunların dışında bir şart olup olmadığını, sigorta sözleşmenize bakarak öğrenebilirsiniz.

   Cevapla
 10. 16 kasım 04:00 da motorumla ana yolda seyrederken 35 40 km kavşağa girmek üzereydim sağ caddeden 100 km hızla gelen araç ben kendimi kurtarmak için biraz gaza yüklemdim karşıya atmak istedim ve beni arka tekerden yakaladı motor 10 metre sürüklendi bende kaldırıma çarptım kolumu kırdım kavşak bölgesi 40 km hız degilmi adam 100 km hızla geliyordu ve kavşağa giriyor ve araç duramadı kavşağa çıktı tabelayı devirdi bu hızlı olduğunu açıklıyor %70 asli kusur ona %30 tali kusur bana verilmiş kırık nitelikli yaralamaya giriyor 45 gün raporum var beni 45 gün geriye attı sebebsiz anlaşamadık mahkemeye verdim sonuç ne olur ve ne zamana kadar sonuçlanır saygılar…

  Cevapla
  • Merhaba Murat Bey. Öncelikle geçmiş olsun. Size 52/1-a maddesinden tali kusur, diğer araca da 57. maddeden asli kusur verilmiş diye düşünüyorum. Yaralanmalı kaza olduğundan zaten bir mahkeme aşaması olacak. Sizi tanık olarak mahkemeye çağıracaklardır. Siz sanırım ayrıca şikayetçi oldunuz. Maddi ve manevi tazminat hakkınız elbetteki var. Fakat bu konu adli bir olay olduğundan, benim bir şey demem yanlış olur. Tanıdık bir avukat varsa danışmanız daha yerinde olur.

   Cevapla
     • Merhaba ben kavsakda ikien iken sağ tarafimdan hızı yaklaşık 80 100 km arasında süratle kavşağa doğru giriş yaptı bende onun hızlı geldiğini gördüm kendimi kurtarmak için biraz motora gaz verdim kendimi bir an önce karşıya atmak için yine kendimi kurtaramadım yandan bana vurdu motor 10 metre sürüklendi benden betona çakıldık sağ kolum kırıldı toplam 2 ay rapor aldım trafik polis %70 asli kusur ona %30 tali kusur bana vermiş ama benim suçum yok ben yokken tutanak tutulmuş ve şu an dosya mahkemede ve taksirli yaralama olarak geçiyor dosyada ne kadar sürer dava ve ne kadar tazminat alabilirim şimdiden teşekkür ederim.

     • Merhaba Murat bey. Öncelikle geçmiş olsun. Size ciddi bir şey olmaması en önemlisi. Size çarpan araca, kavşaklarda geçiş önceliğine uymamaktan asli kusur, size de kavşaklara yaklaşırken hızınızı azaltmadığınız için tali kusur verilmiş diye düşünüyorum. Bu durumda zaten siz tali kusurlu olduğunuzdan, sizi pek etkileyecek bir durum yok. Tazminat konusunda ise maalesef bir bilgim yok. Adli bir konu olduğu için, bir avukata danışmanız daha doğru olur.

     • Merhaba efendim daha önce belirttiğim gibi bir trafik kazasi geçirdim 16/11/2019 2 ay rapor aldım 14/01/2020 tarihinde iş başı yaptım sağlık kurulu bana %3 kırık koluma beden kaybı rapor düzenlemiş geçerlilik tarihi 2 buçuk yıl belirtilmiş bu durumda ne kadar tazminat alacağım ve bu geçerlilik tarihi nedir onu anlamadım yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim efendim….

     • Merhaba Murat Bey. Tazminat konuları hakkında inanın bir fikrim yok. Adli bir konu olduğundan, bir avukata danışmanız daha iyi olur. Tekrar geçmiş olsun.

 11. Merhaba 4 araclik bir kazaya karistim Kendi yolumda seyir halinde Giderken Sagimdan hizlica Cikan Arac Karsiya gecmek istermen Carpistik ve Carpistigim arac park halindeki iki araca daha çarpip durmustur polis tutanagi tutuldu Ve bana 57/1A maddesi yazildi karsi tarafa 52/1A maddesi yazildi burdaki kusur oranlari nedir.

  Cevapla
  • Merhaba. Verilen kusur oranlarına göre burası kontrolsüz kavşak ve sağdan gelen aracın ilk geçiş hakkı vardır. Yani size asli kusur, diğer araca tali kusur verilmiş. Size %75, diğer araca %25 kusur verilmiş.

   Cevapla
 12. Bir sey daha eklemek istiyorum Çoklu kazalarda herkes kendisine çarpan aracin Sigortasi uzerinden İşlem yapmasi Gerekmezmi şoyle dusunelim ben kendi yolumda ilerlerken sagimdan cikan Aracla carpisiyoruz Ve carpistigim arac Park halindeki 2 araca daha carpip duruyor ve park halindeki araclar kendisine carpan aractan degilde benden direk tahsil etmek istiyolar sigortamda olmadi icin.

