Trafikte ters yön cezası nedir? Ara sokakta ters yön cezası yazılır mı? 2023

2023 ters yön cezası nedir? Karayolunda araçla tek yönlü yollarda ters yönde araç sürülmesinin cezası nedir? Ara sokakta ters yöne girmenin cezası var mı? Tabela yoksa ters yön sayılır mı? Şehir içinde, bölünmüş yolda, otobanda ters istikamette araç sürmenin cezası nedir? Nasıl itiraz edilir? İşte tüm detaylar..

Trafikte ters yön cezası 2023 nedir?

2918 sayılı K.T.K.’nın 46. maddesinde yapılan değişiklikle, tek yönlü karayollarında araçların ters istikamette sürülmesine dair değişiklik yapılmıştır. Daha önceleri 47/1-c maddesinden işlem yapılırken, yeni düzenleme ile 46/2-h maddesinden işlem yapılmaktadır.

46/2-h: Aksine bir işaret bulunmadıkça, tek yönlü karayollarında araçların ters istikamette sürülmesi yasaktır. Bu yasağa uymayanlara, 4.064 TL idari para cezası uygulanmaktadır. 46/2-h maddesinin ceza puanı yoktur. 15 gün içinde %25 erken ödeme indirimiyle 3.048 TL olarak ödenir.

ters yön cezası
ters yöne girme cezası

Ters yöne girince araç bağlanır mı?

Hayır. Ters istikamette seyir edildiğinde, 2023 yılında sadece 4.064 TL ceza uygulanmaktadır.

Ters yön cezasına nasıl itiraz edilir?

Diğer tüm cezalarda olduğu gibi, ters yöne girme cezasına itiraz için, bulunduğunuz il ya da ilçenin Sulh Ceza Hakimliğine dilekçe ile başvurmanız gerekmektedir.

Ara sokakta ters yön cezası yazılır mı?

Konuyla yada trafik cezaları ile alakalı fikirlerinizi ya da sorularınızı, aşağıda bulunan yorum kutucuğuna yazarak bizlere gönderebilirsiniz. Tüm sorularınız, en kısa sürede cevaplandırılacaktır.

Not: Ceza miktarları 2023 yılına aittir.

“Trafikte ters yön cezası nedir? Ara sokakta ters yön cezası yazılır mı? 2023” üzerine 102 yorum

 1. Merhaba ben bir polise yol vermedim diye benim plakami aldi ama sivilmis soyledigine gore bana ters el kol ve hareketler yapti bende hizli ca vermedim diye arkamdan ceza gondere bilirimi plaka yi not aliyordu bu kadar bu devlet Egosu gerine gelsin diyemi yetki veriyor anlamiyorum istanbul şişli gibi yerde okadar cok egolusun yetkilisin bdn yeri geliyo 3 saat takiliyorum bunun cozumunu bulsunlar lutfen nere basvurmaliyim gelir ise bi fikri olan varsa msj gmmail atsin

  Yanıtla
  • Merhaba Hüseyin bey. Sizden yol isteyenin polis olduğuna emin misiniz? Öncelikle bunun ayrımını yapalım. Belki bir vatandaş plakanızı not aldı ve 155 ihbar hattına bildirdi.

   Yanıtla
 2. Meehaba. Bugün tek yön levhası yazılı yere giriş yaptım polis gördü ceza yazdı diye düşünüyorum. Cezası ne kadardır. Burda 1002 tl yazıyor ama bi sitede 2400 yazıyor hangisi doğru acaba?? İtiraz etsem sonuş ne olur?
  Teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba Volkan bey. Ters yöne girmenin tek cezası vardır. O da 1002 TL’dir. Eğer yazıldıysa, sadece 1002 TL yazılmıştır. Her trafik cezasına itiraz hakkınız vardır. Fakat siz bile ters yöne girdiğinizi biliyorsanız, neye dayanarak itirazda bulunabilirsiniz 🙂

   Yanıtla
   • Merhaba! Ters yon oldugunu biliyosunuz ama ceza gelmiyor size ve ters yon ihlali yapmaya devam ediyorsunuz ve cezalar 9 ay sonra gelmeye baslıyo nasıl oluyo ters yon ihlali yaptıgım zaman bu ceza gelse İnsanlar önlemini almaz mı ben gecmişim ceza gelmiyo diye devm etmişim be arka arkaya 9 ay sonra 6 kez ceza geliyo

    Yanıtla
    • Merhaba Tuğba hanım. Ters yön olduğunu bildiğiniz halde o yolu kullanmaya devam ediyorsanız, bu hata aslında sizin değil mi? Cezaların geç gelmesi konusunda haklısınız tabii ki. Yasal olarak size yazılan bir cezanın tebliğ süresi 1 yıldır. Yani kanuni açıdan cezaların geç gelmesi bir sorun teşkil etmiyor. Ancak etik açıdan size hak veriyorum. Bunun da sebebi, personel yetersizliğidir. Cezaların sisteme işlenmesi, mazbata çıkarılması, postaya verilmesi, postadan size gelmesi vs.. maalesef uzun sürüyor. Hele şimdi Koronavirüs salgını nedeniyle eminim daha da uzayacak bu süre. Lütfen dikkatli olun ve kurallara daha fazla dikkat etmeye çalışın. Geçmiş olsun.

     Yanıtla
     • Selamlar.. Benim iki sorum olacak.. Birincisi ben radar levhası olmayan yerde radara girdim fakat herhangi bir radar uyarı levhası yoktu buna nasıl itiraz edebilirim. Hangi maddeye dayandırabilirim. 2.si ters yöne girdim fakat ters yön levhası kırıktı yanlış yönü gösteriyordu resmini de çektim. Buna da itiraz edeceğim hangi maddeye dayandırmam gerek. Teşekkürler.

     • Engin bey merhaba. Bence ilk olarak trafik kurallarına uymakla işe başlamalısınız 🙂 Kanunda radar uyarı levhası konulmak zorunda bir madde yok. Genelge ile bu belirtiliyor ama genelgeler zaten kanunun üstünde olamaz. Sulh Ceza Hakimliğine itiraz ederek şansınızı deneyebilirsiniz. Ancak itirazın kabul edilmesi oldukça zor.

