Volkswagen Touareg İncelemesi

Türkiye’de Haziran ayında satışa sunulacak olan Touareg’in yepyeni tasarımı, teknolojik özellikleri, performanslı motoru, lüks ve kaliteli iç mekanı, opsiyonlarla zenginleştirilebilen yüksek donanım özellikleri ve bir SUV’da dünyada ilk kez sunulan 8 kademeli otomatik şanzımanı oldukça ilgi çekici.

Volkswagen’in ilk SUV modeli olan Touareg, şu ana kadar tüm dünyada 500.000 adedin üzerinde satılmış. Bu rakamın yaklaşık 1500 adedi de Türkiye’de plakalanmış. İkinci jenerasyonuna kavuşan araç, bu başarılı grafiği arttırarak sürdürmeyi amaçlıyor.

Yeni Touareg’in ön tasarımı, Golf VI ile başlayan yeni marka yüzüne sahip ve son derece güzel. LED’li gündüz farları, otomobile hoş bir görünüm sağlıyor. Arkaya doğru gidildikçe yükselen omuz çizgisi ile alçalan tavan çizgisi, belirli ölçüde bir tezat oluşturarak güçlü ve sportif bir görünüm oluşturuyor. Otomobile yukarıdan bakıldığında cocacola şişesinin yanı sıra kadın vücudunu andıran tasarım hayli ilginç. Arka camın eskisine oranla hem yanlardan hem de üstten basılmış olması, genel sportif karakteri destekleyen ama arka görüşü eskisine oranla kısıtlayan bir özellik. LED’li stop lambaları, özellikle gece sürüşlerinde arkanızdan gelenlere görsel şölen yaşatıyor. 4795 mm uzunluğa, 1940 mm genişliğe ve 1709 mm yüksekliğe sahip olan yeni Touareg, bu değerlerle eski modelden 41 mm daha uzun, 12 mm daha geniş ve 17 mm daha alçak. Bu sayede rüzgar direnç katsayısı 0,35 Cd’ye düşmüş. Burulma direnci arttırılan aracın toplam ağırlığında elde edilen 208 kg’lik hafifleme, hem performans hem de yakıt tüketimi için iyileştirme anlamına geliyor. Aracın bagaj hacmi, standart kullanımda 580 litre. Bu hacim, arka koltuklar öne katlandığında 1642 litreye kadar çıkıyor.

Yeni Touareg’in iç mekânı da yenilenmeden nasibini almış. Özellikle ön konsolun açısının değiştirilmiş olması (daha dikti, şimdi daha küçük açılı bir şekilde iniyor), hem buradaki birimlerin daha rahat görülmesini sağlıyor hem de kullanımı kolaylaştırıyor. Yeni direksiyon simidi, hem tasarımı hem de verdiği direkt tepkilerle beklenenleri karşılıyor. Yüksek malzeme ve işçilik kalitesinin göze çarptığı lüks kokpitte, eşya gözü ve bardaklık konusunda herhangi bir sorun bulunmuyor. Koltuklar rahat, hem önde hem de arkada geniş diz, baş ve omuz mesafeleri bulunuyor. Ancak şaft tünelinden dolayı arka koltuk sırasının orta tarafında zeminin yüksek olması, ortadaki koltuğa oturacak kişinin ayakları için sorun olabilir. Öte yandan hem önde hem de arkadaki yolcular için ayrı ayrı sıcaklık ayarlarına ve üfleme kanallarına sahip olan klima, etkin ve hızlı çalışarak konforu arttırıyor.

Yeni Touareg’de, eskiden de olduğu gibi 3.0 litrelik V6 TDI motor görev yapıyor. 240 HP gücündeki motorun maksimum torku ise 2000-2250 d/d aralığında 550 Nm.Araca 218 km/s’lik maksimum hız sağlayan motorun 0-100 km/s performansı ise 7.8 saniye. Motorda çevrecilik konusunda aşama kaydedilmiş. Ortalama yakıt tüketimi 7.4 lt/100 km olarak açıklanan yeni Touareg, bunu yeni tasarım sayesinde azalan rüzgar direnç katsayısının yanı sıra azalan ağırlığa, yeni şanzımana, Bluemotion teknolojisine ve Start&Stop sistemine borçlu. Yeni Touareg’in karbondioksit salınımı ise 195 g/km. VW mühendislerinin bir müjdesi ise hibrid teknolojili Touareg. Daha düşük yakıt tüketimi ve salınıma sahip bu aracın, Türkiye’de yıl sonuna doğru satışa sunulması bekleniyor.

