Trafikten çekili aracı kullanmanın cezası nedir? (2023)

Trafikten çekili aracı kullanmanın cezası nedir? 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 21/1 maddesi nedir? Trafikten çekilen aracı kullanmak yasak mı? Trafikten çekili aracı kullanma cezası kaç paradır? Araç trafikten men edilir mi? Konuyla ilgili tüm detaylar haberimizde.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 21/1 maddesi

Tescil edilen araçlar, “Tescil Belgesi” ve “Tescil Plakası” alınmadan karayollarına çıkarılamaz. Ancak, ilk tescili yapılan araçlar için düzenlenen tescile ilişkin geçici belgelerin geçerlilik süresi içinde, tescil belgesi alma zorunluluğu aranmaz. Birinci fıkra hükmüne uymayan sürücüler 2023 yılında 4.064 Türk lirası idari para cezası ile cezalandırılırlar. Birinci fıkra hükmüne aykırılığı tespit edilen araçlar eksiklikleri giderilinceye kadar trafikten menedilir. Tescil belgesi geçersiz duruma gelince sürekli olarak, üzerinde eksik veya yanlış bilgi bulunması halinde geçici olarak trafik zabıtasınca geri alınır.

Trafik cezası 21/1 maddesi nedir?

Tescil edilen araçları trafik belgesi ve tescil plakası almadan karayoluna çıkarmak,

Trafik kanunu 21/1 maddesinin (trafikten çekili aracı kullanmanın cezası) cezası 2023 yılında ne kadar?

Trafikten çekili aracı karayoluna çıkarmanın cezası 4.064 TL’dir. 15 gün içerisinde indirimli olarak 3.048 TL ödenir.

Trafikten çekili araç men edilir mi?

Trafikten çekilen aracın trafikte yakalanması halinde, araç trafikten men edilir. Eğer araç sahibi araçta ise, kurtarıcı üzerinde ek/33a isimli belge düzenlenmek suretiyle sahibine ya da işletenine teslim edilir.

Trafikten çekmeli araç ne demek?

Trafikten çekili araç, karayoluna çıkarılmayacağına dair taahhüt edilen araç demektir.

Konuyla alakalı fikirlerinizi ya da sorularınızı, aşağıda bulunan yorum kutucuğuna yazarak bizlere gönderebilirsiniz. Tüm sorularınız, en kısa sürede cevaplandırılacaktır.

Not: Ceza miktarları 2023 yılına aittir.

“Trafikten çekili aracı kullanmanın cezası nedir? (2023)” üzerine 11 yorum

 1. Motorsikletimin muayne ve sigortası yok.ve geçen hafta trafik motoru sigorta olmadığı için bağladı.ve bana ehliyetsizlikten ceza yazdı.aynı zamanda motorun devri bir akrabamda olduğu için onada ceza geldi.motorsikletimi trafikten çekmek istiyorum.ne yapmam gerekir vede kaç lira masrafım olur.teşekkürler

  Cevapla
  • Kaza kusurunu etkilemez. Tabii çalışan aksamları bakımından gözle görülür bir eksiği yoksa. Fakat sigorta açısından sıkıntılıdır. Eğer kusurlu olursanız, sigortanız olmadığı için karşı tarafın tüm hasarını, cebinizden karşılamak zorunda kalırsınız.

   Cevapla
 2. Merhaba aracı üstüne almadığım için sahibi ruhsat ve plakalar bebde olmasına rağmen çekme belgeli yapmış.Trafikte yakalandık ve araç yedi emin otoparkında çekildi. Şimdi ne yapmam gerekiyor.

  Cevapla
  • Merhaba Fatih Bey. Araç sahibi ya da onun vekalet verdiği birisi, çekici üzerinde otoparktan çıkarabilir. Onun dışında yapılacak pek bir şey yok maalesef.

   Cevapla
  • Motorsikletim çekme belgeli durumdadır.Bunu bir başkasına satacağım.Köyde kullanacak çekme belgeli durumdayken kaza yapar veya trafikde yakalanırsa bana herhangi bir ceza gelme durumu olur mu?

   Cevapla
   • Ehliyetsiz kullanırsa size de ceza yazılır. Kaza yapar ve kaçarsa, sorumlusu maalesef siz olabilirsiniz. Eğer aracınızı satacaksanız, mutlaka noter satışı ile satış yapın.

    Cevapla

Yorum yapın