   • Slm ben ters yine girim hemen fark ettim ters yonder oldugumu ve geri geri gittim ve sag olan yola girdim kimseye de Engel olmadim ceza gelirmi

    Yanıtla
    • Merhaba Ömer bey, hatanızı farketmişsiniz ama sonuçta o hatayı yapmışsınız. Eğer trafik polisi ya da ftm gördüyse, yazılmış olabilir.

     Yanıtla
 3. Merhabalar bugun şehir içinde motorsikletle ters yönden gittim polis gördü büyük ihtimal yazdıda yine 1002 liramı yoksa motorsiklet olmasi ve sehir içi olmadı fiyati degiştiriyormu

  Yanıtla
  • Merhaba, ters yöne giren araçların cinsleri önemli değil. Trafik kanununda tanımlı bir taşıt olması yeterlidir. Dolayısıyla, eğer ceza yazıldıysa miktarı 1002 TL’dir.

   Yanıtla
 4. Merhaba bana e develette ters yön cezası araç plakama yazılmış beni trafik polisi cevirip bir ceza yazmadı ters yöne girme cezaları plakaya yazılması mümkünmü tebliğ edildikten sonra fotograf yok ise cezaya itiraz edebilirmiyiz ceza iptali mümkün olurmu

  Yanıtla
  • Her cezaya itiraz hakkınız vardır. Fakat ispatı, sizin yapmanız gerekiyor. Trafik cezalarının neredeyse %90’ı plakaya da yazılabilir. İptal kararı, mahkemenin takdirine kalmış.

   Yanıtla
 5. Merhaba şehir içinde bir yerde bilmeden ters yöne girmişim bir müddet ilerledim. DDöndüğüm ters yöne dönülmez diye bir levha gördüğümü hatırlamıyorum. Belediye zabıtası cep telefonuyla resim çekti beni diğer yola yönlendirdi. Henüz bir ceza görünmüyor. Zabıta geçtiği resmi ceza için trafiğe gönderebilir mi ? Ceza gelir mi itiraz edersem ihtimaller ne olabilir.

  Yanıtla
  • Merhaba Hikmet bey. Fotoğraf çekilmesi ceza yazılacağı anlamına gelmiyor. Fakat yazılmayacağı anlamına da gelmiyor. Büyük ihtimalle ceza yazılmamıştır diye düşünüyoruz. Fakat yine de ara ara aracınıza ceza yazılmış mı diye kontrol edin. Bazen yoğunluktan kaynaklı olarak cezalar, sisteme geç düşebiliyor. Fotoğraf çekti dediğiniz için, itiraz etseniz de bir sonuç alacağınızı pek sanmıyoruz.

   Yanıtla
  • Mrb. Tek yönlü karayolunda aracımı acil durdurmam gerektiği için için 2 3 metre kadar geri geri kaldırıma yanaştım ve dörtlüleri yakarak yaklaşık 5 dk. bekleme yapatım. Ters yönde araç sürmekten 1002 tl. Para cezası geldi. Park etmek için yanaşmak sürmek mi oluyor?

   Yanıtla
   • Merhaba ben herkesin de yol kısa oluyor, çok az kullanılıyor ve işlek değil diye evime 10 metrelik ters yola girdim. Çok kişi de bu ters yola giriyor yol çok az kullanıldığı için. Şimdi bana 1228₺ trafik cezası geldi. O gün de hasta olan kız kardeşimi hastahanede getiriyordum. Cezaya ait fotoğraf da yok. İtiraz etsem haklı çıkar mıyım. (İtirazı indirimli cezayı ödedikten sonra mı itiraz yapayım ve bir de itiraz etsem cezayı ödemeden daha sonra haksız bulunsam cezayı indirii ödeyebiliyor muyum? Tşk

    Yanıtla
 6. merhaba, ters yöne girdiğim için 1002 TL ceza geldi, bir sitede 20 ceza puanı var diyor fakat burada yok deniliyor, yardımcı olabilir misiniz hangisi doğru acaba, umarım bu doğrudur.

  Yanıtla
  • Merhaba Sevinç hanım. Ters yöne girme maddesi, 26.10.2018 tarihinde kanuna girdi. Bu tarihten sonra eklenen maddelerde ceza puanı yoktur. Ayrıca siz “Ceza geldi” demişsiniz. Muhtemelen adresinize geldi. Plakaya yazılan cezalarda ceza puanı uygulaması olmaz. Çünkü o esnada aracı kimin kullandığı belli değildir.

   Yanıtla
 7. Merhaba. Aracımla ters yöne girdim ve resmi ekip gördü 1002 TL ceza yazıldı. Gittiğim mesafede 8 metre sonrasında ara sokağa girdim. Alkollü falan değildim ve trafiği tehlikeye düşürmektende kamu davası açılmış. Dava açılması normal mi? Hers ters yöne bu dava açılıyor mu.

  Yanıtla
  • Merhaba. Tabii ki her ters yön cezasına trafiği tehlikeye düşürmekten dava açılmıyor. Bu durum, bulunduğunuz yerde bulunan savcılığın ya da emniyetin takdiri olabilir. Siz dava açıldığını nereden biliyorsunuz peki?

   Yanıtla
   • E devlet üzerinden gördüm. Adliye ye sordum trafik cezasından dolayı trafik güvenliğini tehlikeye sokmaktan kamu davası açılmış dediler.

    Yanıtla
    • Anlıyoruz, geçmiş olsun. TCK 179/2’den yapılmış o zaman. Onun da cezası 3 aydan 2 yıla kadar hapistir. Tabii genellikle en alt sınır olan 3 ay hapis cezası veriliyor. O da günlüğü 30 TL’den hesaplanarak 900 TL para cezasına çevriliyor.

     Yanıtla
 8. Merhaba iyi günler ben ters yönden ceza yedim ve ceza yediğim yerde herhangi bir işaret yoktu. İtiraz edebilir miyim

  Yanıtla
  • Merhaba. Size ters yön için ceza yazıldıysa, mutlaka sizin görmediğiniz bir trafik levhası vardır. Fakat her halükarda itiraz hakkınız bulunuyor. Geçmiş olsun.

   Yanıtla
 9. merhaba farkında olmadan bugün ters yöne girdim motorsikletli polis memuru ufak fotoğraf makinası ile resmimi çekti,arkamdaki bi kaç arabanında resmini çekti ceza gelme olasılığı varmıdır? uyarı levhası hiç görmedim çok ara sokakta bir konuma sahip.

