Trafik Cezaları

Yetersiz ehliyet cezası ne kadar? Araç sahibine ceza yazılır mı?

2020 Yetersiz ehliyet cezası ne kadar? Ya da diğer bir ifade ile ehliyet yetersizliği cezası 2020 ne kadar? Yetersiz sürücü belgesi ile araç kullanma cezası ne kadar? Yetersiz ehliyetle araç kullanıldığında, araç sahibine ceza yazılır mı? Trafik cezası 39/2 maddesi nedir? Araç bağlanır mı? A2 ile araba kullanırsam araç bağlanır mı?

2020 Yetersiz ehliyet cezası ne kadar? Ya da diğer bir ifade ile ehliyet yetersizliği cezası 2020 ne kadar? Yetersiz sürücü belgesi ile araç kullanma cezası ne kadar? Yetersiz ehliyetle araç kullanıldığında, araç sahibine ceza yazılır mı? Trafik cezası 39/2 maddesi nedir? Araç bağlanır mı? A2 ile araba kullanırsam araç bağlanır mı? İşte tüm detaylar..

Yetersiz ehliyetle ilgili tüm sorularınıza, bu haberimizde yanıt bulabileceksiniz. Farklı sorularınız varsa, yorum olarak yazabilirsiniz.

Öncelikle şunu belirtmek istiyoruz. Her ne kadar aslı sürücü belgesi olsa da, ülkemizin birçoğunda ehliyet olarak kullanıldığından, makalemizde bu kelimeyi kullanacağız.

Yetersiz ehliyet ne demek?

Yetersiz sürücü belgesi yani yetersiz ehliyet, sürmeye yetkili olmadığınız araçları kullanmanız anlamına geliyor. Kısaca şöyle örneklendirebiliriz.

 • Motor ehliyeti ile otomobil kullanmak (A2 ile araba kullanmak)
 • Otomobil ehliyeti ile minibüs kullanmak (B ile minibüs kullanmak)
 • Otomobil ehliyeti ile otobüs kullanmak (B ile otobüs kullanmak)
 • Otomobil ehliyeti ile kamyon kullanmak (B ile kamyon kullanmak)
 • Kamyon ehliyeti ile tır kullanmak (C ile tır kullanmak)
 • Otobüs ehliyeti ile kamyon kullanmak (D ile kamyon kullanmak)
 • Minibüs ehliyeti ile otobüs kullanmak (D1 ile otobüs kullanmak)

gibi.

Yetersiz ehliyet cezası
Yetersiz ehliyet cezası

Yetersiz ehliyet ceza maddesi nedir?

Yetersiz sürücü belgesi ile araç kullanmanın cezası, Trafik Kanununun 39/2 maddesinde açıklanmıştır. Sürücü belgesi sahiplerinin, sürücü belgelerinin sınıfına göre sürmeye yetkili olmadıkları araçları sürmeleri yasaktır.

Ehliyetsiz araç kullanma cezası” ile ilgili haberimize göz atmak isteyebilirsiniz.

Yetersiz ehliyet cezası kaç para?

Yetersiz ehliyetle araç kullanma cezası, 1228 TL ve 20 ceza puanıdır. 15 gün içerisinde ödenirse, %25 erken ödeme indirimi ile 921 TL olarak ödenir.

Yetersiz ehliyet cezası araç sahibine yazılır mı?

Yetersiz sürücü belgesi ile araç kullandığı tespit edilen sürücülere, 1228 TL ceza uygulanır. Sürücü aynı zamanda araç sahibi ise, başka ceza uygulanmaz. Fakat araç sahibi farklı ise, 1228 TL de araç sahibine yazılır.

Yetersiz ehliyetle ilgili en fazla merak edilenler

Yetersiz sürücü belgesi ile ilgili en fazla merak edilen konulara açıklık getirelim. Daha önce de dediğimiz gibi, aklınıza takılan farklı sorular varsa, konunun en altında bulunan yorum yap kısmına yazarak bize iletebilirsiniz.

Yetersiz ehliyetle trafik kazası yapılırsa cezası ne olur?

