U Dönüşü Yasak Cezası (2024)

Siz de buraya, u dönüşü yasak cezası hakkında bilgi almaya mı geldiniz? O zaman hemen söyleyelim, son derece doğru bir yerdesiniz. Bu yazıda sizlere bu çok merak edilen konu hakkında en ince ayrıntısına kadar kafalarda en ufak bir soru işareti kalmayacak biçimde bilgi vereceğiz.

Hadi dilerseniz hemen başlayalım.

Yasak Olan Yerden U Dönüşü Yapmanın Ceza Maddesi Nedir?

Trafik içinde belli başlı bazı kurallara uyulması can ve mal güvenliği ve trafiğin sistematik olarak devam etmesi için son derece önemlidir. Nitekim trafikte bütünlüğü sağlamak için kimi ceza maddeleri vardır. Bunlardan bir tanesi de birçok insanın acaba ”47/1-c maddesi nedir?” dediği kavramdır.

Bu tahmin edilebileceği gibi trafik cezaları içinde kendisine özel bir yeri olan ceza türüdür. En basit ifade ediş biçimi ile u dönüş cezası olarak adlandırmak mümkündür.

Kavramı biraz daha açmak gerekir ise ister yürüyerek, ister herhangi bir taşıt aracı ile geçer iken bazı yerlerde U dönüşü yapılmaz trafik işareti vardır. Bu işaret ne demek derseniz bu işaretin olduğu yerlerden hiçbir durumda hiç kimsenin U dönüşü yapamayacağı anlamına gelir.

Eğer yapılır ise hem trafik açısından risk teşkil eder hem de trafik açısından suçtur ve bu suçun trafik ceza maddesi de 47 1 c maddesidir. Bu madde de trafik yönetmeliği çerçevesinde her şey en ince ayrıntısına kadar verilmiş durumdadır.

O yüzden bu cezayı almamak için U dönüşü yapılacak yerleri çok iyi bilmek gerekir.

Yasaklı Yerden U Dönüşü Yapmanın Cezası Ne Kadar? (2024)

Üstte verilen bu bilgilerden sonra şimdi de 2024 senesine göre güncellenen değeri ile 2024 senesi için ”U dönüşü cezası ne kadar?” sorusuna yanıt vermek gerekir ise verilen para cezası miktarı 690Türk Lirasıdır.

15 gün içinde erken ödeme yapılır ise o zaman bu rakam %25 indirimle 517,50 Türk Lirasına düşer. Ceza puanı ise 47/1-c için 20 puandır.

Merak edenler için 2023 senesinde para cezası 436 TL, erken ödeme değeri 327 Türk Lirasıdır. Ceza puanı ise değişmemiş olup 20 puandır.

Yorum yapın