  Yanıtla
  • Merhaba Doğan Bey. Siz ters yön olduğunu biliyorsanız, mutlaka giriş ve çıkışlarda trafik levhası vardır. Fotoğraflama yapıldıysa ceza gelme olasılığı çok yüksek. E-devlet üzerinden ceza sorgulama yapabilirsiniz. Geçmiş olsun.

   Yanıtla
 10. Merhaba. Bana da bugün ters yön cezasi geldi 1002 lira. Trafik polisine sordum. Sonuçta ana cadde yada gidiş geliş bir cadde değil. Ara sokak. Gecmemisimdir de demiyorum lakin cezayı yazan fahri müfettiş. Fotoğraf vs olmadan fahri müfettiş lerin ceza yazdırma durumu varmidir? Sokagi birçok araç tersden kullanıyor. Olay gunu de sokakta birisiyle cakistigimi hatırlamıyorum. Yani resim çekmiş olsa farkederdim. Ama bir arkadasim müfettişin illa trafikte olması gerekmiyor. Evinin balkonundan bile yazabilir dedi. Kendisi de evine giderken kirmizi ışıkta geçmiş. Sokakta in cin top oynuyordu. Benden başkada araç yoktu ve cezayı fahri müfettiş yazmış. Bu iş bu kadar basit mi. Evinin balkonunda çay iç yolu seyret millete ceza yaz. Bu kadar basit mi. Ayrıca buna itiraz edeceğim ama bir kac sitede mahkeme masrafı avukat masrafı vs yazılar okudum. İtirazınız reddedilirse masrafları da ödersiniz gibisinden. Masraf filan çıkmaz diyende var. Bilgi verebilir misiniz.

  Yanıtla
  • Merhaba Yasin Bey. Öncelikle geçmiş olsun. Fahri Trafik Müfettişlerinin böyle bir hakkı vardır. Nerede olduğunun bir önemi yoktur. Kural ihlalini gördüğü her yerde ceza yazabilir. Burada asıl önemli olan, bir kural ihlalinin olup olmadığıdır. Cezaya itiraz hakkınız tabii ki var. Bulunduğunuz ilçenin Sulh Ceza Hakimliğine dilekçe ile başvurabilirsiniz. Avukatlık ücreti gerekmiyor. Tabii bir avukat tutmazsanız. Yazışma giderleri olabilir. Eğer haksız çıkarsanız, bu giderleri talep edebilir mahkeme. Adliyeye giderek bu konu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

   Yanıtla
   • Teşekkürler. Yazışma giderlerinden kastınız ne kadar olabilir. Bugün de yine bu arkadaşımla konuştum. O da aynı yerde aynı ihlalden ceza yemiş. Söylediğine göre de tam dönüş yapılan kose basinsa kafe var. Müfettiş kimse orda oturup tersden girenleri not ediyormuş.
    Arkadaş fahri müfettişin yazdığı cezaya itiraz etmiş. Mahkemeden fotoğraf görüntü vs talep etmiş. Hakim reddetmiş ve fahri müfettişlerin görüntü şahit vs gösterme mecburiyetleri yoktur. Şahit olduğu kural ihlallerini dürüstlük vicdan vs çerçevesinde ceza yazma yetkileri vardir. Gibi bi karar vermiş. Masraf vs ödemedim dedi.
    İtirazların %99 u da direk reddediliyormus. Doğruluk derecesi nedir.

    Yanıtla
    • İtiraz eden kişinin o ihlali yapmadığını ispat etmesi gerekiyor. Maalesef kanun bunu diyor. Mahkemenin kanaati bu açıdan doğrudur. Yazışma giderlerinden kastım da, dosya masrafı, pul masrafı vs.. Yanlış bilgilendirme yapmak istemem ama yaklaşık 15-20 TL gibi bir gider oluyor.

     Yanıtla
   • Trafik polisi arıyorum şu karantina günlerinde 155 arayacağım çığlık atacağım çok sinirlendim şu yok günlerde çok gereksiz yüklü miktarda ceza yediğim için keşke kemer alkol hız olsaydı gam yemezdim. Çok çirkin ruh sağlığımı etkileyecek bir ceza yedim.

    Yanıtla
 11. MERHABA BENİM DURUM ŞU 3 TANE TÜNEL VAR SON TÜNEL TADİLATTAN DOLAYI DİYER TÜNELE BAĞLANIYORDU ARA YOLDAN GEÇİŞ YAPIYORDUK 2 AYDIR BÖYLEYDİ DURUM VE BEN DÜN AYNI YOLU KULLANDIM VE KARSI TUNELE GİRDİM ARA YOLDAN. GELEN ARABALAR SELLEKTÖR YAKIYORDU BAKTIM DUBALARDA YOKTU ORTADA ANLADIMKI YOL ACILDI DÖRTLÜLERİ YAKTIM CEP ARADIM DÖNMEK İÇİN GERİDE KALMIŞ ARACLARDA COK OLDUGU İÇİN DÖNEMEDİM TÜNELİN SONUNA GELMİŞTİM ZATEN ÇIKIP DEVAM ETTİM BU DURUMDA CEZA GELİRMİ GELİRSE İTİRAZ ETSEM KABUL OLURMU ŞUDA VAR BEN ARA YOLDAN KARŞI TÜNELE GİRECEKKEN YOLUN YARISI KAPALI YARISI AÇIKTI TADİLAT YAPILAN TÜNELİN DURUM BU.

  Yanıtla
  • Merhaba Osman Bey. Maalesef söyledikleriniz geçerli bir neden değil. İşaretlemeler kaldırıldıysa ona göre hareket etmelisiniz. Eğer kamera görüntüleri varsa ya da sizi bir polis ya da fahri trafik müfettişi gördü ise, ceza gelme ihtimali var. Cezaya itiraz hakkınız elbetteki var. Fakat cezanın iptal edilme olasılığı çok düşük maalesef. Bir kazanın yaşanmaması teselli olsun.

   Yanıtla
 12. Merhaba benzin almak için çok kısa bir mesafe ters yöne girdim ve ceza uygulandı. Trafik polisi uyardığında benzin almak için girdiğimi söyledim. Tamam buyrun dedi ve plakaya 1000 TL ceza yazılmış. İtiraz etmeli miyim yoksa bir sonuç çıkmaz mı ?

  Yanıtla
  • Merhaba Mehmet bey. Benzin almak için bile olsa, ters yöne girmeniz yasaktır. İhlali yaptığınızın siz bile farkıdaysanız, itiraz etmeniz sonucu değiştirmeyecektir maalesef.