  Cevapla
  • Maalesef öyle bir şey söz konusu değil. Eğer siz ilk geçiş hakkını sağınızdan gelen araca verseydiniz, bu kaza yaşanmazdı. Bu konuyla ilgili sigortacınıza danışmanız daha iyi olur ama şunu söylemeliyiz ki, kazaya sebebiyet veren araç, kazaya karışan tüm araçların da hasarından sorumludur. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 13. Merhaba kontrolsüz kavşakta Karşı sokağa giriş yapmış ilken sağ taraftan çok hızlı gelen motorsiklet ile Hemen hemen Yanyana çarpışma meydana geldi…Motor sağa dömeye çalıştığı içinci ve kaza sokak içinde gerçekleşti.Motor çekme belgeli ve lastikler kabak , polis tutanağında yolda çizgi olamamasına rağmen çizgi,motorun geldiği istikamet eğimli olmasına rağmen düz, motor sağa dönüş yaptığı halde düz ilerlediği yolda bölünme refüj yok refüj gibi bir çizim mevcut… OLAY YERİ MOBESE kamerası ile görünmekte… Muayeneye dahi çekici ile gitmesi gereken çekme belgeli motor kusurlu değişimdir? Olayda birden bazla tali olarak adlandırılan kusur var ise durum ne olur? Saygılar.

  Cevapla
  • Merhaba. Anladığım kadarıyla kaza dört yönlü kontrolsüz kavşakta meydana geliyor. Bu sebeple sağdan gelen aracın geçiş önceliği vardır. Dolayısıyla kusur sizde maalesef. Diğer yandan Motorun çekme belgeli olması, adli değil idari bir suçtur. Yani kazada bu sebepten dolayı kusur verilemez. Lastiklerin kabak olması ise, bir kaza kusuru sayılabilir. Çünkü frenlerin tutmama ihtimali yüksek. Fakat bunun için de kazanın, motorun hızından ve duramamasından kaynaklanması gerekir. Motorun hızı ölçülebiliyorsa, en fazla 52/1-a maddesinden tali kusur verilebilir. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 14. İyi akşamlar.araç maliki benim.motorsikleti kullanan motorsikleti alan şahısın arkadaşı ve bu motorsiklette yaralanan kişi motor sahibi. Kendilerine çarpan araba yüzde 70 asli kusurlu.motorsiklet ise yüzde 30 tali kusurlu.araç maliki olan bana 321 .000 tl ceza geldi nasıl yardımcı olabilirsiniz.
  ..

  Cevapla
  • Merhaba Abdurrahman bey. Anladığım kadarıyla motoru birine sattınız. Fakat noter satışı olmadığı için kağıt üstünde sahibi sizsiniz. Ceza 321 bin TL’mi dediniz yoksa rakam olarak hatalı mı olmuş? Ayrıca hangi sebepten ceza geldi? Bunları yazarsanız yardımcı olabilirim.

   Cevapla
 15. Merhaba site içerisinde site çıkışına giderken sol tarafta park halindeki araç hareket ediyor ve kaza yapıyoruz trafik raporu bana 56/1a karşı taraf 67/1a yazıyor polis raporunda kullanmadığım ifade yer alıyor bu maddelere göre suç oranları nedir teşekkür ederim

  Cevapla
  • Merhaba Ayhan bey. Kaza yerini ve kaza raporunu görmediğimiz için bir şey dememiz yanlış olur. Maddelere bakıldığında, %50-%50 kusur dağılımı yapılmış gibi görünüyor. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 16. Mrb ben çevre yolunda kaza yaptım ikinci şeritte duran kamyona arkadan carptim karşı taraf 59 uncu maddeden kusurlu bulundu ben ise 52/1-b maddesinden kusurlu bulundum ben ambulans ile hastaneye kaldirildigim için rapor sonradan geldi ama kusur oranı vs bişey yazmıyor aracimdada büyük oranda hasar var herkes farklı bişey diyor kusur oranına

  Cevapla
  • Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. Kaza raporunu görmeden bir şey demek zor. Fakat görüntü itibariyle ikisi de tali kusur maddesi. Yani muhtemelen %50 %50 eşit kusur verilmiş.

   Cevapla
  • Sanırım polisten kaçarken kazaya karıştınız. 47. madde asli kusurdur. Dolayısıyla size asli, karşı tarafa tali kusur verilmiş.

