Volvo S80 İncelemesi

Ekim 2008’ de satışa sunulan Volvo S80 D5 AWD Geartronic, sağlamlık denince ilk sırada yer alan markanın, güvenlik ve tasarımdada çok ileri bir temsilcisi. Volvo nun bu S80 modeli Alman rakiplerini aratmayacak şıklık ve konfora sahip. İsveç çeliğinden yapılan bu araç üstün güvenlik teknolojileriyle donatılan sistemini çok estetik bir şekilde sunmakta.

Boyun zedenlenmelerini önleyici kafalıkları (AHR), 6 adet hava yastığı, dinamik denge ve çekiş kontrol sistemi (DSTC), takip mesafesi koruyucu hız sabitleme sistemi, kör nokta uyarı sistemi (BLIS) ve çarpışma önleyici fren sistemi S80 in donanım özelliklerinden.

Tasarımındaki sert hatlar dışarıdan aracın sağlamlığı hakkında göz dordurucu bir izlenim bırakmakta, kabin hacmi oldukça ferah ve tam bi ev ortamı sunmakta, motor sesi ilk çalıştırma dışında içeriye sızmamakta, koltukların ve direksiyon simidinin ayarı çok rahat ayrıca konsoldaki düğmeler son derece anlaşılır, bagaj hacmi ise katlanabilir koltuklar sayesinde oldukça genişleyebiliyor. Türkiye de bir dizel dört benzinli olmak üzere 5 farklı motor seçeneği ile satışta olan Volvo S80 185 HP güce çıkabilen etkileyici bir performansa sahip.

Aracın yol tutuşu mükemmel denecek kadar iyi, dört çekişli araçla sert virajlara hızlı girişte dahi sert süspansiyon sisteminin verdiği konforla sıkı bir yol tutuşu sağlanmakta. Yapılan testlerde 6 ileri şanzıman düzeneğine sahip aracın 100 Km de 8.8 lt yakıt tüketmesi, kendi özellikleriyle kıyaslanınca oldukça cazip. 59.914 Euro dan başlayan fiyatlarla satışa sunulan aracın Premium Edition versiyonu ise 66.428 Euro bedelinde bulunmakta, sağlamlık ve güvenliğin üst seviye temsilcisi olan araç dizel motor seçeneği göz önünda bulunarak tasarruflu yakıt sistemiyle rakiplerine oranla oldukça makul durmakta.

Yorum yapın