   Yanıtla
 13. İyi günler ben geçen gün yanlışlıkla ters yöne girdimi. Fark edince geri gelerek ordan çıktım. Geri gelirken park halindeki bir arabaya sürtünce hasar oldu. Ceza gelir mi. Kazayı sigortaya yansıtınca ceza gelme olasılığı var mı

  Yanıtla
  • Merhaba Ali bey. Eğer bu yaptığınız bir görevli tarafından tespit edildiyse ceza gelme ihtimali var. Fakat sadece kaza raporundan dolayı size ceza uygulanmaz. Sanırım kendi aranızda rapor düzenlediniz. O yüzden ceza gelme ihtimali düşük. Geçmiş olsun.

   Yanıtla
  • Merhaba İbrahim Bey. Çekiciler dediğiniz sanırım trafik vakfına ait çekiciler. Eğer yanında bir trafik polisi var ise, elbette yazabilir.

   Yanıtla
 14. merhaba şimdi trafik cezası mesajı geldi 1228 tl ters yönmüş fakat tabela yok fotoğraf yok neye göre güvenip ödeme yapacağız ?

  Yanıtla
  • Merhaba Tuğçe hanım. Siz ödemenizi 15 gün içerisinde indirimli olarak yapın. Daha sonra, bulunduğunuz ilçenin Sulh Ceza Hakimliğine dilekçe vererek itiraz edebilirsiniz. Cezalarda ispat yükümlüğü, itiraz edendedir. Bu yüzden kanun ve yönetmelikler gereği ihlalin fotoğrafının çekilmesi zorunlu değildir. Geçmiş olsun.

   Yanıtla
 15. Merhaba, ters yöne girme cezası diye arattığımda çıkan sonuçların başında direkt olarak cezanın 2019 yılında 108 TL olduğu yazıyor, 1002 TL ile arasında çok fark var, hangisini esas alacağız?

  Yanıtla
  • Merhaba Selim Bey. 26.10.2018 tarihinde resmi gazetede yayınlanan kanun ile birlikte, ters yöne girme cezası olarak trafik kanununa 46/2-h maddesi eklendi. O tarihten önce 47/1-c maddesine istinaden 108 TL yazılıyordu. O tarihten sonra, 46/2-h maddesine göre işlem yapılmaktadır.

   Yanıtla
 16. Merhaba kolay gelsin
  Dun gece ters yone girmekten ceza yazdi polis yalniz 46 h 2 maddeye baktigim zaman 1002 lira yaziyo. Bana 1228 tl ceza kesti ekstra baska maddede yazmiyo neye gore bu ceza bu kadar cikiyo ve munakasa yasadik polise mukavemetten asayisi cagirdi arabamida durduk yere bagladi hicbir eksigi yokken arabayi almasi icin arkadasimi cagirdim ona da vermediler arabayi yok yere 180 tl park cekici parasida verdirdiler

  Yanıtla
  • Merhaba Tayfun Bey. 1002 TL olan miktar, 2019 yılına ait. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren ceza miktarı 1228 TL oldu. Ayrıca görevini yapan bir polisle tartışmaya girmemenizi rica ediyoruz. Çünkü o münakaşa, iki tarafa da bir şey kazandırmayacaktır. Geçmiş olsun.

   Yanıtla
 17. Merhaba hocam benim aracın plakasına ters yönde gittiğime dair 1002 TL trafik cezası yazmışlar buna itiraz etsem mahkeme de bu ceza iptal edilir mi veya dava açıp ters yonde gitme cezasını iptal ettiren oldumu mahkeme sonucu suçlu durumda olursak mahkeme masrafı varmı

  Yanıtla
  • Merhaba. Bir dilekçe ile Sulh Ceza Hakimliğine başvurabilirsiniz. Mahkeme masrafı pek olmuyor. 15-20 TL yargılama gideri alınıyor diye biliyorum. Adliyeye giderek daha detaylı bilgi alabilirsiniz. İtiraz konusunda da bir şey diyemem. Çünkü bizim ülkemizde maalesef kararlar, hakimin iki dudağı arasında oluyor. Hakim itirazınızı yerinde görürse iptal edebilir. Tabii bunun için ters yöne girmediğinizi gösteren görüntü kaydı olursa iyi olur. Geçmiş olsun.

   Yanıtla
 18. Merhaba
  Bugün Beyazıt üniversitesi de ters yöne girmişim ama ben tabelayı görmedim girdikten sonra güvemlik görevlisi söyledi kamera koymuşlar ve artık ceza gönderiliyor dedi bende park etikten sonra geri geldim girilmez tabelası varmı diye normal elektrik direğine ve oldukça yukarı doğru koymuşlar şimdi ceza gelse itiraz ede bilirmiyim ve ceza iptal olurmu?

  Yanıtla
  • Merhaba Gökhan bey. Tek yön tabelası varsa, ceza yazılabilir. İtiraz hakkınız elbette var. Fakat kamera kaydı da varsa, itirazın kabul olması biraz zor görünüyor. Ancak ceza yazılmamış da olabilir. E devlet üzerinden takibini yapmanız ya da bölgeden sorumlu trafik kuruluşuna müracaat etmeniz uygun olur. Geçmiş olsun.

   Yanıtla
  • Merhaba ben herkesin de yol kısa oluyor, çok az kullanılıyor ve işlek değil diye evime 10 metrelik ters yola girdim. Çok kişi de bu ters yola giriyor yol çok az kullanıldığı için. Şimdi bana 1228₺ trafik cezası geldi. O gün de hasta olan kız kardeşimi hastahanede getiriyordum. Cezaya ait fotoğraf da yok. İtiraz etsem haklı çıkar mıyım. (İtirazı indirimli cezayı ödedikten sonra mı itiraz yapayım ve bir de itiraz etsem cezayı ödemeden daha sonra haksız bulunsam cezayı indirii ödeyebiliyor muyum? Tşk

   Yanıtla
   • Merhaba Abdullah Bey, geçmiş olsun. Cezayı indirimli olarak ödeyip, itirazda bulunun. İtirazın sonucu, eldeki kanıtlar ve hakimin takdirine göre değişir. Cezayı ödemeden itiraz ederseniz, indirim süresini kaçırırsınız. Eğer talebiniz reddedilirse, cezayı indirimli ödeyemezsiniz.