   Cevapla
 17. SAYIN TRAFİKÇİ BEY : BENDE 11 AYDA BİR KAZA GEÇİRDİM .TEK TARAFLI BİR KAZAYDI .YOL YAPIMI OLAN BİR YOLDU VE HİÇ BİR İŞARETLEME YOKTU ÇOK YOĞUN ŞEKİLDE BİRDE SİS VARDI O GECE HAVA ŞARTLARI ÇOK KÖTÜYDÜ.RAPOR’DADA BU ŞEKİLDE BELİRTİLMİŞ.KAZA SONUCU OMURİLİK KEMİĞİMDE BİR KIRIK VAR VE İKİ AYDIR DA YATIYORUM. KAZA YAPTIĞIM YOLDA ÇALIŞMA OLDUĞUNA DAİR HİÇ BİR İŞARETLEME YOL ÇİZGİSİ DE DAHİL OLMAK ÜZERE HİÇBİR UYARI YOKTU KAZA RAPORU SONUCU. SONUÇTA BANA TCK KANUNUNUN 52/1B MADDESİN’DEN KUSUR VERMİŞ.KARŞI TARAFA YANİ YOL YAPIMINDAN SORUMLUŞU KURULUŞA DA AYNI KANUNUN 10.MADDESİNDEN KUSUR VERMİŞ.BENİM BU KAZA SONUCUNDA AĞIR İŞ GÜCÜ KAYBIM VAR KIRIK’TAN DOLAYI İKİ AYDIR YATIYORUM BU SONUCA BENDE YOL YAPIMINDAN SORUMLU FİRMAYA DAVA AÇABİLİRMİYİM. BU DURUM NE ANLAMA GELMEKTEDİR.BEN ŞAHSİM’A VERİLEN 52/1B MADDESİNE ‘DE ARACIN HIZ VİDEOSUNU VE YOLUN HİÇ BİR UYARI OLMAYAN VE İŞARETLEMENİN OLMADIĞI HALİNİN RESİMLERİYLE BİR CD YE ATARAK CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA İTİRAZ DİLEKÇESİ VERDİM.BU İTARAZ BANA VERİLEN KUSURDA YADA RAPOR SONUCUNDA DEĞİŞİKLİK YAPARMI YANİ BENİM KUSURUM OLAMADIĞINA KARAR VERİLİRMİ.RAPOR SONUCU DEĞİŞİRMİ.KONUYLA İLĞİLİ YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.TEŞEKKÜR EDERİM.

  Cevapla
  • Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. Size dediğiniz gibi tali kusur verilmiş. Muhtemelen yolun yapım ve onarımından sorumlu kuruluşa da asli kusur verilmiş. Kazanın nasıl olduğunu net olarak belirtmediğiniz için, ben de net olarak cevaplayamıyorum. Fakat verdiğiniz kusur maddeleri üzerinden yola çıkarsak, karşı tarafa trafik kanunu madde 10 ve trafik yönetmeliği madde 20’ye aykırı davrandıkları için kusur verilmiş. Yani karşı tarafa %75, size %25 kusur verilmiş.

   Havanın sisli olduğunu belirttiniz. Dolayısıyla hızınızı biraz daha düşük tutmalıydınız. Yanlış anlamayın beni. Özellikle sisli, yağmurlu ve karlı havalarda görüş çok düşüyor. Yani yol sorunu değil, önünüzde kaza yapan başka bir araç da olabilirdi. Bu sebeple tali kusurun değişeceğini sanmıyorum. Size verilen kusur, hızlı gittiğiniz için değil, aracınızın hızını, yol, hava ve trafik durumuna uydurmamaktan dolayı verilmiş. Yine de son karar, mahkemenin atayacağı bilirkişinin vereceği rapora göre değişecektir.

   Cevapla
 18. SAYIN TARFİKÇİ BEY ;ÖZÜR DİLEYEREK SORUM METNİ UZUN OLDU KUSURA BAKMAYIN TEKRAR ÖZÜR DİLEYEREK ; BİR ŞEY DAHA EKLEMEK İSTİYORUM.BU KAZA TOPLU TAŞIMA ARACIYDI YANİ BELEDİYE OTOBÜSÜ OLASINDAN DOLAYI OTOBÜSÜN İÇİNDE BU KAZADA BENİMLE BERABER İKİ YARALI DAHA VAR YARALILARIN DURUMU HAKKINDA PEK BİLGİM YOK.AMA KARAKOLDAN BİRİNİN ŞİKAYETÇİ OLDUĞUNU ÖĞRENDİM .HEM BENDEN HEMDE YOL YAPIM FİRMASINDAN DA ŞİKAYETCİY’MİŞ DİYE ÖĞRENDİM. BANA VERİLEN KUSUR ORANINA GÖRE ŞİKAYETTEN BANA BİR ŞEY ÇIKAR MI BENDEN BİR ŞEY TALEP EDEBİRLİRLERMİ. BU KONUYLA İLGİLİ BENİM YAPMAM GEREKEN BİR ŞEY VAR MI. BU NEYİ İFADE EDER BENLİK BİR SIKINTI VAR MI .BENDE BU KAZADAN DOLAYI MAĞDUR DURUMDAYIM ZATEN .TALİ KUSURA DA İTİRAZ ETMİŞTİM SONUCA GÖRE DURUM NE OLUR ACABA .CEVAPLARINIZ İÇİN ŞİMDİ’DEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

