Yayaya Yol Vermeme Cezası (2024)

Siz de buraya yayalara yol verme cezası hakkında bilgi almaya mı geldiniz? O zaman hemen söyleyelim, son derece doğru bir yerdesiniz. Bu yazıda sizlere bu son derece önemli olgu hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Hadi dilerseniz hemen başlayalım.

Yayaya Yol Vermeme Cezası Nedir?

İşin alfabesinden başlayarak ilk olarak ”Yayalara yol vermeme cezası nedir?” sorusunun yanıtını vermek gerekir ise şu şekilde bir açıklama yapılabilir.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda açık bir biçimde yazıldığı gibi araç sürücüleri, yaya geçidi bulunan her yerde ilk geçiş hakkını daimi olarak yayaya vermek durumundadır.

Karayolları Trafik Kanunu’nun 74/b Maddesinde açıklama tam olarak şöyledir: “Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhaları ile belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar” biçiminde bir açıklama vardır.

Ceza maddesi de anlaşılabileceği gibi 74 b maddesidir.

Yayaya Yol Vermeme Cezası Ne Kadar?

Şimdi de 2023 trafik cezaları içinde 74b için ödenen rakamın ne olduğunu ifade etmek gerekir ise 1.979 Türk Lirasıdır. Eğer 15 gün içinde ödeme yapılır ise o zaman erken ödemeden dolayı yüzde yirmi beş indirim uygulanır ve 1.424,85 TL ödenir. Bu cezanın ceza puanı ise 20 olarak belirlenmiş durumdadır.

2022 senesi için bu rakam biraz daha düşük bir değerdedir.

Yaya Geçidinde Yol Vermeyen Sürücüler Nereye Şikayet Edilir?

Yaya geçidinde yol vermeyen sürücüler doğrudan 155 hattı üzerinden ülkemizin neresinde yaşarsa yaşasın elinde varsa görüntü ve kayıtlar ile Emniyet Müdürlüklerine şikayet edilir.

Burada sorumlu vatandaş olmak esastır. Kişi kendi başına gelmese bile böyle bir şikayet yapma hakkına her zaman için sahiptir.

İtiraz Nasıl Edilir?

Eğer yaya geçidi cezası için itiraz edilecek ise o zaman kişi kendisi yaşadığı kentte kendisine en yakın olan Sulh Ceza Hakimliğine bir itiraz dilekçesi yazar. Bu itiraz dilekçesi ve varsa cezanın yazıldığı ana dair kanıtlar ile ilgili kuruma resmi olarak kişi kendi itirazını gerçekleştirir.

Kurum tarafından itiraz incelendikten sonra nihai sonuç ortaya çıkar. Eğer itiraz uygun görülür ise ceza iptal edilir.

Ödemesi Nasıl Yapılır?

Yaya geçidinde durmama cezası ödemesi pek çok farklı şekilde yapılabilir.

PTT ve ilgili banka şubeleri ödeme noktaları arasındadır.

Bunun yanı sıra kısaca GİB adı verilen Gelirler İdaresi Başkanlığına ait online sayfaları üzerinden de yapılabilir.

Ayrıca Maliye Bakanlığının uygun gördüğü muhasebe bölümlerine de ödeme yapılabilmesi mümkündür. Yine bu ceza vergi dairesine de ödenebilir. Tercih tamamen kişiye kalmış durumdadır. Ödenecek olan rakam hepsinde aynı olan değerdedir.

Yorum yapın