    Yanıtla
 19. Acil bir hastam vardı levhanın bir ikazının olmadığı yerden gittim sonra e devletimde bakınca ceza geldi ters yön cezası .Acaba itiraz etsem sonuçlanır mı ve mahkeme kaybetsem avukat vs para ödermiyim

  Yanıtla
  • Merhaba Musa bey. Öncelikle geçmiş olsun. İtiraz etseniz sonuç alırsınız tabii ki. Fakat cezanız iptal olur mu olmaz mı buna hakim ve mahkeme karar verir sadece. Eğer acile giriş kaydınız varsa ve hastanız gerçekten de acil müdahale edilmesi gereken bir durumdaysa, cezanın iptal olma olasılığı yüksek. Siz avukat tutmazsanız, avukat parası ödemezsiniz. Sadece dosya harcı vs.. için yaklaşık 15-20 TL arası bir masraf çıkar. Eğer cezanız iptal edilirse bu parayı ödemezsiniz. Cezanız iptal edilmezse, ödeyeceğiniz rakam yaklaşık bunlardır.

   Yanıtla
 20. Merhaba,

  Ara bi sokaktan ana yola girdiğimde yolun ters yön olduğuyla ilgili tabela yoktu. 15 metre sonra asayiş memurlarına denk geldim. Kendileri ters yönde olduğumu söyledi bende tabela yoktu girdikten sonra fark ettim dedim. Onlarda tamam bir dahaki sefere dikkat edin deyip ayrıldılar. bugünde elime trafik cezası geldi. bununla ilgili itiraz edebilir miyim??

  Yanıtla
 21. ters yone girdigim icin 1228 para cezasi gelmis ben ogun o sokaga girmedim 13.20 ceza yazilmis. Ben ogun 15.30 o bolgenin yakinindan gectim ama ters yone girmedim orda bulunmadigim halde nasıl yaziyor

  Yanıtla
  • Merhaba Mehmet bey. Adres olarak yanlış yazılmış olabilir, ya da siz yanlış hatırlıyor olabilirsiniz. Nadiren de olsa, plakaların harf ve rakam grubunda hata olabiliyor. Fakat siz o bölgeye yakın bir yerden geçtiyseniz, muhtemelen ceza doğru plakaya yazılmıştır. Geçmiş olsun.

   Yanıtla
 22. Ters yön diye bir tabir var evet anayol ve ara sokak arasında olan fark neden uygulanmıyor ben anayolda ters yönden gelen araç yüzünden kaza yaptım polis çağırdığımda yaralanma ölüm yoksa gelmeyiz dedi adam kaçtı gitti
  Bugün ben tek yön olan koşa bir sokağa girdim polis bana bir güzel ceza yazdı ara sokak ve şehirler aradı yolda yapılan ihlaller derecelendirilmeli

  Yanıtla
  • Merhaba Ömer bey, geçmiş olsun. Şehir içi çok fazla kaza olduğundan, ekipler yetersiz geliyor. Bu yüzden vatandaşların kendi aralarında tutmaları, hem zamandan tasarruf sağlıyor hem de başka kazaların önüne geçebiliyor.

   Diğer konuda ise maalesef yapılabilecek bir şey yok. Çünkü çok fazla yol çeşidi var. Otoyol, bölünmüş yol, şehirler arası yol, çevre yolu, sokak, cadde, mahalle vs.. Her biri için ayrı bir kanun maddesi çıkarmak ve bunu uygulamak imkansıza yakın. Yapmamız gereken, tabelalara, yer çizgilerine, ışıklara uymak. Keşke her birimiz dikkat etsek de, kazalar olmasa..

   Yanıtla
   • Merhaba Ali bey. Artık cezalar tablet üzerinden yazıldığı için, anında e-devlette görünür. Fakat nadiren de olsa, tablet kullanmayan bölgeler var. Öyle durumlarda sistemde görünmesi, 1-2 haftayı bulabiliyor.

    Yanıtla
 23. Merhaba bugün ters şeritten gidiyordum trafik polis denk geldi son anda gördü plakayı aldı ne foto var ne de ispat yapabilir herhangi bir ceza gelir mi

  Yanıtla
  • Merhaba Mehmet bey. Trafik polislerinin ceza yazması için fotoğraf ya da video kaydı olması gerekmiyor. Ceza uygulayabilirler. İtiraz edebilirsiniz tabii ama sizin ters yönde gitmediğinizi ispatlamanız lazım maalesef.

   Yanıtla
 24. Merhaba küçükçekmece şadırvan sokak da navigasyon kullandığım halde navigasyon tek yöne soktu girdikten sonra farkettim ceza gelme olasılığı nedir. Yada navigasyon nasıl oraya sokar. Girdiğim sokak da bölünmüş sarı şerit var gidiş geliş trafiğin hatası değilmi bu sadece tabela koymakla olmuyor yardımlarınızı bekliyorum

  Yanıtla
  • Merhaba Salim Bey. Sıralama şu şekildedir; Trafik polisi, trafik ışıkları, trafik levhaları, yer işaretlemeleri. Önem sırası böyledir. Bunlardan herhangi biri varsa uymak zorundasınız. Tabii yer işaretlemeleri ve levhalar birbirine zıtsa, ceza geldiğinde bunu sebep göstererek itiraz edebilirsiniz. Böyle bir durumda kusurla ya belediye ya da karayollarıdır.

   Yanıtla
 25. Merhaba Antalya boğaçay köprüsü üzerinde yani Karakolunda geri geri 5 veya 10 mt gittiğim için tersyönde araç kullanmaktan 1228 TL ceza geldi itiraz edebilir iyim veya böyle bir ceza varmış.

  Yanıtla
  • Merhaba. İtiraz hakkınız elbette bulunuyor. Fakat itirazınızı destekleyen bir şeylerin olması lazım. Yani ters yönde 1 metre de gitseniz, 1 kilometre de gitseniz, maalesef cezası aynıdır. Geçmiş olsun.

   Yanıtla
 26. Merhaba ben ara sokakta ters yöne girdim bunun cezasi varmidir bide levha yoktu memur arkadaslar fotografi cekti ceza gelirmi acaba

  Yanıtla
  • Merhaba, ara sokak olup olmaması önemli değildir. Sokak başlarında girilmez levhası varsa, maalesef ceza gelebilir. Ara ara e-devlet’ten takibini yapın. Geçmiş olsun.

   Yanıtla
 27. Merhaba ben sokağa çıkma yası olduğu için ters yöne girdim ama vefa grubu olarak yardım malzemesi dağıtıyorum fazla dolanma ak için girdim ceza gelirim…

  Yanıtla
  • Merhaba, sokağa çıkma yasağı olduğu günse, zaten trafik yoktur. Tabii yine de yasak olmadığı anlamına gelmiyor. Normal şartlarda ceza yazılır. O bölgeden sorumlu trafik kuruluşuna gidip bilgi alabilirsiniz.

   Yanıtla
 28. Trafik polisi arıyorum şu karantina günlerinde 155 arayacağım çığlık atacağım çok sinirlendim şu yok günlerde çok gereksiz yüklü miktarda ceza yediğim için keşke kemer alkol hız olsaydı gam yemezdim. Çok çirkin ruh sağlığımı etkileyecek bir ceza yedim. Yazılanların hepsini okudum yukarıda hepimiz aynı dertten muzdaripiz sokak arası ters yön.. kural ihlali vs fahri müfettiş kim bu fahri müfettiş diye soran yok..! Kaldı ki bu sokak araları hiç kullanılmayan cadde insan geçmeyen vs yerlere tabela konuyor ama kimse araştırtmıyor geçerli hükümlülüğü var mı diye yani şöyle trafik komisyon kararı ile o cadde daha önce çift şeritli iken ve bir sürü araba oradan geçerken sadece bana ceza yazılması.. saat dakikasına kadar peki biz neden soramıyoruz önümdeki arkamdakine de o saat ve dkk da yazılmış mı yoksa ben mi seçilmiş kulum diye? O günün şanslısı ben miyim diye nereye sorabiliyoruz fahri ismini veriyor cezada neden muhattab olamıyoruz yada olabiliyor muyuz ? Adilce olan durdurursun o sırada yazarsın cezayı böyle sürpriz eve gidince görürsün gününü ile olmaz bence ? Antipatik can sağlığı diyorlar ama kimse ruh sağlığı demiyor!! Günahtır. Belki yol bilmeyen birisiyim ilk geçişim bu olur mu? Tabela demek ki caydırıcı değil!! Ceza caydırıcıdan çok Fahriye Sinir olmamızı sağlıyor. Adil olması için o gün içinde herkese yazıldığını görmemiz gerekir bence .. ceza da karantina ve yasağın geldiği gün cumartesi geliyor nedense ele zaman kaybı yani… fahriden görüntü alabiliyor muyuz belki bana sinir olan biri beni fahri tanıdığına söyledi yada fahri olan biri bana sinir oluyordu biz bunu nasıl tespit edeceğiz?? Yardımcı olur musunuz lütfen? Şu yoklukta bana bu günü dar ettiler Allah’a havale etmekten başka birşey yapamadım sinirden ağladım. Hızdan alkolden kemer ve diğer uygulamalardan yeseydim İnan gücüme gitmezdi ama Açtım ellerimi Allah’a şikayet ettim o Fahri’yi Allah’ın adaleti Hak’imin kalemi asla şaşmaz!! Vicdan

  Yanıtla
  • Saliha hanım öncelikle geçmiş olsun. Biliyorum, insan ceza yediğinde üzülüyor, sinirleniyor. Hayatımda trafik kurallarına sıkı sıkıya uyan biri olmama rağmen, dedemin cenaze namazına yetişmek için biraz hızlı gitmiştim. Yol da boştu tabii. 121 km/s hız ile gitmem gereken yerde 128 km/s hız ile radara girmiştim. Arkadaşlara hiç itiraz etmedim. Çünkü ben o hızı yaparken, bu cezanın yazılma ihtimalini biliyordum. Tıpkı sizin ters yöne girerken, oranın yasak olduğunu bilmeniz gibi. Bunları söylediğim için bana kızacaksınız biliyorum. Fakat yasak olan bir hareketi yaptığınız için ceza yazılmış. Sizin kızdığınız ise, orada herkese ceza yazılıp yazılmadığı. Yani herkese ceza yazılsa bu sizi rahatlatacak mı? Ya da sizden başka kimseye yazılmadıysa, bu sizin yaptığınız kural ihlalini ortadan kaldırıyor mu? Öncelikle hepimiz levhalara, ışıklara uymalıyız. Ona yazılmadı bana niye yazılıyor demek yerine, ben bu hatayı yaptım ve hakettim. Umarım bu hatayı yapan herkes ders alır. İşte bu düşünce yapısı bizi düzlüğe çıkaracak emin olun.

   Ceza yazan kurum, yazdığı cezayı ispatla yükümlü değildir. İtiraz eden kişi, o kural ihlalini yapmadığını ispat etmek zorundadır. Sizin itirazınız, o yolda başka kimseye ceza yazılmadı, neden bana yazıldı şeklinde sanırım. Yani sizi kurban seçmiş olabilir diye düşünüyorsunuz. Tabii ki olabilir. Mahkemeye dilekçe verdiğinizde, bunu da belirtebilirsiniz. Ayrıca bir not eklemek istiyorum. Fahri Trafik Müfettişleri sürücülere ceza yazamaz. Araç plakalarına ceza yazabilirler sadece. Yani sizi durdurması zaten mümkün değildi. Geçmiş olsun. Sakin olmakta fayda var. 15 gün içerisinde cezayı %25 indirimli ödeyerek itirazda bulunabilirsiniz. İtirazınız kabul edilir ve ceza iptal olursa, yatırdığınız rakamı alırsınız. İyi akşamlar.