  Cevapla
  • Hiç önemli değil. İstediğiniz soruyu sorabilirsiniz. Ben de bilgim dahilinde cevaplamaya çalışırım. Bir önceki sorunuza cevap vermiştim. Fakat şu an sorduğunuz soru, adli bir konu olduğundan ne desem yanlış olur. Hukuk konusunda uzman kişilerden yardım almanız daha iyi olur. Tanıdığınız bir avukat varsa ona danışabilirsiniz. Tekrar geçmiş olsun.

   Cevapla
 19. Merhaba her yerde araştiriyorum ama net bisey bulamadim kavsaga yaklasirken hiz siniri kac olmali sehir ici bir yolda30mu 40mi 50mi kimse net bisey soylemiyo

  Cevapla
  • Merhaba Dudu hanım. Dediğiniz gibi, bunun net bir açıklaması yok. Fakat ülkemizdeki kavşaklarda hız limiti ortalama 50 km/s’tir. Çoğu kavşakta hız tahdit levhası vardır. Fakat 52/1-a maddesi, kavşaklara yaklaşırken hızını azaltmamak der. Yani her an durabilecek bir hızda geçmek gerekiyor.

   Cevapla
 20. Merhabalar kavşağa girerken başka bir araç sol şeritten hızla gelerek bana sol arka çamurluk çarptı ve benim aracım tıklayarak orta refujde ter döndü jandarma trafik bana 46-2B ihlali karşı araca ise 46-2A ve 51/1A ihlali yazmış ayrıca karşı araç için asli kusurlu benim için ise tali kusurlu yazmış
  Bu ne anlama gelir
  Birde ecper %50%50 sonuç çıkarmış bu dogrumu alkol her iki araç içinde sıfır
  Saygilar

  Cevapla
  • Merhaba Gökmen Bey. Kazanın nasıl olduğunu bilmediğim için, kusur konusunda yorum yapamıyorum. Fakat kaza raporunda asli ve tali kusur belirtildiyse, %75 asli kusur verilen, %25 tali kusur verilen hatalıdır. Dolayısıyla eksperin kusur dağılımı yanlış olmuş. Sulh Ceza Hakimliğine itirazda bulunabilirsiniz. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 21. MERHABA TRAFİKÇİ BEY 10.01.2020 DE SAAT 18.35 SULARINDA CADDEDE İLERLERKEN TRAFİK IŞIĞI VE YAYA GEÇİDİNİN OLMADIGI BİR YER BU ARADA ÇİFT YÖNLÜ GİDİŞ GELİŞ ONUMDEKİ ARAÇ SAGA YANASIP DORTLU ACTI BENDE SOLLAMAK İÇİN HIZLANDIM VE YAYAYA CARPTIM KAMERA GORUNTULERIDE VAR YAYA SADECE SOL TARAFINA BAKIYOR BENİM OLDUGUM TARAFA BAKMIYOR SİYAH GİYİNDİĞİ İÇİN VE AYDINLATMA OLMADIGI İÇİN SON ANDA GÖRDÜM FRENE BASAMADIM VE ÇARPTIM KAZA SONRASI DURUP AMBULANSI ARADIK HASTANEDE ŞU AN KAZA TUTANAGINDA İSE ŞÖYLE YAZILMIŞ 52/1-A OLARAK SUÇLU BULUNMUŞUM YAYAYA ÇARPTIGIMDA SURUKLENİP EN FAZLA 7 8 MT 18 MT YAZILMIŞ TUTANAGA HIZLIYDI DENİLMİL AZAMİ HIZ LİMİTİ 50 YAZIYOR NE YAPMAM GEREK YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM TEŞEKKÜRLER

  Cevapla
  • Merhaba Burak Bey. Size tali kusur verilmiş. Aracınızın hızını, kavşaklara yaklaşırken azaltmadığınız için. Tabii bunun yanında kavşaklarda araç sollamak da yasaktır. Önünüzdeki araç durduysa, onu bekleyecek haliniz yok tabii. Elbetteki geçeceksiniz. Fakat oldukça düşük bir hızda geçmeniz gerekiyor.

   Yayanın durumu nasıl? Eğer ciddi ise, savcı size gözaltı kararı verebilir. Bunun nedeni de, yayanın yakınlarının size zarar vermesini engellemek ve onların tepkisini hafifletmek içindir. Tali kusurlu olduğunuz için ceza alacağınızı sanmıyorum. Çünkü kazaya asıl etken olan, asli kusurlu olan yaya. Davanın sonucuna göre itiraz hakkınız elbetteki var. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 22. Merhaba
  Yaptığım kazada bana 59 maddeden kusur yazdılar karşı tarafa ise 52/1-b maddesinden kusur verdiler. Ben düşük banket şeridinde park halinde iken araç kayarak gelip aracıma vurmuştur. Bunun suç oranları ne olur acaba ?

  Cevapla
  • Merhaba Şükrü bey. Görünüşe göre %50 %50 kusur dağılımı yapılmış. Fakat kaza raporunu görmeden kesin bir tahminde bulunmam biraz zor. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 23. Benim anlamadığım neden %75 ve %25? Bu oranlarla ilgili bir kanun veya yönetmelik mi var? Mesela %90 %10 veya %80 %20 neden olmuyor?

  Cevapla
 24. Hayırlı akşamlar aracım arıza yaptı sağ şeride çektim ustayı çağırdım usta aracı tamir ederken arkadan araç hızlı bir şekilde bize çarptı eksper raporu bizi yüzde 86 kusurlu buldu niye uyarı levhası koymadık diye bunun için ne yapabilirim

  Cevapla
  • Merhaba İsmail Bey. Aracınızı emniyet şeridine mi almıştınız yoksa sağ şerit üzerinde miydi? Kaza gece mi olmuştu gündüz mü?

   Cevapla
 25. Merhabalar. 30.01.2020 tarihinde bir yayaya çarptım. Hızım yasal sınırlar içerisindeydi ve yayanın karşıya geçtiği yerde yaya geçidi yoktu. Orta refüjden birden yola atladı ben sol şeride çarpmamak için manevra yaptım çarpmamak için. Fakat yaya beni farkedince geri manevra yaptı ve çarptım. Şu anda durumu ağır ve hastanede. Arkamdaki sürücü sağolsun karakola gelip ifade verdi. yayanın aniden önüme atladığı yönünde. Ve kendi hızının 40-50km olduğunu çarpan aracın da max 60 olduğu yönünde ifadesine ekledi. Benim aracımda maddi hasar meydana geldi

  Cevapla
  • Merhaba Hasan bey. Çok geçmiş olsun. Allah tez zamanda yayaya şifa versin. Söylediğiniz gibi bir durum varsa, tek kusurlu yayadır. Size herhangi bir yaptırımı olmaz. Kaza raporuna ulaşma imkanınız var ve detayları bizimle paylaşırsanız, daha net yardımcı olabilirim.

   Cevapla
 26. İyi günler TRAFİKCİ BEY 1.5 sene önce yaşamış olduğum bir trafik kazası için daha yeni uzlaştırmacı büro tarafından görüştürüldük ve karşı tarafın “ben kazada yaralandım 6 ay yürüyemedim,ameliyat oldum, 30 35 bin tl masrafımız oldu. Eğer bu parayı öderseniz uzlaşıp sizden şikayetçi olmayacağız.” demeleri üzerine bizde uzlaşmaya gitmedik.
  Bilirkişi kaza tutanağında karşı tarafa 66/A maddesi ile aynı kanuna bağlı yönetmeliğin 136/A…A/6 maddesinde belirtilen kuralların ihlalinden ASLİ kusur bana ise 52/A maddesi ile aynı kanuna bağlı yönetmeliğin 101/A maddesinde belirtilen kuralların ihlalinden TALİ kusur verildi.
  Karşı tarafın benden şikayetçi olma amacı para alabilmek. Bu kazada benim aracımın sigortası yoktu ve ben 0.75 promil alkollü çıktım ve ehliyetimi kaptırdım aynı zamanda aracımın sigortası olmadığı için aracım çekici ile otoparka çekildi. Şuan karşı taraf istedikleri parayı vermediğim için beni dava etmişler ve dava dosyamız açılmış. Yaralanan taraf karşıda ki kişi olduğu icin dava da müşteki, ben ise müşteki sanık durumundayım. Ama henüz davaya gün, tarih verilmemiş. Nasıl bir yol izlememiz gerekiyor lütfen yardımcı olurmusunuz.(Trafik raporunda bana hiç kusur verilmemişti, bu kusurlar bilirkişi raporuna aittir.)

