Trafik yoğunluğuna ” Ücretli ” tarife

Belediyeler tarafından yapılan düzenleme; trafiğin yoğun olmasından ötürü hava kirliliğinin fazlasıyla görüldüğü alanları kapsayacak. Bu tip düşük emisyon alanlarının ücretli yollar haline getirilmesi sağlanacak.

Düşük emisyon alanlarına dair yapılan çalışmalarda; araçların barındırdığı motor ve kullandığı yakıt biçimine dayalı olarak sınıflandırılması sağlanacak. Buna bağlı olarak bazı araçların; düşük emisyon alanlarına girişleri engellenecek ya da girişleri halinde ücret talep edilecek.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın “Ulaşımda Enerji Verimliliğinin Arttırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” kapsamında da Resmi Gazete’de yayımlanarak; duyuruldu.

Bakanlığın hareket etmesiyle beraber; belediyelerin de bu kara sonrasında harekete geçmesi söz konusu olacak. Yakıt tüketiminin azaltılmasının yanı sıra trafiğin azaltılması konusunda da bu denetlemenin işe yaracağı konusunda da hemfikir olduklarını gösteriyor.

Elektrikli Araçlar İçin Ön Hazırlık

Belediyeler tarafından elektrik enerjisiyle çalışacak olan araçlara halkı teşvik etmek suretiyle de girişimler kendini gösterecek. Elektrikli araçların daha kolay bir biçimde şarj edilmesini sağlamak adına caddelerde şarj noktaları yer alacak.
Şehir merkezlerinde bulunan sit alanları ya da tarihi alanların gerektiği durumlarda da trafiğe kapatılması durumu da gözlemlenebilecek. Öte yandan nakliye araçlarının belli zamanlarda şehir merkezlerine giriş yapmalarına izin verilecek.

Taksilerin Durak Dışı Beklemeleri Yasak

Taksilerin yolcu taşımadan seyir halinde olmaları durumuna da engel konulacak. Duraklarında bekleyecek olan taksilere çağrıda bulunmak adına uygulamalar hayata geçirilecek. Taksilerin bekledikleri alanlar hakkında da düzenlemeler yapılacak.

Yorum yapın