   Yanıtla
   • Teşekkür ederim yok bende kuralcı bir insanım problem yok yaptığımın yanlış olduğunu biliyorum .. ceza dün geldi şoka girdiğim için sinirlendim kabule geçmem zaman aldı.. asıl sorunu buldum aslında.. ona buna yazılması değil.. kemer , hız, alkol , vs insana çarpsan bu kadar cezası yok edere kızdığımı fark ettim .. 12 kemer parası 1228₺ el insaf günah yazık haram.. He şöyle olsaydı ana cadde olsaydı ve 2 km ters gitseydim hak derdim.. 200 mt gitmişim.. ve orayı hep karıştırıyorum aceleden o yolu da anlamış değilim.. Büyükşehir 19 Mayıs caddesi.. fahrilerden nefret ediyorum sinsiler sivil değil sinsi .. sivili bile görüyoruz bir süre sonra ama Fahri için hiç iyi şeyler duymadım.. bana o teklif gelse yapmam.. arkadan iş çevirme gibi gider devlete öneri veririm bu yolu daha güvenli hale getirmek için.. balık avı gibi ceza olmamalı.. sicili de var sırf o Fahri için itiraz edeceğim.. % 8 fakir fukaraya gitsin onun boğazından geçmesin. 200mt için evinin balkonundan bunu yapıyor istesem bulurum Alırsa da yemesin bu parayı yiyemesin trilyon olarak çıksın.. haksız kazanç ben cezama razıyım ama orantı çok çirkin.. 1228₺ diğerleri ile örtüşmüyor çok çirkin kınıyorum.. hatayı kabul etmem hata yapmadığım anlamına gelmez önümden araba geçti bende arkasından geçtim madem benim saatimi yazmış o tarihte o saatte önüm ve arkamdaki arabanın da cezalarını isteyeceğim mahkemede .. gelsin gitsin o Fahri benimle mahkemeye öyle değil böyle uğraşsın yanlış ata oynadı Fahri ☺️ Teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.. 200mt yol için bunu yaptı. Gerçek Türk polisi alsın fahrilerin elinden bu işi

    Yanıtla
    • Bugün biraz daha rahatlamışsınız 🙂 Bir bilgi daha vereyim. Yazılan cezalardan ne fahri trafik müfettişleri, ne trafik polisleri, ne de jandarmalar herhangi bir para ya da ödül almaz. Tuzak da değil emin olun. Bazı belediyeler bu radar konusunda aşırıya kaçıyor, doğrudur. Ancak emniyet genel müdürlüğünün bu konuda herhangi bir talimatı yok emin olun. Geçmiş olsun tekrar.

     Yanıtla
     • Teşekkürler bugün gittim baktım oraya bir sürü resim çektim 10 dkk da 24 araba geçti oradan demek hepsine ceza gelse orada toplanacak herkes .. bu Fahri bence işine geldiğini yapıyor onu vereceğim mahkemeye bu kanıya vardım.. EGM aradım hepsi verin dedi kaç polise sordu isem direk verin dedi.. demek ki herkes şikayetçi fahrilerden çünkü krizi fırsata çeviriyorlar ben sürü kafası ile giden birisi değilim.. cimere de yazdım .. sizde de fahrileri melaike gibi gördüğünüzü hissediyorum.. ilk hatanın cezası bu kadar olmamalı .. önerimi sunacağım gerekli mercilere sivil polis daha güvenli bu fahrilerin işi iyiye mi kötüye mi kullandıklarını anlamadım.. 10 dkk da 24araba geçti ise elimde belge var bugünden itibaren 10*24 24 saat işini yapan bir Fahri olması gerekir . O tabelanın işe yarayıp yaramadığını bu günden sonra daha iyi gözlemleyeceğim .. uğraşacağım o Fahri ile sicili micili var. Sevimsiz insanlar fahriler sinsiler çirkin çok çirkinler bu fikri kim buldu ise yanlış yapmış.. mertse erkekse evime gelsin o Fahri çayımı içsin yüzüme karşı söylesin yetkisini ebe sobe ile olmaz bu iş .. bilsem akrabam Fahri hemen men ederim sırttan vurmak yok bizim kitabımızda Allah kat ve katını çıkarsın fahrilerden.. hata böyle düzeltilmez Fahri olarak gidersin merciye bu iş böyle olmuyor ya tabelada yada konulan yerde hata var diye öneri verilir .. benim kişilik ve karakterime ters.. benden ne Fahri nede Fahri sevici sempatizanı olur iyi akşamlar. Kurallar böyle düzelmeZ!! Adam dikersin oraya kamera koyarsın radar gibi ya herkese yazarsın .. ilk yazdığımda dediğim gibi herkese yazıldı mı dedim.. yazılsaydı bugün 10 dkk da 24 araba geçmezdi bunda var bir iş.. karayollarına o tabelayı araştırmalarını da isteyeceğim krizden fırsat yaratmalarının önüne geçeceğim kellem gitse bile iyi akşamlar .. ülkenin benim gibi insanlara ihtiyacı var iş çeviren fahrilere değil bu arada 5 metre imiş 200mt değilmiş ada gibi bir yer resimde var plaka da var elimde o fahrininkiler le karşılaştıracağım bir yolunu bulacağım .

     • Bu para nereye gidiyor belediyeye mi ? Anlamadım radar derken ? Radar e5 kenarında olmaz mı? Şimdi benim yediğim ceza radar mı ? Belediyeye giden nedir ? Fahriler için iyi şeyler duymadım birisine takıksa da yapabiliyorlarmış büyük yerden duydum bunu ve bayağı büyük

     • Siz çok yaşayın e mi 🙂 Radar derken, bazı belediyelerin gelir için yaptığı uygulamadan bahsediyorum. Sizin konunuz ile alakalı değil. Fahriler sizin düşündüğünüz kadar kötü insanlar değil. Fakat iyi insanlar da diyemem. Bu bakış açısına göre değişir.

   • Şuarada birşey atlamışız.. bilerek yaptıysak cezamızı çekmeye razıyız.. orada sorun yok ağrıma giden bilmeden farkında olmadan girdiğim yol bugün pazartesi gidip o yola bakacağım.. zaten orada birşey var tuzak bölge gibi sanki tuzak kurulmuş gibi yanılgıya düşüren büyük ihtimal Fahri’nin evinin önü ve inşaAllah Fahri koymuştur o tabelayı o tabelanın araştırılmasını isteyeceğim 200mt lik bir tuzak yol gibi .. krizden fırsat yaratma yolu sanki..! Gelen ceza otobanda 5 kilometre geri gidersin ya heh onun gibi keşke öyle yapsaydımfa ağrıma gitmeseydi .. 1228₺ dile kolay.

    Yanıtla
 29. Fahriden görüntü isteyebiliyor muyuz bir yazıda fahri görüntü vermek zorunda değil demişsiniz? Neden bunun bir açıklaması vardır muhakkak .. kim bu fahri ?