  Cevapla
  • Merhaba. Kusurlardan anladığım kadarı ile karşı taraf bisiklet ya da elektrikli bisiklet kullanıyormuş. Bilirkişi raporuna itiraz edebilirsiniz. İtiraz sonucuna göre bir yol çizebilirsiniz. Fakat şu an için iş adli boyutta olduğundan, bizim bir şey söylememiz yanlış olur. Bir avukata danışarak hareket etmeniz uygun olur. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 27. Merhaba. Benim aracımla babam bir kaza yaptı ve sıfır ayarında olan aracım büyük hasar aldı maalesef. Babam beni almak üzere havaalanına gelmek üzere üzerinde ana yol işareti olan çevre yolunda seyir halındeyken, kesintili iki yerde ters üçgen şeklinde yol ver levhası olan ışık kontrollü kavşaktan çıkan araç bizim araca sol ön kapıdan çarpıyor. Babam üç şeritli ana yolda seridin en sağ tarafinda bulunuyor ve diğer aracın ön tarafı bizim aracın sol ön kapısından iki kapının ortasına yakın yere çarpıyor. Karşı taraf o kavşaktan o kadar hızlı çıkıyor ki aracı kaldırıma doğru firlatıyor ve sağ taraftaki iki kapı da dahil üç kapı ağır hasar alıyor. Sol yan airbag patlıyor. Maddi hasarlı kaza olmasına rağmen karşı taraf polis çağırıyor ve babamın kırmızı ışıkta geçtiğini söylüyor. Polis de babama kırmızı ışık cezası kesiyor fotoğraf kanıt vs vermiyor sadece ceza kesiyor. Kaza tutanağını polis tuttu ve ceza kestiğine göre tutanağa kırmızı ışık ihlali olarak yazdı muhtemelen. Tutanak örneği vermiyor dolayısıyla bende yok ve sadece yazılan cezayı gördüm kaza anında orada değildim. Peki sigorta şirketi sadece polis tutanağını yeterli bulur mu yoksa polisten kaza anını gösteren ek delil fotoğraf video ister mi? Çünkü polis kaza anında orada değildi çağırılarak geldi. Hemen ihlal cezası yazması nasıl mümkün olabiliyor? Babamın onca sürücülük yaşantısında tek bir kırmızı ışık ihlal cezası yok kaza akşam 9:30 civarı oluyor ve olay anında babamın dediğine göre yol boşmuş. İşin kötüsü babam kaza anına dair detayları pek hatırlamıyor şokun etkisiyle ama ben pek ihtimal vermiyorum ışık ihlali yaptığına.

  Cevapla
 28. akşam 19.30 da bir ilçeden diğer bir ilçeye asfalt köy yolundan ilerlerken karşıdan traktör olduğunu anladım bir araç geliyordu araca yaklaşıp araca vardığımda arkasında iple bağlı bir otomobilin yolu ortaladığı nı gördüm sonunda kırdım ve aracı toparlayamadım sağda aracı mücüre kaptırdım sol tarafta araç bankete düşerek takla attı olay yerindeki traktör ve araç kaçtı kendi imkanlarımla çıktığım araçtan kaçmadan önce plaka fotoğrafı alabildim gelen jandarma trafik tutanak tuttu tutanakta bana 52 1A kusuru vermiş karşı tarafında olay yerinde olmadığını ve kaçan aracın sigortasız olduğunu belirtmiş bu konuda ne yapmalıyım

  Cevapla
  • Merhaba Mehmet Bey. Geçmiş olsun öncelikle. Talihsiz bir kaza yaşamışsınız. Maalesef içimizde bu tür vicdan yoksunu insanlar var. İnsan canını hiç önemsemiyorlar. Size tali kusur verilmiş. Diğer araç bilgileri kaza raporuna girildi mi peki?

   Cevapla
   • Merhaba esim bi süre önce bi trafik kazası yaptı ve kaza 3 ölümle sonuclandı esinde bir miktar alkol cıktı ve yayalar cevre yolunda bulunan yan yoldan karsiya gecmeye calısıyo larmıs olay yeri inceleme ve bilir kişi raporları kaza da ölen kişileri asli kusurlu belirtmiş esim suan ceza evinde sizce bu dava nasıl sonuclanır

    Cevapla
    • Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. Kaza ne zaman oldu? Kaza raporunda eşinize kusur verildi mi? Alkol kaç promil çıktı? Bunları söylerseniz az çok yardımcı olabilirim. Fakat eşinizin şu an ceza evinde olması, tedbir amaçlıdır. Ölenlerin yakınları eşinize zarar verebilir diye ve yine ölenlerin yakınlarının yüreği biraz soğusun diye böyle karar alınabiliyor.