Ehliyet yetersizliği, idari bir kusurdur. Yetersiz sürücü belgesi ile trafik kazasına karışırsanız, ehliyetiniz yeterliymiş gibi değerlendirilerek kusur dağılımı yapılır. Mesela; kırmızı ışıkta beklerken biri size arkadan çarptı diyelim. Burada size bir kusur verilmez. Fakat size, trafik idari para cezası karar tutanağı tanzim edilerek, para cezası uygulanır. Tabii yaralanmalı ya da ölümlü bir kazada kusurlu olursanız, mahkemenin takdirine göre alacağınız ceza artabilir.

Yetersiz ehliyet cezası
Yetersiz ehliyet cezası

Yetersiz ehliyette araç bağlanır mı?

Yetersiz sürücü belgesi ile araç kullandığınız tespit edilirse, size yukarıda yazdığımız maddeden ceza yazılır. Aracın, Trafik Yönetmeliğinin 125. maddesine göre, yeterli sürücü belgeli birine, araç sahibinin rızası ile teslim edilmesi gerekir. Yani diyelim ki siz araç sahibisiniz ve aracınızı sürmeye yetkiniz yok. Size 39/2 maddesinden ceza uygulandı. Uygulama noktasına yeterli sürücü belgesi olan birini çağırırsanız, sizin imzanızla araç, o kişiye teslim edilir.

Eğer araç sahibi siz değilseniz, burada birkaç nokta öne çıkıyor. Denetim noktasına yeterli sürücü belgesi olan biri gelecek ve aynı zamanda, araç sahibi kendisine en yakın trafik kurumuna giderek, aracının denetim yerine gelen sürücüye teslim edilmesini talep ettiğine dair bir muvafakatname dolduracak.

Tabii burada süre çok önemli. Trafik ekibi bu işlemleri beklemek zorunda değildir. Çoğu zaman iyi niyet gösterip beklemekteler. Fakat bazen bu iyi niyet, suistimal edilebiliyor. Böyle durumlarda araç, sahibi teslim alana kadar otoparka alınıyor.

Yetersiz ehliyet sigorta ve kasko

Yetersiz ehliyetle trafik kazası yapılırsa, sigorta ya da kasko hasarları karşılamaz. Eğer sigorta ya da kasko şirketinizle aranızda yaptığınız özel bir sözleşme yoksa, yapılan masrafları cebinizden karşılamak zorunda kalırsınız.

Motor ehliyet yetersizliği cezası ne kadar?

Motosikletler için ayrı bir başlık açmak istedik. Çünkü yetersiz ehliyet denildiğinde, akla ilk gelen motor ehliyetinin yetersiz olması. Fakat motosikletler için ayrı bir madde yok. Yani A, A1 ya da A2 sınıfı ile, motosiklet dışında bir araç kullanırsanız, 39/2 maddesi gereği cezai işlem uygulanır.

Ya da tam tersini düşünelim. B, B1, C, C1, D, D1, Ce sınıfı ile motosiklet kullanırsanız, yine aynı maddeden ceza uygulanır.

Not: Ceza miktarları 2020 yılına aittir.


Etiketler

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. B ehliyet ile 150cc motosiklet kullanırsak yetersiz ehliyet mi yazılır ehliyet let sizlik den mi yazılır yardımcı olur musunuz

 2. SORUM SUDUR B VE A2 VAR EHLİYET MONOKULER KISITLAMA SU TICARI VE TAKSICILIK YAPAMAZ VE HER YIL HASTANE DEN GOZ MUAYENE RAPORU ALIP TRAFIGE VERİLECEK DIYOR TRAFIGE GIDIYOM BOYLE BISEY DEN HABERI YOK HİCBİR TRAFİK POLISI DURDURUP SORMADI BILE EHLIYETE BAKIYO RUHSAT TAMAM GIT DIYO CEZASI YOK MU BUNUN VARSA NE KADAR DIR ACABA

  1. Merhaba Selim bey,dediğiniz gibi trafik polisleri çok incelemiyor. Ceza yazdıklarında çok tepki alıyorlar çünkü. Ayrıca çalışma şartları oldukça ağır. Bazı şeyler gözden kaçıyor haliyle. Cezası elbette var. Eğer raporunuzu yenilemezseniz, her çevirme de 47/1-d maddesi gereği 132 TL ve 20 ceza puanı uygulanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı