Yüksek Sesle Müzik Dinleme Cezası (2023)

Siz de buraya yüksek sesle müzik dinlemenin cezası hakkında bilgi almaya mı geldiniz?

Bu yazıda 2023 yılı için apartmanda yüksek sesle müzik dinlemek ve sonrasında olacaklar ile ilgili olarak bilgiler vereceğiz. Hadi dilerseniz sözü daha fazla uzatmayalım ve hemen başlayalım.

Yüksek Sesle Müzik Dinleme Cezası Ne Kadar?

2023 yılı için yüksek sesten ceza Kabahatler Kanununa göre 124 TL, Çevre Kanununa göre ise 1.450 TL olmak üzere toplam 1574 TL değerindedir.

Bu rakam işletmeler için çok daha fazladır. Sonuçta çevreyi rahatsız eden komşu gürültüsü için ilgili yasalar son derece açık ve net bir biçimde özellikle yüksek sesle müzik dinlemek ceza maddesi ilgili maddesine göre ortaya net bir biçimde konulmuş durumdadır.

Arabada

Araçta yüksek ses cezası trafik yönetmelikleri çerçevesinde ele alınır ve bu noktada olan Karayolları Trafik Kanunu 72. maddeye göre ses sistemi cezası 2023 senesi için 436 Türk Lirasıdır. Yani arabada keyfi olarak yüksek sesli müzik ülkemizde yasalara göre suçtur. 15 gün içinde erken ödeme yapılırsa bu tutar 327 TL olmaktadır. Ayrıca 10 ceza puanı işlenmektedir. Bunun yanı sıra bu cihaz araçtan sökülür.

Evde

Şartlar ne olursa olsun apartman ses kuralları yönergelerine göre gece yüksek sesle müzik dinlemek için gece ses yapmanın cezası yani ödeyeceği rakam yukarıda belirtilen ücrettir.

Aynı zamanda idari para cezası olarak da 2023 yılı için 1.450 TL ödenecek olan ücret vardır.

Apartmanda Gürültü Yönetmeliği

Apartmanlarda gürültü yönetmeliği mevzuat veya yönetmelik mevcut değildir.

Lakin. Resmî Gazete’de 2017 senesinde yayınlanmış olan Binaların Gürültüye Karşı Korunması Yönetmeliği ve 2010 senesinde yayınlanmış bulunan Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği’nde apartman gibi ortak yapılarda, rahatsızlık yaratacak gürültünün önüne geçme adına belirli kurallar ortaya konulmuş durumdadır.

Bu noktada kabahatler kanunu gürültü konusunda çok ciddi yaptırımların olduğu bir kanundur. Kanuna göre hem apartmanda gürültü yapmak hem de rahatsız etmek noktasında yapılan şikayet sonrasında gürültü yapan komşuya ceza verilebilmektedir.

Gürültü Yapan Komşu Nereye Şikayet Edilir?

Gece 12 den sonra gürültü şikayet polise, zabıtaya yapılabilir. Eğer yine de netice alınamaz ise o zaman savcılığa başvuru yapılması gerekir. Savcılığa başvuru yapılması en son atılabilecek olan adımdır.

Öncelikli olarak karşılıklı olarak anlaşmaya varılmaya çalışılması işin insani boyutu olarak göz ardı edilmemelidir.

Yorum yapın