Yaya Geçidine Park Cezası (2023)

Siz de buraya kaldırıma park etmenin cezası hakkında bilgi almaya mı geldiniz? O zaman hemen söyleyelim, son derece doğru bir adrestesiniz.

Bu yazıda sizlere bu konu hakkında en ince ayrıntısına kadar bilgi vereceğiz. Hadi dilerseniz sözü daha fazla uzatmayalım ve hemen başlayalım.

61/1-c Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Adım adım giderecek ilk olarak ”Yaya yoluna park cezası nedir?” sorusunun yanıtını vermek gerekir ise şu şekilde bir açıklama yapılabilir:

Bu ceza 61/1-c trafik ceza maddesi kapsamındadır. İçeriği ise 61/1-c trafik cezası taşıt yolu üstünde, geçiş yolları önünde ya da üstünde park etmenin yasak olması biçimindedir.

Bu kuralı ihlal eden kişilere karayolları trafik kanunu gereğince 61/1-c trafik yanlış yere park cezası cezası uygulanır. Kaldırıma park cezasi da bunlar içindedir.

Yaya Geçidine Park Etme Cezası Ne Kadar?

Üstte verilen bu bilgilerden sonra şimdi de park cezası kaç tl sorusunun yanıtını verelim. Bu noktada öncelikli olarak şunu ifade etmek gerekir ki her sene bu ceza miktarı değişir.

Yani 2022 senesi için olan ile 2023 senesi için olan trafik park cezası aynı değildir. Şu an için olan rakam 436 TL olup erken ödeme yapılır ise o zaman yüzde yirmi beş indirim uygulanır. İndirim süresi ise ilk onbeş gündür. Erken ödemeyle bu miktar 327 TL olmaktadır.

Bunun yanı sıra 10 ceza puanı işlenir ve araç bulunduğu yerden masrafları sürücüye ait olmak üzere çektirilir.

Nasıl İtiraz Edilir?

Eğer size gelen park yasağı cezası için itiraz etmek isterseniz o zaman da yapılması gereken şey bu konuda bir itiraz dilekçesi yazarak varsa elinizde olan kanıtlar ile yaşadığınız kentte olan sulh ceza hakimliğine başvuru yapılmasıdır.

Hakim dilekçeyi inceleyerek haklı ya da haksız olduğuna hatalı park cezası ödeyip ödeme yapmayacağınıza karar verir.

Park Cezası Nasıl Ödenir?

Yasak park cezası ödemenin farklı yöntemleri vardır.

Bunun için PTT, ilgili banka şubeleri üzerinden ödeme yapılabilir.

Bunun yanı sıra Maliye Bakanlığının ilgili muhasebe birimlerine ve de Online İnteraktif Vergi Dairesi adresi üzerinden ödeme yapılabilmesi mümkündür.

Burada nasıl ödeme yapılabileceği tamamen kişinin kendisine kalmış olan bir durumdur. İstediği her biçimde ödeme yapabilir.

Yorum yapın