Trafikte Telefonla Konuşma Cezası (2023)

Siz de buraya trafikte telefonla konuşmanın cezası hakkında bilgi almaya mı geldiniz? O zaman hemen söyleyelim son derece doğru bir yerdesiniz.

Bu yazıda ise trafikte seyir halinde telefonla konuşma cezası hakkında kafanıza takılan tüm soruların yanıtlarını vereceğiz. Hadi dilerseniz hemen başlayalım.

Telefonda Konuşma Cezası Nedir?

Adım adım giderek bu trafik cezası hakkında bilgi vermek gerekir ise şu bilgiler verilebilir:

Kişinin araç kullanır iken cep telefonu ile konuşması hem kendi can güvenliğini, hem de trafikte diğer seyir halinde olanların sürüş güvenliğini riske atan bir durumdur. O yüzden kişiler eğer araç kullanır iken cep telefonu ile konuştukları saptanır ise bu konuda verilen cezaya kısaca cep telefonu cezası adı verilir. Her yıl bu rakamlar güncellenir.

Bu cezanın tam adı ise 73/c veya 73 c araç kullanır iken cep telefonu ile konuşma cezası olarak adlandırılır. Son derece özel bir ceza türüdür.

Arabada Telefon ile Konuşma Cezası Ne Kadar?

Araç kullanırken telefonla konuşma cezası 2023 senesinde üstte de ifade edilmeye çalışıldığı gibi değişmiştir. Buna göre yeni ceza miktarı 951 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. 15 gün içinde erken ödendiğinde ise 713,25 TL ödenmektedir. Ceza puanı ise 10 olarak belirlenmiştir.

Bu rakam 2022 değerinin üstünde olan bir rakamdır.

Araçta Telefonla Konuşma Cezası Nereden Sorgulanır?

Şimdi de ”Trafik cezası sorgulama telefon ile konuşma nereden sorgulanır?” sorusunun yanıtını verelim. Burada insanlar iki farklı yöntem ile cep telefonu ile konuşma cezasını öğrenebilirler.

Bunlardan ilki EGM üzerinden görüntüleyebilmektedir. Bir diğer yöntem ise e-devlet üzerinden kişinin kullanıcı adı ve şifresi ile girerek trafikte telefonla konuşma cezasını öğrenebilir.

Nasıl İtiraz Edilir?

Trafikte konuşma cezasına itiraz etmek isterseniz yapmanız gereken şey son derece basittir. Bunun için yaşadığınız yerde olan  73/c trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkili olduğu için bu kuruma bir itiraz dilekçesi yazılması ve dilekçe ile beraber başvuru yapılması yeterlidir.

Sulh Ceza Hakimi durumu inceler. Uygun ise itirazı kabul eder ve kişide ödeme yapmak durumunda kalmaz.

Ödemesi Nereden Yapılır?

Trafikte telefonla konuşma cezası, PTT, banka şubeleri üzerinden yüz yüze yapılabileceği gibi ayrıca Gelirler İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesi olan www.gib.gov.tr üzerinden de ödenebilir.

Erken ödeme durumunda ise rakam düşer. O yüzden erken ödemek her zaman için avantajlıdır. Ödemenin nereden nasıl yapılacağı kişinin kendisine kalmış olan bir durumdur.

Yorum yapın