     Cevapla
 29. Cok tesekur ederim kaza 9 nisan gece saat 11 de oldu esimde 227 promil alkol cıktı ve 52/1a kusur verildi karsı tarafada 68/1c kusur verildi karsı taraftada alkol ve uyusturucudan supheleniliyor 1 kişi uyusturucudan arama izni var digeri de cinayetten yeni cıkmıs hapisten bunların da bi etkisi olurmu acaba esimin sicili temiz

  Cevapla
  • Kişinin geçmişteki sabıkası, iş ve özel hayatı gibi durumlar etkilidir diye biliyorum. Adli konulara çok hakim değilim. Fakat trafik olarak baktığımda, eşinize tali kusur verildiğini görüyorum. Yayaya asli kusur verilmiş. Alkol trafik kazalarında yapılan hatayı, ağırlaştırıcı sebep olarak uygulanıyor çoğu zaman. Alkollü olması elbette dezavantaj. Fakat yayaların da alkol ya da uyuşturucu etkisinde olması, sizin için bir avantaj. Eşinizin hapiste olması, daha önce dediğim sebeplerden. Genelde 1-1.5 ay içeride tutuyorlar ve daha sonra tutuksuz yargılanıyor. Avukatınız daha iyi bilir. Tekrar geçmiş olsun.

   Cevapla
   • Gercekten cok tesekkur ederim iddanamede bilinçli taksirle öldürmekten yargılanıyor 3 kişinin ölümü söz konusu ama sonuc itibariyle kaza herkes farklı birşey söylüyor ona ragmen bu süre içinde tahliye olurmu.

    Cevapla
    • Rica ederim. Dediğim gibi, mahkemenin takdiridir bunlar. Bizim bir şey dememiz yanlış olur. Fakat asli kusurlu olmadığı için, tutuksuz yargılanma ihtimali de var. Tekrar geçmiş olsun.

     Cevapla
 30. Selam trafikci Bey,
  19 mayis saat 15:30 siralarinda trafik kazasi yaptim. Anayoldan 50 km hizla seyrederken tali yoldan hizla syreden arac bana on sag tekerden carpti yaralanmali oldugundan ambulans ve trafik polisi gelerek rapor tuttu. Ben polislere ehliyet ve kimlik verdim ve esimi ambulansa bindirip onunla ilgileniken polis raporu tuttu alkol testi yapti imza aldi ve gitti. Buraya kadar normal. Karakoldan raporu aldim karsi tarafa Asli %75. Bana Tali %25 vermis benim burada hic sucum olmama ramen sgorta sirketi aracimin %75 masrafini karsiliyor geri kalan kismini benden talep etmekte . Size sorum rapora itiraz edebilirmiyim? Etsemde sonucun fazla degismeyecegini soylemekteler bununla ilgili nasil bir yol izlemeliyim. Simdiden tesekkurler.

  Cevapla
  • Merhaba Bekir Bey. Muhtemelen size 52/1-a ya da 52/1-b’den tali kusur vermişler. Diğer araca da 57. maddeden asli kusur verilmiş diye düşünüyorum. Rapora itiraz edebilirsiniz tabii ki. Mahkeme tekrar bilirkişi atayacaktır. Fakat konunun bundan sonrası adli mercileri ilgilendirdiğinden, benim bir yorumda bulunmam yanlış olur. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 31. Merhaba. Eylül2020 de sabahsaatlerinde yaralanmalı trafik kazası yaptım. Alkol muayenem 0 promil alkolsüz. TEM bağlantı yolunda , yaya trafiğine kapalı yolda bir virajı döndüm aniden bariyerin kenarından bir çocuk önüme fırladı. 4-5 metre mesafeden. Sert fren yaptım ancak çocuğa çarptım. Ayağı kırıldı. Kendi imkanımla hastaneye götürdüm. Ailesi şikayetçi olmuş. Savcılık bilirkişi atamış. Bilirkişi bana 2. Derece tali kusur, çocuğa asli kusur bulmuş. Savcılık uzlaştırmaya vermiş. Aile 150.000 para istiyor. Yayaya kapalı yol, 13 yaşında çocukları yolun kenarından önüme fırlıyor ve benden 150.000 para istiyor. Sizin bu konuda yorumunuz ne olur. Teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Merhaba Nevzat bey. Öncelikle geçmiş olsun. Size ve çocuğa ciddi bir şey olmamasına sevindim. Kalıcı bir şey yok anladığım kdarıyla. Tem bağlantı yolu dediğiniz, otoyol bağlantı yoludur. Yani kesinlikle yaya giremez. Size aracın hızını kavşaklara ya da virajlara yaklaşırken azaltmamaktan tali kusur verilmiştir. Yani yaklaşık %25 kusur verilmiş. Bu kusur verilmeyebilirdi de. İtiraz edebilirsiniz. Maalesef aile uyanıklık peşinde anladığım kadarıyla. Kesinlikle kabul etmeyin. Bir avukat daha iyi yardımcı olur tabii. Vicdan açısından hastane masraflarını karşılayabilirsiniz eğer sigortaları yoksa. Ancak uzlaşmayı kabul etmemenizi öneriyorum. İtirazda bulunun mutlaka.