  Yanıtla
 30. Merhaba, eşimi hastaneye götürürken ters yön levhasının olmadığı bir yoldan (sağ yöne doğru levhası vardı sadece), kavşak da 10-20 metre solda kaldığı için dörtlülerimi yakıp kavşağa kadar ters yönde gittim. Kavşak 4 yolu birbirine bağlayacak bir noktada yer almadığı için yaptım bunu. Bir hafta sonra E-devletten 1228 TL ters yön cezasının geldiğini gördüm. Kgys görüntü mevcut diye belirtilmiş ceza tutanağında. İki şey danışmak istiyorum. İlk olarak tebliğ tarihi olarak E-devlet baz alınıyor mu? PTT aracılığıyla tebligatın adresime geldiği tarih mi geçerli indirimli ödemek için? Mahkemeye itiraz edersem lehime sonuçlanması muhtemel midir? Ret gelmesi halinde tahmini ödemem gereken masraf ne olur? Teşekkür ederim şimdiden.

  Yanıtla
  • Merhaba Erhan bey. Size imza karşılığı tebliğ edilmesi lazım. Eğer edilmediyse, cezayı öderken tebliğ tarihi olarak, cezayı ödediğiniz tarihi girin. İtiraz hakkınız elbette var. Fakat görüntü kaydı da varsa kabul edilmesi çok zor. Mahkeme masrafı yanlış hatırlamıyorsam 15-20 TL idi. Yine de gidip sormanızda fayda var. Geçmiş olsun.

   Yanıtla
   • Cevap için teşekkür ederim. Son bir sorum olacak, itiraz için elime PTT tarafından ceza tebligatının gelmesi mi gerekiyor? Yoksa direkt E-devletten makbuz seri numarasını dilekçeye yazmam yeterli olur mu?

    Yanıtla
 31. Ters yön trafik şevhası sol köşedeydi. Ben sağdan geniş döndüğüm için bu levhayı görmedim. Yola girilemez levhası sağda olamsı gerekmiyor mu?

  Yanıtla
  • Merhaba Tayfun bey. Bununla alakalı herhangi bir ibare yok. Levha konulması yeterlidir. Bazı yollarda iki levha varken, bazılarında sağ da ya da solda bir tane bulunuyor.

   Yanıtla
 32. Merhaba. Şehir içinde ters yöne girdim. Karşıdaki ara sokağa girecektim gireceğim sokakta normal yön ters yön değil. Vatandaşın bir engel oldu ve yakında bulunan bir trafik polisine söyledi. Bende ceza yedim. Üç ay sonra eve tebligat geldi trafik güvenliği tehlikeye düşürmekten kamu davası açılmış. Baktım 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası var diyor. Daha önce hiç adli sicil kaydım yok. Sizce sonuç ne olur. Yeni infaz yasasındada bildiğim kadarıyla 1 ay hapis cezasıda alsan içeri giriyorsun. Avukat tutmam gerekirmi. Bilgilendirirseniz sevinirim.

  Yanıtla
  • Merhaba, trafik suçlarından dolayı hapis cezası verilmiyor. Gün bazında paraya çevrilip, toplam bedel çıkarılıyor. Yani bir nevi kefalet gibi.Trafik suçu işlemeyi alışkanlık haline getirenler için hakimler hapis cezası verebiliyor. Fakat sizin durum farklı. Size 179/2 maddesi gereği mi işlem yapılmış? Biraz detay verirseniz yardımcı olayım. Gelen tebligatta ne yazıyordu tam olarak?

   Yanıtla
   • Merhaba tebligatta, SUÇ: Trafik güvenliğini tehlikeye sokma. SEVK MADDESİ: TCK 179/2, 53/1 Md. olarak geçiyor. Destek için teşekkürler.

    Yanıtla
 33. Merhaba tebligatta, SUÇ: Trafik güvenliğini tehlikeye sokma. SEVK MADDESİ: TCK 179/2, 53/1 Md. olarak geçiyor. Sonuç ne olur.

  Yanıtla
  • Merhaba, TCK 179/2 cezası 3 aydan 2 yıla kadar hapistir. Fakat bu ceza kolay kolay hapis olmuyor. Günlük 20 TL’den çarpılarak para cezasına çevriliyor. Eğer ilk kez bu madde kullanıldıysa, en alt sınırdan yani 3 ay hapis verilir. 90 gün X 20 TL= 1800 TL para cezası alırsınız muhtemelen. Geçmiş olsun.

   Yanıtla
 34. Abi ben bugün ara sokaktan ana caddeye döndüm biraz hizlandim trafik polisi fotoğraf çekti acaba ters yönden çıktım ilerledim çekti sıkıntı olurmu

  Yanıtla
  • Ters yöne girdiyseniz, 46/2-h maddesi gereği ceza uygulanması kuvvetle muhtemeldir. Geçmiş olsun. Lütfen levhalara dikat edin ki, kimsenin canına ya da malına zarar gelmesin.

   Yanıtla
 35. İstanbul Şişlide pasif bir sokakta ters yönde 1339 tl para cezası yedim. Ankaradan Şanlıurfaya giderken kuzey marmara otoyolunda üç şeritli benim gidiş yoluma ters yönden bir otomobille karşılaştım. Kıl payı kaza yapmadan hamdolsun kurtardık. Peki bu kişinin cezasıyla pasif bir sokağın cezası aynı olmaması gerekir diye düşünüyorum. Burayı ayırmmak gerekmezmi .

  Yanıtla
  • Evet haklısınız, ama zaten bölünmüş yolda ya da otoyolda ters istikametten seyreden araçlara 1339 TL’nin yanında, TCK 179/2 maddesinden de işlem yapılıyor. 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası. Onu da günlüğü 30 TL’den para cezasına çeviriyorlar.

   Yanıtla
 36. Sağa dönüş yasak levhası yok fakat döner dönmez giriş yapılmaz levhası var dönüş yapmadan önce uyarıcı levha olması gerekmiyor mu

  Yanıtla
 37. Aracın dörtlüsü yanık bir sekilde (göbek) kavşaktan dönüş aldım ve hemen dönel adanın yanında bulunan opete girdim mobesedende tarafıma ceza geldi bu durumda ne yapmam gerekiyor cezayı ödemek mi yoksa itiraz mi etmem gerekiyor 🙄

  Yanıtla
 38. Merhaba 02.11.2023 tarihinde ara sokakta ters yönde polis ceza yazdı. Ceza tutarı nedir. Yorumlarda 1.002,00 TL yazıyor ama bu tutar 2023 yılına mı ait. Başka sitelerde 4.063,00 TL yazıyor. Bilgi verebilir misiniz?

  Yanıtla

Yorum yapın