Yeni Touareg’in en çarpıcı özelliklerinden biri, dünyada bir SUV’da ilk kez görev yapan 8 kademeli otomatik şanzıman. Son derece konforlu vites değişimlerine imkan sağlayan bu yeni teknoloji, elbette yakıt tüketiminin düşmesinde de önemli bir etken. Hızlı ve sarsıntısız vites değiştiren şanzıman, istendiğinde sürücü tarafından da kumanda edilebiliyor. Aracın sportif kabiliyetini ve viteslerin manuel olarak arttırılıp azaltılmansın verdiği zevki gördükten sonra otomatik vitesten vazgeçmek kolaylaşıyor.

Yeni Touareg, sürüş boyunca hem performansı hem de konforuyla öne çıkıyor. Konforlu süspansiyon sistemiyle sürücü ve yolcularını uzun yolculuklarda dahi yormayacak olan otomobilde, opsiyonel olarak elektronik amortisör kontrollü havalı süspansiyon da satın alınabiliyor. Sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi 4Motion’a sahip olan Touareg, eski neslinde olduğu gibi, bu versiyonunda da off-road konusunda iddialı. Öte yandan, Touareg’le ağır arazide yol almak isteyenler için, ön tasarımı ve bazı karoser özellikleri (açılar) daha farklı olan bir versiyon da satın alınabilecek. En az 83.900 Euro’ya satın alınan lüks bir SUV’la araziye girmek isteyen olur mu o da ayrı bir tartışma konusu.

Yeni Touareg’in baz fiyatı 83.900 Euro olarak açıklanmasının yanında araç için uzun bir opsiyon listesi bulunuyor. Bu nedenle, en dolu Touareg’in fiyatı 105-110.000 Euro’lara kadar çıkabiliyor. Donanım listesinin bazı satır başları ise şunlar: Dinamik far destekli çift xenon farlar, LED’li gündüz farları, panoramik cam tavan, havalı süspansiyon, hıza duyarlı hız sabitleyici, şerit değiştirme asistanı, kuş bakışı görüntü sunan gelişmiş kamera sistemi, şerit takip asistanı, elektrikli bagaj açma-kapama sistemi, 18 ya da 19 inç’lik jantlar (standartta 17), gümüş tavan rayı, anahtarsız giriş sistemi, iç mekanda özel ahşap dekor, navigasyon, iPod ve USB girişi vb.

Doğuş Otomotiv’in, Haziran ayında Türkiye yollarına çıkacak olan yeni Touareg satış hedefi bu yıl için 250 adet olarak açıklandı. Bir tam yıllık hedef ise 500 adet. Doğuş Otomotiv Binek Araç Genel Müdürü Vedat Uygun, Volkswagen’in Türkiye pazarındaki hedefini ise, en geç 2011 yılında üçüncülük olarak ifade etti. 2009 yılını Türkiye’de yüzde 7,2 Pazar payıyla kapatan marka, bu payı 2010’da yüzde 8,2’ye, 2011’de ise yüzde 10’a çıkarmayı hedefliyor.

Motor: 2967 cc, 6 silindirli, turbodizel
Şanzıman: 8 kademeli otomatik
Maksimum güç: 240 HP @ 4000-4400 d/d
Maksimum tork: 550 Nm @ 2000-2250 d/d
Maksimum hız: 218 km/s
0-100 km/s: 7.8 sn
Boyutlar (uz. / gen. / yük.): 4795 / 1940 / 1709 mm
Bagaj hacmi: 580-1642 lt
Tüketim (ş.içi / ş.dışı / ort.): 8.8 / 6.5 / 7.4 lt/100 km
Baz fiyat: 83.900 Euro (4 Mayıs 2010)

Yorum yapın