   Cevapla
 32. Merhaba trafikci bey. Ben 25 02 2021 tarihinde trafik ışıkları olmayan bir kavşakta , ayrıca sağlık ocağı girişi de orada var iki bağlantı yolu yan yana . Sokak yolundan caddeye giriyordum . Tabi bakınca sağa sola araç görünmüyordu . Bende tam sola dönerken ,sol taraftan bir araç çok hızlı geliyordu her ne kadar fraen yaptıysa da o da biraz sola kırarak ön taraftan çarpıştık . Benim on plaka 10 metre ileriye savruldu . Polis bana 57/ 1a dan 100 de 100 suçlu buldu karşı taraf suçsuz bulundu . Acaba bütün suç benim mi olmalı , karşı taraf da hiç mi suc yoktu . Birde mahkemeye versem nasıl olur . Bazı yorumlarda mahkemeden sonuç çıkmayacağını her zaman tali yoldan ana yola giren kişi suçludur ,boşuna uğraşmayın diyorlar . Acaba gerçekten de bu şekilde mi dergerlendiyriliyor . Bilgi verirseniz memnun olurum . Şimdiden teşekkürler .

  Cevapla
  • Merhaba Tahir Bey, öncelikle geçmiş olsun. Tali yoldan ana yola çıktığınız için asli kusur maalesef sizde. Diğer aracın hızı hesaplanabilirse, 52/1-a maddesinden tali kusur verilebilir. Mahkemeye itirazda bulunabilirsiniz. Mahkeme trafik bilirkişisi atayacaktır.

   Cevapla
 33. Merhaba sokaktan anayola çıkış yaptığım sırada ana yoldan gelen araç hızla bana çaptı.Ben o sokağa arka yoldan girmiştim ve ters yön tabelası yoktu.Daha allttaki yolda ters yön tabelası varmış fakat ben sokağa orta bölümden girdiğim için göremedim.Sokağın sonuna kadar devam ettim ve Eski Edirneasfaltı caddesine çıkarken kaza oldu.Çarpan şahıs oradaki insanların bu sokak ters yön uyarısıyla sen ters önlü sokaktan caddeye çıkış yapıyorsun diyerek hatayı kabul etmedi.Tutanak tuttuk ben ters yönden çıktığımı diğer aracın benim aracıma çarptığını beyan ettim.Bu durumda suçun tamamı banamı verilir.Aydınlatırsanız sevinirim.Not:Olay yerinde EDS kameralarıda mevcut.

  Cevapla
  • Ara sokaktan çıktıysanız ve çıktığınız noktada tabela yoksa, bunu belirterek itiraz edebilirsiniz. Aksi halde ters yönde ilerlediğiniz için maalesef tüm hata sizdedir.

   Cevapla
 34. Merhaba,
  mallesef yaynın refüjden önüme atlamasıyla kaza yaptım .Raporda yaya 68/1-b kusurlu bulunmuş.Bana da 52/1-a maddesinden kusur bulunmuş ki ben ifademdede belirttim hızım max 15 km idi.İleride ışlık vardı ve trafik sıkışık olduğu için zaten yavaştım.
  Bu durumda kusur oranlarımız nasıl belirlerniyor_Ben asli mi tali mi kusurluyum ve oranı kaçtır acaba?

  Cevapla
  • Merhaba, size tali kusur, yayaya asli kusur verilmiş. %75 kusurlu yaya, %25 siz kusurluymuşsunuz rapora göre. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 35. iyi sahurlar,bana 51.madde karşı tarafa 53/1b(sola dönüş) den verilmil asli suç kimin burada asli kim tali ki m

  Cevapla
  • Merhaba Ali bey, karşı tarafa asli, size tali kusur verilmiş. Mahkeme aşamasında siz %25, karşı taraf %75 kusurlu bulunmuş. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 36. Merhaba,
  Tepe noktasında olan bir kavşağa 150 km hızla gelen bir motor 150 metre görüş mesafesi olan bir yerde tali yoldan kavşağa girmiş dönüşü tamamlamak üzere olan aracıma yandan çarpıyor motorun görüş mesafesini geçmesi 1-2 sn o arada araç zaten dönüşümü yapıyorken bu hızda gelen motoru görmem imkansız Bilirkişi beni %100 kusursuz bulurken adli tıp asli kusurlu olarak belirledi…Motor tepe noktasına yüksek hızla gelmesi ve fren yapıp durabilecekken durmaması da asli kusur değilmi Yargıtayın bu yönde kararları mevcut…Bu durumla ilgili ne yapabilirim

  Cevapla
 37. İyi günler bana 47/1-c karşı tarafa 52 /1-a verilmiş,karşı tarafın sigortası yok nasıl olur karşı taraf hız 50 olması gerekirken 100 civari

  Cevapla

Yorum yapın